LEIDSCIIE COURANT. ZATURDAG 22 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaarsbuiten de etpediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentifin is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. i\°. 117. STADS-RER ICiïTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat zich in eene naburige gemeente eenige ver dachte gevallen van hondsdolheid hebben voorgedaan en het daarom van hunnen plicht achtende die middelen aan te wendenwelke onder hun bereik liggen om het gevaar, daaruit soms te duchten, zooveel mogelijk af te keeren Gezien de Verordening van den 9dtD April 1874 (Gemeenteblad n°. 10); Bepalen dat tot nadere aankondiging honden niet anders dan gemuilband of, in de plaats van muilband, van muilkorf voorzien, op straat of op eene plaats van waar zij onmid- deliyk toegang tot de straat hebben, mogen worden gelaten. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in it Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. liRANÜELER, Burgemeester. Leiden, 20 Mei 1875. E. EIST, Secretaris. H1NNEMLAM»SCHK UKRIGTE.N. LEIDEN, 21 Mei. De naam en herkomst van de jeugdige drenkelinge, die hier Zondag morgen uit den Rijn werd opgehaald, is door de nasporingen der policie ontdekt geworden. De familie der overledene heeft haar identiteit geconsta teerd. De aanleiding, die dit meisje tot zelfmoord beeft gebragt. is zeer waarschijnlijk godsdienstige waanzin geweest. In dien staat schijnt zij hare woning in Amsterdam te hebben verlaten en naar deze streek te zijn gedwaald, waar zjj even builen of in de stad haar treurig voornemen heeft volvoerd. Betreffende den diefstal, bjj den heer Piek onder Oudshoorn gepleegd, blijkt nader, dat de dief of dieven met de grootste behendigheid zijn te werk gegaan. De bestolene had de gewoonte den sleutel van den in een kluis gemelselde brandkist weg te sluiten in een lessenaar op heizelfde kan toor waar inbraak gepleegd is. Die lessenaar is opengebroken en met den zich daarin bevindenden sleutel de brandkist opengemaakt. Toen kon de trommel met de papieren nog niet worden bereikt, want daarloe moest eene sluiting worden geopend, die met een zoogenaamd letterslot was geslo ten. Zulk een letterslot nu kan eerst dan worden geopendals men den schakel van ringen, waaruit het bestaat en waarop allerlei letters staan ge grift, zoo heeft gezet dat er een zeker woord uit kan gelezen worden. Wie dit woord niet weet, kan zulk een slot niet openmaken. Dat letterslot is opengemaaktzonder dat er een spoor van geweld aan is te bespeuren. Waarschijnlijk werd de nacht van Zaturdag op Zondag voor den diefstal gekozen omdat de heer P. dan afwezig was en vertrokken naar zijn echtgenoote, die elders logeerde, en welligt ook, omdat er nog een rustdag (2e Pinsterdag) op volgde, waardoor het kantoor, dat op eenigen afstand geheel van bet woonhuis staat afgezonderd, niet zou worden bezocht. Het vinden van den trommel aan den weg een goed eind verder den volgenden morgen schijnt echter aanleiding te hebben gegeven lot de ontdekking van de inbraak en den diefstal. In hoeverre bij de justitie vermoedens bestaan of inlichtingen zijn gegeven .is niet bekend; wel is ons een gerucht ter oore gekomen, dal er eene aanhouding zou hebben plaats gehad van twee personen, van beroep houtvlotters, die in den nacht van den diefstal in de Rijnstreek waren gezien. Uit den omtrek schrijft men ons het volgende: Voor eenige dagen, dus niet veel later dan andere jarenis het vervoer van aspersies uit het Westland begonnen, hetgeen nu dageljjks wordt voortgezet. Zooals in vele jaren het geval niet was, beantwoordt Mei thans aan zijnen naam van bloei maand, daar als met den dag het geboomte in blad is gekomen en het veldgewas begon te ontwikkelen. Toch heelt het nog verscheidene nachten gevrorendoch niet zóó dat de bloesems der vruchtboomen of het looi der aardappelen daarbij hebben geleden. Daar de eerste veel bloesems dragen ol vrucht zetten, bestaat er vooruitzigt op een gunstigen oogst van boom vruchten, terwijl over eenige dagen de eerste proefjes van nieuwe aardap pelen kunnen verwacht worden. Er werd algemeen naar regen verlangd, •die dan ook aan het weiland, dat anders tameljjk met gras was voorzien, doch vooral aan verscheidene veldvruchten, waaronder de bloemkool het eerst in aanmerking komt, verkwikking heeft gebragt. Eene enkele bui uitgezonderd, had het dan ook sedert half Januarij, in deze streken althans, «et geregend, maar met veel zonneschijn sterk gedroogd. Landlieden meenen dat er een natte zomer kan verwacht worden. Sommige polders lieten reeds water in, terwijl sedert geruimen tijd de boezem, door het inlaten o. a. van water uit den IJssel in de Gouwe, ververscht cn op vol doenden staud gehouden wordt. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid is tot plaatsing van een- opziener, die met genot van inwoning en voeding Ij eene jaarwedde van ƒ700 zal genieten. Ongehuwden, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zieh vóór 1 Junij e. k. in per soon aanmelden bjj den directeur der school, op werkdagen, des ochtends Ij lusschen 9 en 12 uur. Eennis van administratie en bekendheid met stal- dienst zijn onmisbaar. De lieer J. Tidemante 's Hage (Wesleinde 32), deelt in het Dbl. van 's Grav. mede dat hij bezig is met eene verzameling van Nederlandsche kin derboekjes aan te leggen. Zijne bedoeling daarmede is. die, als zij eenige beteekenis zal hebben verkregen, aan de maatschappij der Nederlandsche Letterkunde ten geschenke Ie geven. Na deze verklaring hoopt hij, dat velen, wie de gelukkige kinderlijke leeftijd nog frisch voor den geest is, al zijn zjj tot ouderen van jaren opgegroeid, eens zullen nazien ol zij nog j het een en ander kunnen aanbieden wat anders stellig verloren zou gaan. Indien men nadere toelichting verlangt, wil bij die gaarne schriftelijk ge ven. liet hoofddenkbeeld is de geschiedenis der kinderopvoeding uit de hoofd bronnen te leeren kennen. Het bestuur van het genootschap van leeraars aan de Nederlandsche gymnasia en hoogere burgerscholen heeft zich, door eene aanzienlijke meer derheid van leden daartoe gemagtigd, met een adres gewend lot de tweede kamer der staten-generaal om zijne instemming te betuigen met het adres van het gymnasium te Utrecht, waarbij ernstig wordt aangedrongen op het aannemen der voorgestelde wet op bet hooger onderwijs, voornamelijk met het oog op den tegenwoordigen toestand van het gymnasiaal onderwijs, dat op de meeste plaatsen dringend behoefte heeft aan eene nieuwe wetteljjkc regeling. I De vcreeniging tot verspreiding van kennis, aangaande 'slands verde- I diging, zal eene algemeene vergadering houden op Maandag 31 Mei, 'svoor- I middags te II ure, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te j Utrecht. Ter openbare vergadering, te 1 uur, zullen de volgende stellingen behandeld worden: 1°. Hel belang van 's lands verdediging eischt de afschaf fing der dienstvervanging. 2°. Noch het algemeen belang der maatschappij, noch de bjjzondere belangen der individuen zjjn een beletsel om tot die af schaffing over te gaan. 3». De grondwet laat de afschaffing toe. Voor het kantongeregt te Gouda werd eergisteren behandeld de zaak van vijf touwspinners, welke ieder een kind beneden den ouderdom van 10 jaren voor zich het wiel hadden laten draajjen. De ambtenaar vanhetopenb. min. heeft tegen ieder hunner geëischt 25 boete of 7 dagen subs, ge- vengenisstraf. In deze zaak zal over 8 uitspraak worden gedaan. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam werd gisteren de behandeling voortgezel der in Julij 1874, wegens verdenking van valsche getuigenis van een der getuigen, geschorste strafzaak tegen Neeltje de Wit, weduwe Eas- pers. Zij had zich te verantwoorden wegens het haar te laste gelegde hou den van een voor het publiek toegankelijk, door art. 410 C. P. verboden, speelhuis. Drie getuigen verklaarden nog nader dat de beklaagde, die steeds in de aangrenzende tapperij aanwezig was, het werpen der dobbelsteenen moet hebben gehoord, daar de deur, die het speellokaal van de tapperjj afscheidt, veelal openstond. Beklaagde ontkende echter ooit de dobbelstee nen gezien of iets van het spelen gemerkt te hebben. Het openb. ministerie achtte intusschen het feit bewezen en requireerde de veroordeeling van be klaagde tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen en betaling eener geldboete van f 100. De advocaat mr. de Haas concludeerde tot vrijspraak, omdat hel zijns inziens vaststond dat beklaagde nimmer bij het spel tegen woordig was en zich daarmede niet heeft bemoeid, en dat in geen geval het door de wet vereischte bewijs geleverd was. In November van het vorige jaar werd door de arrond.-regtbank te Amsterdam de heer A. sehuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van een plakzegel, dat reeds vroeger gediend had, en wegens dat feit ver oordeeld tot eene geldboete van ƒ50. Dit feit, meldt het IV. v. d. D. had evenwel uog meer gevolgen, waarvan de mededeeling ook niet onbe langrijk is, omdat zij tot waarschuwing kan strekken van zoo velen, die dageljjks met de bepalingen der zegelwet in aanraking komen en ze toch zoo vaak miskennen of toonen niet te kennen. Toen namelijk door de be slissing van den slrafregter geconstateerd was, dat het orderbillet, waarop het reeds gebruikte plakzegel gehecht was geweest, zonder betaling van de zegelbelasting was uitgegevenvorderde de fiscus van den onderteekenaar die belasting en de bjj art. 21 der zegelwet van 3 Oct. 1843 bedreigde boete van tien pCt. der in hel billet uitgedrukte som. De beer A. kwam tegen deze vordering in verzetop grond dal de overtreding niet binnen den wettelijken termijn geconstateerd was en bovendien niet door het vonnis van den slrafregter kon bewezen worden. De arrond.-regtbank besliste echter, dal zijn verzet ongegrond was, en hij werd lot betaling veroordeeld van de gevorderde zegelbelasting, en boele met opcenten, renten en kosten. - De den !9fn te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging voor christelijk nationaal .schoolonderwijs was zeer talrijk. Het restitutie-stelsel werd verdedigd door de hh. prof. Gratama, nr. de Savoruin Lolmian en

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1