LfilDSCHE COURANT. 1875. M°. m. DONDERDAG 27 MEL STADS-BERICHT EN. HSN IN EN L A N l)SCI J E (5 K11 KJ TE N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.ran co p. p. 3.50; met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenliün is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 24,le° en 25,ten dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele belasting, over een voljaar, een halljaar en een kwartjaar, dienst 1874/5, en voor het patentrecht 4' kwartaal, mede over dal dienstjaar, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 26 Mei J875. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. de firma Mok en Beütu, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning verzoeken om de bestaande stoomwerktuigen in hel fabriekgebouw aan het Levendaal hoek Binnenvest- gracht te bezigen tol het vervaardigen van knnstwol; 2°. Jacobds Mieremet, verwer, wonende alhier, om vergunning lot het inrichten van het pakhuis iu de Brandewjjnsteeg n 1 tot bergplaats van brandstoffen-. Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 3! Januari 1824 (Staats blad n". I9J; Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden ten opzichte der informatien de commodo et ineommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 3lsle» Mei aanst. 'svoormiddags te ei/uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl,* bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 Mei 1875. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 912 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lich ting van den jare 1870, verkrijgbaar zijn ter gemeente-Secretarie, mits men zich iu persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 Mei 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 26 Mei. Door de letterkundige faculteit aan de hoogeschool alhier zal het toe- latiiigs-ezamen, bedoeld bij kon. besluit van 4 Junij 1853. worden afgenomen op Donderdag en Vrijdag 24 en 25 Junij aanst. Belanghebbenden zijn verzocht zich vóór of op 14 Junij schriftelijk aan te melden bij den pedel P. J. Oostveen, en daarbjj hunne voor- en toenamen volledig op te geven. Naar men verneemt zijnbehalve de reeds opgegeven lijnen in het wets-ontwerp tot aanleg van staatsspoorwegenthans by den raad van state aanhangig, nog opgenomen: Groningen DelfzijlNijmegen-Venlo. In het tijdperk van vier weken, van 18 April tol 15 Mei 1875, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten bij het ministerie van binncnl. zaken, door longziekte aangetast: in Zuidholland 84 runderen, in Noordholland 2, in Utrecht 4, in Friesland 100; totaal 190 runderen. In het vorige lijd- iperk van vier weken waren 223 runderen door die ziekte aangetast. Men verneemt dat de heer H. Rahusen, lid van de eerste kamer, die lot herstel van gezondheid te Wiesbaden vertoefde, aldaar is overleden. De uitdeeling der onderscheidingsteekcnen van de Weener tentoonstel ling van 1873 zal plaats hebben op Maandag 7 Junij des namiddags te één ttur in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Door het centraal-comité voor de oprigting en de instandhouding van *wn seminarie nabij Batavia is bekend gemaakt dat de vergadering in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Ilage zal plaats hebben niet op Donderdag27, maar op Vrijdag 28 Mei, ten 11 ure, en de openbare bid stond op den avond van laatstgenoemden dag, ten 7 ure, in de I.utbersche kerk aldaar. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Nieuwe Diep, is gisteren Napels aangekomen en ook weder van daar vertrokken. Tot lid der gedeputeerde staten van Friesland is heden gekozen de heer J. N. Witteveen, te Mctslawier, en tot griffier dier staten de heer mr. J. G. van Blom, secretaris van de gemeente Smaliingerland, te Dragten. De kiesvereeniging "Nederland", te Delftheeft den lieer dr. C. J. Vaillant bij de aanslaande verkiezing tot candidaal gesteld. De kiesverecniging "Am sterdam", te Amsterdam, heeft de aftredende hh. 'sJacob, Godefroi en van Reenen op nieuw tot candidaten gekozen; de laatste met meerderheid slechts van ééne stem.- Te Delft had eergisteren een 15-jarige knaap, werkzaam op den molen "De Oost", het ongeluk door een luik te storten, bjj welken val hij met het hoofd op een van de molensteenen, op den maalzolder aanwezig, neder- kwam en zich daarbij zoo ernstig heeft bezeerd dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Ter voorziening in de openstaande predikantsplaats bij de Ncd. herv. gemeente te Rotterdam is de velgende nominatie gevormd: dd. Bonman Hz., te Hoogland; van Iloogenhiiize, te Steenwijk; Renier, te Bergschenhoek. Door het bestuur der vereeniging "Des Werkmans Vriend" te Haarlem is een adres opgezonden naar den minister van financiën, inhoudende het verzoek om de zeep-belasling af te schallen. Adressanten zijn van oordeel, dal door die belasting te handhaven eene schromelijke onbillijkheid jgens de mindere klasse wordt bestendigd, omdat door den arbeidenden stand thans bijna uitsluitend hel gehecle bedrag van dien accyns ten bate van den jmeergegoeden stand betaald wordt. Voor het prov. geregtshol in Noordholland stond gisteren te regl J. H. van der Meer, oud 33 jaar, laatst woonachtig te Hilversumbeschuldigd van moedwillige brandstichting, met gevaar voor menschenlèvens. Toen hij in den avond van 22 Feb. ter zake van dronkenschap en vechterij door den veld wachter in arrest was genomen, was spoedig daarna brand ontdekt in eenig hem verschaft ligslroo in het cachot van het door den veldwachter en zyu gezin bewoond gemeentehuis te Hilversum. Op de vraag aan beschuldigde, hoe dat kwam, antwoordde hij; ik wilde my verwarmen. Men nam het brandende stroo weg en legde daarvoor versch stroo. Het duurde echter niet lang of men ontdekte op nieuw brand in het cachot, bevond weder het stroo in vlam en ditmaal een wollen deken en de brits beschadigd en zelfs den zolder geblakerd, en eenige uitgebrande lucifers ter zijde liggende. Beschuldigde verklaarde dat hij niets van het geval wist, daar hij destijds zeer beschonken was. De advocaat-generaal mr. J. Spoor achtte evenwel het feit voldoende bewezen en requireerdemet toepassing van verzachtende omstandigheden, zijne veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van 1% jaar en tevens, in afwachting van 'sliols arrest, reeds dadeljjke inhech tenisneming van den lot nog toe in vrijheid zich bevindenden beschuldigde, op grond dat men hem moeyelijk had kunnen vinden. Het hof wees het requisitoir tot voorloopige gevangenneming af en bepaalde de uitspraak op Dingsdag 1 Junij. -- Te Amsterdam heeft zich eene vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt het afweren en beteugelen van epidemische ziekten, en het vcrleeneo van hulp tijdens zij heerschen. Zij zal dat doel trachten te bereiken door de maat regelen van het openbaar gezag te ondersteunen, door schadelijke imloeden op te sporen en-uit den weg te ruimen, door vooral aan behoefligen hulp te verleenen, o. a. in huisbezoek, goeden raad en bijstand, door hulpmid delen beschikbaar te stellen en personen tot ziekenverpleging en ontsmet ting op te leiden. Zjj voert het witle kruis in hare banier. Te Amsterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de stoomvaartmaatschappij Java. De toestand dier maatschappy is gunstig. Over dit jaar zal een dividend van 6 pCt. worden uitgekeerï Te Amsterdam is bij den burgemeester onder Letter V. een bankbillet van ƒ1000 ontvangen ter behoeve der algemeene armen. Volgens de Zw. Ct. is het berigt van het gevaar, dat verleden Vrijdag trein n°. 3, van daar naar Kampen, zou hebben geloopen van in de Willems vaart te storten, overdreven. De zaak komt hierop neder: Ten gevolge van den verkeerden stand van een wissel is de Irein over eenige meters lengte op een verkeerd spoor geloopen; do vergissing werd echter zoo tijdig opgemerkt, dat er van gevaar geen sprake was De wissclwachter is niet ontslagen. Nabij Wildervank heeft een landbouwer eene poging gedaan om zich door een spoortrein te laten overrijden. Hij verloor bij deze gelegenheid twee voeten. Te 's Hertogenbosch is thans geopend de synode der christ. geref. kerk.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1