naar regen te verlangen, vooral op de harde gronden, die daaraan zeer groote behoefte hebben. De eerste dag, meldt de II. C., van het Haarlemsche muziekfeest der maatschappij tot bevordering der Toonkunst is afgeloopen. Wij behouden ons voor om later een verslag van het leest in zijn geheel te geven. Daarom zij voor het oogenblik alleen gezegd, dat de afloop van den eersten dag, de uitvoering van het //Schicksalslied" van Brahms en van Schumanns «Das Paradies und die Peri'\ uitstekend genoemd mag worden en zelfs niet ligt te bevredigen kunstkenners heeft voldaan. Van de vijf solisten waren twee hier te lande nog volkomen onbekend eu juist deze twee hadden in Schu manns werk de belangrijkste taak te vervullen. Hel publiek toonde kennis making met hen zeer op prijs te stellen. Mevrouw Sclnnitl. geb. von Csanyi (de Peri), en de heer William Midler (de tenor) hebben getoond, niet alleen over buitengewone stemmiddelen te kunnen beschikken, maar van die mid delen ook voortreffelijk gebruik te maken. De president der Zuid-Afrikaansche republiek, de heer Burgers, wordt volgens het libl. in den loop der volgende week te Amsterdam verwacht. Ilij bevindt zich thans nog te Londen, waar hij tot de genoodigden be hoorde op het jongste officiële hofbal, Donderdagavond in Buckingham- palace gegeven. Ds. van Gorkom,*pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, heeft het beroep van de remonstrantsche gemeente aldaar aangenomen. Te Amsterdam is Zaiurdag eene schoonmaakster, werkzaam in de diamantslijperij op het Zaagmolenpad, tusschcn de machine geraakt. Zij werd vaneengercten en bezweek natuurlijk onmiddellijk. Aan de zwemschool te Amsterdam had Vrijdag avond een treurig on geluk plaats. Een 18-jarig veelbelovend jongeling, die zich in het diepe bassin met zwemmen vermaakte, voelde zich plotseling de krachten ontzin ken en verdween in de diepte. De aangewende hulp bleek te vergeefs te wezen; eerst 20 minuten later vond men het lijk. Te Utrecht is Zatnrdag in het park Tivoli, van wege de verecniging Nimrod, eene tentoonstelling van honden geopend. Een 400-tal honden was tentoongesteld, o. a. ook ingezonden door den beschermheer der vereeniging Z. K. H. den prins van Oranje en Z. K. II. prins Hendrik. Onder de ten toongestelde dieren zag men prachtige exemplaren. Keezen, mops- en smoushonden, fikken, poedels, terriërs in verschillende genres, bulldogs, wolfshonden, herdershonden, Deenscbe doggen, Leonbergers, St. Bernhards, Newfoundlanders, barbels of smousbaarden, slaande honden, dashonden, windhonden in allerlei soorten, verder Mallhezer, Bolonesche, Tencrifsche en Chinesche honden, enz. De gouden medaille van Z. K. 11. den prins van Oranje, voor het mooiste nest jagthonden, is toegekend aan den heer P. Ulavimans, te IJsselmonde. Voor den groolsten hond is eene zilveren medaille toegekend aan den heer J. N. Haltstein, te Breukelen, en voor den kleinsten hond eene zilveren medaille aan den heer C. J. F. Freund, te 's llage. Voor een poedel is een 2e prijs toegekend aan den heer A. L. D. Kleyn, te Leiden. Te Rheden is Vrijdag 11. de bliksem geslagen in eene boerdèry, die ten gevolge daarvan geheel is afgebrand. - Vrijdag II. heeft zich in het Gcldersche een zwaar onweer ontlast. Aan de Steeg sloeg de bliksem in een huis, bewoond door den landbouwer G. de Roos; een kalf werd gedood en er ontstond brand. De inboedel werd gered. Boven Dieren woedde het onweer verschrikkelijk. Te Spankeren werden 2 koeijen gedood en raakte een schuurtje in brand. Zaturdag 11. is er, ten gevolge van het branden van boekweitveen, brand ontstaan in de bosschen aan de Beilervaart en loebeliooreude aan den heer Grothe te Utrecht. Door vereende krachten was men den brand nog al spoedig meester; de schade wordt op p. m. G00 begroot. Uit Maastricht meldt men aan de N. R. C.: Eergisteren kwam alhier per Aker spoortrein eene bezending van 64 kisten aan, welke een gezamenlijk gewigt van 5550 kilogram hadden, en als boeken inhoudende gedeclareerd werden, bijgevolg vrij van invoer waren. Bij de visitatie bleek liet, dat 4 dezer kisten geestelijke gewaden inhielden, welke vergissing door het betalen der reglen van invoer in der minne werd geschikt. De bezen ding werd aan het alhier gevestigde klooster der Minderbroeders bezorgd, en naar wij vernemenzullen de respective eigenaars der boekende Min derbroeders uit Duitschlandten getale van ruim 300, zich hier en in de omstreken vestigen. 's GRAVENIIAGE, 7 Junij.. De 1« luit.-ingenieur J. VV. A. Cramer, die voor 2 jaren bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het wapen der genie van het leger hier te lande ingedeeld. De 2' luit. J. F. überholzer is van het 4' reg. bij het 6' reg. infanterie te Breda overgeplaatst. De landmeter S11" kl., O. Gleuns, is uit zijne betrekking ontslagen. Het raderstoomschip \hrapionder bevel van den kapitein-luit. Ier zee J. Tromp, is den S"1'" dezer van de reede van llellcvoetsluis vertrokken ter opvolging zijner bestemming naar Atchin. Z. li. 11. prins Hendrik heeft zich dezen achtend per lloll. spoor naar Amsterdam begeven ter uitreiking in het Paleis van Volksvlijt van de eere blijken, aan Ncderlandsche inzenders op de wereldtentoonstelling te Weenen te beurt gevallen. Heden avond zal Z. K. 11. per ltijnspoor hier Ier slede terugkceren. Ook verirokken heden ter bijwoning dezer plegtigheid de mi nisters en verschillende leden der diplomatie, o. a. de Oostenrijkschc en Rus sische gezanten naar de hoofdstad. Op het huis de Paauw heeft Zaturdag middag een kinderbal plaats gehad, door II. D. II. de prinses zu Wied aan ruim een 150-tal kinderen aangeboden. De minister van koloniën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De arrondissements-reglbank alhier heelt lieden drie maanden gevange nisstraf opgelegd aan den nachtwaker, die voor ecnigen tijd te dezer stede zich aan opligterij schuldig maakte en daardoor op onreglmatige wijze in het bezit kwam van een muntbillel van ƒ10. Door wijlen den oud-majoor P. J. Buleux, dezer dagen alhier overleden, is o. a. aan de algemecnc armen dezer stad een som van ƒ5000 vermaakt. Gelijk onze lezers welen werden door diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier weder inschrijvingen geopend en een inzameling gedaanten einde te kunnen overgaan tot den uitbouw van het oude mannen- en vrouwen buis, om gelegenheid te vinden tot het opnemen van een aantal gehuwde paren, die niet in slaat zijn niet enkel in eigen onderhoud, maar ook in eigen verpleging, bij het genot van onderstand, te voorzien. De collecte beantwoordde aanvankelijk niet aan de verwachting de ingezamelde som bedroeg nog slechts ƒ8000 doch diakenen zijn nu schitterend geholpen; want een weldadig ingezetene, wiens naam nog niet genoemd mag worden, stelde een som van ƒ50,000 beschikbaar, onder twee volstrekt niet bezwa rende voorwaarden, welke door diakenen reeds bereidwillig zijn aange nomen. (U. v. 'sGr.) In den nacht van Zaturdag op Zondag zijn uit een kippenhok, staande op het terrein bij de Scheveningschc boschjes, van ouds genaamd; //de Ba- taafsche boer", bewoond door den gepensioneerden gemeente-veldwachter II., gestolen 19 kippen en een haan; alsmede een veertigtal eijeren. Op de in de nabijheid gelegen villa van den notaris van de W. heelt men gelijken diefstal beproefddoch niet meer dan een enkele kip kunnen magtig worden. BUITEtNLANDSClIE BER1GTEN. BELG IE. Het officiële blad maakt eene circulaire openbaar, die de minister van justitie, aan de procureurs-generaal heeft gezonden om hen, naar aanleiding der ongeregeldheden, die in de laatste dagen op verschillende plaatsen zijn voorgevallen, tot waakzaamheid aan te sporen, en bij eene herhaling van dergelijke tooneelcn eene strenge toepassing van de strafwet voor de schul digen te eischen. De kolonel Ollivier, van het reg. guides, was Vrijdag II. hel slagtoffer van een lagen aanslag. Een persoon in burgerkleeding loste op hem, in het midden van de rue de la Madeleine, te Brussel, zes revolverschoten, en trachtte zich vervolgens zelf voor den kop te schieten. De kolonel werd slechts ligt aan den voorarm gekwetst. De moordenaar heeft zieh niet ge dood. Er bestaat vermoeden, dat men met een krankzinnige te doen heeft. Hij geeft voor, dat hij zich op den kolonel heeft willen wreken, die zijne vrouw bijna verpletterd zou hebben. EUG EL AI D. LONDEN6 Junij. De minister van koloniën heeft aan het hoogerhuis overgelegd eene depêche aan sir Henry Barkly, gouverneur van de Kaapkolonie, waarin hij voorstelt, dat eene conferentie zal gehouden worden door afgevaardigde» van de verschillende koloniën en staten van Zuid-Afrika, met het doel om le komen tot eene confederatie van al de Zuid-Afrikaansche staten. De mi nister doet opmerken, dat in die staten thans vraegstukken aanhangig zijn, die voor allen van gemeenschappelijk belang zijn en niet langer kunnen worden uitgesteld. De conferentie zal, naar de minister voorstelt, te zamen komen om te beraadslagen en verslag uit te brengen, niet om eenedeüiiilive staatkunde vast te stellen aangaande ëc behandelde vraagstukken. De minister oppert de mogelijkheid om tot eene Unie der Zuid-Afrikaansche staten te geraken, en bij merkt zoodanige Unie als zeer heilzaam aan. Dezer dagen is het overlijden gemeld van lord Rcay, pair van Schot land. Eric Maekay, negende lord Reay, was het hoofd van een der oudste en vermaardste Hooglandsche clans. Hij was ongeveer 60 jaren oud en een jongere, maar de eenige overlevende zoon van Alexander, den achtsten lord. Van 1830 lol 1840 heeft hij als officier bij een infanterie-regiment van het Engelsche leger gediend. Zijns vaders titels en waardigheden erfde hij in Februarij 1863. Volgens «Lodge's Peerage" is zijn lordschap ongehuwd ge storven en gaat de barony over op zijn verren neef, den baron Mackay Ie 'sGravenhage, minister van staat en vice-president van den raad van state der Nederlanden, als oudsten levenden afstammeling van John, den tweeden lord Rcay, die bijna twee ecuwen geleden overleden is. Op den Taag heeft, naar men aan Daily News meldt, een vreesseltjk ongeluk plaats gehad. Een ligter had 100 personen aan boord, die zich ra Carrcgado naar Lissabon begaven om bij de groote processie tegenwoordig te zijn. Onder weg sloeg de ligter om, met het treurig gevolg, dat 60 personen, mannen, vrouwen en kinderen, den dood in het water vonden. FRANKRIJR. De nationale vergadering heeft in hare zitting van Vrijdag de beraad slaging voortgezet over het ontwerp tol uitbreiding van het cellulaire ge- vangenisstelsel. De heer Jules Favre heeft de voordragt uitvoerig bestreden. Als hervorming had zij weinig te beteekenen; er zullen 25 jaren verloopen, eer al de departementale gevangenissen voor de eenzame opsluiting ingerigt zullen zijn; want het ontwerp bepaalt, dat de huizen van arrest en justitie van lieverlede cellulair ingerigt zullen wordennaarmate er gelden op de begrooting vrijvallen. Maar afgezien hiervan was de wet noodeloo^. Hel kwaad schuilde niet in de wet. De wet van 1810 verbood gemeenschappe lijke opsluiting van beklaagden en beschuldigden, van beschuldigden en ver oordeelden. Maar aan de wet werd de hand niet gehouden. Hij verwachtte meer heil van de invoering van het verpligt onderwijs in de gevangenissen. Dc voordragt werd verdedigd door de onder-secretarissen van staat bij de j departementen van binncnlandsche zaken en justitie. Hierna werd art. 1 in stemming genomen en goedgekeurd met 506 stemmen tegen 119. De heer de Bourgoing, Bonapartistisch afgevaardigde voor Nièvre, deelde mede, dat het nu meer dan een jaar was geleden sinds hjj verkozen was, doch dat zijn verkiezing nog altijd niet was goedgekeurd, ofschoon geen

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2