LEID8CIIE COURANT. 1875. N0. 127. DONDERDAG 3 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden (IV0. 20 blad 2!) der Handelingen van den Gemeenteraad. ST A D$- BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Lambebtus Boom, winkelier, wonende alhierdaarbij verzoekende om in het pakhuis in de Sl. Michielstraat n". 6 eene bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat lot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den Juni aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leides, 2 Juni 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v, d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. L'INNENLANDSCIIE BEBIGTEN. LEIDEN, 2 Junij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ncderl. Indie, door middel van het stoomschip Hollandvan de maatschappij «Java", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 9Jen Junij aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren moeten uiterlijk in den avond van den 8i,en Junij en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aankomen. Op Zomerzorg had gisterenavond het eerste van de serie zomer-con- certcn plaats, die de ondernemer nu reeds gedurende zeven en dertig jaren gewoon is in zijn schoonen tuin te doen uitvoeren door de kapel van het muziekcorps der grenadiers, uit's Gravenhagé. Overeenkomstig de traditie van Zomerzorg werd dit concert wat de muziek aangaat, wij hoorden hier van deze kapel wel betere bezocht door een talrijk en uitgelezen publiek. De kostbare verscheidenheid van bloemen en gewassen op Zomerzorg schijnt dit jaar nog grooter te zijn dan anders, zoodat zij de aandacht van menig een trok en volgens het oordeel van de kenners een bezoek overwaard is. De uitslag der verkiezing voor een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Nijmegen op heden is geweest dat met 1176 van de 1227 geldige stemmen gekozen is de heer jhr. Raphael van Nispen. Op een nader te bepalen datum zal bij de algemeene rekenkamer plaats hebben een vergelijkend onderzoek voor de betrekking van tweeden klerk bij dat collegie. Tot het examen zullen worden toegelaten zij, die °P 1 Januarij 1875 hun 18de jaar zijn ingetreden, doch op dien datum min der telden dan 23 jaren. De op zegel geschreven verzoekschriften van degenen, die aan het examen verlangen deel te nemen, zullen, vergezeld van eene geboorte-acte, vóór den 14del1 Junij aanst. bij de rekenkamer moeten tij" ontvangen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave van de Europesche officieren, onderofficieren en soldalen, overleden na evacuatie uit Atchin, "oor zooverre dienaangaande tot den 17d'n April 1875 bij het dep. van oor log in Nederl. Indië berigt was ingekomen (20ste Vervolg). Deze lijst bevat de volgende namen: J. Gitte, 11. C. Recker, P. van den Langenberg, J. W. Pijpers, G. M. Jutte, J. 11. A. P. jlr. von Schmidt auf Allenstadt. De Staatscourant bevat het verslag aan den minister van binnenland de zaken aangaande den staal van dc koninklijke muziekschool over het jaar 1874. Blijkens dat verslag was, ua den afloop van het in Junij ge houden examen, aan zes jongelieden, welke den geheelen leercursus met lof volbragt hadden, de hun toegekende diplomata uitgereikt. Deze waren: meJ- J. B. L. W. Kühne, van Helmond, diploma voor pianoforte en theorie; mei- L. W. C. Becht, van !s Gravenhagediploma voor pianoforte en theorie; ®eJ- A. van Osenbruggen, van 'sGravenhage, diploma voor pianoforte en neone; de heer J. Dado, van Breda, diploma voor viool, oboë en theorie; sedert als muziekonderwijzer naar Groningen beroepen; de heer S. van Praag, van 'sGravenhagediploma voor viool en theorie; thans te Londen werkzaam als lerste violist bij de ftaliaansche opera en bij de concerten in Albert-Hallde heer L. Landsman, van Rotterdam, diploma voor piano forto, orgel, trompet en theorie; onlangs aangesteld als onderwijzer voor de pianoforte aan de muziekschool te Leiden. In hel nieuwe schooljaar wa ren 273 leerlingen aanwezig, waaronder 15 van elders, te weten: 4 van Delft, 5 van Leiden, 1 van Oegstgeest, 1 van Amsterdam, 1 van Utrecht, 1 van Zulphen en 2 uit Friesland. De minister van binnenl. zaken heeft, voorloopig voor een tijdvak van drie jaren, eene commissie benoemd, welke speciaal belast is met het loe- zigt op het onderwijs in de vier rijks lagere scholen der maatschappij van weldadigheid. Tot leden dezer schoolcommissie zijn benoemd de hh. J. A. C. Wynaldy, C. J. M. Jongkindt Coninck en J. Cannegieter. Naar men verneemt hebben zich in geen jaren zoo weinig adspirauten aangemeld voor het examen van adelborst bij de marine als dit jaar. Te Amsterdam is gisteren do jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van afgevaardigden der afdeelingen van de maatschappij van weldadig heid. Tegenwoordig waren 15 afgevaardigden, uitbrengende 69 stemmen. Het verslag over 1874 werd voorgelezen. Hoe groot de belangstelling voor de maatschappij ook moge zijn bij vele particulieren en instellingen (één persoon, die onbekend wenscht te blijven, schonk reeds ƒ61000 aan de maatschappij) toch bestond over het algemeen onder het groote publiek niet die belangstelling, die deze echt philanlhropische inrigting zoo ruimschoots verdient. De balans over 1874 werd goedgekeurd en eene commissie be noemd tot opneming der balans over 1875. De altredende commissaris, de heer mr. J. Bieruma Costing, werd herbenoemd. In plaats van den com missaris A. J. baron Schimmelpennink van der Oye, die wegens vertrek naar Suriname voor die betrekking bedankt heeft, werd benoemd de heer G. W. graaf van Limburg Stirum. Voorlezing en mededeeling werd gedaan van een in 1876 te behandelen voorstel van commissarissen ter klasgewjjze wijziging der tegenwoordige pacht (ad ƒ50) van de hoeven der vrijboeren, zooveel mogelijk in overeenstemming met de getaxeerde respective huur waarde van het land dier boeren. Te Rotterdam is gisteren de werkkamer voor pijler IV der Willems brug over de Maas met hare temanteling, luchtsluizen, enz. omgekanteld, tijdens daarin verschillende personen werkzaam waren aan het metselen en het gelijk maken van den bodem der rivier. Persoonlijke ongelukken heb ben er niet plaats gehad. Eenige werklieden ontvingen evenwel ligte wonden. De zware stelling, waarin de mantel geplaatst was, werd bijna geheel vernield. Uit Rotterdam wordt ons berigt, dat de logementhouder J. en zijne vrouw, die vroeger genoemd zijn in verband met den moord van mevr. van der Kouwen en hare dienstbode te 's Hage, inderdaad zijn gearresteerd. Er loopen geruchten, dat verminkte geldstukken bij hen zijn gevonden of gouden voorwerpenwelke aan mevr. v. d. Ié. zouden hebben toebehoord. De vrouw zou vroeger bij deze dame hebben gediend en later met J. zjjn gehuwd; beiden hebben, naar men verhaalt, zoo hier te lande als in het buitenland groote verteringen gemaakt. Deze en andere geruchten doen de ronde, maar met zekerheid is er niets van bekend. Hbl De arrond.-reglbank te Rotterdam heelt een interlocutoir vonnis gewe zen in de zaak van de hh. Albregt en van Ollefen, eischers, tegen de hh. van Zuylen en Le Gras, gedaagden. Daarbij is beslist, dat de eisch, zoo danig als hij is ingesteld, is overeenkomstig de Nederlandsche wet, en de defensie van gedaagden op een onjuiste uitlegging van de wet berust. Mits dien zijn de eischers toegelaten de door hen gestelde feiten door getuigen ie bewijzen, met veroordeeling van de gedaagden in de kosten van het incident. Door den kcrkcraad der Ned. herv. gemeente le Dordrecht is het vol gende drietal van predikanten gevormd: Ippius Fokkens, te Scharnegoutnm; van der Flier, te Delft, en Mense, te Bodegraven. Tot predikant bij de Hersteld Evang. I.uth. gemeente te Amsterdam is beroepen d'. K. Scharten, pred. te Leeuwarden. Hel prov. geregtshof in Noordholland heeft J. 11. van der Meer, uit Hilversum, schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde tweemaal ge pleegde opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij gevaar voor men- schenlevens te voorzien was (het cachot van het gemeentehuis, waarin hij.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1