LEIDSCHE COURANT. 1875. M°. 133. ZATURDAG 29 MEI. De Courant rerschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. STADS-RER ICHTEN. De BURGEMEESTER van Leiden doet te weten dat de opgaaf, bevattende de wijzigingen in de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in deze gemeente, voor de wijken IV en VII, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is neder- gelegd. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Mei 1875. v. d. BRANDELER. BINNENLAMISCHE RKHIGTEN. LEIDEN, 28 Mei. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebragt dat Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, op Maandag 7 Junij a. s., des namiddags, ten I v, ure. in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam, de onderscheidingen, bij gelegenheid der in 1873 te VVeeuen gehouden wereldtentoonstelling aan Nederlandsche inzenders toegekend, zal uitreiken. Volgens eene in de Staatscourant voorkomende opgave van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt in Atchin (19c vervolg) zijn nog gewond de fuseliers I'. Brommer en J. Theunisscn. Geljjk dat meermalen plaats heeft met de leerlingen onzer kweekschool voor zeevaart, bragten ook jl. Dingsdag de jongens onder geleide van een der onderwijzers een bezoek aan het maritiem museum te 's Gravenhage in het gebouw van het ministerie van marine. Zooals men begrijpen zal, is dergelijk togtje te gelijkertijd een uitspanning en nuttig voor de ontwikke ling dier aanstaande zeelieden. Terugkomende over hel Binnenhof, verna men zij dat daar de tweede kamer, «waar 'slands wetten worden gemaakt", vergaderde en kreeg hun geleider het aardige denkbeeld den toekomstigen janmaat ook daar eens een kijkje te gunnen. De noodigc bevelen omtrent houding en gedrag werden gegeven en de jongens gingen ademloos de trap op naar de publieke tribune, vervuld van verwachting in het denkbeeld daar de hooge regering des lands werkzaam te zullen zien. Toen zij daar toeke ken, werden zij weldra opge., erkt en door de kamerleden Fabius en Nierslrasz gewenkt om nog een oogenblik te wachten, toen zij op het punt slonden weer te vertrekken. De vergadering werd spoedig daarop ge sloten en toen werden de knapen in de koffijkamcr der kamer door ge noemde heeren ontvangen en gelracteerd op broodjes en chocolade. Met een lekkeren sigaar werd deze aardige, geïmproviseerde receptie besloten. Men kan nagaan hoeveel geluk dit ongedachte buitenkansje den jongens verschafte en ook dat de vriendelijke gasthecren, bij wie zeker het gulle zeemanshart heeft gesproken, alle voldoening genoten van hunnen inval. Dit bezoek aan de tweede kamer zullen de jongens zeker niet gemakkelijk vergelen. Tot ons genoegen, meldt de /V. Ii. C., vernemen wij dat de minister van financiën van zins is bij wijze van proef aan eenige postkantoren de gelegenheid te openen tot het inbrengen en terugontvangen van spaarpen ningen. De spaarbanken zouden geheel vrij en onafhankelijk haren tegen- woordigen werkkring blijven vervullen, doch voor zooverre zij zich bereid verklaren gelden aan te nemen en met bijbetaling van rente uit te keeren ook van en aan hen, die gelden daartoe inbrengen bij de postkan toren of die aldaar komen opvragen, zouden zij in overleg met de postdi- rectie moeten aannemen een vast model voor de inrigting der livretten en voor de met de postdirectie te houden correspondentie. De minister heelt aan de besturen der bestaande spaarbanken een ontwerp der inrigting en regeling van de postspaarbanken gezonden, om daarover hunne opinie te vernemen. Het getal der jongelieden, die zich dit jaar hebben aangemeld om deel te nemen aan het op 1 Julij a. s. aan te vangen examen tot plaatsing als kadet aan de kon. milit. academie te Breda, bedraagt 48. Er zijn 153 plaatsen opengesteld. Te Utrecht is Maandag 11., in den ouderdom van 78 jaren, overleden de heer Christiaan Kramm, oud-provinciaal-architect, schrijver van: "De •levens en werken der llollandsche en Vlaamsche kunstschilders, enz., van den vroegslen tijd". In de legerplaats bij Zeist zullen dit jaar kamperen:' van 26 Junij tot i Augustus a. s. het geheele bataillon mineurs en sappeurs; van 17 Junij lot Augustus de 1« comp. van het 2e reg. vest-art.; van 31 Julij tot 20 Augus tus de 6% 8', 10e en 13e comp. van het 2' reg. vest.-art.alsmede da leer lingen van den voorbereidenden cursus te Utrecht; van 20 Augustus tot 3 September de 2e, 6e en tOe comp. van het lc reg. vest.-art., de arlillcrie- "tstructie-compagnie, alsmede de leerlingen van den wetenschappelijken cur sus te Delft; van 3 tot 17 September d. a. v. de 5', 6C, llc en t3e comp. van het 3« reg. vest.-art. Bij de kamperende compagniën der drie regimen f ten vesting-artillerie zullen de milicien-verlofgangers der ligling van 1872, die voor het bijwonen van troepenvercenigingen zullen worden opgeroepen, ingedeeld worden. Door het kantongeregt te Gouda zijn vijl louwspinnerswegens over treding der wet betreflende den arbeid van kinderen, veroordeeld ieder tot 12-boete of vier dagen gevangenisstraf. -- Te Amsterdam is gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van hel genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De voorzitter, mr. II. N. Teding van Berkhout, opende de vergadering met eene rede over den arbeid der gevangenen. De uitgaven beliepen in het laatste jaar nagenoeg /I70O0. Het ledental was teruggegaan, eene omstan digheid, waaraan hel hoofdbestuur de krachtige opwekking verbond om pogingen aan te wenden lot het brengen van rijzing in dat cijfer. Van de op de uitgeschreven prijsvraag ingekomen antwoorden werd er geen de be krooning met de gouden medaille waardig gekeurd. Voor eenigen lijd stond de hoogleeraar mr. Willeumicr, te Amsterdam, voor het kantongeregt te Amsterdam te regt. wegens het als hoofd zijner school (hoogleeraar) niet aan den burgemeester inleveren van de vaccine- bewijzen zijner leerlingen (de studenten). Toen hij door den kantonregter van regtsvervolging was ontslagen was het O. M. in hooger beroep gekomen en werd de zaak gisteren voor de regtbank behandeld. Het O. M. reqttireerde vernieti ging van het vonnis van den kantonregter en vroeg de veroordeeling van prol. Willeumier tot een geldboete van 5 tot ƒ25 en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagengezamenlijk ol afzonderlijk. Spreker was van oordeel dat de bedoeling des wetgevers uit de debatten niet gebleken was, maar meende dat de wet hier bepaald van toepassing was. Prof. Willeumier hield zich voornamelijk aan het. door hem gesprokene bij den kantonregter, en be streed verder de argumenten van het 0. M, op de bekende gronden. De regtbank bepaalde de uitspraak op Dingsdag 1 Junij e. k. - Door de kiesvereeniging Grondwet te Amsterdam zijn als caudidateu voor de aanst. verkiezing van leden der tweede kamer gesteld de hh. mr. Godefroimr. Vening Mcinesz en mr. G. de Vries. Tot predikant bij de remonstrantsch geref. gemeente te Amsterdam is beroepen dr. G. van GorkomNed. herv. predikant aldaar. Uit Utrecht meldt men dat de van den moord op den sergeant Helle gers verdachte sergeant Kleyan alle schuld blijft ontkennen, in weerwil van de meest bezwarende getuigenissen en omstandigheden. Men meldt uit Assen dal de aangehouden boerendochter, verdacht van kindermoord, voorloopig weder op vrije voeten is gesteld. Het ingesteld onderzoek toch naar het vinden van hel kind heelt tot niets geleid. Voor het prov. geregtshof in Groningen is eergisteren in behandeling gekomen de zaak van E. Doddcma, rijksveldwachter brigadier-titulair, en D. Begeman, onbezoldigd rijks-en gewezen gemeentelijk veldwachter, beiden woonachtig te Nieuwe Schans, beschuldigd ter zake dat zij in den avond van den 9dfn December 1874 met elkander vercenigd in de uitoefening hun ner bediening, op last van den burgemeester der gemeente Nieuwe Schans, den vreemdeling Heinrich Albers verwijderende uit Nieuwe Schans in de rigling der naburige grenzen van het koninkrijk Pruissen, tusschen Nieuwe Schans en die grenzen genoemden vreemdeling moedwillig zoo geslagen, ge- stooten, geschopt en verwond hebben, dat deze ten gevolge daarvan kort daarna is overleden, welke feilen daarstellen de misdaad van manslag. Er waren 24 getuigen gedagvaard, onder welke de heer D. Hoekzema als tolk, twee Pruissische doctoren, dr. Liining eu dr. Jung, tevens als deskundigen, en twee Pruissische gendarmes. Te Heusden heeft eergisteren de heer J. Gerlachnotaris aldaar, op feestelijke wijze zijn 60-jarige ambtsvervulling herdacht. Ter eere van deu jubilaris wapperde schier uit elke woning de nationale driekleur. 's GRAVENHAGE, 28 Mei.. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. A. lloogendijk Jz.lid der stalen van Zuidholland, en dr. L. C. van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der Eikenkroon den heer J. Stroebeien tol ridders vierde kl. van den Gouden Leeuw van Nassau de heeren Mari ten Kate en Elchanon Verveer. Door Z. M. is vergunning verleend aan den trompetter J. D. Holler- mann, van het 3,le reg. huzaren, en aan den voor de dienst in Indiëbestemden soldaat C. Delplanquc, aan eerstgenoemde tot het dragen van de Duilsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk iu 1870/71, en aan den laatstgenoemde tot het dragen van de Fransche medaille voor het deel nemen aan den veldlogt in Italië. Tot opzigter van 's rijks waterstaat 4« kl. is benoemd de heer H, van Dijk. De scheepsklerk B. W. C G. Vries, dienende aan boord van het wacht schip te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van het schroefstoom- schip Leeuwardenter vervanging van den scheepsklerk J. A. Groolcndorst, wiens plaatsing aan boord van laatstgenoemden bodem met dat tjjdstip wordt ingetrokken.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1