en ook de gegeven inlichtingen hem duidelijker werden, maar de stads- architect had hem even te voren gezegd dat de bedoelde huizen uitloosden in een beerput; als nu de faecalia langs den gewonen weg werden geloosd, dan kon er van geen beerput sprake zijn. De loop dezer gedachtenwisseling gaf den voorzitter aanleiding voor te stellen deze zaak aan te houden, ten einde gelegenheid te hebben haar nader op te helderen. Dit voorstel werd met 14 tegen 2 stemmen aangenomen. Daarna werd, overeenkomstig de voordragt, gunstig beschikt op het ver zoek van commissarissen der sociëteit Minerva, tot het maken van kelder ramen en goedgekeurd de voordragt tot hel vcrleenen van afschrijving of restitutie van de plaatselijke directe belasting, dienst 1874. aan enkele per sonen. Ook werd goedgekeurd een staat van af- en overschrijviug op de begrooting, dienst 1875, waarbij eene som van ƒ1000 is toegestaan voor verlichting enz. bij gelegenheid der akademiefeesten in Junij aansl. Ten slotte werd nog goedgekeurd de rekening der stedelijke gasfabriek over 1874, in ontvangst ad 214,418.61 in uitgaaf ad 191,848.88, slui tende met een voordeelig saldo ad /22569.73% en voor het reserve-fonds in ontvangst ad ƒ41001.25, in uilgaal ad ƒ35746.30, sluitende met een voordeelig saldo ad 5254.95. Hel vertrek van het stoomschip Prins Hendrik naar Nederl. Indie op 15 Mei e. k. bepaald zijnde, kunnen de daarmede te verzenden brieven ten poslkanlore alhier bezorgd worden tot 14 Mei ten 12 ure's nachts; de druk werken en monsters echter uiterlijk ten 6 ure 's avonds. De minister van binnenlandsche zaken beeft ter algemeene kennis ge- bragt dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers met het begin van den cursus 1875/76, aanvang nemende 1 September 1875, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 19 kweekelingen te 'slletto- genbosch, 19 te Haarlem en 20 te Groningen, ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij die tusschen 1 Januarij 1859 en 15 April 1861 geboren zijn. De noodige stukken moe ten vóór 15 Junij 1875 vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Aan hen, die zich zullen hebben aangemeld, zal later worden bekend gemaakt waar en wanneer het examen zal plaats hebben. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat met het stoom schip Schiller, hetwelk den 27s,,n April jl. de haven van New-York verliet, doch blijkens berigt in de dagbladen op de Engelsche kust is vergaan mede eene brievenmaal naar Nederland werd verzonden. Die brievenmaal is thans als verloren te beschouwen. Tot lid der prov. staten van Gelderland is gekozen de heer A. Verbrugh Rz.en tot lid der prov. staten van Friesland de heer \V. Koning, te Tzum- marurn. Op de jaarlijksche algemeene vergadering der stemgeregtigde aandeel houders der Nederlandsche bank, die gisteren te Amsterdam gehouden werd, is het dividend over het boekjaar 1874/75 bepaald op ƒ197 per aandeel en ƒ98.50 per half aandeel. De aftredende directeur J. Fock en de aftre dende commissarissen J. E. Bonnike, mr. C. D. Asser en mr. C. II. B. Boot werden herkozen. Door het Tollensfonds, ten doel hebbende ondersteuning van hulpbe hoevende betrekkingen van overleden prozaschrijvers en dichters, zijn in het afgeloopen jaar twee gratificatiën uitgereikt. Wegens beperktheid der middelen kon niet meer dan ƒ400 uitgekeerd worden. Naar men verneemt, meldt men uit Dordrecht, zijn door de policie alhier in beslag genomen twee baaltjes, als meelbloem in den handel ge- bragt, welke, bij onderzoek van een monster door een deskundige, geble ken zijn geen meel te zijn, maar alleen te beslaan uit koolzure en zwa velzure kalk, als voedingsmiddel gclnel onbruikbaar en nadeelig voor de gezondheid. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Haarlem kwam ter tafel een voorstel van 5 leden van den raadom aan de som van ƒ126 400, volgens missive van den minister van biuncnl. zaken van 15 Fe bruari] 1875 aan burg. en weth, benoodigd voor de restauratie der Groote Kerk, bij te dragen eene som van ƒ12000, gelijkelijk te verdeelen over een tijdvak van 10 jaren of zooveel langer als de subsidiëndoor het rijk voor hetzelfde doel te verleenen, zullen worden verstrekt; alsmede een adres van ingezetenen, voorzien van 221 handleekeningen, waarbij de wcnsch wordt geuit, dat het stedelijk bestuur de zaak van het verleenen van subsidie voor het herstellen der Groote Kerk op nieuw in overweging neme. Nadat op voorstel van den heer van de Poll met 12 tegen 10 stemmen was ingetrok ken het besluit van 3! Maart om geen subsidie te verleenen, is met 15 tegen 7 stemmen besloten het voorstel der 5 leden te stellen in handen der commissie van financiën. Te Zaandam is de zaagmolen van den heer Wilsoningerigt voor het zagen van hout voor jalousien een prooi der vlammen geworden. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan aan boord van het stoom schip Koning der Nederlandente Nieuwe Diep. Een viertal hutten en koekkoek zijn zwaar beschadigd en hier en daar is waterschade veroorzaakt. De laadruimten bleven vrij. lil de laatste weken zijn van wege hel Kon. zool. genootschap te Am sterdam weder 120,000 jonge zalmen in den IJssel te water gelaten. Te Groningen zijn gevankelijk binnengebragt de rijksveldwachter E. D. en de gemeente-veldwachter D. B.beiden verdacht van manslag gepleegd op een Duilscher. Men verwacht de behandeling hunner zaak voor het hof ..p 26 Mei. Men meldt uit Groningen aan de N. C.: Vroeger wezen wjj op het bestaan van eene tijdelijke school in de provincie Groningendie in booge mate lof verdient, nl. op eene polderschooleene tijdelijke inrigting voor onderwijs ten behoeve van de algemeen zoo verwaarloosde kinderen der polderwerkers, die nu hier en dan daar zich bevinden, waar groote werken tot stand gebragt moeten worden. De doelmatigheid van die school is hier proefondervindelijk gebleken en uil dien hoofde zal zij nu worden voortgezet op een ander punt, werwaarts de polderbevolking zich verplaatst, nl daar waar aan de grenzen van Groningen en Friesland thans land zal ingepolderd worden. De particuliere liefdadigheid zorgt voor de noodige middelen. 's GRAVENHAGE, 13 Mei- Door Z. M. is vergunning verleend aan L. Lowenstam, kunstgraveur te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan den kapitein J. W. Bergansius, van den staf der artillerie, tot het dragen der versierselen van ridder der Danebrogsorde 3" kl., hem door den koning van Denemarken geschonken, en aan de voor de dienst in Indie bestemde soldaten C. Hering en L. Oster, tot het dragen van de Duitsche medaille, •ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871, en bovendien aan laatstgenoemde tot het dragen van het IJzeren Kruis 2e kl. hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Tot adjunct-commies bij het departement van financiën zijn benoemd de hh. mr. H. graaf van Hogendorp, mr. A. Beaujon en jh'. m'. C. H. Bcelaerts van Blokland. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der cavalerie, bij het 2< reg. huzaren, tot ritmeester 2e kl.de le luit. J. F. van Moorsel, van het p. reg. huzaren; bij het 3° reg. huzaren, tot l™ luit., de 2e luit. E. F. C. H.J. baron van Tuyll van Serooskerkenvan het corps; bij het 4e reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester E. L. 11. van Lanschot Hubrecht, adjudant bij het 2e reg. huzaren; en tot le° luit., de 2e luit. M. R. Hamming, van het corps; bij hel wapen der artilleriebij den staf van het wapen, tot 2™ luit.- magazijnmeester der artillerie 3e kl. te Neuzende sergeant G. M. C. C. Gerlach. van het le reg. vesting-artillerie. De kapitein H. II. F. Walber van het R reg. inf. is op zijn verzoek en zonder bezwaar der schatkist op non-activiteit gesteld. Het wels-ontwerp tot verhooging van de Indische begrooting (kosten ter vervanging van den gouverneur-generaal) werd in de zitting van de tweede kamer van gisteren aangenomen met 61 stemmen tegen 1, die van den heer Insinger. Uit de beraadslagingen bleek het dat het dezer dagen verschenen werk ter verdediging van het regeringsbeleid van den afgetreden gouverneur-generaal over het algemeen geen gunstigen indruk heeft gemaakt, De heer Kuyper zeide in den loop der beraadslagingen dat de minister van koloniën den vorigen dag een veelbeteekenend woord had gesproken. Sprekende van de cholera, die in Febr. jl. te Atcliin zoo hevig woedde, voegde lijj daaraan toe: /'daar kan de mensch niets aan doen". Neen, zeide die spreker, maar er is eene zaak, waar de mensch wèl aan doen kan, dat is de spreuk betrachten dat de geregtigheid de natiën verhoogt, dat is regt te betrachten. Anders zou in de volksconscientie wel eens de vraag kunnen rijzen; bestaat er misschien zamenhang tusschen den tegenspoed waar de mensch niets aan doen kan en de vraag waarom wij oorlog voe ren? En wanneer de min. den oorlog mogt voortzetten, dan zal hij, hij vergele dit niet, den zedelijken steun der natie niet kunnen ontberen. Laat men vrijelijk hetgeen wij hier spreken in Atchin rondbazuinen. Dan zal men zeggen dat Nederland geene natie is, die drijft op de kurk "des fails accomplis", maar dan zal men zeggen dat Nederland geene openbaarheid schroomt omnadat het eenmaal de hand aan den ploeg heeft geslagea, zijne taak te volbrengen. En wat wij ook door de publiekmaking der stuk ken mogten verliezen dat zullen wij winnen in den zedelijken steun bij de Ned. natie, dien steun, die geheiligd is door het beginsel van regt. waar door wij meer dan door het uitzenden van versterkingen, onder Gods hulp, die moeijelijke zaak lot een gezegend einde zullen brengen. De heer Rutgers gaf zijne 'afkeuring le kennen over wat hij noemdt eene excentrieke tirade van den heer Kuyper De natie zal, zeide hij, ver wonderd zijn, dat er hier eene stem van bewondering is opgegaan vooreen land, waarmeê wij in oorlog verkeeren, en die dezen oorlog wèl geregt- vaardigd acht. Na al de stukken gelezen te hebbenis er geen twijfel aai de regtvaardigheid van den oorlog met Atchinmaar hij had dien nooit toegejuicht, omdat hij dien beschouwde als onvoorbereid ondernomen, met halve middelen en onvoldoende krachtoverhaasting en zonder te weten tl wij middelen bezaten die noodig wareniets dat eene Indische kwaal schjjnl, ongeneeslijker dan dysenterie of andere gevaarlijke ziekten. Maar Je oorlog is regtvaardig van het standpunt van Nederland, en nu betreurt hij het dat een afgevaardigde van het Nederlandsche volk in onze kamer niet alleen het regt van Nederland durft in twijfel trekken, maar het opneemt voor Atehin, dat Sodom en Gomorrha van den Indischen Archipel, en dit die spr. den raad geeft, die zeker met verontwaardiging zal worden verno men, om halverwege te keerendat is dus, in de gegeven omstandigheden de verdere voortzetting met schande te staken. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der bepalin gen omtrent de wijze van procederen in cassatie in burgerlijke zaken. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na aanneming van va- schillende ontwerpen, met 34 tegen 31 stemmèn verworpen het voorstel van den voorzitter om het spoorwegvoorstel van de hh. Rappeyne c. s. aan de orde te stellen. Bij de gevoerde discussie heeft de minister van binnenL zaken de behandeling van dit voorstel ontraden, in het belang var. de be vordering der uitbreiding van het spoorwegnet, en de verklaring herbaalJ dat de regering in deze zitting een voorstel zal doen. Morgen is de in» pellatie van den heer Kuyper aan de orde. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich heden bezig gehon- den met het onderzoek van verscheidene dezer dagen ingediende wetsont werpen. Op den 9dtn dezer overleed alhier, in 73-jarigen ouderdom, de beer Edward L. Jacobson, een man, die op het gebied van handel en nijverheid en op dat van kunsten en wetenschappen een cervollen naam bad verwilt

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2