BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Oourant van Maandag óO Mei d#75, J°. ó07. BUITENLANDSCHE BEUIGTEN. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat tegen l September aanst. voor een civiel ingenieur of voor een inge nieur van den waterstaat de gelegenheid is opengesteld, om aan de kon. militaire akademie te Breda als leeraar in waterbouwkunde en waterbouw kundig teekenen op te treden, tegen een jaarlijksch tractement van ƒ1600 a 2000. Sollicitanten naar genoemde betrekking kunnen zichtot het bekomen van nadere inlichtingen omtrent den aard van den bedoelden werk- j kling, wenden tot den generaal-majoor, gouverneur van voormelde inrig- ting, aan welken opperofficier teven» de verzoeken om plaatsing moeten worden ingezonden. Z M. de koning heeft bepaald dat door de officieren van gezondheid en de paardenartsen voortaan de sjerp zal worden gedragen, op den voet en de wijze als zulks voor de overige officieren der onbereden wapens van bet leger is bepaald. De (bepalingen op de werving voor het corps mariniers zijn bij een onlangs door Z. M. genomen besluit in dien zin uitgebreid dat gewezen onderofficieren of korporaals van het corps mariniers of van de landmagt, die zich bij het corps weder zouden willen verbinden, zoomede sergeanten en korporaals-milicien van het wapen der infanterie, met eene vrijwillige verbindtenis bij het corps wenschende over te gaan, kunnen worden aan genomen iu den graad dien zij het laatst bekleedden, mits daarvoor nog geschikt. Het bedrag der handgelden is voor het vervolg vastgesteldbij eerste ver bindtenis voor den lijd van zes jaren van militairen beneden den graad van adjudant-onderofficier niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaar op ƒ150; van dezelfden, boven de 34 en beneden de 40 jaren ten hoogste zooveel als bij reengagement zou worden toegekend over het tijdvak dat tot liet 40e jaar nog verloopen moet; voor 8 jaren voor jongelingen van 16—18 jaren op ƒ150; bij reengagementen van 6 jaren op ƒ250; 5 jaren 2004 jaren ƒ140; 3 jaren ƒ90; 2 jaren ƒ50, en 1 jaar ƒ20. Te Zevenaar is overleden jhr. mr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, sedert 1849 lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Nijmegen. -- Tc Woerden is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen een steen fabrikant wegens overtreding van de wet op den fabrieksarbeid van kinderen. De vraag of het vervaardigen van sleen in de open- lucht is arbeid in fabrieken moet thans opgelost worden. Men meldt uit Gorinchem; Woensdag namiddag woedde geruimen tgd een zwaar onweder boven deze gemeente, vergezeld van eenen hevigen stortregen. Het gebouw van den kleermaker Lamoen, op de Grootc Markt in de onmiddellijke nabijheid van het raadhuis gelegenis met zijne bewo ners aan een groot gevaar ontsnapt, daar een der felste bliksemstralen, blijkbaar door den waterstroom geleid, langs eene vertikaal, aan den voor gevel geplaatste looden pijp de aarde zocht en op haren weg twee zware palen eener stoep van zoogenaamden zerksteen deed uiteen spatten; enkele groote stukken werden op ongeveer 20 meter afstands weggeslingerd. Tegen den onlangs uit Gorinchem verdwenen handelsagent A. W. is bevel tot gevangenneming verleend, als zijnde verdacht van bedriegelijke opligting. Het passief wordt begroot op p. m. ƒ40000. Te Driel is Woensdag 11. op drie plaatsen de bliksem ingeslagen, o. a. in den korenmolen. Deze en nog twee andere percelen zijn in asch gelegd, i Dezer dagen is te Bennekom een 17-jarig jongeling, die met een stort- kar mest naar het land bragt, bij het afrollen van de mest daaronder ge raakt en geslikt. In de buurtschap Oerle, Noordbrabant, zijn Woensdag 11. 10 woningen afgebrand; door de langdurige droogte was de blussching uiterst moeijelijk. Ook te Gestel zijn 5 woningen een prooi der vlammen geworden. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn benoemd tot kapi teins bij het Ned. Indisch leger de ls,e luitenants; J. A. Woutersz, L. F. M. Schulze, C. M. Slangen, H. J. Danzon, D. P. Bouman en L. C. Krak; tot lsl! luitenants, de 2df luitenants: F. Godin, J. van den Bosch, T. C. A. Ei bers, II. G. Willems, C. H. Apol, A. J. TengbergenH. Kuhn, W. C. Meute man, F. A. W. Jaeger, D. F. Huyer, F. A. Kleian en B. J. E. Philips. 's GRAVENHAGE, 8 Mei.. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer Ch. M. G. A. M. Ecoma Verstege, adsistent-resident van Billiton, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der kon. orde van Cambodjahem door den koning van Cambodja geschonken. Tot burgemeester der gemeente Bom is benoemd de heer M. C. Haussmans. De heer W. Schadd, thans ontvanger der directe belastiugen te Huis- sen, is als zoodanig benoemd te Terborg; aan den heer C. A. Ludewig is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur der directe belastin gen te Maastricht, onder dankbetuiging voor de gedurende ruim 48 jaren Mn den lande bewezen diensten; tot controleur der directe belastingen te Maastricht is benoemd de heer J. G. Perk van Lith, thans adjunct-contro leur aldaar. Aan den heer F.. J, L. Schaefer is eervol ontslag verleend als leeraar san de rijks hoogere burgerschool te Middelburgsen tot leeraar bij die in stelling is benoemd de heer dr. W. J. Kapteyn, te Maastricht. Door Z. M. is bepaalddat in dit jaar de bij art. 29 van het reglement 'oor het kon. instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie ,ot het afnemen van het eindexamen van de adelborsten 2de kl. zal bestaan mt: den heer J. M. Obreen, voorzitter der commissie tot het examineren 'an zeeofficieren enz., als voorzitter; de kapiteins ter zee J. van Gogh, non-actief, A. N. L. Koops, non-actief, den kapitein-luit. ter zee jhr. E. P. E. de Stuers, lid der commissie tol het examineren van zeeofficieren enz.; en den tot kapitein-luit. ter zee bevorderden luit. ter zee Jste kl. P. J. Rosenwald, non-actief, als leden. :j In de criminele teregtzitting van het prov. geregtshof in Zuidholland stond gisteren teregt zekere H. H. v. d. S.oud 24 jarenverwer te Streef kerk, die in de maand Februarij jl. op drie door hem vervaardigde briefjes, welke hij met den naam van zijn oom J. v. d. S. onderteekende, wist te bekomen eenige gouden voorwerpenals kettingenmedaillons en flacons met gouden doppen. Zoowel te Gouda als te Rotterdam liet besch. deze voorwerpen of verkoopen of beleenen en wendde het daardoor ontvangen geld ten zijnen voordeele aan. Hij bekende de valschheden te hebben ge pleegd en het geld te hebben gebruikt, omdat hij niet wist op welke andere wijze hij aan geld zou komen om eenige schulden te voldoen. Het bleek dat door beschs. handelingen aan niemand schade is toegebragt, want zijne familie kocht de verkregen en verkochte voorwerpen weder in en gaf ze aan de eigenaren terug, terwijl de ten processe voorhandene mede aan de regt- hebbenden zullen worden wedergegeven. Adv.'-gen. mr. van Muanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstrat van minstens 5 en hoogstens 10 jaren en drie boeten van ƒ50. Vervolgens stonden teregt een viertal jeugdige deugnieten, van 20, 15,17 en 24 jaren, die beschuldigd worden van diefstal gepleegd bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis met behulp van inklimming. Op eenen avond in de maand Febr. 11. begaf zich de jongste naar een goud- en zilverwinkel op den hoek van de Wilde Zeesteeg te Rotterdam en bemagtigde, door zijn hand door eene opening van het glasraam naar binnen te brengen, een aantal gouden en zilveren voorwerpen, bij welke gelegenheid de eerste R. en de derde v. K. op den uitkijk stonden. Vruchteloos trachtte het drietal het gestolene te gelde te makenmaar toen dit niet gelukte begaven zij zich naar den vierden en gaven hem den buit om dien te verkoopen. Deze voldeed aan den hem opgedragen last. Hij ontving ƒ5.60, maar gaf geen rekening en verantwoording aan zijne lastgevers, hij behield het geld voor zich. Eene veroordeeling ven 20 maanden tot 5 jaren gevangenisstraf, voorden jongsten in een verbeterhuis te ondergaan, eischte het openb. min., terwijl verzach tende omstandigheden werden aangevoerd door den verdediger. Door de Haagsche afdeeling van de landbouwmaatschappij is het voor nemen opgevatden 9den Junij eene verloting van bloemen om niet te doen plaats hebben, onder 300 vrouwen van den arbeidenden stand in deze stad. De heer E. A. Zubli, predikant bij de Waalsche gemeente alhier, zal den 10den dezer gedachtenis vieren zijner 40-jarige evangeliebediening. De onvoorzigtigheid van ouders om kleine kinderen zonder toezigt te houden heeft wederom te dezer stede een droevig incident ten gevolge ge had. Twee kinderen, het eene 3 en het andere slechts 1 jaar oud, die op eene kamer op de Ammunitiehaven aan hun lot waren overgelatenzijn daar in bewusteloozen toestand gevonden te midden van een verstikkenden damp, veroorzaakt door het vlam vatten van het beddegoeddat de kleinen in hunne onwetendheid met lucifers hadden aangestoken. De oudste is weder opgebeurd, maar de kleinste is deze morgen overleden. BELGIË. Vrijdag werd in de kamer van afgevaardigden een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de stukken betreffende liet incident met Prnissen. De heer Frère-Orban hechtte zijne goedkeuring aan de gedragslijn der re gering. De vrees ten opzigte van de onafhankelijkheid van het land en zijne instellingeu en ten opzigte van de vrijheid van drukpers was ver dwenen. Spr. achtte echter de positie der regering moeijelijk. Het is hare partijdie het land bijna in een burgeroorlog had gewikkeld en te gelijker tijd verwikkelingen met het buitenland had teweeggebragt. Hij gispte streng de aanvallen der katholieke pers en in de bisschoppelijke mandementen op bet liberalisme. Nadat hij verschillende artikelen uit dagbladen en zinsne den nit de mandementen had voorgelezen, zeide hij, dat de regering hare positie moest afscheiden van die harer partij. Bij zekere gelegenheid had zij te kennen gegeven, dat de woorden, uit België gerigt aan den Paus, de uitdrukking waren van de meening eener geringe meerderheid der katho lieken hier te lande. Had de regering ten opzigte van Duitschland aan hare roeping voldaan? In de zaak van Duchesne kon zij handelen zonder vrees voor de beschuldiging van slechts eene zegevierende magl toe te juichen. Voorts hechtte de heer Frère-Orban zijne goedkeuring aan de verklaring van het bewind, dat het bereid was in een onderzoek te treden omtrent wijzi ging der wet. België heeft behoefte aan goede verstandhouding met de waarborgende mogendheden. De minister van justitie verdedigde zijn departement tegen de beschuldi ging van gebrek aan activiteit in de zaak van Duchesne. De Belgische agenten hadden aan de Duitsche alle hulp verleend, en het regterlijk onder zoek is nog niet afgeloopen. ENQELAKD, LONDEN 7 Mei. In het hoogerhuis is door lord Henniker een ontwerp ingediend be treffende de vivisectie. Volgens dat ontwerp zouden de proefnemingen op levende dieren slechts mogen geschieden op bepaald aangewezen plaatsen en die plaatsen staan onder toezigt van een inspecteur. Ook zouden de proe ven eerst mogen plaats hebben nadat de dieren door kunstmiddelen gevoel loos zijn gemaakt. Ter eere van sir Ferguson Bower, den gouverneur van Victoria, die I zich thans met verlof in Engeland bevindt, werd dezer dagen te Londen een groot feestmaal gegeven. Bij die gelegenheid sprak de heer Ferguson Bower over den vooruitgang der Australische koloniën in het algemeen, en

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5