BLÏTENLANDSCHE BERIGTEN. If. J. H. Donner, pred. te Leiden, sprak de openingsrede uit. Behalve de afgevaardigdenten getale van 4 uit iedere provincie des rijks, zullen daar bij vertegenwoordigd zijn de Vrije Evangelische Kerk in Duitschland en de Dutch Reformed Church en de True Reformed Church in Noord-Amerika. De commissie van rapporteurs over de regeringsvoordragten betrekkelijk tic regterlijke magt spreekt als haar eigen oordeel uit: dat het eerste ontwerp, intrekking der wet van 1849, niet voldoende ge- regtvaardigd is, vermits niet gebleken is van noodzakelijkheid om dergelij- ken greep in het bestaande te doenzoodat het voorstel niet strookt noch met den aard eener louter partiële en provisionele wijziging in afwachting dat de regterlijke organisatie worde in overeenstemming gebragt met de grondwet, noch met het eigeniijk oogmerk der tegenwoordige wijziging, vermindering van het reglerlijk personeel; dat het tweede ontwerp, verhooging der jaarwedden bij den hoogen raad, mede weinig aannemelijk voorkomt, omdat zij niet in evenredigheid staat tot de waardigheid van het hoogste reglerlijk collegie en de beweegreden van verband lusschen de jaarwedden der regterlijke ambtenaren in en bij de hoven cn in en bij den hoogen raad luttel kracht heeft, ja uitgaat van de min juiste onderstelling dat het wensehelijk wezen zou openvallende plaatsen in den hoogen raad bij voorkeur en in den regel uit dat personeel der hoven aan te vullen; dal het derde ontwerp, nieuwe regeling van het regtsgebied der hoven schoon het dat voordeel heeft dat daardoor ten minste inkrimping van gereglshoven en verhooging van sommige regterlijke jaarwedden verkregen worden zal, niet als louter partiële herziening aanbevelenswaardig is en de opheffing der hoven met het zooveel mogelijk sparen van alle rcgtinalige belangen moet geschieden; dat derhalve het alsdan wensehelijk ware, dat de nieuwe hoven werden te zamengesleld uit het personeel der ontbonden hoven cn de niet herbe noemde leden van dat personeel lot hunne verplaatsing hunne volle tegen woordige jaarwedde behielden. 's GRAVENIIAGE, 26 Mei.. De opperceremonicmeesler heelt bekend gemaakt dal, ingevolge de be velen des konings, het hof den ligtcn rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, met ingang van den 2Gs,eD dezer, wegens hel overlijden van Z. II. prins Frans Joseph van Nassau. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister Heemskerk zal aanstaanden Maandag een diner geven, waarop tal van leden der eerste kamer zijn genoodigd. In de zitting van de tweede kamer van hedenbij de voortgezette be handeling der muntwet, is art. 1 aangenomen, nadat een amendement van den heer Schimmelpenninck, tot wegvalling der gouden vijfguldenstukken, was aangenomen. Art. 2 der regering is goedgekeurd, na verwerping van het amendement van den heet Blussémet 37 tegen 25 stemmenen dat van den heer van Houtenmet 34 tegen 26 stemmen. De heer Bredius had zijn amendement ingetrokken. Morgen voortzetting. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier zijn tot leeraren bij het gymnasium benoemd de heeren J. E Gacon, onderwij zer te Rotterdam, voor de Fransche taal- en letterkunde; jhr. B. L. Teding van Berkhout, leeraar aan de h. burgerschool te Dordrecht, voor de En- gelsche taal- en letterkunde; en P. A. Schwippert, lijdelijk belast met het onderwijs in de Hoogduitsche taal aan de h. burgerschool te 's Gravenhage, voor de Hoogduitsche taal- en letterkunde. Aan de orde kwamen de ontwerpen lot regeling van de exploitatie der gasverlichting. Aan den eenen kant werd als hoofdbedenking geopperd dat die regeling zóó is voorgesteld, dat er te veel sprake is van ecne industriële onderneming, zonder daarbij tevens uitdrukkelijk ook te letten op de gc- houdenheid der gemeente tot openbare verlichting. Aan den anderen kant wilde men juist de zaak zuiver hebben geadministreerd als eene industriële onderneming met winst- en verliesrekening, enz.maar de tegenstanders van art. 1 deden vooral dit bezwaar gelden dat, volgens de voorgestelde rege ling, velen hel gas zullen betalen ten behoeve van hen die geen gas ver bruiken. Aan de gemeente moet wel worden betaald wat haar toekomt, maar men dient volkomen bekend te zijn met de diensten, die door de ge meente worden gepresteerd. Een ander wilde de zaak zoo geregeld zien dat de prijs worde bepaald met het oog op den kostenden prijs, en dat de gemeente noch winst noch verlies hebbe. Tegen deze cn meerdere bezwaren werd aangevoerd, dat altijd in verschillende gemeenten zoowel buiten 'slands als in Nederland als regel is aangenomen, dat, bij eene eigen gasfabriek, de gemeente zelve goedkooper gas verkrijgt dan de particulieren, terwijl de groole gasverbruikers toch zeker rabat erlangen en daaromtrent eenaccoord kunnen aangaan. Daarbij, naar den geest en de geschiedenis der gemeente wet. is het der gemeente volstrekt niet ontzegd in soortgelijke zaken zelfs een winst Ie maken en in de gemeentekas te storten. Men vond op grond van een en ander er niets onbillijks indat, volgens art. 1 van tarief en voorwaarden voor levering van gas door de gemeente-gasfabrieken te's Graven hage, het gas wordt geleverd aan de gemeente voor 8r'ff cent, en aan ieder ander voor 13 cent per M3. De ontwerp-verordening, regelende het beheer der gemeente-gasfabrieken, werd vervolgens aangenomen na eenige discussie over de redactie harer bepalingen. Het tarief cn de voorwaarden, alsnu in beraadslaging gekomen zijnde, werd op art. 1 voorgesteld eenvoudig 13cent per M3. Een ander lid stelde voorprijsbepaling naar den kostenden prijs voor levering aan de gemeente. Weder een ander wegens de ongemotiveerde derde verandering van prijs sedert de eigen exploitatie, om, ten behoeve der gemeente, den prijs ieder jaar voor die levering te bepalen. Dit laatste denkbeeld vond vooral ingang, omdat men nog in een tijdperk van over gang ten deze verkeert, en met het oog op de nog bestaande fabriek, en die, welke daarbij nog moet worden opgerigt, vooralsnog niet met juistheid eenige berekening is te ma^en. De wensch om voor gemeente en de parti culieren een gelijken prijs te bepalen vond meer tegenstand, liet laatstge meld amendement werd met groote meerderheid aangenomenwaarop de verdere behandeling dezer zaak werd verdaagd lot eene volgende vergadering. De ambtenaar van het openb. min. bij het kantongeregt alhier heeft de dagvaarding, waarbij de heer J. C. Valois, directeur van den Kon. Hol!, schouwburg wordt aangeklaagd van overtreding van de wet van 19 Sep tember 1874, door de jongejufvrouw S. Spoor ten looneele te hebben doen verschijnen om een rol te vervullen, reeds doen beteekenen. De zaak zal Donderdag den 3'" Junij a. s. dienen. Sinds eenige dagen is de politie-verordcning op de tramway in wer king getreden. De strenge bepaling dat in de rijtuigen dezer onderneming niet mag gerookt worden, verwekt, zooals te begrijpen is, niet veel ge noegen en geeft aanleiding tot verschillende opvatting. De passagier, die op het balcon dezer wagens heeft plaats genomenverkeert in de meening dat hij dan niet in het rijtuig zit, zoodat hij gerustelijk zijn sigaar mag uitbla zen. De politie denkt er echter anders over en is van oordcel dat het bal con, als behoorende tot het overdekt gedeelte van het vervoermiddel, onder het woordje in begrepen is, zoodat zij de rookers op het balcon bekeurt. Iloe men over de uitlegging ook moge denken, de kantonregler zal in deze den knoop moeten doorhakken. BELGIE. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitënl. zaken, na de verschillende stukken betreffende de zaak-Duchesne te hebben opge somd, en de hoop te hebben geuit dat het kabinet te Berlijn thans over tuigd zal zijn dat de instructie met de grootste zorg gevoerd werd, mede gedeeld dat door de regering, tot aanvulling der strafwet, een wets-ontwerp zal worden ingediend, volgens hetwelk het aanbod of het voorstel, zelfs wanneer het niet aangenomen wordt, om een aanslag op het leven van een persoon te plegen evenals de poging, gestraft zal worden met een strenge correctionele straf. K ii E I. A D. LONDEN 25 Mei. De Londenschc policie is thans 9940 man sterk, als: 29 -/super-inten danten". 276 inspecteurs, 986 sergeants en 8649 agenten. De kosten tot onderhoud dezer policie-magt bedroegen over hel jongst vcrloopen jaai 1,099,851 Zalurdag 11. is te Portsmouth ook een afscheidsfeest gegeven aan dt bemanning van de schependie den ontdekkingstogt naar het noorden zul len ondernemen. De leden van den gemeenteraad en enkele voorna® ingezetenen deden dienst als bedienden. De zeelui gaven den "kellners" ti voorsnijders gedurende twee uur hard werk. Toen het dessert op tafel kwam, boorde men in de vestibule van bet stadhuis het krijten van eei kind cn weldra kwamen de vrouwen, vrijsters, zusters en kinderen der matrozen binnen. Twee groote tafels stonden voor hen gereed. Naauwe lijks waren zij gezeten of al de mannen sprongen op van hunne stoelen a met het gelaat stralende van geestdrift, gaven zij een drievoudig hoerah ter eere van hun commandant, kapitein Nares, die de zaal binnentrad. Di jjsmeesler, de bootsmansmaat, enkele matrozen, harpoeniers en sleden» ners voerden het woord en lusschen alle toasten in werden liederen gezongti De matrozen zag men soms strooptegten ondernemen naar de tafels, mi de vrouwen zatenen men zag hen terugkomen met een paar hunner kil deren op den arm, die ze tot het einde van het feest, op hun knie hield# /-Het was een bekoorlijk tooneel", zegt de verslaggever van den Dé, Ketvs"de mollige, frissche kleine kinderen en baby's te zien in de arme der gebronsde digt behaarde mannendie met hen speelden en hen lid- koosden. Tranen welden op in menig mannelijk oog toen de burgcmcesU aan de vrouwen en kinderen van de leden der Noordpool-expeditie een lot; wijdde, en daverend waren de toejuichingen, toen de burgemeester zijl woord en dat der leden van het gemeentebestuur verpanddedat zij W de belangen der vrouwen en kinderen zorgen zouden terwijl hun echlji nooten en vaders Engeland's roemrijke vlag naar het noorden braglen. fir HASHKIJ lil. Bij besluit van den president der republiek van 22 Mei is bij het van openbaar onderwijs, ecredienst en schoone kunsten een hooge raadt» de schoone kunsten ingesteld. De minister van het dep., eenige hoofdambt naren, de directeurs van de musea, van de nationale school van fraij kunsten en van het conservatoire voor de muziek, alsmede de prefect» het dep. der Seine, zijn van regtswege lid van dien raad, waarin verli zitting zullen hebben leden der akademièn, van den raad van toezigt fabriek van Sèvres, 12 kunstenaars, hetzij leden hetzij niet-leden vank instituut, en 8 bekende kunstkenners. De raad, die eenmaal 'smaaii eene vergadering houdt, kan geroepen worden om den minister te van berigt en raad over de inrigting van tentoonstellingen van kunstwerk van levende meesters, de prijskampen, algemeene quaestiën betreffendek kunstonderwijs en het werk in de nationale fabrieken, over den aankf van en de inteekening van staatswege op boekwerken betreffende de kuil over werken en zendingen met de kunst in verband slaande. Eene subcM missie uit den raad kan belast worden met het voorlichten der regering den aankoop van kunstwerken. In een brief uil Berlijn aan den Courrier de France wordt g dat de heer Thiers zich verontschnldigd heeft, de keizer van Rusland» te Ems te kunnen ontmoeten, maar dat de bijeenkomst nu te Ostendet plaats hebben. D IT I T 8 C II L, A Si ïfi. De Tribune wil weten dat prins Rismarck zijn landgoed Varzin t' de D. jd. kei i. en en J.t wei kat den A. Her 7 n 6 b Stat M.F tn.-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2