Gisteren nacht is te dezer stede in hoogen ouderdom overleden de ge pensioneerde generaal-majoor van hel O. 1. leger W. A. Roesttevens bui tengewoon adjudant van Z. M. den koning. Hij was begiftigd met de Militaire Willemsorde, de orde van den Ned. Leeuw, het groot-officierskruis van de Eikenkroon en het eereteeken voor 1813 en 1815. Gisteren is in de vrijmetselaarsloge alhier de algcmecne vergadering gehouden der orde van Vrijmetselaren, ressorterende onder het Groot-Oosten. Die vergadering werd bijgewoond door leden van het hoofdbestuur, afge vaardigden of vertegenwoordigers der onderscheidene loges, benevens door vertegenwoordigers van vreemde groole loges. De werkzaamheden zijn be sloten met een broederlijken feestmaaltijd. Het verkoopen door ouders van hunne kinderen behoort in deze eeuw van beschaving gelukkig tot de zeldzaamheden. En toch, men moge daar over verschillend spreken, voor hoevele moeders van kinderen, die de vruch ten zijn cener ongeoorloofde verstandhouding, zijn die schepseltjes niet een hinderpaal, een juk, waaronder zij gebukt gaan, en waarbij zij zich veel opoffe ringen hebben te getroosten om aan het kind die moederlijke zorg te besteden, welke het behoeft. Somwijlenwanneer het kind eene belemmering is in de uitoefening van haar bedrijf, gebeurt het dat de moeder wordt bezield door een gevoel van tegenzin jegens haar kind, eene eigenschap, die vaak ontaardt in mishandeling of harde bejegeningen. Gelukkig zijn er nog lieden, die zich over het lot van dergelijke schepseltjes bewogen betoonen, hen uit de handen der ontaarde moeder losrukken en uit een gevoel van medelijden het tot zich nemen, als ware het hun eigen kind, verplegen en opvoeden. Het volgende historische verhaal levert daarvan een bewijs. De feiten daarin medegedeeld, zijn hier ter stede gebeurd en de zaak zal eerlang de aandacht van den regter vorderen. lil het laatst van Maart werd de policie door een regtsgeleerde te dezer stede verwittigd dat hem de laak was opgedragen om voor de ouders terug te vorderen een ten huize van een houder van een publiek huis verblijfheb- hend minderjarig kind. Te dien einde had hij zich in de woning van ge noemden houder van dat huis vervoegd, doch te vergeefs, zijn verzoek aan de echtelieden om het kind dadelijk aan hem af te staan werd geweigerd, hetgeen ten gevolge had dat de raadsman de hulp van het geregt inriep. Ook het verzoek van het openbaar |gezag om het kind vond doove ooren, bewerende het ichtpaar het kind onder zijne hoede te hebben. Alvorens evenwel tot geweld de toevlugt te nemen is in overleg met de justitie het kmd in het huis gelaten, totdat met dc verplegers zou zijn onderhandeld. En welk licht ontslaken hunne verklaringen nu in deze zaak? Ongeveer 8"£ jaar geleden kwam ten hunnen huize een vrouwspersoon een plaatsje in bun etablissement vragen, hetgeen werd ingewilligd. Ongeveer drie weken later werd deze vrouw verrast door de komst van haar kind dat zij bjj haar vertrek te N. had achtergelaten en thans door een bediende van de openbare magl herwaarts was gebragt. Het was een wigt slechts eenige maanden oud, een zwak schepseltje, en het laat zich dus begrijpen dat de echtelieden niet veel zin hadden het kind in huis te nemen, doch hunne* harten werden vermurwd en door de bede der moeder, die er geen raad mede wist, en omdat zij, niet met kroost gezegend, kinderen liefhebben en door de lieftalligheid van deze zuigeling werden aangetrokken. En men mogl den pleegouders dank heeten, want wat zou er zonder hen van het kind geworden zijn gedurende de 19 weken, die zijne moeder kort daarop, als lijdende aan eene vreesselijke ziekte, in het gasthuis doorbragt. Maar de huisvrouw van den bordeelhouder, en wie zou dergelijke zorg beter zijn loevertrouwd. verpleegde het wigt alsof het haar eigen kind was en zette dit voort tot heil van dc zuigeling, die het blijkbaar bij haar moeder had misgoldeii, daar deze vrouwspersoon, hersteld uit het gasthuis gekomen, een afkeer van baar kind had, dit hinderlijk vond voor de uitoefening van haar bedrijf en menigmaal haar dochtertje hard bejegende, onder het toevoegen van zeer schandelijke woorden, waaruit kon worden afgeleid dat hel meisje haar een walg in de oogen was. Zoo een gedrag kon de bntirvrouw niet langer aanzien en zij nam het besluit de moeder te raden het kind liever weg te gevenwaarnaar deze dadelijk ooren had en het kind aan hare meesteres afstond, waarvan een behoorlijke acte werd opgemaakt, waaruit dc echtgenootendie weinig met het burgerlijk regt bekend zijn, afleidden dat dit was een alstand van de moeder op haar kind. en ook dc natuurlijke moeder heeft toen en ook altijd later gesproken dat zij haar kind nooit meer terug verlangde, biedende zij zelfs geld voor onderhoud aan. Alles ging derhalve naar wensch en gedu- reude de 1 jaar dat dit geduurd heeft geraakte hel kind hoe langer hoe meer aan zijne weldoeners gewend, ja het leerde ze beschouwen als vader en moeder, waartoe dc natuurlijke moeder het aanspoorde. Doch sinds de tegenwoordige man der echte moeder, aldaar woonachtig, ten tooneele verscheen, treedt de zaak een andere phase in en van dat tijd stip wordt het kind handelsartikel en het onderwerp van geldspeculaliën. Op de vordering van haar tweeden vader is het meisje door tusschenkomst van de bevoegde magt weggehaald. Later, nadat zijne verplegers brieven hadden ontvangen, waarin duidelijk de bedoeling doorstraalde om het kind tegen eene vrij aanzienlijke som gelds te verkoopen, werd, tijdens de man met zijne vrouw ten huize van den bordeelhouder geherbergd was, een accoord getroffen voor een zekere som, waarvan een gedeelte dadelijk, het overige in bepaalde termijnen werd betaald. Doch dra was de laatste ter mijn uitgekeerd of de koopers werden voortdurend lastig gevallen met geld- aanvragen dat nu geweigerddan weder weder toegestaan werd. En door welk doel werden die beide echtelieden gedreven om het kind te bezitten? Volgens hunne verzekering vooreerst uit genegenheid met de kleine, die zij voor slechte behandeling' der moeder wilden behoeden. Het kind heeft dan ook, op welken lagen trap der maatschappij deze lieden staan, in deze personen uitmuntende verzorgers gevonden, die het eene behoorlijke op voeding laten genieten; het gaat ter school, ontvangt opleiding in de gods dienst en in zoodanige handwerken als waaruit later een bestaan zou kun nen gevonden worden. Zij weigeren echter het kind af te geven, omdat delf verzorgers het oordeel van den regter wenschen af te wachten, in wiensb beslissing zjj wel zullen moeten berusten. 4 BUI TKIN LA IN DSCI1E BERIG i EN BELGIE. gisteren ongeregeldheden Te Brussel hebben gisteren ongeregeldheden plaats gehad. Eenigi m studenten, versterkt door makkers uit Luik en Gent overgekomen en dooivi andere jongcliedeu, te zamen ongeveer 300, begaven zich naar Woluwe-St V Lambertde plaats waarheen de voorgenomen, doch niet gehouden process»1 zou zijn getrokken, namen uit een der votief kappellen, die zich op dei k weg bevinden, een Mariabeeld, benevens in het dorp zelf eenige pauselijk'; vlaggen weg, en keerden naar Brussel terug, waar zij voor de hotels de k ministers vijandige manifestation hielden. Een groote volksoploop werd hier door veroorzaakt, en toen een gewone processie uit een der parochiën vei d' scheen, werd deze met zoodanig gesis, gefluit en gejouw ontvangen, dt bi de deelnemers er aan een goed heenkomen moesten zoeken. Nadat eei 20-tal personen in hechtenis was genomen werd de orde hersteld. ENO ELAlND. LONDEN 23 Mei. Donderdag is een groot feestmaal gegeven door den mayor van Porti Z mouth ter eere van de officierendie de Noordpool-expedilie zullen medem ken. Vrijdag hebben de prins en de prinses van Wales en de hertogen Edimburgh en van Cambridge de schepen bezocht. Er is een overzigt openbaar gemaakt van de landverhuizing uit [9 land, van 1 Mei 1851 lot uit". April 1875, waarvan de politie-autoriteiic de gegevens hebben geleverd. Hieruit blijktdat het aantal der emigrante niet minder dan 2,343,649 bediaagt. De Erie-spoorweg is dit jaar ongelukkig met zijn bruggen, schrjjfti correspondent van de Times te Philadelphia. De beroemde Portage bridge over de rivier de Genessee, 60 mijlen ten oosten van Buffalo, is in di nacht van 6 Mei verbrand. Deze brug was dc grootste houten brug van .wereld. De Genessee stroomt door een diepe kloof, welker wanden 50 |e voet hoog zijn. Over dezen afgrond werd een brug geslagen van 800 vot lang en 234 voet hoog, welke 180,000 dollars kostte. Een waterval n 68 voet stort omlaag juist onder de brug. De spoorwegmaatschappij 1 onmiddellijk een ijzeren brug over de bergkloof slaan. FBANHUU&. Bij het door de nationale vergadering aangenomen eerste arkikel het wetsontwerp betreffende de uitbreiding van het cellulaire stelsel wok bepaald dat alle preventief gevangenen dag en nacht in eenzame opsluit» zullen worden gehouden. Verder houdt het wetsontwerp in, dat alle vc oordeelden tot eene gevangenisstraf van een jaar of minder die straf eenzame opsluiting moeten, en de veroordeelden tot eene gevangenissin be van langeren duur die straf in eenzame opsluiting, indien zij zulks verte gen, kunnen ondergaan. De straftijd in de cel wordt van regtswegeli van den door hel vonnis bepaalden tijd verkort, zonder echter daard# beneden het minimum van drie maanden te kunnen dalen. De minister van oorlog heeft weder aan de kommandanten van leger-corpsen verlof verleend om alle soldatendie niet noodwendig voor dienst vereischt zijn, in de maanden iunij, Julij en Augustus ter beschi king te stellen van de landbouwers, ten einde hun den veldarbeid te help verrigten. Hel loondat daarvoor aan de soldaten zal uitgekeerd wordt is van 1.50 fr. lot 1.80 fr. per dag. naar gelang der plaatselijke gesleldlw De vroeger aangekondigde godsdienstige plegtigheid b(j het leggen den eersten steen voor de kerk op Montmartre zal niet plaats hebben. De regtbank te Dinan beeft 9 personen, wegens het verspreiden Bonapartislische vlugschriften en van portretten van den keizerlijken pril tot verschillende boeten veroordeel I. Te Lyon hebben Vrijdag bij een 12-tal burgers huiszoekingen pli gehad, wegens deelneming aan eene vereeniging, die de openbare orde de kunnen versloren. Er is niemand in hechtenis gesteld. Gustave Doré heeft een overeenkomst gesloten met de Engelsche fir Cassels Pellin Galpin tot illustratie der werken van Shakespeare, ontvangt daarvoor de som van 250,600 fr. DVIT8C1ILAN». Hel heerenhuis heelt ook de wet tot opheffing der grondwetsartitó 15, 16 en 18 bij tweede lezing met 68 tegen 25 stemmen aangencni Vervolgens werd de wet op de orden en congregatiën bij eerste leii onveranderd aangenomen. Omtrent de bezittingen van von Bismarck in Lnueiiburg wordt 0 gedeeld dat die op eene waarde kunnen geschat worden van 2 a 2% llioen th. Het college van zetters, benoemd tot het schatten van hetbeii eener belasting, welke in Lauenburg wordt geheven, heeft de som, voor Sachsenwald op te brengen, vastgesteld op 70000 th. Zoodra de aan» ter kennis was gekomen van den heer von Bismarck, heeft deze onver»; gereclameerd. De ambtenaren, in wier handen deze reclamen zijn geste schijnen niet zeer geneigd daaraan gehoor te geven, want het is een 11 van algemrene bekendheid, dat de beer von Bismarck in het vorige} voor eene waarde van 90060 th. aan hout uil het Sachsenwald heeft gen Evenals op verscheidene plaatsen in Pruissisch Silezië hebben lliansi op eenige dorpen in West-Pruissen, onder anderen te Oliva, Schmierai Zoppot, ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van ongegronde gen ten omtrent plannen ten opzigte der schoolkinderen. OOST-I IV DIE. BATAVIA. 15 April. Den 10d"', meldt de Indiër, heeft de gouverneur-generaal eene bui! gewone zitting van den raad van Indië gepresideerdwaarin over den sl Ve ma jm 29 24 C. 21 Kii vai A. we Ch Nii hu, ma Ga te P. Ei

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2