LFJDSCHE r, m. 1875. ZATURDAG 5 JUNIJ. STADS -H ERIC II TEN. BINNEN L A NlkSCliE BE1UGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar poor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommer» der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. - 1 J.J.J-1 i i-aiji-4.ilLZ-V-juLÜ, brengende 53 stemmen. De algemeene secretaris der maatschappij, dr. J. P. Heye, bragt het verslag uit over het maatschappelijk Jaar 1874/75. Ofschoon de afdeeling Arnhem zich ontbond, en daardoor een verlies werd geleden van 202 leden, telde toch de maatschappij door de aanwinst der afdeelingen Alkmaar en Leiden (waarvan de eerste met 101. de tweede met 42 leden optrad), op 1°. Mei 1875: 3261 contribuerende leden, 116 honoraire ledep. 37 corresponderende leden. 30 leden van verdienste en 1 buitengewoon eere lid (Z. M. den koning), te zamen 3805 leden. De financiële toestand der maatschappij was gunstig. Voor hare verschillende doeleinden was in het afgelpopen jaar ruim ƒ17000 beschikbaar. De bezittingen der maatschappij vermeerderden, te zamen met ƒ7421.40. Naar aanleiding van het voorstel om eene som van ƒ500 beschikbaar te stellen voor aldeelingen, die dit begeeren, ten behoeve van onderwijs in muziekgeschiedenis en aesthetiek, vond eene belangrijke gedachtenwisseling plaats. Het hoofdbestuur verzekerde, dat het in ernstige overweging zou nemen het door de afdeeling Rotterdam geopperde voorstel, om namens de maatschappij bjj de hooge regering ernstig aan te dringen op de oprigting van een leerstoel voor genoemde vakken aan eene van 's lands hoogescholen. De wetsveranderingen, door het hoofdbestuur voorgesteld, werden aangeno men. De afdeeling 'sGravenhage is aangewezen als de plaats, waar de algemeene vergadering ten volgenden jare bijeenkomen en het muziekfeest der maatschappij gegeven worden zal. Volgens het N. v. D. zou voor de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke te Amsterdam het Reguliersplein in aanmerking komen. Te Rjjswijk werd gisteren aan de uitspanning Witsenburg een paard aangebragt van de Delftsche paardenmarkt. Bij het naar den stal brengen ontving een reeds bejaard man, die bij de stalhouderij werkzaam was, een schop van dat paardwaardoor hjj bewusteloos ter aarde viel. Voordat ge neeskundige hulp kon verleend worden, was de man dood. Het schoone paar tijger en tijgerin uit Bengalen, gedurende 7 jaren een sieraad der Rotterdamsche diergaarde, was sedert eenige weken ziek. Gisteren is de tijgerin gestorven, zooals bij de lijkopening bleek, aan de gevolgen van longaandoening. Te Delfshaven verloor Zaturdag 11. het B-jarig zoontje van de wed. van D.wier oudste zoon werkzaam is op den molen der heeren v. B. Zoon, op eene treurige wijze het leven. Terwijl men op dien molen bezig was de zeilen in te halen, kwam het jongentje, dat voor zijn ouderen broeder sigaren was gaan halen, de balie oploopen, en al spelende de mo lenwiek, die juist in de hoogte zou gaan, willende wegduwen, bleef het met zijn kleêren er aan vasthaken en werd een eind meegevoerd. Dadelijk werd het bevel gegeven om te stoppenmaar onder het draajjen raakte het kind los en viel over de balie heen met het hoofd op de straat. Deerljjk verminkt werd het naar het huis zijner moeder gebragt, waar het dien eigen nacht overleed. Men meldt uit YVageningen aan het Vad.In het geheel zjjn tot hiertoe gevangen 430 heet. meikevers; volgens genomen proel gaan er ruim 450 in een liter, dus in een hectoliter meer dan 45000, te zamen derhalve ruim 19 milliocn. Aan velen is alzoo de gelegenheid ontnomen om voor de vermeerdering hunner soort te zorgen. Wanneer men weet, dat elk wijfje gemiddeld 40 eijeren legt, dan kan men zich een denkbeeld vormen, hoe veel het aantal dezer insecten over 4 jaar minder moet zijn, dan wanneer men ze ongehinderd had laten rondvliegen. De larven en engerlingen, die nit de eitjes ontstaan zouden zijn, en die 4 jaar in den grond blijven, kunnen nu gedurende dien tijd onze uiterwaarden niet kaal vreten. De commissie alhier verdient ons aller dank voor hare onvermoeide pogingen ter verdelging dezer diertjes. Dat de ingezetenen zulks waarderen bleek uit de vele gelden, die zij aan de commissie hebben overgemaakt, want ofschoon beloofd is, na verkoop van den mest, aan diegenen, die bjjdragen hebben geschonken percentsgewijze uitkeeringen te doen, zal. naar men zegt, zulks niet meer dan 5 pCt. bedragen. De meikevers, die gebraden zijn voor varkensvoeder, moeten eerst nog gemalen worden, vóór wij kun nen mededeelcn of deze poging is gelukt. Elders is men er in geslaagd uit meikevers een kleurstof, op vernis geljjkende, te vervaardigen; de pogingen, te dezer plaatse daartoe aangewend, zijn, voor zoover ons bekend is, niet met een gunstigen uitslag bekroond. Vele vruchtboomen in den omtrek van Almelo hebben het aanzien alsof het winter ware. Vruchten en bladeren zijn daarvan verdwenen, door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de openbare uitloting van zeventien obligationieder groot één duizend gulden, iu de geldltening van ƒ45000, die ingevolge raadsbesluit van 20 April 1871 werd aangegaan, zal plaats hebben op Maandag den 7in Juni aanstaande, des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BUANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Juni 1875. E. EIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Junij. lieden herdenkt de heer J. A. Aleuson den dagwaarop hij vóór 25 jaren de betrekking aanvaardde van concierge van het Nutsgebouw. Door liet bestuur werd hem bij die gelegenheid, met eene hartelijke toespraak van den tijdelijken voorzitter, namens een aantal leden vau hel departement in een smaakvolle lederen zakporlefeuille, een bankbillet van honderd gul den aangeboden, als een bewijs hoezeer zijne goede diensten zoo door het bestuur als het departement op prijs worden gesteld. Van de hoofdonder wijzeres der bewaarschool, zoowel als van den directeur en de onderwijzers der muziekschool, ontving de jubilaris mede aangename bewjjzen van be langstelling en waardering. Naar gewoonte is weder ten poslkanlore verkrijgbaar een staat hou dende aanwijzing van den lijd voor de laatste ligting der brieven naar de verschillende plaatsen van bestemming, gedurende de zomerdienst van dit jaar, zoowel wat betreft de binncnlandsche briefwisseling als de buitenland- sche correspondentie en de verzendingen uit Leiden naar Ned. Indie. Voorts bevat die staat verschillende inlichtingen en de dienstregeling van het kan toor. Menigeen zal door het gebruik reeds het geriefelijke van dezen staat hebben leeren kennen. Veletoch zijn de gevallen waarin hij van dienst kan zijn. Wij vestigen er daarom bij vernieuwing de aandacht op. Bij kon. besluit, van 26 Mei is aan Nicolaas Gerrit Spaargaren, loteling van de ligting der nationale militie van dit jaar uit de gemeente Oegstgeest, ontheffing van de werkelijke dienst bij de militie voor zijn gehcelen dienst tijd verleend. Dit besluit berust op de volgende overwegingen: dat de belanghebbende is de tweede van een gezin van vier zonenwaar van de derde en vierde nog beneden den militiepligtigen leeftijd zijn dat voor den oudste, loteling van de ligting van 1872, in dat jaar een plaatsvervanger is gesteld, die in 1874 bij zijn corps als deserteur werd afgevoerddaar hij niet tot deelneming aan de in dat jaar gehouden herha lingsoefeningen was opgekomen; dat onlangs, nadat de belanghebbende door den militieraad voor de dienst aangewezen en de termijn, om van die uitspraak in beroep te komen, verstreken was, gebleken is, dat de plaatsvervanger zich, na bekomen «ai- bepaald verlof, gevestigd heeft in eene gemeente, waarvan de burgemeester verzuimd heeft hiervan kennis te geven aan zijn ambtgenoot in de gemeen te, voor welke de plaatsvervanger bij de militie was ingelijfd; dat ten gevolge van dit verzuim de plaatsvervanger in zijue woonplaats uiet ter deelneming aan bovenbedoelde oefeningen is opgeroepen, en, op grond hiervan, ter zake van zjjne opkomst onder de wapenen voor diligent gehouden enmet vernietiging van zjjne afvoering in het stamboek als deserteur, weder in de sterkte van het corps opgenomen is; dat het in dit bijzonder geval niet billijk zou.zijn, den belanghebbende tot de werkelijke dienst bij de militie te verpligten, nu hij, ware bedoeld verzuim niet gepleegd en mitsdien de plaatsvervanger van zijn broeder niet nis deserteur afgevoerd, tijdens de militieraad uitspraak omtrent hem te doen had, regt op vrijstelling van de dienst bij de militie wegens de dienst van dien plaatsvervanger had kunnen doen gelden. Te Haarlem is gisteren de 46,te algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tot bevordering der toonkunst, onder voorzitting van den beer W. F. Loman. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Haarlem leiden, Rotterdam, Utrecht, Zeist, Zierikzee, Zutphen, Zwolle, Alkmaar, Amsterdam, Dordrecht, Enkhuizen, Goes en 'sGravenhage; te zameu uit

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1