LOTEN BEVILACQIJA LA MASA. Trekking op 31 Mei e. k. URBANUS-PIL LE~N~ Waarschuwing. ADVERTENTIE N. J. T. T E R B U R G H, enderwierpenwerden door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuid- iolland niet toegelaten. BUITEN LANDSCHEBERIGTEN ENGGliAN». LONDEN 26 Mei. In het lagerhuis werd Maandag avond door den markies van Harring ton aan den heer Disraëli de vraag gesteld ol de regering II. M. den raad „even had om tot de regeringen van Frankrijk en Duitschland een ver- too® te rigten ter zake der betrekkingen, welke tusschen die staten be staan; of de regering bezwaar had, aan het huis den aard van dat vertoog van de antwoorden, die ontvangen zijn. mede te deelen, en of de brief wisseling kan worden overgelegd. De heer Disraëli zeide hierop het volgende: Bet is een feit, dat de regering 11. M. den raad gegeven heeft om tot de regering van den keizer van Duitschland een vertoog te rigten aangaande de beslaande betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. De aard van dat vertoog was: misverstanden uit den weg te ruimen en den vrede te verzekeren. En op dat vertoog hebben wij een bevredigend antwoord ont vangen. Op de vraag, of de stukken thans ter tafel van het huis kunnen worden overgelegd, moet ik antwoorden, dat ik het niet in het openbaar belang acht zulks te doen". De Sultan van Zanzibar wordt tegen 8 Junij te Loiidep verwacht. Men wil weten dat graaf Munster, Duitsch gezant alhier, zal worden teru®°eroepen. De Duitsche keizer zou ontevreden zijn over de wijze, waarop hjj zich onlangs in het publiek heeft uitgelaten, hetgeen zelfs aanleiding heeft gegeven tot eene interpellatie in het lagerhuis. Volgens het Amerikaansche weekblad The Nation is het gebleken dat te St. Louis en eenige andere steden van het westen reeds sedert jaren eén verbond bestaan heeft tusschen ontvangers der belastingen op het gedistil leerd en eenige branders, die te zamen de schatkist voor ongeveer een millioen per jaar hebben bestolen. FKANKKIJR. Omtrent de steenlegging van de kerk van het II. Ilart op Monlmarlre verneemt men dat de regering enkel alle manifeslatiën wil voorkomen, die ongetwijfeld volgen zouden, indien uit alle oorden van Frankrijk deputatiën en bedevaartgangers op dien dag aldaar zamenstroomden. Niemand is er teen, dat die steenlegging met alle plegligheid en in alle kalmte geschiede, maar nu men met grooten ophef had verkondigdhet feest van den 29e° Junij zal de burgerlijke begrafenis der beginselen van 89 zijn, heeft de rege ring ingezien, dat zij demonstratiën behoort te voorkomen, die tot treurige tooneelen aanleiding zouden kunnen geven. D1J1T8CI1LAND. De Köln. Zeit. gelooft niet, dat prins Bismarck zijn landgoed Varzin wil verkoopen, al geeft hij gevolg aan den raad der geneesheeren om het voorjaar en den herfst in een zachter klimaat door te brengen. I De Germania meldt, dat een honderdtal leden der Franciscaner orde tit Weslphalen en de Rijnprovincie naar Amerika vertrekkenalwaar zij met verlangen worden te gemoet gezien. Naar men uit Aken aan de Nordd. Allg. Zeit. meldt hebben de leden der liedertafel aldaar, bij gelegenheid van een uitstapje door hen op Pink steren naar Maastricht gemaakteene zeer onaangename ervaring opgedaan. Toen zij in genoemde stad aankwamenverbreidde zich aldaar het gerucht dat zij met geen ander doel de stad kwamen bezoeken, dan om de pro cessie te storen, welke denzelfden dag zou worden gehouden. Het gevolg daarvan was, dat het gepeupel hen op het lijf viel. waarbij sommigen iwaar werden mishandeld. De policie, in plaats van hen naar behooren tegen het gepeupel te beschermen, nam een groot aantal leden der veree- uiging in arrest en eerst den volgenden dag werden zij, na het betalen eener geldboete, op vrije voeten gesteld. - In de Duitsche eflectenbank te Frankfort is ontdekt, dat een der be ambten sedert 20 jaren de kas heeft bestolen. Het tekort bedraagt onge veer 50000 th. - De VVcener Presse meldt dat aldaar, eenige dagen geleden, zekere Wiesinger in hechtenis is genomen, onder beschuldiging van aan eenige geestelijken, en onder anderen aan pater Beckx, generaal der Jezuïten-orde, brieven te hebben geschreven, waarin hij, in overleg met een medepligtige, aanbiedingen deed om prins Bismarck van het leven te berooven. PPK TIL EG KAAI'. j VERSAILLES, 26 Mei. In de nationale vergadering zijn van de com missie voor de organieke wetten tot nu toe 12 leden benoemd, waarvan 1 uit het regter-centrum1 uit de groep Wallon6 uit het linker-centrum, 3 van de linkerzijde en 1 van de uiterste linkerzijde. Er wordt overgegaan tot de benoeming der vijf nog ontbrekende leden. I - De vijf overige leden der commissie (met betrekkelijke meerderheid 'an stemmen gekozen) behooren allen tot de regterzijde. ROME, 26 Mei. De senaat heeft de wet op de recrutering (met inbegrip van art. 11betreflende de geestelijken) met 68 tegen 25 stemmen aan genomen. LONDEN 27 Mei. De Times bevat een telegram uit Philadelphia van gisterenluidende als volgt: "De bestuurders der Erie-spoorwegmaatschappij bebben bij het hoog-geregtshof te New-York aanzoek gedaan om een recei ver te benoemen, omdat de maatschappij insolvent is. De voorzitter, de beer Yewett, is tot receiver benoemd. PARIJS, 25 Mei. Uavas bevat een //officieus communiqué'', houdende verklaring dat het berigt in de dagbladen, volgens hetwelk de minister becazes aan de regering te Berlijn bij herhaling Frankrijks vredelievendheid verzekerd heeft, ongegrond is. Ook zonder deze verzekering valt aan frankrijks vredelievende bedoelingen niet te tvvjjfclen. IYCEÏONDEX. Wederom werden de leden der Nederduitsche Hervormde gemeente in de gelegenheid gesteld om inzage te nemen van de diaconierekening over 1874 en voor die daarvan gebruik maakte was de moeite niet onbeloond, want het blijkt dat die gemeente zorgt voor hare instellingen van weldadigheid, zonder eenig subsidie uit de gemeentekas, ja met een overschot, dat benut tigd zou kunnen worden om hel Heilige Geest weeshuis te onderhouden buiten den bijstand der burgerlijke gemeente Het Minnehuis ontvangt door collecten 1794.20; de diaconie 5010.94. Het Minnehuis kostte in 1874 17587.31%, waaronder 196.96% voor de feestviering van 3 October en de diaconie subsidieerde dat geslicht met ƒ11000. De uitgaven voor de huiszittende armen beliepen 22310.80%, de arbei derswoningen in de Ververstraat brachten op 3535.95 en kostten aan onderhond 1636.99%, De buitengewone bedeeling bij gelegenheid van het 300-jarig feest van Leiden's ontzet vorderde eene uitgaaf van 1053.89 en het beheer over 1874 sluit met een batig slot van 11143.10. De verant woording is geheel op den ouden voet en wijze, duidelijk, ordelijk, nauw keurig en net. Slechts ééne uitgaaf baarde opmerking, het was maar ƒ100, doch voor een commissie van het weeshuis. Men schijnt ook in den kerkeraad die uitgaaf te hebben betwist. En terecht. Immers voor de diakenen, even min als voor de kerkeraadsleden, allerminst voor de vijf oudste predikanten bestaat er twijfel waartoe het weeshuis op de Hoogelandsche kerkgracht en de bezittingen behooren, daar zij drie eeuwen lang bestemd zijn voor de weezenvcrpleging van onze gemeente: een deel uitmakende van de kerke lijke armenzorg, die voor het overige wordt vervuld door de diakenen ten aanzien van de oude lieden en de huiszittende armen. De hoogere kerkbesturenbij de laatstgehoudene persoonlijke kerkvisitatie is hel misschien weder ter sprake gebracht, mogen niet gedoogen, dat de verpleging van de weezen der gemeente, liet bestuur van het gesticht, de verantwoording van het beheer der inkomsten, collecten enz., geheel ont trokken blijven aan hun toezicht. Bijaldien op de aanstaande Algemeene Synode die toestand mocht ter sprake komen, zou Prof. Prins of Prof. Rau- wenhoff, als adviseerende leden der Synode, niet anders kunnen dan de ern stige aandacht en krachtdadige tusschenkomst der Synode inroepenten einde dien abnormalen toestand, die toch in strijd is met 's rijks wetten zoowel als met de kerkelijke reglementen, te doen ophouden, zoodat het synodaal reglement op de diaconiën ook op het H. G. ol Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden toepasselijk wordt gemaakt. Die 1100 betreft een beginsel, waaraan een minderheid in den kerkeraad terecht groote waarde hecht; want reeds in 1869 werd dat door den toen- maligen kerkeraad gehuldigd. M. Getrouwd: PIETER HENDRIK HOOS Jz., van Leiderdorp, en Leiden27 Mei 1875. ELIZABETH LUCRETIA JOHANNA EIGEMAN, die tevens, ook namens wederzijdsche betrekkingen dank beluigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. der Deze aandeelen trekken 4 maal 's jaars met prijzen van .100,000 francs. -100,000 300,000 00,000 50,000 ouz. enz Minste Prijs 10 francs of f 5 ongeveer. Originele Lotenzonder nietendus geldig voor alle trekkingen zijn a f 3.75 per Lot verkrijgbaar bij de Boekhandelaren T. HOOIBERG ZOOA, Breedeslraatte Leiden. Een Hollandsch plan van trekking ligt bij de bovenslaanden ter inzage. Bovendien wordt de uitslag der trekking franco en gratis toegezonden. bereid volgens het aloude en echte Recept, van de Wed. KEEN EN ZOON, Clieiuistcn (waarop men in het bijzonder attent maakt). Deze URBAIVITS-PIL/IJEN zijn door ons in doosjes a 37% Cent en in dubbele doozen te LEIDEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij den Heer Haarlemmerstraat, hoek Bakkerstecg. Wij waarschnwen tegen het gebruik van namaaksels welke men tracht in omloop te brengen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3