Te Noord wijkin liet Hof van Holland, werd heden middag door de staten-ruiters uit den optogt een noen gehouden. Van het lieden avond door de sociëteit Minerva te geven Vauxhall en bal op het feestterrein en in het feestlokaal mag men, brj het prachtige weder, den meest gunsligen uitslag verwachten. In den morgen van den maskeradedag was bij het bestuur van Rijn land, in het Gemeenelandshuis vergaderd, de volgende schriftuur ingekomen, tot onderteekening hebbende de fac-similés der heeren van der Does. Jan van der Does. lleere van Noortwijck, ende sijn lieve Neve Jacob van der Does, Hooge lleemraiden slants van Rijnlanddoen cont aan heure lieve Vrunden den Dijckgravcllooghe Heemraden ende Hooltingelanden van desz. lant, dat sijluden bij gelegentheit der Compste van Sijne Exc. den Prince van Oranienom der Hooge Schoole wille, Sijne Exc. sullen verselscappen in den plechligcn Ommcganck door de straeten der stede van Leiden, Dal sinaer der luden segghenaen des Roomschen Conine Willems wae- pen, fwelck in den middentoghe is opgehanghen, sullen kennen de staete- licke huysiughe inne de Bredeslraetdaer heure lieve Vrunden ende Naer- comers, de Hooac Heemraden ende Hooft ingelanden slants vergadert sijn, Ende dat si, op haerenOmmeganck daer langs treckende, Haer Saluyt sul len doen ende reverentie bewisen, heurluyden daertnede loewenschende nogh langhe bi den live gespaert te bliven ende te wereken tot oirbaer slants van Rjjnlant. Gode bevolen. Jan van der Does ende van Noortwijck. J. van der Does. Betrekkelijk de maskerade kunnen wij nog mededeelen, dat prins Hen drik zich naar hel Gemeenelandshuis van Rijnland heeft begeven, om den optogt daar te zien voorbijtrekken. Als historische bijzonderheid verdient opmerking, dat honderd jaren gele den mede een prins uit het huis van Oranje, Willem V, de hooge gast van dijkgraaf en hoogheemraden is geweest. «Zijn Doorluchtige Hoogheid den lleere Prince van Oranje en Nassau enz. enz. enz. had te kennen gegeven, dat hij wel inclineren zoude, om bij geleegendheyd van de solemneele promotien, daags 11a de viering van het tweehonderdjarig jubile van 's Lands Univcrsiteyt te Leyden, het Collegie met lloogsldeszelfs tegenwoordigheid in het Gemccnlandshuis te vereeren" en dal "indien Hoogsldezelve bij die gelegendheid van weegens het Collegie ter maaltijd genoodigd wierd, die propositie zoude accepteeren". Natuurlijk werd die hooge eer door Dijkgraaf en Hoogheemraden met veel gracie aan genomen. Onder de schaar van gastendie met den Prins aanzatenbe vonden zich ook Curatoren der Hoogeschool. De verjaardag van H. M. de koningin werd heden alhier op de gebrui kelijke wijze gevierd. Door het garnizoen werd parade gehouden op de Breedestraat. Na afloop der inspectie deden de troepen eene tournee door de stad. De heer Burgers, president van de Transvaalsche republiek, bevindt zich sedert enkele dagen hier ter stede en heeft zijn intrek genomen in het hotel de Zon, van den heer Smits, op de Breedestraat. Van dat hotel wap pert, naast de Nederlandsche vlag, ook die van de genoemde republiek. Dingsdag II. zijn langs den llollandschen spoorweg vervoerd tusschen de 40000 en 45000 personen, van welke van en naar Leiden tusschen de 30000 en 35000. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, wegens het niet aannemen door jlr. mr. C J. C. H. van Nispen tol Sevenaer van zijne benoeming lot lid van de tweede kamer der siaten-generaal in het hoofd- kiesdistricl Breda, eene nieuwe verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict moet plaats hebben, heelt bepaald dal die verkiezing zal plaats hebben op Dings dag 29 Junij 1875, en dat, zoo eene herstemming noodig is, die zal ge schieden op Dingsdag 13 Julij d. a. v. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de be langen van de dienst niet toelaten in hun verzoek Ie bewilligen. Te dezer gelegenheid zijn de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkom stig de daaromtrent beslaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapen handel te worden geoefend. De commissie van rapporteurs uit de afdcclingen der tweede kamer voor het ontwerp van wet tot regeling van bet hooger onderwijsheeft een ver slag openbaar gemaakt van eene conferentie, door baar met den minister van binnenlandsche zaken gehouden. De minister had na kennis te hebben genomen van het verslag der kamerzijn verlangen te kennen gegeven om met de commissie van rapporteurs in mondeling overleg te treden omtrent de drie punten, aan het slot van dal verslag vermeld, t.w. de aansluiting van het onderwijs aan het gymnasium aan dat van de lagere klassen der hoogere burgerschool, de theologische faculteit, en het toekennen der gra nen bij de examens. In het weekblad !Jro patria wordt door het hoofdbestuur der Vereeni- ging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging het adres medegedeeld dal aan Z. M. den koning zal worden ingediend, overeenkom stig het besluit genomen in de openbare vergadering van 31 Mei. Daarin verzoeken adressanten dat het Z. M. moge behagen alle zoodanige maatregelen te doen beramen en te bevorderen, als leiden kunnen tot de onverwijlde afschaffing van elke dienslvervanging bij de nationale militie. Tot het doen van dit verzoek vinden adressanten alle vrijmoedigheid, in het diep besef, dat hel belang der verdediging des lands, ingeval het aange vallen wordthet hoogste belang eens volks is,"niet alleen, maar ook de inspanning van al onze krachten eischt, brj de wetenschap, dat steeds allen die ons aanvallen, in getalsterkte en militaire vorming ons zullen overtreffen en de verdediging alleen met hoop op goed gevolg gevoerd kan worden, wanneer zij inderdaad eene zaak des volks, van het geheele, onverdeelde volk zijn zal, dat zich eendrachtig schaart, en alle oflers veil heeft onder de roemrijke banier van ons doorluchtig stamhuis. Aan dat besef paart zich evenwel de innige overtuiging, dat de offers, die van de natie gevergd worden lot het bestendigen van den beslaauden toestand nutteloos zijn, om dat in dien toestand niet de noodige waarborgen gevonden worden, dat men met hoop op goed gevolg de verdediging des lands zal kunnen voeren. Voorts wordt door het hoofdbestuur een formulier voorgesteld voor adres sen van adhaesie. De heer L. Serrurier. candidaal-uotaris te Leiden, is door de regering benoemd om de uitgave te bezorgen van het Japansch woordenboek van prof. Hoffmann. Het drukken van dit woordenboek, waarvan een Neder- duitsche en een Engelsche uitgave het licht zullen zien, is opgedragen aan de firma E. J. Brill, te Leiden. (P.) --- De geneeskundige slaats-commissie, zitting houdende te Utrecht, heeft het getuigschrift voor hel geneeskundig gedeelte aan den heer med. dr. II. de Cock verleend. Voor de arrond.-regtbank te Gorinchem stoud dezer dagen teregt een 9-jarige jongenbeschuldigd van het arglistig ontvreemden van eene som van 5 cents in een logement. De regtbank heeft zich, met het oog op de verwaarloosde opvoeding van den beschuldigde, vereenigd met den eisch van het openb. rein.tot opzending van den knaap naar een verbeterings-geslicht. Te Amsterdam is gisteren avond ten 10 ure een hevige brand ontstaan in een perceel op den üudezijds Voorburgwal, bewoond door den heer II. YV. Scherhagen, commissionair in manufacturen. Dit perceel, het eigendom van regenten van het gesticht Vredenburgh, is bijna geheel uitgebrand. De inboedel en koopmansgoederen waren tegen 21000 verzekerd. Opheloogen- blik dat de brand uitbrak was niemand in het huis aanwezig, daar de heer S. en zijn bediende nog niet te huis warenen de vrouw en kinderen zich in het buitenland bevinden. Niettegenstaande de brandweer spoedig was aangeruktdeelde de brand zich ook mede aan een perceel op den Oude- zijds Achterburgwal, welk perceel veel waterschade heeft bekomen, en waaruit twee slapende kinderen gelukkig nog bij tijds zijn gered. De te Amsterdam gevestigde vereeniging »Floralia", zich ten doel stel lende om onder den arbeidenden stand de liefde voor bloemen aan te kweeken, heeft in het geheel uitgereikt 12000 planten. De arrond-regtbank te Deventer heeft een landbouwer, die een perceel koemest had verkocht, hetwelk later voor meer dan de helft uit puin bleek te bestaanveroordeeld tot zes weken celstraf en het betalen eener geld boete van 25. Door genoemde arrondissemenls-regtbank is de pastoor te Ommen, be klaagd van ontduiking der personeele belasting, ter zake van hel houden van rijtuig en paard, tot eene geldboete en in de kosten van hel geding veroordeeld. Uit Vollenhoven meldt men dat het treurige vermoeden dat twee vis- schers dier plaats, benevens de jongens die bij hen dienden, in den ontzet- tenden storm van Vrijdag 11. hunnen dood in de golven zouden gevonden hebbenIfieer en meer bevestigd wordt. Men meent hunne vaartuigen op zee te hebben zien drijven. Van hen zeiven is tot nog toe geen spoor ont dekt. Telegrammen, naar onderscheiden aan zee gelegen plaatsen afgezon den hebben nog geen resultaat opgeleverd. Te Tilburg is Dingsdag 11. brand ontstaan in eene der in hel vroegere kon. park nieuw gebouwde woningendie spoedig gebluscht werd. Op bet vermoeden dat er kwaadwilligheid in het spel was, is de bewoner voorloopig in hechtenis genomen. In de vorige week is onder de gemeente Wouw een woonhuis afge brand, waarbjj een kind van 10 maanden in. de vlammen is omgekomen. Een doofstom jongentje van 4 jaren bad door het spelen met lucifers den brand veroorzaakt. Op den Luik-Maastrichtschen spoorweg heeft een treurig voorval plaats gehad. Een man had zich in de nabijheid van de rails te slapen gelegd; door het fluiten van een aankomenden trein verschrikt wakker geworden, sprong hij op, wilde wijken, maar kwam daardoor juist op de baan teregt en werd overreden. De dood volgde spoedig. 'sGRAVENHAGE17 Junij. Z. M. heeft den heer J. S. G. Nijpels, hoogleeraar aan de hcogescbool te Luik, benoemd lot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan Th. van den Berg, dienaar van policie te Amster dam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan den heer jhf. mr. YV. Rappard, gewezen lid van den raad van Nederl. Indië, laatstelijk op wachtgeld hier te lande, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen goede diensten. Tot ijker der maten, gewigten en weegwerkluigenis benoemd de adjunct-ijker dr. F. van YVageningenen lot adjnnct-ijker zijn benoemd de hh. J. Schravcr, B. YVindemulIer, G. Hijmans en G. Reus. Z. M. de koning verlaat heden avond ten 11 ure, per extra-trein van den Rijnspoorweg, de residentie om zich voor germmen tjjd, waarschjjnbjk tot het Iaatsl van Augustus, naar Vevey (Zwitserland) te begeven. De heer jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, commies bij 'skonings kabi- binet, die Z. M. den koning steeds naar het Loo vergezelt, heeft van 1. M- den koning, als blijk van Hoogstdeszelfs hooge tevredenheid, een kostbare reis-schrijfnécessaire ten geschenke ontvangen. De 57e verjaardag van Neèrland's geliefde koningin werd lieden met fraai weder begunstigd. Vroeg in den ochtend waren uit de meesie wonin-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2