FEEST-CHAMPAGNE, ONTVANGEN: PEK FELEGKAAF. ADVERTENTIES V L. A. B. ÜIOLKENBOER, merk GUI LL AU H E I- hel opsporen van de besie middelen lot ontwikkeling van Frankrijks han del, welke, gelijk men erkende, bij die van andere landen, voornamelijk van Engeland, achterstond. Die staats-commissie legde aan de kamers van koophandel ecne reeks van vragen ter beantwoording voor. Uit de onlangs op die vragen ontvangen antwoorden blijktdat vele kamers niet schromen de grootc ontwikkeling van den handel van Engeland toe te schrijven aan de Britsche wetgeving, waarbij de vrije beschikking over de nalatenschap bij uitersten wil beperkt wordt, zoodat de kinderen niet op de erfenis hunner ouders rekenen, gedwongen worden om hun eigen fortuin te maken door arbeid, en de jongere zoons verpligt worden buiten 's lands of in de ovcrzeesche bezittingen eenen werkkring te zoeken. De kamers van koop handel van St. Omer, Roubaix, Rouaan, Epinal en andere plaatsen noemen ronduit, zonder in uitvoerige betoogen te tredm, het regl van eerstgeboorte en de beperking der vrijheid van beschikking bij overlijden als oorzaken der groole ontwikkeling van Engelands handel; de kamer van St. Eticnne, de voordeelen van het Britsche stelsel in het licht stellende, spreekt haar oordeel uit dat de publieke opinie hel herstellen daarvan in Frankrijk niet gedoogen zou; de kamer van Parijs beveelt een grondig onderzoek van dit punt aan, terwijl de kamer van Bordeaux zoo ver gaat van zich stellig te verklaren voor eene hervorming der wetgeving in den aangegeven zin. SPAKJR Volgens de Gaceta hebben de regeringstroepen in twee kleine gevech ten de overwinning behaald. In het eerste gevecht bragt de militaire kom- mandant van Catalonië den Carlisten een verlies van 19 dooden en 49 ge kwetsten toe, terwijl hij 13 krijgsgevangenen maakte. In hel tweede joeg de brigade-generaal Urtiz eene colonne Carlisten op de vlugt, waarbij dezen veel volk verloren. - Bij het stierengevecht, waarvan, wegens de noodlottige gevolgen, dezer dagen melding werd gemaakt, zijn 8 stieren; 12 paarden en 3 menschen omgekomen. De banderillero (die korte lansen in den nek van den slier moet steken) Mariano Canetwerd door de woedende dieren in de hoogte geslingerd, daarna weer opgenomen en weer opgeworpen; zijn doodstrijd duurde geen vijf minuten. Hij had reeds twee stootcn met de hoorns in dijen en borst ontvangen, toen een nieuwe stoot een eind aan zijn leven maakte. Eenen picador (die den stier moet tergen), bijgenaamd El Trancès, werden beide beenen cn drie ribben gebroken. De derde was een oppasser van den circus; hoewel hij nog niet dood is, heelt men geen hoop dal hij herstellen zal. Het stierengevecht werd gehouden voor een liefdadig doel, ten voordeele van een genootschap tot ondersteuning van weduwen en weezen. DUITSCHLAND. Volgens de IfJagdeb. Zeit. is het zoo goed als zeker, dat de,bondsraad geen initiatief wil nemen om de Pruissische wet betredende de orden, als congregatiën, op het geheele Duitsche rijk toepasselijk te maken. - Op de handelsbeurs te Berlijn had een aantal graanhandelaars de vorige week. door middel van een onderlingen kunstgreep, op één dag de, baverprijzen hoog opgedreven, ten gevolge waarvan een graanhandelaar, dë heer Munsterberg. sinds jaren ter beurze algemeen geacht, wegens speculatie ra la baisse" totaal geruïneerd werd. Hierover in vertwijfeling geraakt, nam hij ter beurze ecu snelwerkend vergift in. Spoedig lag hij stuiptrek kend op den grond. Onmiddellijk werd hij naar een ander lokaal ge- bragt, alwaar hem geneeskundige hulp werd verstrekt, die evenwel niet baatte; binnen een half uur was hij overleden. Het geval verwekte zulk eene opschudding, dat er op de handels- en ook op de effectenbeurs dien tijd geen zaken werden gedaan en men zich genoodzaakt zag, de handelsbeurs kort na 2 ure le doen ontruimen, daar men de vertegenwoordigers der firma's, die aan de manoeuvre hadden deelgenomen, te lijf wilde en hen daardoor noodzaakte het gebouw le verlaten. De beweging was namelijk inmiddels zeer toegenomendoordien men vernam dat de heer Munsterberg hun nog daags le voren te vergeefs had verzocht hem van zijne jegens hen aangegane verbindtenissen te ontslaan. - Ia het te Gotha gehouden socialistisch congres is bepaald, dat de zetel ran het permanent comité zal gevestigd zijn te Hamburg en die der com missie van toezigt te Leipzig. Ook is er een comité van 18 leden benoemd tot het bijleggen van eventuële geschillen lusschen de beide commissiën. - In Iteijeren zijn al de aangekondigde processiën verboden, omdat de bisschoppen, in strijd met de wetten van den staat, verzuimd hadden de gevorderde vergunning aan le vragen. - Het Journal de St. Pétersbourg berigt dat eerstdaags van St. Peters burg zullen vertrekken vijf gemengde commissiën, door de ministeriën voor de middelen van gemeenschap en voor de marine belast met een onderzoek van de rivieren en meren des rjjks. Het doel van den arbeid dezer com missiën is het bevaarbaar maken der genoemde rivieren langs haren ge- heelen loop. LONDEN, 3 Jnnrj. De heer Bourke deelde in antwoord aan den heer Nolan mededat bij de wetgevende vergadering in Peru in October 11. wets ontwerpen waren ingediend om magliging le geven tot den verkoop van guano aan Engeland, Frankrijk, Duitschland, Belgie) Italië, Nederland, West-lndie en Amerika, bij wijze van adjudicalie. Engelands gezant had de instructie, om de voordeelen voor Engeland te verwerven, welke aan de meest begunstigde natie werden toegekend. In de laatste berigten, van medio April, wordt niet gemeld, of deze wets ontwerpen door de vergade- r'no zijn aangenomen. in antwoord aan den heer llanburg verklaarde Bourke geen berigt te hebben ontvangen, dat Rusland op nieuw een expeditie naar den boven- Oxus uitrust. NEW-YORK, 3 Junij. De republikeinsche conventie van Ohio heeft bij besluit erkend, dat Grant's bestuur voorspoedig is geweest, maar tevens verklaard dal Washington's voorbeeld, die zich terugtrok, nadat hij twee- malen president was geweest, een grondregel is van de niet geschreven republikeinsche wet. PARIJS, 3 Junij. Hel berigt van het overlijden van den heer de Rémusat wordt tegengesproken. Heden avond te 10 M» ure verkeerde hij in zeer zwakken toestand, doch was ecne ligle verbetering merkbaar. BERLIJN, 3 Junij. Volgens de Poss. Zeit. hebben al de provinciale schoolbesturen in een onlangs gehouden vergadering beraadslaagd over het invoeren van nieuwe leesboeken ten gebruike bij het onderwijs op de volks scholen. de middelbare scholen en de hoogere burgerscholen voor meisjes. De minister van onderwijs en eeredienst is nl. voornemens het ongerief weg te nemen, veroorzaakt doordien nog zeer vele, deels verouderde, deels niet doeltreffende, leesboeken in gebruik zijn en in enkele arrondissementen een zoo groole verscheidenheid van leesboeken in zoo aanzienlijken getale voor handen is dat het onderwijs er door benadeeld wordt. Voornamelijk moeten op de katholieke scholen in Rijnland en Westphalen nog vele dusdanige leesboeken gebruikt worden, tol wier verwijdering in den loop van dit jaar aan de opperpresidenten last is gegeven. Vóór of op 1 Augustus as. moeten de opperpresidenten rapport van den uitslag der bovengenoemde bijeenkomst indienen. DRESDEN 3 Junij. De koning en de koningin van Zweden en Noorwe gen zijn heden namiddag ten 1 ure van hier naar Teplitz vertrokken. INBE X O .V O E Aan het bestuur van de kiesverceniging //liet Algemeen Belang". Hooggeachte Heeren! In antwoord op uw schrijven van heden, waarin mij een tweetal vragen worden gedaan, naar aanleiding van het feil, dat twee kiesvereenigingen. die lijnregt tegenover elkander staan, beide mij, na aanhooren van mijne mondelinge verklaringentot candidaat voor de tweede kamer hebben ge steld, heb ik de eer het navolgende te antwoorden. 1°. Mijne verhouding tot, en beschouwing van, de kerkelijke partijen en derzelver werkzaamheid op staatkundig gebied. Ik verklaar dat ik gezind en bereid bende kerkelijke partijen te be strijden, voor zoover deze, als zoodanig, invloed willen uitoefenen op wet geving en bestuur. 2°. Mijne beginselen in zake het lager en middelbaar ouderwijs. Ik verklaar dat ik gezind en bereid ben de beginselen onzer wetgeving betreflende het lager en middelbaar onderwijs, zooals die zijn uilgesproken cn toegepast in de Grondwet en de wetten van '57 en '63, te helpen hand haven en ontwikkelen in den geest en de rig ting, waarin een en ander verlangd wordtdoor de liberale partij, of wil men, bij den tegenwoordigen stand van zakendie thans minder juiste uitdrukking omschrijvendoor de liberalen, wier 'streven is de kerkelijke invloeden lol hun eigen terrein te beperkenen wier vaste wil het is, die invloeden niet te laten heerschen of werken op het gebied van het maatschappelijk onderwijsdat van over heidswege wordt gegeven. 1 Mjj bepalende tot de door u gestelde vragenheb ik de eer met hoog achting te zijn Uw Dienstw. Dienaar, Leiden, 31 Mei 1875. G. J. GRASHUIS. 1 -- AK.ADEMIE-SITEUW S. PROMOTIE AAN DE LEIDSOIIE HOOGESCIIOOL. Den 4Jen Junij de heeren N. L. J. van Bultingha Wichers, geb. te Nieuwer- Amstel, en J. van Vooilhuysen, geb. te Amersfoort, beiden in deregten, met stellingen. Tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen cn behuwd-kindcren overleed heden, na eene langdurige ziekte, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, de lieer J. C. WENDEL, in den ouderdom van bijna 74 jaren. Leiden, 3 Juni 1875. Wed. M. M. WENDEL, geb. Hanzen. Heden overleed CORNEL IS HUGE, na eene langdurige slepende ziekte, in den ouderdom van 61 jaren, diep betreurd door zijne weduwe en kin deren. Gedurende 51 jaren stond hij mij in verschillende betrekkingen met zijn onverdroten arbeid en rechtschapenheid ter zijde; zjjn nagedachtenis zal steeds bij mij in eere blijven. Leiden, 3 Juni 1875. J. VAN HEUKELOM J'. PAARDENSTEEG.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3