van Victoria in het bijzonder, Dit was, zeide hij, de rjjkste van al de Britsche koloniën. Melbourne, de hoofdstad der kolonie, was in den loop van 40 jaren tot eene stad met 240,000 ingezetenen aangegroeid en de ne gende in de reeks der groote Britsche steden. Zeven personen, die dezer dagen een hanengevecht hadden doen hou den, zijn veroordeeld tot eene boete van 5 Te Londen is dezer dagen geveild het schilderijen-kabinet van wijlen den heer Charles Bredel, hoofdzakelijk beslaande uit stukken van Holland- sche en Vlaamsche meesters. Er werden hooge prijzen besleed. Voor een CuypGezigt op de oevers van de Maaswerd 1152 gegevenvoor een Hobbema. Riviergezigt3250 £.-, voor een Frans Mieris, De verliefde ruiter, 4300 £.-, voor een Jacob Ruysdael, De ruïne. 2310 £.-, voor een Jan Steen, Een binnenhuisje, 661 voor een Adriaan van de Velde, Een landelijk tafereel, 4515 voor een Wouwermans, Wintergezigt op een Hollandsche vaart, 1281 enz. De geheele collectie, een dertigtal stuk ken, bragt 32402 op. -*■> Een berigt uit New-York meldt: Kapt. Hus, voerende het stoomschip W. J. Schollen, alhier van Rotterdam gearriveerd, rapporteert den 15den April, tegen den avond, op 44° noorderbreedte en 49° westerlengte, zooveel drijfijs en ijsbergen ontmoet te hebbendat het schip er geheel door omringd was; eenige ijsbergen waren 80 voet hoog en 600 voet lang. Des anderen daags stuurde men Z. W. door de eenige opening die in het ijs te zien was. De stuurboordsboeg werd door het ijs ingedrukt en van de schroef was een stuk van alle 4 de bladen afgebroken. Het voorste gedeelte van het schip liep vol water, doch het voorruim bleef volmaakt digt. Den 16den passeerden men nog verscheidene ijsbergen. FB4NKBIJK. De dagbladen bevatten de volgende mededeeling, hun door het bureau Havas toegezondenEr waren Woensdag ter beurze geruchten in omloop aangaande onze buitenlandsche betrekkingen. Geene enkele tijding is alhier ontvangen, geen enkel voorval heeft er plaats gehad, dat strekken kan om die geruchten te regtvaardigen. Dit berigt heeft zijn oorsprong te danken aan de groote ontsteltenis, die Woensdag 11. op de Parijsche beurs heerschte; eene geduchte daling had toen plaats, vooral met de actiën van het credit mobilier, maar deze was het natuurlijk gevolg van eene onbegrijpelijke 'speculatiewoededie velen op een dwaalspoor had gebragt. Volgens den Parijschen correspondent van de Times heeft de minister van koophandel en landbouw tot de kamers van koophandel eene circulaire gerigtwaarbij zij uitgenoodigd worden hare meening over de suiker-quaestie te kennen te geven, daar de regering zich tot Groot-Brittannië, Nederland en België had gewend met een voorstel tot het houden eener nieuwe confe rentie, bij welk voorstel niet zijn opgegeven de grondslagen voor deze con ferentie. Nederland en België hebben zich bereid verklaard daaraan deel te nemen, doch van Groot-Brittannië is nog geen antwoord ontvangen. Parijs heeft weder een zijner straat-illustratiëu verloren in den Pèré la Lune." Die man, wiens waren naam niemand kende, was een soort van populair astronoom, die een verplaatsbaar observatorium op den PÖnt-Neuf had gevestigd. Voor twee sous kon men door zijnen grooten teleskoop naar de sterren kijken, waarbij hij dan een korte verklaring voegde. Hij is op zijnen observatie-post in den ouderdom van 88 jaren gestorven. De vrouwengevangenis te Cayenne is een prooi der vlammen geworden. De brand brak 's nachts uit en verspreidde zich met een vreesselijke snelheid. Het garnizoen en de bemanning van de ter reede liggende schepen waren onmiddellijk op de plaats van het onheil tegenwoordig. De omringende ge bouwen heeft men kunnen behoudenmaar de gevangenis werd geheel in de asch gelegd. Een krankzinnige vrouw werd verkoold onder het puin gevon den; een andere vrouw bezweek den volgenden dag aan hare wonden. De oorzaken van den brand zijn niet bekend. OIIITSCHLASf». De toestand van den heer von Bismarck is nog niet van dien aard, dat hij gevolg heeft kunnen geven aan het voornemen, om met verlof op reis te gaan. Voorloopig blijft hij te Berlijntotdat de keizer van Rusland het keizerlijk hof heeft bezocht; naar het thans opgevat plan, zal de rijkskanselier na het vertrek van dien gast een langdurig verlof aanvragen en aanvankelijk een gedeelte van den zomer te Varzin gaan doorbrengen. Volgens de Germania heeft Pruissen bij de Pauselijke curie geen stap pen gedaan om eene scheiding te verkrijgen lusschen het Oostenrijksch en het Pruissisch gedeelte van het bisdom Breslau. Oostenrijk is, op aandrang van Pruissen, met den H. Stoel er over in onderhandeling getreden, maar j er is vooralsnog weinig vooruilzigt dat de Paus in de scheiding zal toe stemmen, omdat hij ongaarne de grenzen van een bisdom verandert, wan neer de bisschop zelf er niet om verzoekt. PF.R TF.LEGRAAF. BERLIJN, 7 Mei. In de kamer van afgevaardigden is de eerste beraad- slaagslaging 'over de wet op de orden en congregatiën afgeloopen. Re tweede is begonnen en zal morgen worden voortgezet. De Berliner Post, sprekende over de jongste nota van de Belgische rege ring, zegt, dat dit een nietsbeduidend stuk is, dat den indruk maakt van meer te doelen op bijval in Belgie zelf, dan op het geven van bevrediging uit internationaal oogpunt. De toekomst zal Ieeren in hoever het verstandig van Belgie was, zich liever te voegen naar den voorbijgaanden invloed ran binnenlandsche partij-belangendan te trachten naar het verkrijgen van een zuivere verhouding tot eené bevriende naburige mogendheid. De Post ge looft, dat Duitschland onmogelijk de zaak er bij zal kunnen laten. PARIJS7 Mei. In het Journ. de Paris levert de heer Hervé eén arti kel over de aanstaande zamenkomst te Berlijn. Hij toont aan dat er ia Duitschland, ondanks .de verstandige en vredelievende stemming van geheel Frankrijk, een oorlogspartij bestaat. Toch vertrouwt hij op het voortdureii van den vrede, omdat, krachtens de overeenkomst bij de ontmoeting dér drie keizers in 1872, Duitschland geen aanval tegen Frankrijk ondernemen kan zonder de toestemming van Rusland en Oostenrijk. Hij doet opmerken dat Rusland in 1870 Frankrijk aan zijn lot overliet, omdat het zich lós wenschte te maken van het tractaat van 1856. Thans kan Pruissen wel tot Rusland zeggen: //laat mij het Westen, zoo laat ik u het Oosten". Doek een dergelijke taal zou geen kans hebben gehoor te vinden bij een zoo ver standig en regtvaardig vorst als keizer Alexander. LONDEN, 7 Mei. De Morning-Post meldt, dat de Chinesche regering reeds lang maatregelen neemt ten einde de kusten en de voornaamste rivie ren van haar land in een beteren toestand van weerbaarheid te brengen, De opperste leiding van de met dit doel uit te voeren werken heeft zij aai den Amerikaanschen generaal-majoor Ripley toevertrouwdwelke zich bj de verdediging van het fort Sumter, in den Amerikaanschen burgeroorlog, onderscheidde. Ripley, thans te Londen, vertrekt eerstdaags naar China, en neemt eenige bekwame artillerie-officieren mede. In militaire kringen wordt beweerd dat de Britsche regering eene ver meerdering van de getalsterkte der militie beoogt, en tevens den oefening:- tijd, thans één maand elk jaar, verlengen wil. Het ontwerp van wet, gisteren door den minister van oorlog tegen Maandag a. s. aangekondigd, moet dezen maatregel ten doel hebben. PARIJS, 7 Mei. Een dépêche, bij den gezant van Haïti ontvangenbe vestigt het berigt betreffende de poging tot opstand, 2 Mei te Port-au-Prince gedaan De hoofden van den opstand zijn gedood en de orde is hersteld, BERLIJN, 7 Mei. Prins Gortschakoff, de rijkskanselier, zal den keizer van Rusland herwaarts vergezellen; -voorts zullen de ministers Adlerberg, de geheimraad Hamburger, eenige generaals en vleugeladjudanten zich onto 's keizers gevolg beviuden. MADRID, 6 Mei. In een bijeenkomst van gewezen ministers, leden der Cortes en gewezen leden van den senaat werd besloten de part van de //Liberale Unie" te herstellenzoo als zij ten tijde van O'Donnell is opgerigt gewordenmet hetzelfde politiek programma en met de onvoor waardelijke adhaesie aan de monarchie van Alfonso XII. De heer Birch, directeur der Engclsche bank, heeft een bezoek afgelegd bij den heer Salaverria, minister van financiën. De onderhandelingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen wordei te Tafalla voortgezet AKADEMIE-1VIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 8sttn Mei de heer M. Th. Houtsma, gcb. te Irnsum, in de godgeleerd heid, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De strijd over het dogma in den Islam tot op el-AsKari. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. ÜRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6