POSTERIJEN. Leiden, 29 Mei 1875. J. FICHET. PROGRAMMA VAM MUKIEKtJITVOERIMGEST. PER TELEGRAAF. 1 15 Batthyany is overwinnaar gebleven. De prins van Wales en andere leden der kon. familie waren tegenwoordig, Dezer dagen vertrok uit Dartmouth, naar Algoahaai, een partij Schot- sclie zendelingen, die zich aan den oever van het meer Nyassa zullen ves tigen, ten einde te trachten het werk van Livingstone voort te zettendoor het verspreiden van beschaving en het tegengaan van de slavernij in de verre gewesten, waar de groote reiziger het leven liet. Deze expeditie heeft, ofschoon zij van Schotsche zendingsgenootschappen uitgaat, een bepaald practisch doel; zij neemt de les van Livingstone ter harte: eerst in Afrika de zaden strooijen van handel en nijverheid, daarna die van het Evangelie. Haar leider is de heer Edward Young, een practisch en voortvarend man, gewezen reisgenoot van Livingstone. In berigtcn uit de Vereenigde Staten wordt medegedeeld dat bij een brand, in de katholieke kerk te Holgoke, in Massachusets, gedurende de mis uitgebroken, 60 personen zijn omgekomen. FRASSB I Jt M. De commissie voor de organieke wetten heeft haar bureau benoemd. De heer Lavergne is tot voorzitter gekozen en de bh. Laboulaye en Leroyer tot onder-voorzitters. De heer Lavergne heeft bij het aanvaarden van het voorzitterschap eene rede gehouden, waarin hij te kennen gaf, dat de nationale vergadering, die zooveel groote dingen lot stand heeft gebragt, thans de zekerheid heeft, dat zij het einde harer werkzaamheden nadert. Wij waren, liet hij er op volgen, door een zamenloop van gebiedende om standigheden genoopt, aan het gouvernement een republikeinschen vorm te geven. Alle goede burgers moeten, nu de souvereine vergadering zich voor dien staatsvorm heeft verklaard, zich daarmede vereenigen. De commissie heeft besloten eiken dag bijeen te komenuitgezonderd Donderdag. Door de nationale vergadering is aan de regering een crediet van 1,750,000 fr. toegestaan voor de nieuwe inrigting der gebonwen, waarin in het vervolg de nationale vergadering en de senaat te Versailles hunne zit tingen zullen houden. De plannen, door den heer Joly ontworpen, zijn aangenomen. Het gebouw, thans voor de nationale vergadering ge bruikt, de oude schouwburgzaal, wordt aan den senaat afgestaan en daaren tegen zal voor de nationale vergadering in /da Cour du Midi" een nieuwe vergaderzaal worden gebouwd. De architect verzekert 1 December a. s. ge reed te zullen zijn. Het Journ. off. bevat een verslag van den minister van oorlog over de rccrutering in 1874, waaruit blijkt, dat 296,504 jongelieden voor de ligting ingeschreven en 116,652 om allerlei redenen vrijgesteld zijn, zoodat 179,852 man overblijven, welke terstond onder de wapenen kunnen geroepen worden, Het getal vrijwilligers voor één jaar bedroeg 10314. Uit Marseille wordt gemeld, dat een hevige brand de loodsen der dok ken op de place d'Afrique in genoemde plaats geheel heeft verwoest. De schade zou meer dan 300,000 fr. bedragen. SPAYJE. De koning heeft een bezoek gebragt aan het natuurkundig museum te Madrid en heeft bij die gelegenheid gezegd, dat, wanneer de oorlog slechts geëindigd en weer geld beschikbaar is, hij zich beijveren zal aan de natuur kundige studiëndie het eigenaardig karakter uitmaken van den tegenwoor- digen tijd, zijne bescherming te verleenen, De admiraal Barcazteguidie dezer dagen de Carlislen het ontschepen van krijgsvoorraad wilde beletten is door een door den vijand geworpen granaat gedood. Twee zijner officieren werden bij die gelegenheid ernstig gewond. OITITSC1ILAIV1). Het socialistisch congres is den 23sttn dezer geopend. Er waren 129 afgevaardigden, te zamen vertegenwoordigende ongeveer 25000 stemmen. Voor het voorzitterschap werden gekozen dehh. Geib, uil Hamburg, en Ilasenclever, uit Berlijn. De beraadslagingen worden bijgewoond door een ambtenaar van politie, die het regt heeft om, zoo noodig, de vergadering te doen uiteengaan. In hel IJslandsche dagblad Nordanfart wordt omtrent de jongste vul- canische uitbarsting op dat eiland, op 29 Maart, het volgende gemeld: Uit eene pachthoeve aan de rivier Johul gelegen, vijf mijlen van Grunsta- dir, zag men uit een alleenstaande met sneeuw bedekte rots, ten zuiden van Ilcrderbreid, een dikke kolom rook opstijgen en men maakte hieruit opdat in Valnajohul een vulkaan zich had geopend. In de andere boerderijen dacht men, dat het bij Modrudal, in het Dungju-gebergte, was, zoodat men eigenlijk het juiste punt nog niet weet. De vulkaan heeft eene ongelooflijke massa lava en puimsteen uitgêworpen. De aschregen was zoo dik, dat de zonne stralen er niet door konden dringen en men verpligt was licht aan te ste ken. Deze duisternis duurde, naarmate men meer of minder van den vulkaan verwijderd was. in het dal van Johul 5, in dat van Fljotöen in de Seydio- fjord 2 uren. De asch en puimsteen, die de gehcele oppervlakte van den grond bedekte, was op sommige plaatsen 6 duim hoog. De heer Jon Sigords- son schrijft van Gautloend den 10eD April: Het is moeijelijk zich een denk beeld te vormen van hetgeen hier gebeurt. Het schijnt, dat de uitbarstin gen hoe langer hoe heviger worden. Het schijnsel van het vuur der vulkanen is zoo sterk, dat het binnenste der huizen den geheelen nacht verlicht is; het onderaardsch gedruisch is sterker dan ooit. "Ofschoon de uitbarstingen vanvtijd lot tijd ophouden, beginnen zij evenwel telkens weder op eene lengte van drie mijlen. De laag lava is op sommige plaatsen een halve mijl hoog. De schade, daardoor veroorzaakt, is zeer groot, vooral in het oosten. van de kamer te brengen, en te weten of de partijen besloten hebben haai te ondersteunen. Bullet verklaarde wijders, dat hij niet aan het bewinj zou kunnen blijven, indien het bleek dat alléén de linkerzijde den staal van zaken aannamwelke uit het besluit van 25 Februarij is voortgesproten Eenige ministers zouden hebben geantwoord, dat zij het ontijdig achten zosf ver te gaan, dat de moeijelijkheden zich nog niet vertoonen, en dat niei moet uitgelokt worden een kabinetscrisis, welke tot een regeringscrisu zou kunnen overslaan. Een besluit werd niet genomen. BERLIJN, 28 Mei. Heden avond ten 7 ure zijn de koning en de ko ningin van Zweden hier aangekomen. Zij werden door den keizer, dei kroonprins, de kroonprinses en de prinsen van het koninklijke huis opdi hartelijkste wijze verwelkomd. A SAN SEBASTIAAN27 Mei, 'savonds. De Carlisten zetten tusschen Au doain en Oyarsun hunne bewegingen voort. Men zegt dat morgen ochteai Renteria gebombardeerd zal worden. ST. PETERSBURG, 28 Mei. Het officiële blad bevat een verordening waarbij aan de Mennonieten vergunning wordt verleend, in plaats van diens; met de wapenen, op andere wijze aan hunne dienstpligtigheid te voldoen. De Directeur van het Postkantoor te Leiden bréngt ter kennis van belan; hebbenden, dat, ten gevolge van de invoering der Zomerdienst met 1 Junf 1875, de ligting der Hulpbussen zal plaats hebben als volgt: Op de Werkdagen: ten 7.15 min. 's morgens. 10.50 3.50 's avonds. u 9.45 Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen ten 10.50 min. 's morgens. 3.50 's avonds. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen iui rigting van Amsterdam: ten 8.19, 11.59. 1.34, 4.54 en 7.29. Van Rotterdam: ten 7.25, 9.58, 12.53, 3.41, 5.33 en 10.11, en die aan het Station 5 minuten vóór het vertrek dier treinen, met i zondering van die van 7.25, 11.59 en 12.53. De brievenbus aan het Postkantoor bovendien nog ten 12 ure 's nachts. De Directeur voornoemd, SomciT.org, Dingsdag 1 Junij, des avonds ten half zeven nrt directie H. Völlmar. le Afd.: 1. /'Le Petit Fantassin", Marsch, Dunkier 2. Ouverture de l'Opéra-Bouffe //Giroflé-Girofla", Lecocq; 3. Fantaisie a I'Opéra de Verdi: //Altila", Kinsbergen; 4. //La Princesse", Polka (Solo non Piston), V. Bender; 5. Souvenir de I'Opéra de Clapisson: //La Figurante", Dunkier. 2e Afd.: 6. //lm Hochland", Schottische Ouverture, N. W. Gade; 7. Scène et Duo de I'Opéra //Rigoletto", Verdi; 8. //Gruss aus der Ferae", Intermezzo, Verhulst; 9. Fantaisie de I'Opéra de Donizetti: //Les Martyrs' Dunkler; 10. //Tambour et Trompette", Marche, sur des motifs de Suppt Dunkier. PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 28 Mei. Raapolie op 6 w.cont. 36%. Lijnolie, op 6 w. ƒ28 cont. /27| TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 28 en 29 Mei. WASHINGTON28 Mei. Uit het maandebjksch verslag van het bureau van landbouw blijkt, dat de aanplant van katoen in de Vereenigde Staten thans 3 pCt. minder is dan in het vorige jaar. De katoenoogst belooft goed te zullen zijn. De aanplant van graan is met 12 pCt. toegenomen. BRUSSEL, 28 Mei. Te Antwerpen zijn heftig gestelde billeflen aange plakt, waarin beweerd wordt dat te Gent en le Brussel de processiën van pelgrims aangevallen zijn, en de katholieken worden aangemaand op hunne hoede te wezen. LONDEN, 20 Mei. Kapitein Boyton is heden ochtend ten 2% ure zwem- mende te Folkestone aangekomen, na 24 uren op het water doorgebragt te hebben. Hij werd met toejuichingen ontvangen. PARIJS, 29 Mei. Men verzekert dal in den gisteren gehouden minister raad Buffet zijn verlangen heeft te kennen gegeven dat, ter gelegenheid van de benoeming der commissie-van-derlig, de regering duidelijk hare houding zou vaststellen. Hij zou willen dat een interpellatie gedaan wierde, welke voor de regering een aanleiding zou zijn om hare politiek ter kennis Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenbooncn Paardenboonen Ossen Stieren Kalikoeien Varekocicn Vette koeien Kalveren (vette) (magere) Hamels (magere) (vette) Ooien (magere) (vette) Lammeren (magere) (vette jarige) Varkens (magere) (vette) (biggen) Grasboter (lsle qnaliteït vat) Schei (2de Vi Gras (lsle a per kil.) Schei (2de Turf liaardbr. lsle soort (grauwe) verkochte i'rijzen. hoeveelheid Laagste Hoogste hectol. 8.- 9.- 7.50 8- 9 i Is, 7.— 7.5(1 6.- 6.50 7.25 7.50 11 1 1 r 8.- 8.50 5.50 U 6- 4.25 4.5» 7 9.— 9.25 8.50 9.- stuks. II 85 n «165. ,255- 90 «120. ,185.- 95 190. ,245.- 85 27.— 58.- 60 5.— 8- 425 21 37.- 564 a 24. - ii 35.- H II n II 14900 6. 15.- a n 30 15. 26.- a H 220 5. 12.- 56. 60.- 3780 kilog. 51.— 1.40 55.— 1.50 1.27% 1.37S duhb.hect. II H II II II 17000 - 0.25 0.27Ü Ter markt aangebracht 306 runderen, 151 kalveren, 989 schapenen 14903 lammeren. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6