HlJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JVoensdag d6 Junij dS7ó, A°. d37. Aan den verjaardag van Z. K. II. prins Hendrik werd gisteren op de gebruikelijke wijze gedacht. Het rijkstelegraaf kantoor alhier zal morgen open zijn lot 10 ure des namiddags. Uit 's Ilage is heden morgen een sterk detachement huzaren overgeko men, om morgen alhier dienst te doen. Door de leden van de Leidsche zangvereeniging is Zaturdag avond aan den heer A. J. Wetrens, hunnen zoo gevierden leider bij het gehouden mu ziekfeest, eene serenade gebragt. Naar wij van goederhand vernemen is het bestuur der Sociëteit Minerva zoo welwillend om een entreekaarl voor den vauxhall op Donder dag a. s. te zenden aan de inteekenaars op de partij, welke van wege de burgerij aan de studenten zal worden aangeboden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van ]0 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 5.10 en 2.50 en de laagste prijzen 5.— en ƒ2.50. De lieer B., wonende buiten de Koepoort, is Zaturdag avond bij gcle- «enheid der serenadebij ongeluk in het water aan de Oude Vest geraakt. Ce matroos Heinsius, van de kweekschool voor zeevaart alhier, dit bemer kende, sprong zonder aarzelen gekleed te water en redde den drenkeling, die er alzoo builen zigtbaar letsel is afgekomen. Voor het prov. geregtshof in Noordholland zal morgen de zaak behan deld worden der valsche munters, voor eenigen tijd te Amsterdam aange houden. De vervaardiger dier valsche munt is een stukadoor. Willem Bol- hovcn genaamd; zijn makker, J. H. Tophof. die de vervaardigde stukken in omloop bragt, is in de gevangenis overleden. De in deze zaak betrokken personen hebben volledig bekend; 104 getuigen zijn opgeroepen. Tc Amsterdam dreven Zaturdag avond plotseling zware rookwolken over de stad. Al spoedig liep het gerucht, dat in de koolteerfabriek builen ile Zaagbarrière een zware brand was uitgebarsten. Gelukkig echter bleek dit niet het geval te zijn in het gebouw zelf, maar in de pikputten der fabriekdie een vuurzee geleken. De brand was daar te 9.15 uitgebroken tn door den hevigen wind was er groot gevaar voor de belendende gebou- wen. De brandweer was onmiddellijk toegesneld en te 10 uur was men de tlammen meester. Het gebouw zelf heeft zeer weinig schade geleden. Als gewoonlijk was er weder een verschrikkelijk gedrang van volk. Ten ge volge daarvan geraakte een der handspuiten in een sloot en een brandwacht or onder. De man werd echter spoedig uil den modder gehaald. Te Nieuwesluis bij Heenvlict is Vrijdag morgen de bliksem geslagen op een der telegraaflijnen Hij koos zijnen uitw eg langs de lelegraafgeleidingcn door het kantoor naar den grond. Hier bleek wat een goede bliksemaflei der vermag, daar de getrofïen lijn. hoewel gedeeltelijk beschadigd, de andere telegraaftoestellen voor zware schade behoedde, liet telegraphisch verkeer was voor een oogenblik gestoorddoch korten tijd daarna kon de corres pondentie op de gewone wijze weder plaats hebben. Te Nieuw-Leuzen, in Overijssel, was in de vorige weck door een ge weldige windhoos een stevige eik losgerukt en op een boerenwoning neer gestort. Terwijl men bezig was den boom af te wentelen, geraakte een arbeider er onder; de man was oogeublikkelijk dood. Vrijdag morgen woedde ie Zwolle een heviee storm. Een schipper is over boord geslagen, goederen, op de weekmarkt aanwezig, werden door elkander verspreid en verscheiden stalletjes omgewaaid, van vele huizen zijn dakpannen afgewaaid en ruiten verbrijzeld, zelfs zijn enkele personen min of meer gewond. Des nachts is de bliksem geslagen in de boerenhuizinge tan den heer van der Goot. te Balk. Nagenoeg is alles verbrand. 's GRAVENllAGE, 14 Junij.. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer d'. C. A. J. A. Oude mans, hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, tot het dra gen der versierselen van oflicier der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. Courlain, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Fransche medaille voor hel deelnemen aan de expeditie in Mexico. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij hel kantongeregt te Cortgene ie heer mr. 0. F. Wiercx van Rhijn, advocaat te Delft, en op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer E. Tijsmans, als notaris te Waalwijk. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Door den minister van koloniën is de heer J. W. J. van Dijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor- ien benoemd lot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Z. M. de koning is Zaturdag namiddag van het Loo alhier teruggekeerd en werd aan hel Rijnspoorstatiori ontvangen door Z. K. 11. prins Hendrik, en namens prins Alexander, door Hd. adjudant kapitein Beyerman. Onmid dellijk na aankomst braglen Z. M. cn Hd. broeder een bezoek aan Z. K. 11. prins Alexander. Z. M. de koning heeft lieden middag ten half zes ure in een bijzonder gehoor ontvangen Z. Exc. José M. Rójas, buitengewoon gezant en gcvol- magtigd minister der Vereenigde Staten van Venezuela bij het Nederlandsche kof, tot overhandiging van zijne geloofsbrieven. De 55' verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik, broeder des konings, werd gisteren op de gebruikelijke wijze in deze residentie gevierd. Ten 12 ure hield het garnizoen eene groote parade, in de Maliebaan. Ten 1 ure vereenigden zich 1111. MM. de koning en koningin, Mil. KK. tlII. de prins tan Oranje en prins Frederik en de vorstin zu Wied aan een dejeuner bij Prins Hendrik. Ten zes ure nam de vorstelijke familie aan liet diner bij 2-K. 11. deel, waarop levens onderscheidene hooggeplaatste personen waren genoodigd. Z. Exc.de afgetreden gouvernettr-gcncraal van Ned.-Indië, mr. J. Loudon, 's gisteren avond met zijne familie uil Zwitserland te dezer stede gearriveerd. Aan het Rijnspoorslatiou bevond zich behalve de bloedverwanten van den gewezen landvoogd een talrijke vriendenschaar, die Z. Exc. op hartelijke W'ijze met een welkom begroette. De generaal van Swielen en verschillende Indische civiele cn militaire autoriteiten waren eveneens bij de aankomst tegenwoordig. Naar men verneemt zullen aanstaanden Donderdag avond een aantal studenten der Leidsche hoogeschool in costuum van den optogl de societeits- 'ent in het Bosch alhier bezoeken, waar ter viering van den geboortedag Tan 11. M. de koningin eene muziekuitvoering zal plaats hebben en eene '"«minatie worden ontstoken. Een zeer treffend ongeluk heeft dezen middag in het Bosch alhier plaats gehad. De heer jh'. W. II. C. van Rappard, luitenant-kolonel der ar tillerie, op non-activiteit, is even voorbij de boschwachterswoning van het paard gevallen en weinige oogenblikken na het ongeluk reeds overleden. BUITENLANDSCÜE BERIGTEN. je are a ai LONDEN, 13 Junij. Uit Singapore wordt gemeld dat de Oostenrijkschc korvet Erzherzog Friedrick op de Simboku rivier een gevecht heeft gehad met Dajaksche zecroovers; twee matrozen werden gedood en een zwaar gewond. Uit New-York wordt aan hel Daily News per telegraaf berigt, dat het stoomschip Picksburg, van Quebec naar Liverpool, door een drijvenden ijs berg verpletterd is, ongeveer op 120 Eng. mijlen ten Zuidoosten van St. John's (New Foundiand). De Picks burg had een bemanning van 60 kop pen, henevens 28 passagiers. Van die 88 zijn er 5, die in een sloep zich redden, door de stoomboot Slate of Georgia opgcvischl. Van een aantal anderen, die mede in sloepen ontkwamen, heeft men nog niets vernomen. Men houdt voor zeker, dat er bij de ramp 40 nienschen verdronken zijn, onder welke de kapitein. Dc dagbladen van New-York melden dat de stad Cucnta, in Nieuw- Granada, door eene aardbeving geheel verwoest is; slechts enkele huisgezin nen ontkwamen. Vijf andere plaatsen in den omtrek zijn mede bijna geheel verwoest. Men verzekert dat van de bevolking niet minder dan 16000 men- schen hij dc ramp het leven verloren. FRANKRIJK. In de zitting van de nationale vergadering van Vrijdag was de beraad slaging over de wet op het hooger onderwijs gevorderd tot art 13, hande lende over het regt om akademische graden te verleenen. De hh. Bardoux en Jules Ferry stelden het volgende amendement voor: «Alleen de staats- hoogescholen hebben het regtakademische graden toe te kennen." De heer Ferry, het amendement ontwikkelende, vroeg of de staat, het monopolie van hooger onderwijs ophellende, nu ook het uitsluitend regt om dc akade mische graden te verleenen, moet prijs geven. In gecnen deele. De kamer moest op hare hoede wezen dat zij niet te ver ging. Hij vreesde dat de kerk, onder voorgeven dat zij de vrijheid voor allen wil, zich gansch en al van het hooger onderwijs zou meester zoeken te maken. En die vrees was ailezins gewettigd. Men wist dat de kerk het woord vrijheid gansch anders opvatte als spreker cn zijne vrienden. Van stap lot stap zal de kerk verder gaanzoodra haar de magt gegeven is Spreker beriep zich op het besluit, dat onlangs op hel katholiek congres te Parijs genomen was. De burgermaatschappij had bare reglcn, die zij niet mogt prijsgeven. Ilij hoopte daldc voornaamste bestrijder van het amendement was msgr. Dupan- loup, bisschop van Orleans. Wanneer liet amendement aangenomen werd. zou de vrijheid van hel hooger onderwijs een leugen zijn. Hij beweerde dat het materialisme meer en meer in liet staatsonderwijs binnendrong en haalde daarbij zinsneden uil geschriften van staatsprofessoren aan en stcl- iingen die, hoewel ze eene atheïstische cn materialistische strekking had den, aangenomen zouden zijn door eene der medische faculteiten. De mi nister van onderwijs, Wallon, protesteerde tegen dc beschuldiging van den bisschop van Orleans; de leerstellingen waarvan deze sprak zijn nimmer verkondigd in de slaalshoogescholen cn dc aangehaalde stellingen waren verworpen. Het linker-centrum heeft eene "Commissie van zevenen" benoemd, belast met het overwegen van de vraagstukken, welke op de verkiezingen voor den aanstaanden senaat en de nieuwe kamer betrekking hebben. Dc bisschop van Versailles heeft zich naar Mac Mahon begevenom hem te verzoeken, dc op Zondag bepaalde wapenschouwing over de bezetting le Parijs op een anderen dag te houden. De maarschalk sloeg dit verzoek van dc hand, naar men zegt, op grond dat het eene groote ergernis zou te weeg brengenindien hjj thans tegenbevel gaf. De bisschop zelf moet dit toen ook ingezien hebben; maar hij kreeg van den maarschalk de belofte, dat liij voortaan de Zon- en feestdagen als heilig beschouwen en op werk dagen wapenschouwing houden zou. DUITICHLAND. Het heerenhuis heeft na langdurige beraadslagingen de provinciale wet aangenomen, zooais zij door de kamer van afgevaardigden was goedgekeurd. Evenzoo vereenigde liet zich met de wet, betrekkelijk de dotatien der geestelijkheid. Een aantal leden van den landdag hebben dezer dagen de gevangenis aan dc Plötzcnsee bezocht en zijn, naar de Post verzekert, teruggekomen met de overtuiging, dat de klagten over de inrigting dier gevangenis, waar van de heer Windhorst gesproken had, grootendeels ongegrond zijn. Naar men verneemt zal de minister van eeredienst, de heer Falck, eerlang een bezoek zal brengen aan de Rijnprovincie, om zich in persoon te overtuigen van het al of niet voldoende der onderwijs-aangelegenheden aldaar. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 14 Junjj. Daily News meldt uit Wcenen«Rusland heeft aan Engeland verzochteen eskader naar de Middellandsche zee en den Archipel te zenden. Engeland heelt hierin bewilligd en het bevel wordt onmiddellijk verwacht." i TRIEST, 13 Junij. Een eskader, bestaande uit het fregat Radetsky, de korvet Frundsberg en den schooner Nautilus, is heden ochtend van hier vertrokken, met beslemming naar den Levant. ATHENE, 13 Junij. Alle geruchten betreflende 'skonings troonsafstand en de komst van Russische en Turkscbe vloten zijn ongegrond; overal heerscht volmaakte rust. De koning cn zijne familie zijn op hun buitenver blijf; het Fransche eskader is, als naar gewoonle, op zijnen togt hier bin nengevallen, en het Engelsche wordt verwacht. ftuvgcrlijfcc ^lanb. ONDERTROUWD: P. T. Lombert, jm. 25 j. en M. Overpelt, jd.26 j. - K. W. Zurhaar, jm. 28 j. en II. C. Outshoorn, jd. 19 j. H. V. Onstenk, wedr. 45 j. en 11. Swildens, jd. '41 j. W. J. C. de Rlecourt, jm. 33 j. en J. S. W. de Baas, jd. 21 j. 0. Verhoeven, jm. 27 j. en 0. M. van der Horn. jd. 26 j. S. Jongbloed, jm. 39 j. en P. de Ridder, wed'. 29 j. J. 11. N. van der Werfl, jm. 24 j. en J. van Grieken, jd. 22 j. -r A. Veen. wedr. 29 j. en A. C. Schuller, jd. 40 j. J. P. Biij- boom. jm. 36 j. cn J. M. Hoogstraten jd. 31 j. J. G. M. Wijtenburg, jm. 21 j. en W. 11. J. Randoe, jd. 24 j. P. J. H. Speel, jm. 27 j. en C. M. Wijsman, jd. 26 j. L. van de Wouw, jm. 25 j. en J. Stofmeel, jd. 25 j. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. 0. DitABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5