van den enkelen gouden standaard te dwingen door de zaak telkens inge wikkelder te maken. Hare voorstellen hadden eenvoudig tot doel om de j nadeelen af te weren, die voor ons land moesten voortvloeijen uit het vast houden aan een metaal als munlstandaard, dat daarvoor in de gegeven om standigheden meer en meer onbruikbaar werd. Zij noemt het eene feitelijke dwaling, dat er veel overdrevens en partijdigs in de schilderingen van den algcroeenen toestand op commercieel gebied en van zijne oorzaken berust. Met genoegen vernam de regering de algemeene erkentenis, dat er een meer beslissende stap. dan tot heden geschiedde, in de muntquaestie moet geno men worden. Eene definitive beslissing acht zij echter zoo min doenlijk als raadzaam Het schijnt haar wenschelijk toe, dat men eerst omtrent de quaestie van het Indisch muntwezen meer licht outvange, voordat de eind beslissing vallc. Zij acht het een ijdel pogenom de voorstanders van het zilver te brengen tot hare overtuiging, dat dit metaal in de tegenwoordige omstandigheden hier te lande als standaard niet meer te handhaven is en dat dit door de ervaring, in plaats van gelogenstraft, hoe langer hoe meer bevestigd wordt. Met genoegen zag de regering dat haar plan (vrije aan munting van goud nevens den zilveren standaard) bij een zeer groot aantal leden ondersteuning vond. De voornemens der regering betreffende het In dische muntwezen zijn nog niet stellig te formuleren. De regering gelooft ook dat de aanneming van dit ontwerp een stap zal wezen naar den enke len gouden standaard. Zij mag dit niet verzwijgen. De ondervinding, die wij na een jaar wederom zullen hebben opgedaan, zal ons, naar de rege ring hoopt en vertrouwt, in staal stellen dan een definitief besluit te nemen. Art. 5 van het. ontwerp is eenigzins gewijzigd. Daarbij wordt nu o. a. bepaald: «Het slaat ieder vrij gouden tien gulden stukken tc doen munten in 's rijks munt. wanneer geene werkzaamheden voor hel rijk zulks verhin deren. Het muntloon kan echter niet hooger worden gesteld dan op 5 per kilogram (pond 10 gulden stukken). 's GRAVENHAGE, 18 Mei.. Dc hoofd-intendant generaal-majoor Ilardcnberg is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als secretaris-generaal bij het ministerie van oorlog en in die betrekking vervangen door den kolonel Rodi de Loo, die tevens benoemd is tol generaal-majoor. De officiir van administratie 2e kl. VV. F. G. L. Faubel is, op zijn verzoek, ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van admi nistrateur bij het hospitaal der marine le Willemsoord, en met die functien is tijdelijk belast de officier van administratie 3« kl. J. W. Groeneyk. De kapitein-luit. ter zee J. 1'. van Rossum wordt eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomboot Kijkduin, met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luit. ter zee le kl. A. J. Vis ser, aan wien het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. Z. H. II. de prins van Oranje vertrok gisteren ochtend ten 8 ure naar Carlsbad om daar eenigen tijd in hel belang zijner gezondheid te vertoeven. II. M. de koningin nam aan het slation alhier afscheid van haren zoon. Z. K. II. prins Frederik zal zich morgen met de prinses zu Wied naar Amsterdam begeven en te Voorscholen in den trein, die ten half twaalf ure van hier vertrektplaats nemen. Naar men met zekerheid verneemt heeft prins Albert, zoon van H. K. II. prinses Marianne, apartemenlen in het badhuis gehuurd, ten einde dezen zomer alhier eenigen tijd te vertoeven. Z. D. H. komt met groot gevolg en heeft de geheele bel-étage in huur. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wels-ontwcrp lot voorziening tegen honds dolheid. De commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland heeft, na afge legd examenals candidaat-notarissen toegelaten de hceren S. Steffelaar Klots, uit Streefkerk, en J. C. van Reekum, uit Rotterdam. Een adspirant werd algewezen. Dc tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters is Zondag middag in het akademie-gebouw aan de Prinsessegracht geopend en wordt druk bezocht. De koning eu de koningin namen de meesterstukken reeds in oogenschonvv. Als naar gewoonte was er gedurende de beide Pinksterdagen, doch voornamelijk gisteren, groote toevloed van vreemdelingen, zoowel hier als te Scheveningen. Dat daardoor de levendigheid en drukte in dc stad ver meerderde laat zich begrijpenhetgeen vooral ook aan de kermis mag wor den toegeschreven. De spoorwegtreinen bragten uit verschillende plaatsen stroomen volks herwaarts, zoodat er aan de beide stations buitengewone drukte hcerschte van 's morgens vroeg tot dat de laatste trein was vertrok ken. Ondanks de groote menigte, die zich bij het komen en gaan op de stations bevond, liep alles, dank zij de flinke en beleidvolle maatregelen der chefs van Rijn- en lloll. spoor, in goede orde af. Het getal reizigers, langs den Rijnspoor vervoerd, bedroeg volgens de op gave circa 10000; dat per lloll. alhier aangekomen en vertrokken p. m. 30000. Dc behoefte aan nieuwe wachllocalen aan het Hollandschc spoorweg- slation deed zich bij deze drukke gelegenheid op nieuw gevoelen, zoodat het te hopen is, dat de wensch naar een nieuw station, ook met het oog op de verbinding aan Schcveiiingcnspoedig vervuld moge worden. Zondag morgen is ceri bejaard koetsier van een spooi'-vigilante op den Fluwcelen Burgwal plotseling dood gebleven. De man leed aan hartkloppingen. Zaturdag jl. is in de Kazernestraat door zekeren C., van beroep meu belmakermet een beitel of schaaf een vrij ernstige, doch volgens genees kundige verklaring niet zware verwonding, aan den bediende van den hout zager C. toegebragt, die het gevolg was eener woordenwisseling, ontstaan omdat de knecht aan G. eene quilanlie ten bedrage van ƒ11 aanbood, die de laatste in de kermisweek niet wilde betalen. De dader is door depolicie aangehouden, doch, nadat het feit genoegzaam door getuigen was geconsta teerd en proces-verbaal tegen hem opgemaakt, in vrijheid gesteld. BUIT KIN L A NKSC H B B K Hl G TEN. ENGELAND. LONDEN 17 Mei. Volgens eene statistieke opgave hebben in het vorig jaar in het ver- eenigd koninkrijk niet minder dan 1425 personen ten gevolge van spoor wegongelukken den dood gevonden, terwijl 5050 werden gewond. Alleen in Engeland vonden den dood 1175, in Schotland 211 en in Ierland 39 personen. De persoon van O'Connor, die onlangs gevangen werd genomen we gens beleediging van leden der koninklijke familie, is dezer dagen weder aangehouden, op dezellde plaats als vroeger, namelijk voor het pales Buckingham. Hij is thans naar het krankzinnigengesticht van Hanwell overgebragt. Door de duikers is van het wrak van de Schiller weinig meer gevon den. Het benedendek zit nog tusschen twee rotsen geklemd; doch de kiel en de geheele bodem van het schip zijn verdwenen. Men heelt van de lading noch van de specie iets opgevischt. FRANKBUH. De wet, regelende de betrekkingen tusschen de openbare magtenis gereed. Zij bepaalt o. a., dat de gewone zittingen van het parlement vijf maanden zullen duren; doch de president der republiek kan de zitting schorsen of prorogerenhoogstens voor eene maand, tjij kan voorts de kamer in eene buitengewone zitting bijeenroepen, en hij moet het doen, als de meerderheid van een der beide kamers het verlangt. Hij heeft het regt van veto, onder de voorwaarden als in de constitutie van 1848 was bepaald. Na eene beraadslaging gedurende twee dagen over een ontwerp van wet op de spaarbanken en nadat eenige artikelen door de nationale verga dering verworpen of belangrijk gewijzigd waren, is het ontwerp door de commissie ingetrokken. De minister van onderwijs heeft in eene vergadering der commissie voor hooger onderwijs het regt tot liet verleenen van graden aan den staal voorbehoudenmaar ten gunste gesproken eener gemengde examen-commissie, deels bestaande uit slaatshoogleerarendeels uit vrije professoren: De gemeenteraad van Parijs heeft den wensch te kennen gegeven, om den naam van wijlen den geschiedschrijver Michelet aan een der groote straten van Parijs te geven. SPANJE. De vijandelijkheden zijn thans weder hervat. De Carlislcn hebben Don derdag hunne batterijen op den berg Garaio gedemaskeerd en zijn begonnen met 16 stukken geschut Guetaria le bombarderen. Later hebben de Carlis- ten het operatie-plan tegen Guetaria laten varen. Zij willen thans een aan val doen op Renteria. DVITSeULANO. Volgens de Frankf. Zeit. zijn van 1 Januarij tot 1 Mei in Pruissen, met betrekking tot den kerkelijk-politieken strijd, uitgesproken 41 vonnis sen wegens majesteitsschennis en 68 wegens beleediging tegen den rijks kanselier. Er hebben plaats gehad 20 inbeslagnemingen, 55 arrestatiën en 74 huiszoekingen; er zijn 103 personen deels geïnterneerd, deels het land uitgezet, 72 vrijgesproken en 55 vergaderingen ontbonden. De katholieke geestelijken, die in Posen, Wongrowice, Miclzyn en Margenin in hechtenis werden gehouden, omdat zij weigerden inlichtingen te geven aangaanden den geheimen pauselijken delegaat in de provinciën Posen en Gnesenzijn op vrije voeten gesteld geworden, dewijl, zooals hun verklaard werdhet openbaar ministerie, lellende op den veranderden toe stand niet meer aandringt op het afleggen hunner getuigenis. De Schlesische Presse verneemt uit eene goede bron dat de persoon, die te Kwilcz dc excommunicatie over den proost Kick heeft uitgesproken, geen priester is geweest, maar een Poolsch tooneelspeler uit Breslau, en lij aan de openbare autoriteit in Posen heeft verklaard, dat hijzonder dat iemand hem daartoe eenige aanleiding had gegeveneen onweerstaanbare! aandrang had gevoeld om de katholieke gemeente en haren pastoor een poets te spelen. De keizer van Oostenrijk is op 15 Mei van zijne reis te Weeneu teruggekeerd. OOST-INDIE. BATAVIA. 10 April. I, Z. Exc. de gouverneur-generaal heeft den 9d"> April eene buitengewone i vergadering van den raad van Indiëwaaraan de kommandanten der land- i en zeemagt deelnamen, gepresideerd. Men wil weten dat deze bijeenkomst plaats heeft gehad, omdat de nieuwe landvoogd zich behoorlijk op de hoogto van den stand van zaken in Atcliin wilde brengen. v 1 In de Indiër leest men: Van Atcliin wordt niets bijzonders gemeld, d Generaal Pel berigtte den 3dcD dezer, dat de gezondheidstoestand verbeterd is. Onze positie schijnt thans van dien aard le zijn, dat men zich op Atcliin behoorlijk zal kunnen installeren. Daaraan ontbreekt toch nog wel wat. a Onze positie moet echter toelaten dat wij de toekomst kunnen afwachten o en alleen dan oflensiel ageeren als het ons gelegen komt. Zelfs schrijft men ons, dal de posten thans beter aan elkander verbonden zijn en sommige i ingetrokken kunnen wtfrden. Den 2den dezer zijn op het Waterlooplein alhier en op Meester Cor- g| nelis de onderscheidingsteekenen uitgereikt aan hen, die deze bij de Atliine- u( sche expeditie verdiend hadden. Den 30!l(n Maart jl. had dit te Samaranj plaats. jd In den namiddag en den vooravond van 28 Maart werden de volgende w, verschijnselen van aardbeving waargenomen, als: ten 7 uur ongeveer, le !e

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2