:1H L IJUTfciNLAMJSCliE UEitiG i KIN. PER TELEGRAAF. 1 Fijn Maroc Chevr Eztra Chevr Fijne 11 Men meldt uit Maastricht aan de N. R. C.\ In de afgeloopen week werd zekere naaister, terwijl zij langs de woning van deu politie-agent S. kwam, door diens vrouw en schoonmoeder met geweld het huis ingesleurd, als verdacht het kindje van vrouw S., dat reeds eenige maanden ziek lag en thans stervende was, «met eene kwade hand aangeraakt en behekst te hebben." Daar geneeskuudige hulp geene betering gaf en ook een togt naar het klooster te Wittem geene verandering aanbragt. werd een laatste krach tig middel bij de hand genomen om de beheksing te ontzenuwen. Met dat doel werd aan de naaister koilij aangeboden, waarin gewijd water was ge daan, en moest zij, door het maken van een kruisteeken op den kleinen zieke, dezen ontheksen. Daar bij deze plegtigheid nog al luidruchtig het woord gevoerd werden bijgevolg de zich voor de woning verdringende menigte daardoor op de hoogte van het feit kwam, werden reeds hier en daar bedreigingen tot de zoogenaamde heks geuit, toen lot hare verlossing twee politie-agenlen opdaagden, die haar uit de handen van de verblinde ouders bevrijdden en behouden naar hare woning bragten. Door den geweermaker H. Jacob, te Maastricht, is een uitvinding ge daan, die men van het grootste gewigt acht voor het Beaumontgeweer. Zij beslaat namelijk in een veel verbeterd laadtoestel, dat reeds aan den mi nister van oorlog ter beoordeeling is aangeboden. Ilbl De notaris H., van Willem, heeft zich in cassatie voorzien tegen het vonnis, door het prov. gereglshof in Limburg tegen hem gewezen. Hel den 8cn Mei jl. de kamer aangeboden wets-ontwerp om op hoofd stuk V der slaatsbegrooting voor 1875 te brengen i°. een post van ƒ8000 voor kosten van boringen, peilingen, opmetingen enz. in verband met een project van indijking en droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee en 2°. een van 1.360.000 voor hetgeen in 1875 aan den golfbreker ter verde diging der havenhoofden van het Noordzeekanaal te Wijk aan Zee zal wor den verwerkt, gaf volgens het voorloopig verslag in de afdeelingen stof tot verschillende beschouwingen. De aanvrage voor de Zuiderzee had vele leden bevreemd en werd in verband gebragt met de verrassende aankondiging der jongste troonrede, waarin van het doen der eerste beslissende stappen tot deze aanwinst van grondgebied, nog vóór het einde der tegenwoordige zit ting, sprake was. De credietaanvraag vond men te vreemder, omdat de vol strekte noodzakelijkheid van zoodanig nader onderzoek, als waarvoor de aanvrage strekt, betwijfeld werd. Omtrent de eigenlijke bcteekenis der voordragt werden onderscheidene gissingen geopperd en werd zij beschouwd als een soort van terugtred met opzigt tot een veelomvattend plan; als strekkende om minder volledige uitvoering der vestingwet te vergoelijken of om te dienen tot hel uitlokken van een oordeel der kamer over het aan vaarden van het groote werk. Verscheidene leden bclwisten deze gissingen en verdedigden de handelwijze der regering, zich beroepende op den raad van state, welk ligchaam, door zijn verlangen naar een nader onderzoek der aanhangige voordragt, de rege ring gedreven heeft tot het doen eencr voorloopige aanvrage. Wat daarvan zij, de groote meerderheid was het daarover eens, dat het beginsel der aanvaarding van het groote werk door den staat niet door eene incidentele voordragt als deze kou worden beslist. Ofschoon men dus nagenoeg algemeen vrij wilde blijven in zijn oordeel over de hoofdzaak, werd toch reeds in sommige afdeelingen daarover van gevoelen gewisseld. Eenige leden toonden zich hoog ingenomen met de droogmaking anderen daarentegen op zeer bepaalde wijze er tegen uit eert finantieel oogpunt en omdat er genoeg voor andere werken te doen was. De mecsle leden waren voor uitvoering van het werk door het rijk, hoewel verscheidene andere voor uitvoering bij concessie spraken. Tegen het toestaan der som van ƒ360,000 voor de vergoeding aan de ka naalmaatschappij werd geenerlei bedenking geopperd, als voortvloeijende uit de wettelijke bekrachtiging eener overeenkomst. De heer Stieltjes heeft in een aan het verslag toegevoegde nota hieromtrent eenige beschouwingen ontwikkeld. De regering heeft reeds geantwoord op bovenstaand sectieverslag. De eigenlijke beteekenis der voordragt licht zij nader toe; zij is geene andere, dan om gelegenheid te erlangen tot nader onderzoek, alvorens aan de wet gevende magt een voorstel tot beslissing omtrent de zaak zelve te doen, geenszins dus om minder volledige uitvoering der vestingwet te vergoelijken, ot om een oordeel door de kamer over het aanvaarden van dat groote werk te doen uitspreken. Alleen acht de regering het ontwerp niet geschikt voor concessie en zal dus geen uitvoering op dien voet voorstellen. 's GRAVENHAGE, 25 Mei.. Aan den heer J. W. Scheepers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Borgharen, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en in zijne plaats is als zoodanig benoemd de heer A. P. Scheepers, ten einde die betrekking te gelijk met die van burgemeester der gemeente Itteren te bekleeden. Aan den heer dr. Th. H. Mac Gillavry, directeur van 's rijks veeartsenij school te Utrecht, is de titel van hoogleeraar verleend. De kapitein-luit. ter zee H. J. S. van der Sloot, dienende als ls,e officier aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activi teit gesteld en vervangen door den kapitein-luit. ter zee E. L. baron van lleeckeren van Waliën. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden herval. Onderscheidene adressen zijn ingekomen en gesteld in handen der commissie voor de petitiën, o. a. een adres van mr. J. J. van Angelbeek, zich noemende raadsheer in het hooggeregtshof van Nederl. Indië, houdende uiteenzetting zijner grieven tegen het Indisch bestuur en tegen den minister van koloniën. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wels-onlwerpen zijn ont vangen en naar de afdeelingen verzonden. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de beraadslaging over de muntwet voortgezet. Gisteren nam de arrond.-rcglbank alhier kennis van het verzet tegen de politie gepleegd op Zondag 9 dezer op den Kneuterdijk alhier door een conducteur en een koetsier van den tramway. Zooals men weet vloeide dit verzet voort uit het doen eener bekeuring door den agent G.die van oor deel was dat met den wagenwaarop de koetsier en de conducteur dienst deden, te veel personen werden vervoerd. De bekl. waren echter weiger achtig hunne namen op te geven en toen de agent wilde beletten het ver voer van het te groot aantal personen, ondervond deze feitelijk verzet in zjjne functiën en was de hulp van militairen noodig om verdere ongeregeld heden te voorkomen. Bekl. gaven heden ter hunner verdediging te kennen dat geen grooter getal personen, dan geoorloofd was, werd vervoerd. Een viertal getuigen constateerden echter het hun ten laste gelegde misdrijf. De officier van justitie jhr. mr. de Jonge was van gevoelen dat hier een strenge straf moest worden toegepast, daarbij wijzende op de moeijelijkheden, die de politie bij het vervullen harer pligien steeds ondervindt; hij prees de houding van den agent G. en eisclite de veroordeeling van de beklaagden tot eene maand cellulaire gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald opaanst. Maandag. Door de conservative kiezersvereeniging "Vaderland en Koning" alhier is het aftredend lid van de tweede kamer. m'. W. Wintgens, voor dc aan staande periodieke verkiezing op nieuw candidaat gesteld. Door den kerkeraad der Evang.-Lulh. gemeente alhier is, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van d'. Böhringer naar Amsterdam, de volgende nominatie van predikanten opgemaakt; dd. Beversen, te Dor drecht; Bruyn, te Zutphen: Grottendieck, te Alkmaar; Lagers, te Maastricht; Domela Nieuwenhuiste Beverwijk, en Walchte Breda. Bij de uitbetaling van bet verdiende weekgeld is verleden Zaturdag avond oneenigheid gerezen tusschen een metselaarspalroon in diens huis in dc Nieuwe Schoolstraat en een zesligjarigen sleenbikker, waardoor partijen handgemeen werden en N. den steenbikker met een schop een slag op den linkerwang heeft toegebragt, waardoor zijn aangezigl zwaar gekneusd is, De verwonder is aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt. tr Si FRANKKIJK. liet Journ. de Paris betoogt dat door het besluit der kamer, om dtj wet op de staatsmagten enz. naar eene nieuwe constitutionele commissie tt verwijzenhet ministerie in hel gelijk gesteld is, dat hetzelfde wenschi ten opzigte van de oude commissie. De tweede stemming heeft de eersli goed gemaakt. Indien deze eene nederlaag was voor het ministerie, is gent eene nederlaag geweest voor de linker zijde. Voor het overige geeft de al treding der oude commissie niet dan tijdverlies. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog aan de oflficieretl verboden deel te nemen aan kerkelijke manifestatiënproccssiën enz. Het hof van cassatie heeft een arrest gewezen, waaruit blijkt dat gemeente, die aan een hotelhouder de kosten van verblijf en onderhond vat' H officieren van het Duitsche leger betaald heeft, het regt heeft zich daarvotja schadeloos te laten stellen door de ingezetenen, op w'ie volgens aanwijziiiin van den maire de verpligling rustte van het logeren en voeden dier vjjandenjjn; BUIT8CHLAMB. Li Naar aanleiding van het gebeurde met de Schiller heeft de rijks-regë1 ring het plan in overweging genomen om een admiraliteitshof op te rigtei f voor wier hof onder anderen bij stranding, enz. van schepen onder Duilsckiool vlag varende, een naauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van het ontai Li kan gedaan worden. De openbare autoriteit van den Elzas had aan de Turnvereenigingi aldaar te kennen gegeven dat zij, wanneer zij deelnamen aan het grt turnfeest te Parijs, onmiddellijk zouden worden ontbonden. Die maatregt is genomen wegens de volgende zinsnede in de Parijsche circulaire aan Elzasser turners: "Al moge de grond, door u bewoond, met geweld at ons gemeenschappelijk vaderland zijn ontscheurd, in uw hart behoort toch niet tot onzen vijand, maar tot Frankrijk en bij uwe komst all zal het u blijken, dal Frankrijk zijne zonen uit Elzas-Lotharingen t verloochent-" De Kal». Zeit. meldt dat prinses Julia van Batlenberg, gemalin prins Alexander van Hessen, tot de Evangelische kerk is overgegaan, dat zij zicli niet kon vereenigen met de leer der pauselijke onfeilbaarhcid.| Te Bonn is dezer dagen onder voorzitterschap van bisschop Reinkt de tweede oud-katholieke synode vergaderd geweest. Onder de aan de zijnde punten behoorde ook het burgerlijk huwelijk. De synode heeft sloten, dat alle burgerlijk gesloten huwelijken ook kerkelijk ingezegi kunnen worden, met uitzondering van die huwelijken, waarbij de man de vrouw reeds gehuwd geweest en gescheiden was ol den christelijl doop niet ontvangen had. Voorstellen van sommige gemeenten, om in vborschrillen omtrent het celibaat verandering te brengen, zijn ter gelegd. BERLIJN, 24 Mei. De Reichsans. logenstraft alle berigten, volt! welke prins Bismarck eene circulaire of instructiën aan Duilschlands vtf genwoordigers in het buitenland heeft gezonden betreffende de Fransche' op de zamenstelling der kaders voor het leger. De Nat. Zeil. zegt, dat prins Hohenlohe in last had aan Mac Mahot de jongste receptie te verzekerendat de Duitsche keizer met vriendsc! pelijke gevoelens jegens Frankrijk bizield is. Mac Mahon heeft daar" den gezant zijn innigsten dank betuigd. Dit voorval heeft in de gans omgeving van den maarschalk een aangenamen indruk gemaakt. regering op eene interpellatie bevestigddat een zak met papieren en in September van het vorige jaar aan een kabinels-koerier op zijne! tusschen Berlijn en Brussel ontstolen is. In dien zak was geen enkele tt ringdépêche, en er is niet eenige grond om een Pruisisch officier van diefstal te beschuldigen. De heer Bourke heeft voorts op eene vraag van den heer Dilke verkln dal Rusland den l11'" Mei eene overeenkomst met Japan heeft gesloten alstand van Saghalin. Japan ontvangt ter vergoeding daarvoor de Kurik eilanden ten noorden van Japan.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2