LEID8CIIE COURANT. VRIJDAG 4 JUNIJ. JS°. 128. STADS-BERICIITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der üandelitigen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. AJzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4de" Mei 1872 (Gemeenteblad n*. II); Brengen ter algemeene kennis dat tot liet laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het tijdelijk schoollokaal in de Stads- Zaal; der Ie klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat; der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breêstraat; en wel van den 7d'n tot en met den 19dt° Juni e. k., dagelijks (behalve op Zondag en van 14 lot 16 Juni), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van ticaalf tot twee uren des namiddags. Eu geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 Juni 1875. E. KIST, Secretaris. I Ui NINÊNLA XDSCÏÏË~BIUGTEX LEIDEN, 3 Junij. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 114 kinderen, als: 62 zoons en 52 dochters, waaronder zijn begrepen 4 twee- linggeboortcn. Overleden 100 personen, dis: 12 mannen, 13 vrouwen, 35 zoons en 40 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd: 56 paren. -■ De gemeenteraad hield lieden namiddag ten half vier ure ecne zitting. Daarin werd, naar aanleiding eener beschikking van de gedeputeerde staten i dezer provincie, overeenkomstig het besluit van den raad van 27 Mei op liet adres van L. M. de Laat de Kanter, eei.c wijziging gebragt in het kohier der plaatselijke directe belasting over 1875. Op een bezwaarschrift j va» de wed. L. Burkels, tegen baren aanslag in die belasting, werd op voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan P. van den Ent, als onderwijzer lc kl. aan de jongensschool 2e kl.en aan G. W. Buising, als hulponderwijzer aan de school n». 1 voor minvermogenden. 5 De jaarlijksche vergadering van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden zal dit jaar wegens de academische feesten niet op den derden, maar op den vierden Donderdag der maand, en dus op 24 Junjj gehouden worden. 3) De feesten, door het studenten-corps te geven, ter viering van het j 300-jarig bestaan der hoogeschool, zullen in de volgende orde plaats hebben Maandag 14 Junij. Plegtige uitreiking van een vaandel aan het Leidsche studenten-corps. Afhaling der reünisten, ten t ure. Verwelkoming j door den praeses van het studenten-corps, in de concertzaal. - Toespraak 'ot oud-studenten en studenten door prof. N. Beets, in het feestlokaal. Opening der nieuwe sociëteit Minerva en receptie. Dingsdag 15 Junij. Matinee op het feestterrein. Gccostumeerde oplogt, j voorstellende de Leidsche hoogeschoolvertegenwoordigd in hare groote en merkwaardige mannen. Concert op het feestterrein. Woensdag, 16 Junij. Receptie van prins Willem I op het feestterrein. Diner der reünisten in het feestgebouw, j. Donderdag, 17 Junij. Matinee musicale, te geven door hel gezelschap Arena Studiosorum, op Zomerzorg. Vauxhall en bal, te geven door de «f sociëteit Minerva, op het feestterrein. Vrijdag, 18 Junij. Fancy-Fair, te geven door het gezelschap Doctrina «P het feestterrein. Veneliaansche gondelvaart met muziek en vuurwerk I j op het Galgewater en concert aan dc Vink, te geven door de Studenten- IJs-club. Zaturdag, 19 Junij. Matinée musicale, te geven door het gezelschap India Orienlalis, ten voordeele der gewonden te Alchin, op hel feestterrein. Vauxhall en bal, te geven door het muziekgezelschap Sempre Crescendo, in hel feestlokaal. i De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis gebragt dat de jon gelingen, die bij het inslructie-balaillon voor de dienst bg het leger in Oost- lndië worden opgeleid, niet meer gedurendé één jaar als sergeant tot hunne practische opleiding bij de regimenten infanterie zullen worden gedetacheerd, doch. na een tweejarig verblijf bij genoemd bataillon, onmiddellijk hunne bestemming naar Indië zullen volgen. In de Zaturdag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen, deelde de secretaris mede van den heer J. A. C. Oudemans een opstel voor de ver slagen en mededeelingén te hebben ontvangen: «Sur une meilleure méihode pour faire les mesures héliométriques a l'occasion d'un passage de Vénus sur lc soleil"; voorts eene kist inhoudende vier folio-schrijfboeken, betref fende de waarnemingen van Venus' overgang voorbij de zon, benevens een bundel berekeningen en constructies ter voorbereiding voor sterbedekkingen, welke terstond door hem naar Leidens observatorium verzonden was. De heer van de Sande Bakhuyzeu verklaarde, uit de aanvankelijke inzgge van een en ander in zjjne overtuiging versterkt te zijn gewordendat de expe ditie den dank der akademie ruimschoots heeft verdiend. Op de gronden van jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest te Oegstgeest zal op Donderdag 10 Junij 1876, des voormiddags ten 10 ure, een wed strijd gehouden worden van de meest beroemde grasmaaiwerktuigen. De afdeeling Oegstgeest en omstreken der Ilollandsche maatschappij van land bouw heeft deze zaak ontworpen, ten einde de nieuwste verbeteringen Aan deze werktuigen, in den laatsten tijd aangebragt, onder de aandacht van het landbouwend publiek te brengen. Te Amsterdam is gisteren de eerste paardenspoorweg door die stad op eene plegtige wijze geopend. Het stedelijk bestuur en verschillende andere autoriteiten waren met hunne dames uitgenoodigd. In vijf wagens werden zij van het begin lot aan het einde der lijn gebragt, om daarna op de bovenzaal van het genootschap Natura Artis Magistra aan een hun aange boden collation deel le nemen. De muziek van het 7' reg. infanterie be groette de aankomst van eiken wagen met fanfares. Eergisteren hebben de hh. Dullert, Maxwils, van der Linden en de Vries, leden der commissie voor het standbeeld voor Thorbecke, Amsterdam bezocht. Met den burgemeester hebben zij de verschillende pleinen der stad in oogenschouw genomen, om eene keuze le doen voor de plaats van het standbeeld. De keuze werd bepaald op het Kaasplein. Het standbeeld van Rembrandt wordt dan verplaatst. Het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort, onder leiding van den directeur-geneeskundige C. Smit, zal den 15den dezer geopend worden. Te Schagen bad dezer dagen een treurig voorval plaats. Twee jon gens, van omstreeks )5 jaren, waren met elkander aan het vechten. De vader van een hunner trachtte ze te scheiden en moet dat zoo onzacht ge daan hebben, dat een der vechtenden, ten gevolge van een ontvangen schop, spoedig daarna overleden is. De hofstede »den Kleine Haag", te Buren, met 54 heet. boomgaard, weiland en bouwgrond, is ingezet voor ruim 125.000. Ongeveer 50 jaren geleden werd zij voor ƒ15000 verkocht. De ambtenaar ter secretarie te Rumpt H. Rink, die gedurende 62-jaren trouw en ijverig die betrekking heeft vervuld, ontving den 25 Mei, op zjjn 85'" verjaardag, namens den gemeenteraad, uit handen des burgemeesters een kostbaar geschenk als bewijs van waardering zijne diensten. Te Zwolle was gisteren een huisgezin niet weinig ontsteld, toen het bekend werd dat eene vreemde vrouw hun driejarig meisje van de straat had medegenomen. De vrouw had met het oudere zusje, dat op het jongere moest passen, een praatje gemaakt, haar drie centen gegeven om daarvoor bij een bakker een zoogenaamd timpje (krentenbroodje) te halen en was middelerwijl met het kind verdwenen. Spoedig was de zaak ruchtbaar, de policie deed alle nasporingen, tot eindelijk het kind werd teruggevonden bjj een turfschipper buiten de Diezerpoort, die het, nadat de vrouw het had verlaten, had opgenomen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1