REÜNISTEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. antwoorden, dat "men in Engeland vrijheid van spreken en vrijheid van drukpers heeften hem ten voorbeeld wijzen op de onbezonnenheid van zijnen eigen ambassadeur. Het nederige Belgie is genoodzaakt zich te schik ken. Zoo gaat het; naarmate men magtig of onaanzienlijk is, loopt men vrij of moet men het ontgelden. Het stoffelijk overschot van den heer de Re'musat is Maandag II. ter Mrde besteld. Meer dan 2000 personen volgden den lijkstoet. Onder hen bevonden zich meer dan 400 afgevaardigdeneen groot gedeelte van het corps diplomatique, o. a. prins Hohenlohcprins Orlofl, de ridder de Nigra en graaf Apponyi; verder de prins van Joinville, de hertog van Montpensicr. vele leden der Fransche akademie en van de akademie van zede- en staal kundige wetenschappen, enz. Op de begraafplaats bragten de hh. Viel-Castel, Bersot, Jules Simon en Galien-Arnoull hulde aan de groote hoedanigheden van den overledene. Te Parijs wordt in de volgende maand regtstreeks van Shangaï een Chinescbc jonk verwacht, die een Chinees, Mieng genaamd, welke zijne op leiding heeft ontvangen aan het Lyceum Louis Ie Grand, in China heeft laten bouwen. Dit vaartuig, versierd met Chineesch-godsdienslige zinne beelden, is zoodanig vervaardigd, dat het, niettegenstaande zijn weinigen diepgang (zoodat hel de Seine kan opvaren), goed zee kan bouwen. D III T C II L A N It. Door 673 Duitschcrs uit Baltimore is een adres aangeboden aan prins von Bismark, waarin zij hunne verontwaardiging te kennen geven over de wijze, waarop in een katholiek blad, te Baltimore verschijnende, de rijks kanselier werd aangevallen. Adressanten verklaren, dat zij zulk een be strijding beschouwen als alleen te kunnen worden gebezigd door lieden, die tegen Uuitschlands grootheid, éénheid, beschaving en vrijheid gekant zijn. Eene deputatie van de hoogeschool te Straatsburg werd dezer dagen bij von Bismarck ten gehoore toegelaten. Zij kwam aandringen op de noodzakelijkheid van een nieuw akademie-gebouwen ontving een gunstig antwoord. De keizersklok te Keulen is bevonden volkomen te voldoen aan de gestelde cischen. De klok was voorloopig tot eene hoogte van 20 voelen in een der torens opgeheschenom de toonhoogte en de klank aan het oordeel van deskundigen te onderwerpen. De klok zal nu weldra op de plaats barer bestemming gebragt worden. Bit Hanover wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dal allerwege in de provincie de kloostergeestelijken zich gereed maken, om aan de uitgevaar digde wet te gehoorzamen. Die instellingen gaan hare opheffing met spoed te gemoet. Terwijl men in Posen nog altijd zoekt naar den geheimen pauselijken delegaathebben aldaar alle geestelijken, die aan formaliteiten der staats wet voldoen, eene aanschrijving ontvangenonderteekend: "Delegatus sanclae sedis Apostolicae", inhoudende eene scherpe bedreiging legen onderwerping aan de Meiwetten. Volgens de Poolsche bladen beschouwen de geestelijken ecliter dat stuk als eene mystificatie. Het Joum. de St. l'étberigt dat de internationale telegraphische conferentie te St. Petersburg den 2d'" Junij hare werkzaamheden begonnen heelt, onder voorzitting van den geheimraad von Lfiders, directeur-generaal der Russische telegraphen. Er zijn twee commissién benoemd om ingewik kelde vraagstukken voorloopig te onderzoeken, alvorens zij bij de conferentie in behandeling komen. OOST-IIVDIE. BATAVIA, 5 Mei- Het Alg. Dagbl. ontving het volgende berigt van Alchin: Tegenwoor dig hebben wij bijna eiken dag regen; dit is zeer welkom en oorzaak, dat men weinig zieken heeft. Tot en met heden, 22 April, is er hier niets uitgevoerd; met ongeduld wacht men eiken dag de order om tegen Bilal op te rukken; doelt die aanval zal voorloopig wel moeten worden afgeschre ven, daar de regens alle velden onder water hebben gezet. De voeding blijft uitmuntend. De ijsfabriek is klaar, maar geeft geen ijs, slechts koud water. -- Sedert het begin van dit jaar wordt aan geene officieren van het In disch leger verlof naar Nederland verleend anders dan wegens ziekte. Dit is het gevolg eener aanschrijving van den minister van koloniën, die het verlof wegens vijftienjarigen onafgebroken diensttijd tijdelijk buiten werking heeft gesteld. Die maatregel heeft ten gevolge, dat lot schadejvan leger en schatkist de aanvragen om verlof wegens ziekte zich vermenigvuldigen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den gewezen burger-opziener in het gouv. Celebes C. L. Schaaf!aan de commiezen le en 3e kl. bij de post- en telegraafdienst H. J. Douwes en L. J van der Slraaten; aan den controleur 1« kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura jhr. A. A. de Geer; aan den architect le kl. bij den water staat W. 1'. Brandes, en aan den ingenieur le kl. van het stoomwezen J. W.Th. Bertrand. Ontslagen: op verzoek, eervol, de gewezen klerk bij den algem. ontvanger van 'slands kas te Samarang R. H. W. Senfï. Benoemd: lot adsist.-resident voor de policie te Palembang, de secretaris der resid. Pasoeroean A. A. Hoos; tot adjunct-controleur bij de in- en uitvoerregten en accijnsen, de verificateur Ic kl. J. Grootenboer; tot griffier bij den land raad te Soerabaija, de griffier bij den omgaanden regtcr in de 2' afd. mr. J. Doornik; lot griffier bij den omgaanden reglef in de 2C afd., de griffier bij den landraad te Bezocki en Panaroekan mr. J. D. Burger; lot griffier bij den landraad te Bezoeki en Panaroekan, de le klerk op het adsist.-resid.- kantoor te Koedoes, levens griffier bij den landraad aldaar. J. F. E. Ten Klooster; tot commies op het resid.-kantoor le Cheribon, de le klerk op bet resid.-kanloor te Rembang A. L. van Hutten; tot commies 3e kl. bij de post- en telegraafdienst, H. Bol, tot bewaarder 2e kl. bij het kadaster, J. II Schotlitot adjunct-landmeter 3e kl. van het kadaster J. A Veenstra; bfl het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid: tot secretaris, de referendaris L W. J. Olivier; tot referendaris, de hoofdcommies P. J. A, Zaalberg; tot hoofdcommies, de Ip commies J. F. Dinger; lot lcn commies, de 2e commies A. C. Witlenrood; tot 2CD commies, de 3e commies P. F. Verduyn Lunel; tot 3'n commies, de klerk P. tl. Beaupain; tot adsist.-resi dent van Marlapoera (Z. en O.-afd. van Borneo), de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. A. Neys; tot controleur le kl., de controleurs 2' kl. E. L. Muller, B. 11. II. Ravenswaay en J. J. BischofT, respect, chefs van de kadast. statist, bureaux, te Madioen, Samarang en Tagal; tot controleur 2e kl.. de adspir.-controleurs F. W. M. Straeler en C. H. D. Monod de Froideville; lot adspir.-controleur, de ambte naren voor de burg. dienst C. Lok en VV. F. L. Boissevain: tot ingenieur le kl. van bet stoomwezen, de ambtenaar op non-activiteit G. A. lloogen- slraaten; tot ingenieur 3e kl. bij het mijnwezen, D. de Jongh Ilz.; tot boekhouder bij de in- en uitvoerregten en accijnsen, de ambtenaar op non activiteit Th. C. Wallis; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur Ie kl.de controleurs 2' kl. W. Th. P. Martens en R. van Ro- Hiunde; bij de statist, opname van Java: tot controleur le kl.de contro leur 2' kl. J. J. van Santen bij het binnenl. bestuur op Java en Madura zijn geplaatst: in de resid. Soerabaija. de benoemde adspir.-controleur J. P. O. Zwager; in Tagal, de benoemde adspir.-controleur L. Th. Schneider; in Pekalongan, de controleur le kl. G. L. Schultz. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den 2'° luit. der inf. J. van Vulpen; aan den intendant 2e kl. bij de milit. administr. W. M. de Jongh; aan den kapt. der inf. A. J. Ludwig; aan den majoor C. G. 11. F. van Schendel en aan den kapt. A. A. J. L. de Jonghbeiden van de inf. Ontslageneervolwegens volbragten diensttijd de kapt. der inf. J. T. Scheltema, en de le luit. der genie F. C. A. Heyli- gers. Bevorderd: bij het wapen der genie: tot kolonel, de luit.-kolonel J. P. Ermeling; tot majoor, de kapt. C. Krabbe; tot kapt., de le luit. J. J. Hellendoorn; bij het wapen der artillerie: tot majoor, de kapt. van den generalen staf A. R. W. Gey van Pitliusthans met verlof in Nederland, en de kapt. A. C. H. Winter; lot 1" luit., de voor den tijd van een jaar bij het leger in Nederland gedet. 2' luit. A. W. Segboer; bij de milit. administr.: tot intendant 1kl. (hoofd-intendant), de intendant 2e kl. G. P. J. Ockerse. MADRID, 9 Junij. Primo Rivcro is tot minister van oorlog benoemd. Generaal Jovellar, de aftredende minister, vertrekt naar Valencia. PARIJS, 9 Junij. Het gerucht, heden alhier ter beurze verspreid, dat eene opstand in republikeinschen zin in Spanje is uitgebarstenwordt gelo genstraft. Er heerscht allerwege in Spanje rust en orde, uitgezonderd in de districten, die bezet zijn door de Carlislen. VERSAILLES, 9 Junij. De nationale vergadering heeft art 3 van de wet op de vrijheid van hooger onderwijs aangenomen. LONDEN, 9 Junij. De Sultan van Zanzibar is heden ochtend te Gravesend aangekomen, van vaar hij per stoomboot naar Londen is vertrokken, waar hij door den heer Bourke, onder-secretaris bij het departement van buitenlandsche zaken, aan de Westminster brug is opgewacht. De Sultan heeft eene eerewacht ten geleide ontvangen. BRUSSEL, 10 Junij. De lndép. Beige van heden ochtend deelt mede de hoofdbepalingen van het onLwerp van wet strekkende tot het tegengaan van het doen van aanbiedingen om een misdaad te plegen: "Wie een voor stel heeft gedaan lot hel bedrijven van misdaden waartegen de doodstraf of dwangarbeid is bedreigd, of aan zulk een misdaad deelneemt, en wie dus danig aanbod heeft aangenomen, wordt gestraft met opsluiting voor den tijd van drie maanden tot vijf jarentenzij verzachtende omstandigheden in aanmerking komen. De aan deze feiten schuldig verklaarde zal levens kunnen veroordeeld worden lot het verlies van zijne burgerregten en voor den lijd van vijf tol tien jaren onder toezigt der politie gesteld worden. Bijaldien echter het aanbod slechts mondeling is gedaan, wordt de straf al leen dan toegepast wanneer het aanbod is vergezeld gegaan van giften of beloften". Eene bepaling bctreHende de bovenbedoelde overtredingen zal gevoegd worden bij de wet op de uillevering van boosdoeners. BRUSSEL, 10 Junij. De Moniteur bevat een circulaire van den procureur- generaal te Brussel aan de procureurs des konings waarin hunne aandacht gevestigd wordt op de dezer dagen uitgevaardigde circulaire van den mini ster van justitie betreffende de stoornis der openbare rust. De procureur- generaal draagt aan zijne ondergeschikten op, zoo spoedig mogelijk naar de regtbanken te verwijzen diegene welke ongeregeldheden verwekken, en hem opgave te doen van de geschriften, boekwerken of redevoeringen, wier verspreiding of voordragt een bij de wet strafbaar gesteld feil is. RANGOON, 8 Junij. Sir Douglas Forfyth, door de Brilsche regering be last met een diplomatieke zending bij den koning van Birman, is den 3del1 Junij te Menhla aangekomenalwaar hij door een deputatie van Birmansche officieren ontvangen werd; deu 10Je zal hij waarschijnlijk te Mandalay zijn. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid onzer vijfen twintig-jarige echtvereeniging zoo binnen als buiten deze stad ontvangen, betuigen wij, ook namens onze kinderen en behuwd-zoon, onzen harle- lijken dank. J. W. SPEET. E. J. SPEET Ramakers. Het COLL. CIV. ACAD. LUGD. BATAV. SUPR. heeft de eer bekend te maken: dal aan alle Oud-Studenten, die zich aan den Ab-aclis Coll. hebben opge geven, Kaarten voor de feesten, door het Leidschc Studentencorps in Juni le geven, zijn toegezonden, dat het het Collegium zeer aangenaam zou zijn, zoo er eenig misverstand bij de verzending heeft plaats gehaddaarvan zoo spoedig mogelijk in kennis te worden gesteld; dat de Kaarten persoonlijk zijn en geen toegang voor Dames geven. Namens het Coll Civ. Acad. Lugd. Bat. Stipr. J. KAPPEYNE VAN DE COPPELLO, Praeses. K. POLANO, Ab-Actis.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3