men l>jj de bank er loe gekomen om le gaan leven naast bet reglement. Bij hoogere en lagere beambten was hel gewoonte geworden het reglement te vergeten. De heer Goiidsmit opperde nog de vraag of men er wel toe geregtigd was de vordering te laten varen. De heer Buys geloofde niet dal volgens de gemeentewet daartoe iets in den weg stond. Met 15 tegen 4 stemmen werd de voordragt aangenomen; de hh. Stoffels en van Ouleren hadden zich voor de behandeling dezer zaak verwijderd. Ten slotte werd nog de rekening der bank van leening over 1874 goed gekeurd. Daar het vertrek van het stoomschip Friesland naar Nederlandsch Indië, uit Vlissingen op den 29s,eD Mei bepaald is, kunnen de daarmede te verzenden brieven ten postkantore alhier bezorgd worden tot 28 Mei, ten 12 ure 's nachts; de drukwerken en monsters uiterlijk ten 8 ure 's avonds. Naar men ons meldt, zijn de eerste proeljes van nieuwe aardappelen uit het Westland, en ook van andere streken, verzonden. Van de te veld staande aardappelen, waarvan met ieder jaar de teelt toeneemt, wordt een gunstig beschot verwacht. De aardbeziën bloeijen met het vooruitzigt op een overvloedigen pluk, zoo het weer niet tegenslaat. Op verscheidene dagen zomerwarmte, met veel onweer, is de lucht ontstemd geraakt; de wind is veel noordwest, het is koud en er valt bijna geen regen, ten ge volge waarvan de groeizaamheid gering is. De Staatscourant bevat het verslag, door de Nederlandsche commissie voor de internationale wcrkmanstenloonstelling in 1870 te Londen gehou den, bij den minister van binnenlandsche zaken ingezonden. De Staatscourant bevat eene nominative opgave van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Alchtn, voor zooverre dienaangaande tot den 10'Jeo April 1875 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indie berigt was ingekomen (l8df vervolg). Deze lijst bevat de volgende namen; J. Prins A.zoonC. W. Cappon, W. B. van der Molen, F. Dewez, M. A. Schoezeller, J. P. Steenland, M. P. Siemons, F. C. llabels, G. J. Kubels, J. F. H. Visser, 11. van Ooslerom, F. W. Ost- man, C. Nagtergaal, J. lluart, A. Redclaar. L. G. In 't Veld, J. Bur. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Het weekblad de Wekker behelst een staat van den uilslag van het voorjaars-cxamen van 1875 in de verschillende provinciën, waaraan de vol gende totalen worden ontleend: Gevraagde acten, als; Geëxamineerd. Toegelaten. Afgewezen. Hoofdonderwijzers329 14G 181 Hoofdonderwijzeressen 45 31 14 Hulponderwijzers340 203 136 Hulponderwijzeressen 188 108 80 Fransch (onderwijzers) 183 71 110 (onderwijzeressen) 171 102 69 Engelsch (onderwijzers) 46 19 27 (onderwijzeressen) 76 48 28 lloogduitsch (onderwijzers) 48 28 2 (onderwijzeressen) 55 44 11 Wiskunde (onderwijzers) 119 63 55 n (onderwijzeressen) .5 4 1 Teekenen (onderwijzers) 81 40 41 (onderwijzeressen) .10 6 4 Landbouwkunde (onderwijzers) 12 8 4 Gymnastiek (onderwijzers) 54 40 14 (onderwijzeressen) 1 1 Handwerken246 202 44 De heer ui'. J. J. van Angclbeek heeft een schrijven gerigt tot den minister van koloniën, baron van Goltslein, waarin hij zegt: Het kan u niet onbekend zijn, dat verlol niet beleekent: definitief ontslag uit 'stands dienst, maar vergunning lot lijdelijke staking van 's lands dienst, met ver- pligting om, na afloop van verlof, 's lands dienst te hervatten; het kan u dus niet onbekend zijn, dat alle officieren en ambtenaren, zonder onder scheid, aan wie verlof naar [Nederland wordt verleend, in 's lands dienst blijven, al verliezen dan ook de ambtenaren en officieren, bij gelegenheid van hun verlof naar Nederland, hunne standplaatsen, met uilzondering van den president en de leden van het hoog geregtshof. Ik heb daarom, op heden, aan den raad van ministers tegen UHoogEdel Geb. eene klagt inge diend, dat UHoogEdelGeb. zich niet ontzien heeft, als minister van koloniën van het besluit van den gouverneur-generaal, den heer mr. P. Mijer, dd. 8 December 1869 n°. 1. zich ten mijnen nadeele te bedienen, niettegenstaande het aan UHoogEdelGeb. niet onbekend kan zijn, dat in dat authentiek ge schrift eene intellectuëele valschheid is begaan, daar daarin de valsche voor stelling is gedaan, als zoude ik als raadsheer reeds uit 's lands dienst ont slagen zijn geweest, hetgeen volkomen in sirijd met de waarheid is, aan gezien aan mij, als raadsheer, geen ontslag uit 's lands dienst, maar integendeel, //wegens niet voortdurende ligchaamsziekle", (vid. art. 95 van het regerings-reglement). verlof naar Nederland is verleend. Tegen het zich bedienen van een authentiek geschrift, waarin eene valschheid is begaan, door een valsch feit als waar uit te maken, is, bij het Wetboek van Straf- regt, tuchthuisstraf bedreigd. De tijdstippen voor de opkomst in werkelijke dienst van de na te -noemen verlofgangers der militie zijn door den minister van oorlog vastge steld als volgt: tegen 31 Julij, de miliciens der liglingen van 1872 en 1873 van het 2' en 5e reg. inf., die der ligting van 1872 van het 2* reg. huzaren en die der ligting 1872 van de compagnicn hospitaalsoldaten, zullende zij met onbepaald verlof moeten worden gezonden uiterlijk voor ultimo Augustus, wijders van de ligting van 1872 tegen 5 Julij, de milisiens van de llecomp. le reg. vest.-art.; tegen 19 Julij, die. van de 9C comp. van dit regement lezen 2 Aue.die van de 3'. 4P, 5e en 13e compagnie van dat reg. en die van de 8* comp. 3< reg. vest.-art.tegen 16 Aug.. die van de 3e comp. 3e reg. vest.-art.tegen 30 Aug., die van de 2e comp. van dat reg.; tegen 24 Julij, die van het 2® reg. vest.-ar!.: tegen 7 Aug. die tot de hiervoren niet genoemde compagnien van het 1' reg. vest.-art. met uitzondering van de torpedo-ariilleristen en tegen 21 Aug. die van de hierboven niet genoemde compagnien van het 3e reg. vest.-art. en eindelijk tegen 15 Julij de miliciens van hel balaillon mineurs en sappeurs. Zij zullen na 30 dagen wederom in hel genot van onbepaald verlof wor den gesteld. Naar men aan het Iibl. meldt zullen de aanstaande groote manoeu vres, te houden door de 3® divisie infanterie, artillerie en cavalerie, plaats hebben in de Peel (Noordbrabant) en niet in de legerplaats bij Milligen. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 26 Mei te Napels aangekomen en ook weder van daar vertrokken. - Door de kiesvereeniging «Eendragt maakt magt" te Delft is voor de gewone en buitengewone verkiezing candidaat gesteld jhr. F. de Casembroot, te 's Gravenhagc. Uit Boskoop meldt men dat de handel in hoornen en planten in het afgeloopen saizoen, vooral naar Duilschland, zeer levendig was, het koude drooge voorjaar was voor de bewerking der kweekcrijen zeer voordeelig, zoodat lot in het begin dezer maand met het beste gevolg met het planten kon worden voortgegaan. Daar het boomgewas weinig of niet van de nachtvorst heeft geleden, staat het over het algemeen voordeelig, ook de aardbeziën bloeijen rijkelijk en beloven dus een ruime opbrengt. In de gemeente Haarlemmermeer, nabij de Cruquius, is Maandag mor gen een huis afgebrand, dat door vier gezinnen werd bewoond. Van de inboedels werd niets gered. Tc Utrecht zijn door de maskerade-commissie aan het studenten-corps, voor de in 1876 aldaar te houden maskerade, de volgende drie plannen aan geboden; de intogl van Karei V te Utrecht; de krooning van Lodewijk XII! te Rheims en de intogt van Karei den Stoute te Zulphendit laatste plan is op eene corps-vergadering gekozen. liet Utrechtsche studenten-corps zal bij de I.eidsche studentenfeesten in de volgende maand door den Senatus veleranorum vertegenwoordigd worden. Door wijlen mej. A A. Vcrstege is gelegateerd aafi 'het protestanlsch bestedelingenhuis le Arnhem de som van ƒ3000, aan de armen der Ned. herv. diaconie aldaar ƒ1000 en aan die der Evang. Luthersche diaconie aldaar ƒ1000; aan de diaconie der herv. gem. te Brummen ƒ1000. Uit Zutphen meldt men omtrent het ontslag van den rentmeester van het O. en N. gasthuis nader datop een klagt van provisorenhet dage- lijksch bestuur der gemeente de zaak heeft onderzocht, vervolgens een raadszitting in comité-generaal is gehouden en ten slotte, door een daartoe benoemde raadscommissie, is geconstateerd een tekort van ƒ4372.42. Daarop is de rentmeester ontslagen; Zaturdag avond nam de justitie hem in arrest. Tegen een koopmJn uit Wijhe, die aan een ander voor «antiek porse- w lein", dat hij van een boer zeidc gekocht te hebbennagemaakt antiek por- vc selein geleverd heeftis door het (t. M. bij de regtbank te Deventer twee jaar celstraf en een boete van ƒ100 geeischt. De beklaagde bekende het oi feitdoch beweerde slechts een handelslist te hebben gebezigdom wat te m verdienen. De regtbank zal in de volgende week uitspraak doen. Gisteren is brand ontstaan in de bosschen tusschen Heerle en Bergen- de op-Zoom, waarschijnlijk door vonken uit de locomotief van den spoortrein, sti Door den wind en de langdurige droogte werden de vlammen zeer aan- To gewakkerd. da cei Het bij de tweede kamer ingediende ontwerp tot hel nemen van maat- da regelen tegen overbrenging van den Colorado-kcver geeft aan de regering de bevoegdheid, tot wering van dien kever, den in- en uitvoer van aard appelen, regtstreeks of middelljjk aangevoerd uit de landen of plaatsen bj kon. besluit aan te wijzen, alsmede van afval van deze aardappelen, van zakkenvaten en andere tot verpakking daarvan gediend hebbende voor werpen te verbieden en de noodige maatregelen ter uitvoering van dat ver bod te bevelen. De bedoeling van het ontwerp is zich aan le sluiten bij overige staten van Europa om een mogelijk gevaar voor een zoo belangrijk voedingsmiddel af te wendendoor den in- en uitvoer van aardappelen nil Amerika le verbieden, hetgeen trouwens aan Nederland weinig schade toebrengen. Daar het later noodig zou kunnen blijken te zijn het verbod tot andere landen uit te strekken, is de aanduiding der plaatsen van her komst aan het kon. besluit overgelaten. Bedoeld wets-ontwerp is bij de kamer, blijkens het sectie-verslag, nul ingenomenheid ontvangen. Er waren enkele leden, die den maatregel nor ruimer wilden stellen, omdat oolc bij aanvoer van andere als de in b«i wets-ontwerp genoemde artikelen de kever kan worden overgebragt. Ook werd door sommigen aanbevolen, op het voetspoor van Duilschlandmaatre gelen te nemen tegen de overbrenging van de «Phylloxera vastatrix", en insect dat groote schade aanrigt in de wijngaarden van zuidelijk Frankrijk 's GRAVENHAGE, 27 Mei.. De kapitein-luit. ter zee J. H. P. E. Kniphorst, de luitt. ter zee I* kl. J. M. H. Bervoets en F. J. Slokhuyzen en die der 2di kl. C. H. 4 Goeje, J. H. de Bruyn, J. R. Eek en S. T. Land, uit O. I. teruggekeerd zijn op non-activiteit gesteld. De dezer dagen benoemde majoor W. K. L. van Helden van den ge ncralen staf is benoemd tot chef van den staf der eerste divisie infanterie- standplaats alhier. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verwerping"1 alle amendementen op de overige artikelen der muntwet, deze aangenomen met 43 tegen 16 stemmen. Vervolgens zijn alle aanhangige ontwerpen, waaronder de aanvrage van gelden voor boringen in de Zuiderzee, aange nomen. De kamer is op reces gescheiden. Dc twee adspiranten, die zich gisteren aan het candidaat-nolaris-exam" lef nif ee: SDI vei Wi get bri aar L 11 3 v tot van B van gem L gist- hebl ver heer P. verk Oeca verz Erar

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2