LEID8CIÏE COURANT. 1875. DINGSDAG 18 MEI. ADVERTENTIE N. 113. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, frartco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f U-O 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn terkrijsbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST A 1)8- BE ft IC II TEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER Erf WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staats hl. n°. 17), een aan vang ral worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deie inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, inet dien verstande, dat de personen, geboren in 1841 tot 1849 ingesloten, welke zich liier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inscbrij- ling hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1S50 zullen worden geplaatst in een nieuw register, Ie weten: het eerste van den jare 1875 en het tiende, of dat der geborenen in 1840, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uil den Schutterlijken dienst hebben hekoinen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van bet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Zaterdag den 15 Mei aanslaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het hoofd van dc Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij dc Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de t rzuimdc inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om iu de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, Staatsblad n*. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter scretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van lieden af, van des voor- middags 10 tol 's namiddags 4 unrterwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór dc inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor- drlijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijncn in het eerste geval of zij kinderen hpbben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen ledoen certificcerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot dc afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die terinen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van liet Raadhuisen wel Op Zaterdag den 15 Mei 1875, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Dinsdag den 18 Mei 1875, de bewoners van Wijk IV en V, Op IVoensdag den 19 Mei 1875, de bewoners van Wijk VI, benevens dc bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 21 Mei 1875, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; «et uitnoodigingom op den bepaalden dag zicli stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten licbhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden hekend gemankt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar in de termen zijn Sewcest, om uit dien hoofde in de tweede klasse, van de algemccne rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door liet overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tussclien 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfddoor Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12),houdende eene geldboete tan ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien Hagen, hetzij afzonderlijk, ofwel heide rlc straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BKANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1875. E. KIST, Secretaris BINNENLANDSCllE BED !GTEN LEIDEN, 15 Mei. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in den loop van dit en het volgende jaar vijftig commiesen der vierde klasse der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ420 'sjaars, en eene gratificatie van ƒ75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezigt zijn in dienst gesteld; dat op een nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking; dat voor die betrekking kunnen in aanmerking komen zij die een gezond ligchaamsgestel hebbenongehuwdniet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven, en in de eerste gronden der rekenkunde; dat voor gepasporteerde onderofficieren, die min stens 12 jaren militaire dienst hebben, het maximum van leeftijd op 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die min stens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaren is bepaald; dat de ver zoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór den l!t"> Julij 1875 bij het dep. van financiën moeten zjjn ingekomen, des verkie zende door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, bjj wie ook nadere inlichtingen tc bekomen zijn omtrent de vereischte stukken, welke bij die verzoekschriften mneten worden overgelegd. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 63 tot 70 volwassen personen en 16 tot24 kinderen. Volgens bij de regering ontvangen berigten heeft in Duilschland, waar de veepest in de Saksische gemeente Kfihren uitgebarsten was, die ziekte zich niet verder verspreid. Sedert het afmaken van al de verdachte runde ren en het ontsmetten der stallen in die gemeente zijn aldaar geene nieuwe gevallen voorgekomen, zoodat bij bekendmaking van 3 Mei de besmetting voor geweken is verklaard. In Rusland heerscht de veepest thans nog in 17 gouvernementen. In Oostenrijk-Hongarije was in de Cisleithaansche lan den van 12 tot 26 April de veepest nergens op nieuw uitgebarsten, zoodat alleen de gemeente Sabice in bet Kustland daardoor besmet is. Blijkens eene mededecling van het Hongaarsche minislerie van landbouw heeft de veepest in Hongarije van 1861 tot 16 Janttarij 1875, als wanneer de ziekte voor geweken werd verklaard, een verlies van 166,482 runderen ter waarde van ruim 9 millioen gulden veroorzaakt. [Zie re7der het Bijvoegsel Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid onzer vijf-en- twintig-jarige Ecblvereeniging ontvangen, betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen hartelijken dank. A. G. T. COSTER. H. COSTER, Z wa anne veld. De Heer en Mevrouw VAN HEUKELOM VAN OUTEREN betuigen, ook namens wederzijdsche betrekkingen, bij deze hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1