BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. PER TELEGRAAF. d'. Knyper, en bestreden door den lieer A. Brnnimelkamp. Er heerschte een welnieenende broederlijke toon. Voor de kas is veel ingeschreven. De vergadering heeft zich zonder hoofdelijke stemming, bijna eenstemmig, voor de restitutie als beginsel verklaard. St In de Zuiderzee is eene te Bunschoten le huis beboorende vischschuit, ten gevolge van den hevigen wind, omgeslagen, waarbij twee der opvaren den zijn verdronken; de knecht is gered. In de gemeente W'esterbork is een meisje, dat schapen hoedde, in aanraking gekomen met veendat men bezig was te branden. Zij is bijna geheel verbrand en verkoold. Ter voorziening in de vacature van griffier der staten van Friesland is door gedep. staten dier provincie opgemaakt de volgende voordrag!: 1°. mr. P. A. Bergsmasecretaris der gemeente Leeuwarden; 2°. jhr. mr. \V. E. Engelen, lid van de gedep. staten, te Leeuwarden; 3°. mr. J. G. van Blom JGz., secretaris van de gemeente Smallingerland, le Dragten. Men meldt uit Leeuwarden: Bij het Dingsdag avond geheerscht heb bend on weder is ouder lluizum, niet ver van deze stad, de bliksem inge slagen in een woonhuis en heeft in bet bijzonder de schoorsleenen van dat gebouw, op de kap waarvan, naar men verneemt, koperen ballen waren geplaatst, getroffen. Brand werd niet veroorzaakt, doch een werkman, op hel dak arbeidende, is, bedwelmd geraakt zijnde, naar beneden gestort, zonder evenwel letsel te bekomen. Te Uarliiigen is Zondag 11. bij de doopsgezinde gemeente voor de dia conie gecollecteerd een bankbillet van lOuO De gemeenteraad van Maastricht heeft, op een aanvraag van de kerk fabriek van St. Servaasroet algemeene stemmen opnieuw een subsidie toe gestaan van /iBOOO, tot verdere voltooijing van de herstellingswerken, die sedert eenige jaren, met ondersteuning van het rijk, de provincie en de gemeente aan de kerkgebouwen worden aangebragt. Het subsidie is ver deeld over 12 jaren, met jaarlpksche uitbetalingen van ƒ1500. sGRAVENllAGE. 21 Mei.. Door Z M. zijn benoemd: tot regter inde arrond.-regtbank te Dordrecht de heer mr. II. W. de Bas. thans kanloiiregtei' te Bevetwijk, en tot kan- tonregler te Voorburg de beer jbr. m'. A. R. P. van Kinschot, thans kan- tonregter te 's Gravendeel. Door Z M. is benoemd tot voorzitter der commissie, ten overstaan van welke de examens, bedoeld in de arlt. 8 en 10 der wet van 17 Julij 18(39 tot regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie, zullen worden afgenomen, de generaal-majoor A. \V. P. VVeitzel. Voorts zijn be noemd tol leden dier commissie: de kolonel C. M. II Pel, commandant van bet 3de reg. infanterie; de luit.-kolonels A. Tulein Nolthenius, van het corps ingenieurs^ mineurs en sappeurs: K. A. Wimmer, commandant van het corps pontonniers, en C. L. ilermsen. van het 2d< reg. huzaren; de hoog- leeraar dr. J. Pijnappel Gzn., van de rijksinstelling van onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, en de heer J. A. Snijders Gzn., leeraar aan de polytechnische school te Delft; tot lid en secretaris, de kapitein A. Koolvan den gencralen staf. Tol schoolopziener in het 4d' schooldistrict der provincie Utrecht is benoemd de heer mr. W. 11. de Beaufort, te Leusden, en aan den heer K. Mars is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda. De heer J. 11. Rovers is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Groningen; aan den heer W. W A. le Jeune is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Elmina en als zoodanig is benoemd de heer P. S. llamelthans vice-consul der Nederlanden aldaar. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn de hh. J. A. Willink Wszn. te Amsterdam, J. 11. Krelage te Haarlem en J. B. Groenewegen te Watergraafsmeer, aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen bij de internationale tentoonstelling van tuinbouw en plantkunde, in de maanden Augustus en September van dit jaar te Keulen te houden. De kapitein-luit. ter zee C. A. B. D. Rijk wordt eervol ontheven van liet bevel over hel schroefstoomschip het Loomet den dag volgende op dien van de aankomst te Curacao van den kapitein-luit. ter zee H. J. S. van der Sloot, aan wien het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen; de luit. ter zee 2de kl. G. M. Dolleman, de adelborst ls,c kl. L. Kamphuis Suermondt en de officier van administratie 2dc kl. E. H. W. Wijnmalen, uit O. I. teruggekeerd, worden op non-activiteit gesteld; de officier van administratie 3de kl. 11. J. Knottenbelt wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het instruclievaartuig Uraniaaan boord van het wachtschip te Wil lemsoord worden geplaatst F I). van Genderen en H. P. M. van Altema; en aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden de scheepsklerken W. A. 11. Doorman en J. A. Grootendorst. -- Z. M. de koning zal morgen ochtend ten 4 ure per extra-trein van den Rijnspoorweg naar het Loo terugkeerenen zal tot de helft van Junij op IID. buitenverblijf vertoeven, ten einde dan, na terugkomst in de resi dentie, eenige dagen later naar Zwitserland te vertrekken. In de zitting van de tweede kamer van heden is het gewijzigd ont werp ter voorziening tegen hondsdolheid aangenomen. Aan het slot der zitting heeft de minister van binnenlandsche zaken me degedeeld dat de overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten is. Maandag zijn andere wetsontwerpen aan de orde. De heer mp. J. van Kuyk heeft heden voormiddag, in eene audiëntie bij den koning, in handen van Z. M. den gevorderden eed afgelegd als com missaris des konings in de provincie Drenthe. De nieuw benoemde zal mor gen te Assen zijne hooge functie aanvaarden. Alhier is overleden de heer W. C. Diepenheimeen man die van ondergeschikten rang hij hel departement van koloniën, door onbezweken vlijt en oefening, zich lot de vervulling van hoogeren werkkring, eerst aan dal departement, daarna in Indië bekwaamde. Hij vergezelde den gouver neur-generaal Pahud, in 1856. als secretaris derwaarts, en werd eerst alge meen secretaris ter gouvernements-secrciarie, later directeur van flnantien en eindelijk president van de Javasche bank. K X 43 E L A W Ik LONDEN 20 Mei. De uit het Tichborne-proces bekende advocaat, thans lid van hel lager huis, heeft te Stoke-upon-Trent tot een aantal zijner kiezers het woord ge voerd. Er was een 3000-tal menschen bijeen, allen behoorende tol de lagere standen der maatschappij. In den loop van eene lange toespraak hield hij staande, dat hij in het parlement de eenige vertegenwoordiger was van de arbeidende standen. Hij beweerde, dat de wijze waarop het huis der ge meenten zich ten aanzien van het Tichborne-proces heeft gedragen, bewees, dat die vergadering de natie minacht. Zoo vaak hij tot het huis het woord rigttc, gevoelde hij zich als een klein schip tegenover een twee mijlen hoogen ijsberg, maar binnen 10 jaren zouden de parlementen slechts voor 3 jaren verkozen, en de leden bezoldigd worden, en dan zou alles geheel anders gaan. Bezoldiging der parlementsleden achtte hij den cenigen weg om goede en eerlijke menschen te hebben, want zoolang zij niet betaald worden zouden zij wel zorgen zichzelven op de eene of andere wijze te be talen. Dr' Kenealy gispte vervolgens de inkomsten-belasting, en drong er daarna op aan dat de werkende standen toch niet eiken schreeuwenden de magoog vertrouwen zouden die zich voor hun vriend uitgaf. Hij hoopte dat de arbeidende standen 'fatsoenlijke lieden naar het parlement zouden zenden, want een fatsoenlijk man heeft begrip van eer, waarheid en goede trouw; de volksmenners echter leidden den werkman ten verderve. Tc New-York is op 26 April een feest gevierd ter cere van kapitein Schwensen die voor de honderdste maal als kapitein van een stoomschip te New-York was aangekomen. Aan het gastmaal overhandigde de Duilsche gezant te Washington den kapitein, namens keizer Wilhelm, de versier selen der orde van den Rooden Adelaar. Van zijne vrienden ontving de kapitein als geschenk eene chèque van 3100 doll. Maandag 11. werd het Alexandra Palace te Londen bezocht door 94000 personen, die allen per spoor naar huis moesten worden vervoerd. Ongeveer acht uur des avonds begon het vertrek in spoortreinendie elkander zoo veel mogelijk opvolgden. In den tunnel echter was de weg versperd. Een locomotief was in een kolentrein geloopenen al de treinen met de naar huis keerende Londenaars bleven staan. De pleizierreizigers bleven een uurtje geduldig wachten, totdat het bevel kwam: uitstappen, en nu wan delden allen in overgroote verwarring en opgewondenheid naar Londen. Voorbij Holloway nam de menschenmassa de rigling langs de Caledonian- road, in de hoop daar omnibussen en cabs te vinden. Maar het was mid dernacht. Omnibussen en tramwagens waren niet meer in dienst en de cabs op dat uur niet in groole hoeveelheid aanwezig, en zoo liepen de duizenden vermoeid en afgematkwaad en onvriendelijk, met hunne retour-billetten in den zak, huiswaarts. Eerst legen acht uur in den morgen was de tunnel weder berijdbaar. Daardoor werd de Schotsche mail-trein negen uren opge houdenen sliepen duizenden pleizierreizigers, die uil verschillende plaatsen naar Londen terugkeerden, een gehcelen nacht in den trein. FRANKRIJK. De commissie van dertigen, zegt liet Journ. des Déb., is door de ka mer in het leven geroepen, de kamer heeft haar het leven, het werkdadige leven, ontnomen, dat is gedood. Niets meer dan billijk; andere tjjden, andere zeden. Nieuwe menschen bij eene nieuwe staatkundige orde van za ken. De verslaggever van genoemd blad is van meening, dat de kamer de constitutionele wetten geweigerd heeft naar de commissie te verzenden, niet omdat men duchtte dat zij invloed op de debatten zou kunnen uitoefenen, maar uit vrees dat zij. ouder gewoonte, de zaak op de lange baan zou schuiven en alzoo de ontbinding der kamer vertragen. Naar men zegt, ligt het in het plan van een aanzienlijk deel der na tionale vergadering, tot senatoren te verkiezen al de afgevaardigden, die vroeger minister geweest zijn. Hiervan zullen alleen diegenen worden uit gezonderd, die onder het keizerrijk dit ambt hebben waargenomen. Volgens den lUon. Univ. zal het nieuwe manifest van prins Napoleon een nieuwe scheuring in de Bonaparlistische partij te weeg brengen. Prins Napoleon zou daarin de leerstellingen der voorstanders van het beroep op hel volk bestrijden, onomwonden voor zijn republikeinsche gevoelens uitko men en zich openlijk verklaren tegen alle pogingen tot herstel van het keizerrijk. De regering is thans in het bezit van 400 postduivendie voorloopig in den '/Jardin d'acclimatation" te Parijs zijn geplaatst. Eene merkwaardige bijzonderheid omtrent hel instinct dier dieren wordt thans medegedeeld. Tijdens het beleg van Parijs door de Duitsche troepen viel een postduif in een luchtballondie door de belegerden was opgelaten in handen van prins Frederik Karei. De prins zond het dier aan zijne moederdie het zorg vuldig bewaarde. Thans echter is de duif uit zijn gevangenis gevlugt en zij heeft, na verloop van meer dan vier jaren, den weg naar Parijs en naar den vorigen eigenaar teruggevonden. 19 ti I T Si C IS Ij A X E». Prins von Bismarck is naar Lauenburg vertrokken. De Nordd. Allg Zeit., die vroeger mededeelde dat op brieven enz. niet zou geantwoord worden, behelst thans de mededeeling, dat die stukken niet eens zullen worden in ontvangst genomen. De Magdeb. Zeit. deelt betreflende het complot, gesmeed tegen het leven van de hh. von Bismarck en Falk, de volgende bijzonderheden mede. Op verlangen van den Duitschen gezant te Weenen heeft de minister va» binnen), zaken aan Pruissische policieambtenaren vergunning verleend, om een huiszoeking te bewerkstelligen bij een te Krakau tijdelijk woonachtige» Rus, Dunin geheeten en. zoo hel noodig werd geacht, hem in verzekerde bewaring te nemen. Een brief, bij die gelegenheid ontdekt, heeft aanleiding gegeven tot de aanhouding van den heer Gossapski, directeur aan eene in- rigling van opvoeding. Wat den laatstgenoemde betreft, deze werd door tusschenkomst van het openbaar ministerie te Krakau zeer spoedig op vrije voeten gesteld. Dunin daarentegen is in verzekerde bewaring gebleven e» zijne uitlevering is bij de Russische regering aangevraagd. De beschuldigde is gedurende vele jaren kanselier van het Fransche consulaat in de Donau- Vorstendommen geweest. Herhaaldelijk is hij, in die hoedanigheid, me! geheime zendingen naar Parijs belast geworden. - Daar prof. Virchow, te Berlijn, het verlangen had le kennen gege ven om voor zijne natuurwetenschappelijke studiën in liet bezit te wor den gesteld van geraamten en schedels van Braziliaansche negers, heeft de keizer van Brazilië, die hiervan door zijn vertegenwoordiger te Berlijn be- rigl had ontvangen, hem thans eene belangrijke verzameling zoodanige ske letten enz. toegezonden, waaronder verschillende schedels, afkomstig ui' vroegere tijdperken. BERLIJN, 20 Mei. Het heerenhuis heeft de wet tol opheffing der grond- wets-artikelen 15, 16 en 18 bij eerste lezing aangenomen. Een voorstel va» den lieer Senfft-Pilsach, om haar aan een commissoriaal onderzoek te onto' werpen, werd met 64 tegen 16 stemmen verworpen. VERSAILLES, 20 Mei. Men verzekert dat de ministerraad heeft bestolen f de vergadering te verzoeken, dat zij eene nieuwe commissie voor de consti-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2