vooral ia die der hoofdstratende vlaggen ontplooid, waardoor de een vrolijk en feestelijk aanzien heeft verkregen. M. ontving op dezen dag verschillende huldeblijken, zoo van de leden hofhouding als van het hofpersoneel. Ten 1 ure was er receptie ten hove, ilgd door een familiedéjeuner. Heden middag zal, op het Huis ten Bosch, jl diner worden gehouden. L garnizoen hield eene parade op het Alexanderveld. Duizendc toe- Lwers, zoo van hier als uit verschillende steden des lands aangekomen, L>en zich in de omgeving van het terrein. Vooral de charges der huza- Len de manoeuvres door de veld-arlillerie in draf uitgevoerd, gaven, Lel daardoor de toeschouwers in dikke stofwolken werden gehuld, baar algemeen genoegen. De nieuwberoepen predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, d». Lttnerus, laatstelijk leeraar te Dordrecht, aanvaardde gisteren avond, na Ljjgjl. te zijn bevestigd, zijn heilig dienstwerk. Voor eene vrij talrijke lire trad de leeraar op in de Groote kerk en sprak de gemeente toe naar Leiding van Jesaja 5 vs. 1 en 2. BUITENLAlNDSCilE BERIGTEN. BHGELANft LONDEN. 16 Junij. r«ee firma's, die commissie-zaken dreven op Indië en China, hebben L betalingen geslaakt. De eerste is die van Alexander Collie Cü.te Ljen en Manchestermet een passief tot een vermoedelijk bedrag van drie Lgjocn. De andere is die van Shand C".te Londen, met een minder Ljt passief. FRANKRIJK. I jtt amendement van den heer Ferry op de wet voor het hooger on- Liijs, strekkende om alleen aan den slaat het regl te verleenen akade- Ltlie graden toe te kennenis hevig bestreden door den bisschop van Lms, die daarentegen verklaard heeft zich te zullen vereenigen met het laeiidement van den heer Prax-Paris, strekkende om het regt van toeken- |L der graden op te dragen aan eene gemengde commissie, voor een deel Kaande uit aangestelden van wege de regering, voor een ander deel uit litdelegeerdeii der bijzondere universiteiten. De minister van onderwijs, de ■«Walton, heeft verklaard, zich met dit amendement te kunnen veree- liien. Gelijk men weet is het amendement Ferry met eene kleine meerder- p icrworpen. I - Principes et conduite is de titel van het werk van den heer Emile pier dat thans het licht heeft gezien. De bedoeling van den schrijver is ljt te ontdoen van alle verantwoordelijkheid voor den jongsten oor- L die natuurlijk op Prnissen wordt gelegd. De schrijver geeft echter Ito aan zijne landgenooten den raad zich toe te leggen op het bewaren Ldtn vrede en op het herstel der geleden rampen. De Temps, van de Zondag 11. gehouden wapenschouwing sprekende, |«l niet in te zien de leering die men daar uit trekken kan omtrent den Inltgang, die onder de troepen is op te merken. Hoogstens kan men Lult leeren welk een verschil er bestaat lusschen een leger op den voet L vrede en een leger op den voet van oorlog. Men moest meer en meer L hoe weinig een parade gelijkt op een leger, zoo als dat door de lauwere ljjden wordt geëischt. Maar de groote menigte, die naar een Le stroomt, geeft zich aan bedriegelijke schijn over. De lange duur van lid défilé, de grootte van den staf, waarin men bloedverwanten en vrienden Ittent, de eentoonigheid van het voorbijtrekken der regimenten, dat ten Llie den blik verbijstert, een overigens eerbiedwaardig patriotisme, dat lite is wel in staat om te verbergen hoe volmaakt onbeduidend dergelijke Itavspelen uit een militair oogpunt zijn. Doch zelfs zy, die de groote luws van 1867 hebben bijgewoond, aan den vooravond van Frankrijks lil,laten zich thans nog door die praal verschalken. - De lieer Pouyer-Querlier wil eene transatlantische telegraaf-maatschappij Inen, die een telegraafkabel zal leggen tusschen Cherbourg en het naaste lial der Yereenigde Staten. De depêches langs dien kabel verzonden, ■mien 30 a 40 pCt. goedkooper zijn dan die over Engeland gaan. - Het Journ. off. bevat omtrent de verwachtingen van den wijnoogst |ii Frankrijk het volgende berigt uit Bordeaux: Van alle kanten van de |ftek,waar de wijnstok wordt geteeld, komen de beste berigten aan. De piekende ontwikkeling van den wijnstok doet in alle wijngaarden vreug- kkreten uilen. Men zegt, dat sedert het jaar 1840 van den aanstaanden I<ijnoogst zulke voortreffelijke verwachtingen niet gekoesterd zijn, en men Jwslgeene teleurstelling in den verwachten overvloed. De loten zijn reeds lang en de bladeren zoo welig ontwikkeld, dat de druif voldoende bc- ïirroid wordt. SPANJE. Het officiële blad bevat een telegram uit Rome, afgezonden door den pnschen ambassadeur. In deze depêche wordt gemeld, dat, bij eene flegtige receptie van het corps) diplomatique, de Paus den ambassadeur pist heeft den Pauselijken zegen over te brengen aan den koning, oeas zuster en de geheele Spaansche natie, met zijne gebeden voor het Wel van den vrede in Spanje. - Terwijl koning Alfonsus draalt met het bijeenroepen der Cortes, heeft p Carlos de algeuieene junta's van Biscaye bijeengeroepen. De oproeping tót als volgt: »lk, de koning, blijk willende geven van de volmaakte kreenstemmingbestaande tusschen de wettige monarchie, welke ik ver- k'enwoordig en de vrijheden, goede gebruiken en gewoonten van mijn edel 9 loyaal volk van Biscaye. gelast dat de atgemeene junta's van Guernica 'uilen worden bijeengeroepen op 27 dezer, zijnde de geboortedag van mjjn beminden en doorlucht igen zoon, den prins der Asturiën. DIIITSGHLAND. De behandeling van het proces-Arnim in tweede instantie heeft weinig belangstelling opgewekt; bij de opening der zitting waren er slechts negen toehoorders, waaronder de zoon van den beschuldigde. Daarentegen waren er 24 verslaggevers. Graaf Arnim was niet verschenen, maar had uit Lau sanne eene kennisgeving en geneeskundig attest ingezonden, dat hij door ziekte verhinderd was. Dientengevolge werd besloten bij verstek uitspraak te doen. Als zijne verdedigers zijn weder de advocaten Munkel en Dock- liorn opgetreden. Prins Bismarck heeft een brief geschreven aan het gemeentebestuur van Lahr, waarin hij bedankt voor het welwillend aanbod, om hem in een der fraaiste streken van het Duitsche vaderland eene zoo schoone verblijf plaats aan te bieden. Hij belooft een bezoek, zoodra hij eene reis aan den Bovenrijn zal maken en besluit zijn brief met de volgende woorden: "Het doel dat gij u hebt voorgesteld, namelijk bevordering mijner gezondheid, is door uw aanbod reeds in zooverre bereikt, dat aangename gewaarwordingen steeds eene gunstige uitwerking daarop hebben." PER TELEGRAAF. BUCHAREST, 16 Junij. By gelegenheid der inspectie van de Rumeensche vloot door vorst Karei te Giurgevo, werd deze door den Turkscheu Pacha te Rustschuk uitgenoodigd eene wapenschouwing over het garnizoen te ko men bjjwonen. Aan die uitnoodiging gaf vorst Karei gehoor, en te Rust schuk werd hij op de uitstekendste wijze ontvangen. Op zjjne terugreis echter kwam de trein, waarin de vorst was gezeten, in botsing met een anderen trein, waardoor de vorst en verscheidene heeren van zijn gevolg niet gevaarlijke kneuzingen bekwamen. BERLIJN, 16 Junij. Nadat liet geregtshof het pleidooi van den verdediger van graaf Arnim had gehoord, heeft het hof beslist dat de uitspraak den 24,t,n dezer zal plaats hebben. CALCUTTA, 16 Junij. De leening van het Britsch-Indisch gouvernement ten bedrage van 2,500,000 is gedekt. De inlandsche bevolking heeft voor 1,875,000 ingeschreven. MELBOURNE, 15 Junij. De mazelen zijn op de Fidji-eilanden aan het afnemen. WASHINGTON, 16 Junij. Volgens rapport van het bureau van landbouw over de maand Junij, bevond zich de katoen-oogst in een beteren toestand dan in de laatste 5 jaren, met uitzondering van 1873. De plant laat zich gunstig aanzien en is buitengewoon zuiver. De aanplant is, vergeleken by 1874, 1 a 2 pCt. grooter. PARIJS, 16 Jnny De plegtigheid van het leggen van den eersten steen voor de "kerk van het H. hart van Jezus" werd heden, in tegenwoordigheid van den aartsbisschop van Parijs, vele officieren en kamerleden, verrigt zoqder dat eenig meldenswaard incident zich er by voordeed. BADEN-BADEN, 16 Junij. Prins GortschakofT, de Russische rijkskanselier, is gisteren avond van hier naar Wildbad vertrokken, van waar hij over vijf weken zich naar Zwitserland begeven zal. MADRID, 16 Junij. De Corresp. Havas verzekert dat de regering gelast heeft in beslag te nemen den brief van den bisschop van Jaen, waarin deze de verdraagzaamheid der regering in godsdienstaangelegenheden seherp aan valt. Genoemde prelaat zou, naar men zegt, aan de Poolsche bisschoppen eene betuiging van adhaesie aan hunne «verklaring" gezonden hebben. De Epoca meldt dat de Carlisten Guetaria op nieuw bombarderen. JUGENHEIM, 16 Junij. (A. Z.) Keizerin Augusta komt den 19de» hier, om den keizer van Rusland te bezoeken. De keizerin van Rusland gaat dit jaar niet naar Jugenheim, maar reist regtstreeks van Livadia naar Zarakoje Selo. Verwaarloosde verkoudheid, chronische bronchites, tering, rationele behandeling door de Teer-Capsules de Guyot. Dépots in de meeste apotheken. AAN HET LEIDSGHE STUDENTEN-KORPS bij zijne feestviering; op 15 Junij 1875. Ileb dank. o wakkre jonglingsschaar, Die ons dit feest bereidt. Gy hebt ook aan het dankaltaar Uw gaven ruim gewjjd. Een kroon der feesten biedt gy aan, Als Leiden nimmer zag. Laat wuiven de Oranjevaan! Dat waaie Neêrlands vlag Wij danken met een blij gemoed Voor wat ge geeft te zien. Gun dat wij (zaam van Hollandsch bloed) U onze hulde biên! Lang bloeie Leidens Hoogeschool! (Vermaard in heel Euroop) Exehior zij haar parool! Volmaking hare hoop! 1- A. GROEN AJzn. [Van de woning des heeren G. J. Corts, Nieuwen Rijn, by den optocht aan hen, die er deel aan namen, uitgereikt. Prins Willem I en Van de WerfF ontvingen er een in goud gedrukt.]

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3