toedoen van duizenden rupsen. In vele jaren waren deze «fchadelgke insec ten niet zoozeer lot iast als thans Het prov. gereglshof in Groningen heeft Woensdag II. uitspraak gedaan in zake de beschuldigden Elzo Doddema, rijksveldwachter brigadier-titulair, en Derk liegemanonbezoldigd rijks- en gewezen gemeentelijk veldwachter, beiden wonende te Nieuwe Schans, den eerstgenoemde, Elzo Doddema, schuldig verklaard aan hel gebruik maken van geweld in de uiloefening zijner bediening, zonder wettigen grond, waaruit niet is gebleken, dat eene ziekte of beletsel om te werken voor meer dan twintig dagen is ontstaan, met vrijspraak van het overige hem te last gelegde en hem diensvolgens veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den lijd van 2 jaren, betaling eener geldboete van ƒ100 en in de kosten, met vrijspraak van hetgeen hem meer is te laste gelegd; terwijl de tweede beschuldigde, Begeman, is ontslagen van alle regtsvcrvolging, omdat het geweld door hem gepleegd niet is ge bleken le zijn geweest met overschrijding zijner bevoegdheid; met vrijspraak van hel overige dezen beschuldigde te last gelegde; de kosten op zijne vrij spraak le dragen door den staat. 's GRAVENllAGE. 4 Junij.. Bij kon. besluit van 2 Junij jl. is de heer Y. Rodenhuis YBz., burge meester der gemeente llennaarderadeeltot 1 September aanst. in zijne functie geschorst. Tot notaris te Aalsmeer is benoemd de heer A. Adama van Scheltema, thans notaris te Holten, en tot notaris te Schayk (arrond. 's llertogenbosch) de heer P. F. van Erp, cand-notaris te Rosmalen. Aan den heer mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregler te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd tol leden der commissie, belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling-consuls, de hh.: mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de tweede kamer te 's Gravenhage, voorzitter; J. W. May, consul-generaal der Nederlanden te Londen; mr. E. N. Rahusen, advocaat te Amsterdam; A. Plate F. Jzn., koopman te Rotter dam, en dr. 11. R. F. llubrecht, directeur der handelsschool te Amsterdam; alsmede tol secretaris van gezegde commissie de heer mr. VV. N. van Hamel, commies bij het dep. van buitenl. zaken. Z. K. II. prins Hendrik geeft heden een groot diner, waarop onder meer de voorzitter en eenige leden der eerste kamer, alsmede Zr. M'. gezant te Stockholm, de heer Mazel, genoodigd zijn. De eerste kamer heelt in hare heden gehouden zittingna discussie, hel wels-ontwerp lot nadere tijdelijke voorziening omtrent het Nederlandsch muntwezen aangenomen met 19 tegen 6 stemmen. Daarna is de kamer op reces gescheiden. -- Omtrent de vordering des heeren J. J. van Angelbeck, ingesteld tegen de regering van Ned. Indie, strekkende tot het toekennen van schadever goeding wegens het hem verleend eervol ontslag als raadsheer in het lioog- geregtshof van Ned. Indie, gaf de burgerlijke kamer van den hoogen raad, beden zijne beslissing. Zooals vroeger werd gemeld, verklaarde het lioógge- regtshof zich onbevoegd om van deze zaak kennis te nemen. Hel openb. min. bij het hoogste regtscollegie was echter een ander gevoelen toegedaan en concludeerde tot afdoening der zaak ten principale. De hooge raad ech ter deelde bij zijn heden gewezen arrest de meening van den eersten regter en bevestigde het arrest van het hooggeregtsholmet veroordeeling van den appellant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Advocaat-generaal Smits droeg vervolgens zijne conclusie voor in de zaak van jh1" m'. D. J. C. van Lenncp, tegen den burgemeester van 's Graven hage. waarbij hel betrol den eisch tot terugbetaling van vijl twaalfde ge deelten van den hoofdelijken omslag, den heer van Lennep door den kan tonregler toegewezen, maar door de reglbank alhier ontzegd. De groote vraag in deze was naar het oordeel van den ambtenaar van het openb. min.; waar is het hoofdverblijf van den eischer gevestigd, en omdat deze vraag bij bet vonnis der reglbank niet was beantwoord, achtte bij zich verpligt te concluderen tot vernietiging van dal vonnis en terugwijzing der zaak naar de arrond.-reglbank, ten einde haar met inachtneming van 's hoogen raads arrestverder te behandelen en te beslissen. Den 25sl,D dezer zal de hooge raad ten deze uitspraak doen. Onder voorzitterschap van den geneeskundigen inspecteur dezer pro vincie, dr. L. J. Egeling, hield de geneeskundige raad in het ministerie van binnenl. zaken gisteren alhier zijne openbare zomervergadering. De mededeelingen omtrent de volksgezondheid gaven aanleiding tot cenige op merkingen. Die, dat te Gorinchem de mazelen vermoedelijk waren aange- bragt door eene Haagsche baker, wekte verwondering bij een lid, die het vreemd vond dat die ziekte door een derde persoon kon worden overge- bragt. In antwoord hierop constateerde de inspecteur dat er voor dien tjjd geen mazelen in Gorinchem hcerschlen. Eene andere opmerking gold de overbrenging van de typhus uit Leiden naar Oegstgeest, iq verband met de onbekendheid dat die besmettelijke ziekte in eerslgemeldc gemeente hcerschle. Daarna werd besproken bet rapport der commissie (de heeren dr. Evers, dr. Vaillant en dr. Bosscha), om onderzoek le doen naar de opleiding van ouderwijzers in de gymnastiek. Het denkbeeld van het oprigten van eene enkele normaalschool beeft de commissie laten varen, omdat het, hoe aan lokkelijk ook, op aanmerkelijke schier onoverwinnelijke bezwaren stuitte. Als gemakkelijker uilvoerbaar en tevens grootere voordeelen opleverende werd door haar aanbevolen aan iedere normaalschool door een deskundige aan de kweekelingcn die zich voor het geven van onderwijs in de gymnas tiek voorbereiden, anatomie en physiologic te doen onderw ijzen, voor zoover zij dit behoeven. Uit de hierover gevoerde discussie bleek dat men het denkbeeld der com missie toejuichte. Men stemde volkomen met haar in, dat eene alzonder lijkc normaalschool èn slecht bezocht zou worden èn niet aan het doel be antwoorden zon. Uit de nadere toelichting van den heer Vaillant bleek vooral het doel van het voorstel. Er werd mede beoogd om in verschillende plaatsen aan de daar gevestigde scholen tot opleiding van onderwijzers deskundigen te be noemen belast met het gymnastisch onderwijswaardoor meer algemeen dal onderwijs zou worden genoten. Was het, ten einde binnen de grenzen van haar mandaat le blijvende aanvankelijke bedoeling der commissie om de kweekelingcn der normaal scholen in de gymnastiek te doen onderwijzenop advies van den heer Patijn werd hel voorstel in dien zin gewijzigd dat eenvoudig de gelegenheid wordt gegeven tol het ontvangen van onderwijs in de gymnastiek. De commissie zag echter geen bezwaar in die wijziging, te eer omdat het hygiënisch be lang van het onderwijs er zeer door zou winnen. Met algemeene stemmen derhalve besloot de raad ten slotte zich lol de regering le wenden, met het verzoek, dat aan de verschillende normaalscholen door deskundigen onder wijs worde gegeven in anatomie en physiologievoor zooverre de kennis dier wetenschappen noodig is voor aanstaande onderwijzers in de gymnastiek. Door een der leden werd de aandacht gevestigd op het instellen van een onderzoek naar den toestand der scholen, die in sommige plaatsen, vooral te Leiden, wal lucht en banken betrof, wel wat te wenschen overlaten. Door den inspecteur werd echter geconstateerd en door een lid bevestigd, dat de toestand gaandeweg verbetert, waardoor de scholen aan de eischen der hygiëne voldoen, hoewel dit echter niet wegnam dat een onderzoek van wege den geneeskundigen raad wel aanbeveling verdiende. De loop der dis cussie deed o. a. uitkomen dat het niet of te laat raadplegen van het genees- kundig bestuur, uitgezonderd in Rotterdam, waar hel gemeentebestuur de gezondheids-commissie hoortveel lot den ongezonden toestand van school- localen bijdraagt, terwijl, ook wat de wijze van beheer, de ventilatie en de atmospheer betreft, hel zondigen tegen de hygiëne nog kan worden toege schreven aan de onbekendheid met de hygiënische eischen van hen, die eene school beheeren. De openbare vergadering ging over in eene met gesloten deuren, nadat, op de vraag van dr. Vaillant, de voorzitter had medegedeeld dat een schema is opgemaakt van hel in de vorige vergadering besproken onderzoek naar den toestand der militaire kazernen, zoodat in eene volgende vergadering de resultaten daarvan zullen kunnen worden medegedeeld. BUITEN LANUSCliE BEK1GTEN. BELGIË Ten gevolge van een gevecht, dat na eene processie plaats had te Sint- Nicolaas tusschen eenige boeren en eenige werklieden uit Brussel, die een uitstapje deden, zijn 40 personen te Sinl-Nicolaas gevangen genomen. De Etoile dringt er op aan, dat de bisschoppen hun invloed op de lagere geestelijkheid gebruiken, dal deze tot vrede en eendragt vermane. Ook wenscht het blad dal de katholieke ministers hun invloed bij de bisschop pen doen gelden. ENdGLANA LONDEN 3 Junij. Volgens eene in de bladen gedane opgave heeft de voor een paar jaren opgerigte //National Agricultural Labourers Union (vereeniging van land- bouwarbeiders), welke aanvankelijk grooten bijval had gevonden, in den laatsten tijd een aanmerkelijk aantal leden verloren. Terwijl zij in het begin van 1374 in 37 districten met 1480 afdeelingen 86000 leden telde, is dat aantal thans lot 58652 leden in 1386 afdeelingen gedaald. Deze vermin dering wordt grootendeels toegeschreven aan de algemeen opgemerkte afne mende belangstelling in de werklieden-vereenigingen en ten deele aan de landverhuizing uit de landbouw-districtenwelke juist door de genoemde unie bijzonder bevorderd wordt. In het afgeloopen jaar werden door haar 2367 uitgegeven, om 3900 arbeiders bij de landverhuizing naar Nieuw Zeeland en Queensland te ondersteunen. De werkstakingen zijn aan de unie in 1874 te staan gekomen op eene uitgave van 21365 tegen 75000I, in 1873. Lord de la Warr heefl in het hoogerhuis de aandacht gevestigd op hel vervoer van vee, uit het buitenland herwaarts gebragt, en de mishande lingen van het vee, gedurende hel transport over zee. Het lijden der run deren en schapen ten gevolge van opeenpakken, vastsjorren en totaal gebrek aan voeder en water gedurende de zeereis, werd in levendige kleuren ge schetst. De Times ondersteunt dien wensch. Er wordt, zegt dit blad, in één dag onder één scheepslading vee meer geleden, dan in 10 jaren in al de wetenschappelijke laboratoriën te zamen, vaar vivisectie uitgeoefend wordt. FRANKRIJK. In de zitting van de nationale vergadering van Woensdag was, bj derde lezing, aan de orde het ontwerp tot uitbreiding van het cellulair ge- vangenisstelsel. De heer Boucher, die verklaarde geen voorstander te zjjf van de eenzame opsluiting, stelde een amendement voor, waarbij bepaald wordt dat personen, die wegens staatkundige misdaden of wegens drukpers- vergrijpen veroordeeld zijn, niet cellulair kunnen opgesloten worden, tenzij op eigen verlangen. Een ander amendement van dien afgevaardigde wil dal, ingeval van ziekte of van versthijuselen van ziekte bij een veroordeelde, het bestuur der gevangenis voorloopig de cellulaire opsluiting kan doen op houden. Hierover zijn de beraadslngingen niet afgeloopen. Aan den Londenschen Economist wordt uit Parijs het volgende ge meld In den laatsten tijd heelt er eene merkwaardige omkeering van ge voelen in Frankrijk plaats in eene quaestie, welke voor de grondeigenaars van het grootsle belang is. Sedert lang is men gewoon geweest de afschaf fing van het regt van eerstgeboorte en de vrije beschikking over de nala tenschap bij uitersten wil te beschouwen als twee der voornaamste over winningen van de Fransche omwenteling. In het afgeloopen jaar h eft de minister van landbouw en koophandel eene slaats-commissic benoemd lot

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2