PER TELEGRAAF. Buvgcflijfic &tatib. ADVERTENTIE N. GOUDEN BRUILOFT. ISalsatrnsm Vitae Eoclemum Dr. GELAUFF's beroemde Pillen en Balsem Blitar en te Kediri, een vrij hevige schok in de rigling van zuid naar noord; ten half 6 uur, ter hoofdplaats Soerakartadrie hevige schokken in dezelfde rigting; ruim half 6 uur. ter hoofdplaats Djokjokarta, eenige zeer hevige schokken, welke enkele minuten aanhielden. In verschillende gebou wen zijn scheuren gekomen, waaronder het residentiehuis, de militaire apotheek, ecne kazerne en vooral in vele Chinesche huizen. Een paar maren, drie huisjes en eenige afdaken zijn ingestort; omstreeks ten half 0 uur, ter hoofdplaats Samarang, drie horizontale schokken van aardbeving, welke vrij hevig waren en ecne golvende beweging van oost naar west aanduidden. De muren van het bovenhuis der residentswoning zijn op vijf plaatsen gescheurd; ongeveer ten half 6 ure, ter hoofdplaats Banjoemas, eene vrij sterke en langdurige aardbeving. Twee snel op elkander volgende schokken, vermoedelijk van noordoost naar zuidwest, werden waargenomen; omstreeks 6 uur, ter hoofdplaats Rembang, eene vrij hevige horizontale aardschudding in de rigling van zuid naar noord, die ruim 3 seconden aanhield; omstreeks half 6 ure, te Patti en te Koedoes, twee Iigle schok ken van aardbeving, in de rigling van oost naar west; omstreeks kwartier voor vijven, ter hoofdplaats Tegal, ecne hevige, doch kortstondige aardbe ving, in de rigting van zuid naar noord. Waarschijnlijk is dien ten gevolge den volgenden morgen de steenen muur, die het Chinesche kamp omgeeft en waartegen eenige woningen waren gebouwd, omgevallen, waardoor 4 vrouwen en 3 kinderen op de plaats zelve verpletterd zijn. Drie zwaar gekwetste vrouwen zijn onder geneeskundige behandeling. Er bestaat evenwel weinig hoop op behoud. BERLIJN, 17 Mei. De keizer zal, in plaats van 6dtI1 Junij naar Ems op reis te gaan, den 7d,n nog hier blijven, om den sterfdag zijns vaders te herdenken. LONDEN, 17 Mei. In de werkplaatsen te Dowlas, Reyming en Blaenavan (Zuid-Wales) worden toebereidselen gemaakt om den arbeid te hervatten. LONDEN, 13 Mei. Ilicr is berigt ontvangen dat twee der veroordeelden ter zake van het gebeurde te Podgoritza eergisteren luin doodvonnis onder gaan hebben. BERLIJN, 17 Mei. AI de berigten betreffende het bemiddelingsaanbod van de mogendhedenEngelands vrede-intervenlie en al wat meer van dien aard is, zijn, zoo als nu blijkt, voor een deel te laat medegedeeld, voor een deel zeer overdreven. Nadat door de taal der pers en op andere wijze geconstateerd was welken indruk de Fransche kaderwet te Berlijn had gemaakt, gaf Rusland vertrouwelijk aan de regeringen kennis, dat het zoo noodig in vredelievenden zin zal werken. De regeringen toonden dat zij het hiermede eens waren en rieden tevens te Parijs, vertrouwelijk, voor- zigtigheid aan. Engeland ging een stap verder en bood eventueel zijne goede diensten aan, en dit werd door de Engelsche bladen, overdreven en onjuist, als een poging tot interventie aangeduid. Toen bleek het dat bij de Duitsche regering geen bekommering bestond en nog minder van oorlogs- bedoelingen sprake was. Elke bemiddelng oi lusschenkomst had alzoo geen doel. Prins Gortschakoff onderrigtte hiervan de Russische gezanten in het bekende telegramen hiermede was de zaak ten eenenmale afgedaan. MADRID, 17 Mei. Volgens den Correo Militar zijn de Carlisten voor Pampeluna verschenen en hebben zij 24 kogels uit hun geschut op de stad afgevuurd. Niemand werd door de schoten getroffenen de Carlisten wer den door de kanonnen van het fort dadelijk weder verdreven. RIO-JANEIRO, 15 Mei. De nationale bank beeft hare betalingen gestaakt en een uitstel gevraagd, onder belofte van volle betaling met de rente. Dit berigt bragt groole ontsteltenis teweeg. De Braziliaansche bank hielp de nationale bank met een voorschot. De regering heeft een ontwerp aange boden, strekkende tot de uitgifte van 25000 contos aan billenen, ten einde der banken te gemoet te komen. Hel vertrouwen is daardoor hersteld. De crisis wordt veroorzaakt door de groole werken in de provinciën, waar door de kapitalen worden geabsorbeerd. INCtEKONDEN. 'sGravenhage, 17 Mei 1875. Hooggeachte Redacteur, Mag ik door middel van uwe Courant de aandacht vestigen op eene zeer opmerkelijke zaak in de stad uwer inwoning, die, als ik mij niet bedrieg, aan velen zoo in als builen Leiden niet bekend is? Wanneer men van de aloude Burgt door de Nieuwstraat naar de Hooi gracht gaat, ziet men tegenover zich den ingang van een hofje, thans pro veniershuis. alwaar eene zeer goed bewaarde Roomsch-katholijke kapel te vinden is, geheel in stand gebleven bij de te betreuren beeldstormerij, en in welke onder meer een gedenksteen wordt aangetroffen, waaruit blijkt, dat in 1607 het hofje werd geslicht voor 13 arme vroukens. Aan dat hofje was de bedoelde kapel verbonden. Meerdere bijzonderheden zijn te vernemen bij de portierster, een zeer vriendelijk oud vrouwtje, dat 50 jaren eerlijk en trouw heelt gediend, en daarvan 35 jaren in dezelfde dienst. J. TIDEMAN. [Voor belangstellenden voegen wij hierbij, dat over dit hofje, St. Anna- aalmoeshuis, en de daaraan verbonden kapel gehandeld wordt bij van Mieris, Beschr. van Leyden, I, blz. 277 en volgg. Red.] ONDERTROUWD; P. II. Hoos, jm. 24 j. en E. L. J. Eigeman.jd. 24 j. J. Sloos, jm. 20 j. en M. Kwik, jd. 20 j. J. B Hasselbach. jm. 22 j. en J. van der lenst, jd. 23 j. D. Vrijbloed, jm. 48 j. en M. E. Schroder, jd. 40 j. M. A. van Wel, jm. 29 j. en J. M. F. Wecber, jd. 26 j. - W. F. Filippo, jm. 33 j. en 11. de Vos, jd-3l j. J. van Meygaarden, jm. 22 j. en C. de Vos, jd. 20 j. A. J. van Doorne- waard, jm. 26 j. en A. C. E. Vonk, jd. 25 j. T. van Gemert, jm. 26 j. en M. Jans en, jd. 28 j. - P. S. F. Slegtenborst, jm. 22 j. en C. M. Devilee, jd. 21 j. - P. A. Theunis, jm. 25 j. en G. Remings, wed'. 34 j. F. J. Landzaat, jm. 26 j. en E. Seljee, jd. 21 j. J. van der Heyden, jm. 23 j. en H. E. M. van der Lelie, jd.23j. J. W. Rosdorfï, jm. 23 j. en C. A. Segaar, jd. 23 j. J. Geeven, jm. 48 j. en T. Rooyakkers, jd. 30 j. M. H. Gijbeis, jm. 26 j. en J. van Ulden, jd. 22 j. O. W. P. van Tussenbroek, jm. 25 j. en J. W: Sandberg, jd.25 j. lieden ontviel ons onverwacht ons jongste kindje JACOBA, in den ouder dom van 8 maanden. A. J. VAN MANNEKUS Zoeterwoude, 18 Mei 1875. en Echlgenoote. Voor de belangstelling, ondervonden bij de bevalling zjjner Echlgenoote, betuigt de Ondergeteekende, ook namens haar, zijnen dank. D'. J. C. KIST. Visites worden gewacht Donderdag 20 en Vrijdag 21 Mei. De Heer en Mevrouw KOLFF betuigen hun dank voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden hunner dierbare Moeder en Behuwd-moeder. Leiden, 15 Mei 1875. Wegens overhaast vertrek naar Indië niet in staat van familie en vrienden persoonljjk afscheid te nemenroepen wij hun hierbij een hartelijk vaar wel toe. J. C. DOZY, Kapitein der Genie van het O. I. leger. Nieuwe Diep, 15 Mei 1875. J. H. DOZY, geb. Koper. Al degenen, die iets te vorderen hebben van ol verschuldigd zijn aan de nalatenschap van CORKEEIS VIVE, in leven Landbouwer onder Soe- tenooude en aldaar den 5den Mei 1875 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen, vóór of den 1,,,D Junij e. k ten kantore van den Notaris Mr. J. L. KLAVERWIJDENte Leiden. Op den 2d<° Juni e. k. zullen DE RIDDER en zijne vrouw 50 jaren getrouwd zijn. Tot vóór korten tijd heeft de man zijn brood verdiend met weven. Thans kan hij niet meer, en genieten de beide oudjes den steun der kerke lijke liefdadigheid. Ze zijn brave, eerlijke menschen, wien de Ondergetee- kenden zoo gaarne een gezegende gouden bruiloft zouden gunnen. Wie hen zien wil, ga naar de Vestestraat N°. 90. En wie iets geven wil om hun een gelukkigen dag en misschien wel een helderen levensavond te bezorgen, vindt de Ondergeteekenden tot ontvangst bereid. II. G. HAGEN. Leiden, 19 Mei 1875. R. K. VAN BOEKEREN. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bij deze bekend, dat op Maandag den 3lsten Mei a. s. in de genoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapenwelke bij 's Rijks Zeemacht eene verbindtenis wenschen aan te gaan. Namens de Commissie voornoemd, 11. C. JUTA, Secretaris. maken het gebruik van elk ander geneesmiddel overbodig. Ik heb die gedurende mijn 50-jarige praelijk duizende malen met een gelukkig gevolg aan mijne patiënten voorgeschreven, en nog dagelijks verneem ik van een groot aantal lijders de heilzame uitwerking dezer gelukkige vinding. Lijders! aan welke ziekte gij ook laboreert, mijn veeljarige ondervinding heeft mij overtuigend bewezen, dat er geen voorlreflelijker ziekteslof oplos send middel bestaat: dat altijd zeker gunstig en onschadelijk op alle orga nen van hel menschelijk ligchaam werkt, de vochten heilzaam verbetert, alle onreine en scherpe gal-, slijm- en ziektestoffen door een zachte en natuurlijke laxans afdrijft, het bloed zuivert, het hoofd helder en frisch maakt, de bloedsomloop bevordert, de borst, maag en ingewanden en het verzwakte zenuwstelsel versterkt, de grondoorzaak van elke ziekte spoe dig wegneemt en bij een duurzaam gebruik waarborg ik den lijder een volkomen herstel. Lijders aan astlima, borst, maag, zenuwen, koorts, graveel en rhumatiek gevoelen zich door het gebruik dezer Pillen zeer gelukkig. Dezelve zijn in verzegelde doozen met een onderteekende gebruiksaanwijzing groot 20 bladz. waarin de ziektetoestanden nader wor den beschreven. Doozen van ƒ1, 55 en 30 Cents. Ook mijne heeft bewezen te zijn het thans nog eenig bekende middel dat met zeker heid zelfs het veroudcrdsle Rheumatlek zal doen genezen. Er zijn lijders die jaren lang aan de smartelijkste pijnen en tot krom wordens toe ten gevolge van het rheumatiek hebben geleden en die thans bereidwillig ver klaren hun volkomen herstel aan deze Balsem te danken te hebben. Het is mede een onfeilbaar middel tegen winterhanden en voeten, nachtkram pen, verlamming, jicht, zinkings, verstijving der leden en pezen, aange zicht- en gewrichtspijn en bij alle plaatselijke pijnen is het een doeltreffend middel. Prijs per flacon 50 en 30 Cents, met gebruiksaanwijzing. Alleen echt uitsluitend verkrijgbaar: te Leiden, E. KOOR RUK. Breê- straat, en VERHOUW EK STOK11UYZEK's Hage, SNABILIE Gouda, A. WOLFF, Grootemarkt, en meer bekende Dépots in andere sleden. J. P. GELAUFF, Geneesheer, Corresp. Lid van het Genootschap ter bevordering der Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde te Nieuwer-Omstel.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3