Te Schijndel heeft zich een jongeling, die le 's Hertogenbosch als mili cien zou worden ingelijfd, een vinger afgekapt, naar hij zegt, bij ongeluk. Men meldt uit MaastrichtZondag avond is de trein van den staats- j spoorweg, die ten 9.15 hier aankwam, in volle vaart met den trein van den Grand-Central-Beigedie naar Aken vertrok, in aanraking gekomen, doordat beide, uit tegenovergestelde rigting komende, zich op dezelfde rails ontmoetten. De botsing was geweldig; alle lichten waren in een oogwenk uitgedoofd terwijl alles dooreen werd geschud verscheiden wagens en de beide Iocomotivendie uit de rails sprongen, hebben veel geleden, terwijl een groot aantal reizigers wonden hebben bekomen, gelukkig niet van ernstigen aard. Het ongeluk had plaats, doordien het staats- en het Duitsche spoor sedert eenige 'dagen, wegens herstellingen aan eene der lijnen, tot op drie kilometer van Maastricht dezelfde baan gebruiken, zoodat een nieuwe wissel was geplaatst, dien men bij aankomst van den trein ver geten had te verleggen. 'sGRAVENlIAGE, 5 Mei- Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Amster dam de heer mr. J. C. J. ridder van Ilappard, thans regter in de arrond.- regtbank te Assenlot regter in de arrond.-regtbank te Sneek de heer mr. J. W. Telling, thans substituut-griffier bij die regtbank, en mr. D. J. R. Brants, thans kanlonregier te Raalle; tot kanlonregter te Brielle de heer mr. G. Stemberg, thans kantonregler te Sommelsdijk. Tot burgemeester der gemeente IJ 1st is benoemd de lieer jhr. 11. 11. A. J. de Geer. Door Z. M. is, ingevolge gedaan verzoek, ingetrokken de benoeming van den lieer W. H. G. van Santen, le Knijpe, tol ontvanger der directe belastingen te Ommen. Als zoodanig is thans benoemd de heer C. A. Pen ning Jr.thans te Baarlo. - Aan den heer H. C. van der Hotiven van Oordl is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Nederl. hoofdcommissie voor de wereld tentoonstelling le Philadelphia in 187G, en tot lid dier commissie is benoemd de lieer mr. W. G. baron Brautsen van de Zijp, te Arnhem. Door Z. M. is ingetrokken het besluit van 30 September jl.waaibij de heer J. M Reynvaan werd benoemd tot Nederl. consul voor Kanagawa en Jeddo, builen bezwaar of kosten van het rijk, en is tot die bediening benoemd de heer W. C. van Oordt. Door Z. M. is de lstï luit. jhr. J. A. Boreel de Mauregnault, van het wapen der cavalerie van het leger in Neêrl. ludië. thans voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie hier te lande, overge plaatst bij liet leger hier te lande en wel bij liet wapen der kon. maréchausse'e, onder bepaling dat hij bij dat wapen zal worden ingedeeld bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland; aan den lsleD luit. der artillerie van het leger in Nederl. Indië P. F. Vreede eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. 11. M. de koningin heeft den kolonel Enderlein, minister van oorlog, ter audiëntie ontvangen, ten einde aan 11D. te worden voorgesteld. - De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden werd medegedeeld dat de verslagen der commissiën van rapporteurs gereed waren omtrent het voorstel van de hh. Ivappeyne c. s. en nopens de maatregelen ter beteuge ling van hondsdolheid. De dag der discussie zal nader worden bepaald. De discussie over de artikelen van liet ontwerp betreflende het toezigt bij het oprigten van labrieken werd voortgezet. Art. 1bevattende het beginsel der iienoodigdc vergunning van het gemeentebestuur, werd aangenomen met 40 tegen 23 stemmen. Art. 2, bevattende eene lijst der 18 inrigtingen met bare onderdcelen, in artikel 1 bedoeld, werd mede aangenomen, nadat daaruit enkele onderwerpen zijn vervallen, als: de hennep- en vlasroterijen de spinnerijen en weverijen. Voorts zijn ook uitgezonderd kleine stoom- werktuigjes tot verschillende doeleinden. Uit artikel 4 is in overleg met den minister weggelaten de verpligting tot goedkeuring door gedeputeerde staten van de plaatselijke verordening in dat artikel bedoeld, blijvendealzoo de koninklijke magt lot schorsing of vernietiging ook hier van toepassing. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is rnede- deeliiig gedaan van een ingekomen schrijven van den minister van binnen- Iandsche zaken, in antwoord op de aanvrage van den gemeenteraad, hou dende dat er in de staatsbegrooting van het loopende dienstjaar geene gelden beschikbaar zijn als subsidie voor de lioogcre burgerschool alhier; maar dat bij de staatsbegrooting voor 1876 de zaak zal worden in overweging genomen. Zonder beraadslaging heeft de vergadering overeenkomstig het advies der regtskündige raadscommissie besloten, dat de gemeente zich in regten zal verweren in de voorziening in cassatie ingesteld door jlir. mr. I). J. C. van Lennep tegen een vonnis van de arr.-regtbank alhier, waarbij hem, met vernietiging van het vonnis van den kanlonregter le 'sllage, ontzegd is zijne vordering lot teruggave van 146.77, door den eischer volgens zijn beweren le veel betaald aan hoofdelijken omslag; en in welke zaak de vraag voornamelijk loopt over het begrip van hoofdverblijf. De heer Mock interpelleerde het dagelijksch bestuur over de onbegrijpe lijke wijze, waarop van de zijde van dat bestuur een rooftogt was gepleegd op de kraaijenneslen. Dat raadslid kon niet bevroeden hoe burg. en welh. zoozeer in strijd met de wetten en de harmonie der natuur een dergelijken feilen aanval konden bewerkstelligen, terwijl juist de algemeene politie-ver- nrdening straffen bedreigt tegen het uithalen van vogelnesten. Hel antwoord van den voorzitter had de strekking om den interpellant volkomen gerust te stellen, want hij herinnerde hem dat in het verbod expresselijk begrepen zijn de kleine vogels, zoodat de kraaijen hiervan zijn uitgesloten en men dan ook heeft moeten besluiten tol liet uitrocijen der nesten van dat ge- dieite in het Voorhout van wege den grooten last, dien de dames ondervon den. Overigens zijn b. v. op andere plekken, waar zich die vogels bij massa's bevinden, de nesten ongedeerd gelaten. De heer Mock replicerende gaf te kennen, dat hij voor het schoone geslacht zooveel égards had als eenig lid van de vergadering, maar meende toch dat men hier wat te ver was gegaan. Heden mogt het den heer E. Stein, med. doctor alhier, gegeven zijn den veertigsten verjaardag te herdenken van zijne optreding in de heel-, genees- en vroedkundige praktijk te dezer slede. In den morgen hebben zich twee commissiën uit leden zijner praktijk tot hem vervoegd om hem, onder gepaste toespraak, een Iraaije coupé en paardentuig als herinnering aan zijnen feestdag aan te bieden. BI! IT KN LAN DSC UK BKBKi 1 KN. BELC1IE. De minister van, buitenlandsche zaken heeft in de kamer van afgevaai digden het antwoord der regering op de Duitsche nota van 15 April rnedt gedeeld. Op de zinsnede, waarin gezegd werd, dat de rijkskanselier mt leedwezen gezien had, dat de Belgische regering de wenschenin de Duit sche nota van 3 Februarij uitgedrukt, van de hand wijzen zou, verklaar de Belgische regering le gelooven dat bij de slotsommen de rijks-kanseliet de grens der bewoordingen van haar eerste antwoord uit het oog verlore is. Zij toch heeft verklaard, dat, indien eenige mogendheden haar straf regt wijzigen, zij het vraagstuk zou hebben te onderzoeken en waarschjj; lijk de beweging volgen zou. De instructie betreffende de zaak van Duchest wordt met ijver voortgezet en de minister aarzelt niet, de verzekeringj te herhalen, den 26,len Februarij gegeven. Wanneer de Belgische regerit zal hebben kennis gekregen van de beschikkingen, in Uuitschland en elder genomen om de in de laatste Duitsche nota aangeduide veranderingen; brengen in de algemeene wetgeving, en die in overweging neemt in verbii met de zeden en overleveringen van België en met de vrijheden, door; constitutie gewaarborgd, zal zij zulks doen met de opregte begeerte or mede te werken tot de bestendiging der goede betrekkingen tussclieni verschillende mogendheden. De minister zal zich beijveren om de zinsn» in de nota van 15 April beireH'eude de drukpers-vrijheid aan het welgeval ligchaam mede te deelen. België heeft besloten zijne verpligtingen als; zijdige staat gestand te doen. Na de lezing van het antwoord heelt minister gezegd, dat er onder de feiten, waarover in de Duitsche nota: handeld werd, zich e'éu bevond, hetwelk een vraagstuk van strafregtbeln de zaak van Duchesne namelijk, en dat de regering hieromtrent nietst openhaar gemaakt Deze terughouding, vervolgde hij, behoort te won in acht genomen, totdat de instructie afgeloopen zij. Welke hiervan uitslag wezen moge. wij zullen ons gedragen overeenkomstig de verklar gen, tegenover het kahinet té Berlijn gedaan. Na voorts de verlangens' Duitschland betreffende wijzigingen in het stralwetboek te hebben h« nerd, zeide de minister: »üe diplomatieke bescheiden zijn u thans bek Met vertrouwen aan de kamer en aan liet land kennis gevende van den door ons gevoerden de gezindheiddoor ons aan den dag gelegd, i wij op nieuw een krachtig beroep op aller vaderlandsliefde. Wij gel» de getrouwe tolken geweest te zijn van de denkbeelden en gevoelen België gekoesterd. Deze gevoelens zullennaar wij hopenin Duitscï worden gewaardeerd." ENCiELJllllD, LONDEN 4 Mei. Te Dublin is dezer dagen aangehouden zekere Walsh, een Ier, 1847 wegens staatkundige misdrijven tot deportatie was veroordeeld zijnen straftijd nog niet had volbragt. Aangemoedigd door liet geta met Mitchel, had hij gewaagd zich op Engelsch gebied te vertoonen Te Liverpool zijn zeventien heeren voor de regtbank gedaagd we deelneming aan de kortelings gehouden hanengevechten aldaar. De n» der schuldigen zijn echter tijdig kunnen ontsnappen, en hunne namei ven onbekend. FRAKNRIJH. De Monileitr berigt dat de minister Say gereed is niet zijn re omtrent den slaat der financiën. Daarin zou ten duidelijkste de aansli ontbinding der kamer aangekondigd w orden; eerst eene volgende b zou in staat zijn het evenwigt tusschen uitgaven en inkomsten te lierslt --- Van regeringswege is bevel gegeven om het standbeeld van Nape weer op de Vendóme-zuil te plaatsen. De zuil zal weldra geheel sleld zijn. Zondag zijn ie Parijs weer drie reizigers in een ballon opgegaM het plan zoo hoog mogelijk door te dringende hh. de Fonvielle, Ik die onlangs met zijn vrouw met zooveel moeite uit de Noordzee door Engelsche visschers werd gered, en Marioteeen correspondents Times. Een zware regen maakte de opstijging hoogst moeijelijk, zooè reizigers eerst tegen half twee vertrokken zijn. Volgens den Fi: scheurde kort vóór de opstijging een gedeelte van den ballon. Wel I» heer Duruof, geholpen door zijn vrouw, binnen weinig tijd die scheur digtgenaaidmaar zagen toch de toeschouwers alles behalve gerust lid papier aan, dat, ter grootte van nagenoeg vijftig vierkante centimeters overvloede over de naden geplakt was. De togt is echter mislukt. Dek daalde 'savonds te 7 uur bij Troyes neder, na slechts een hoogte va» nieter te hebben bereikt. DUITSCI1LAV li. Volgens de Nd. sillg. Zeit. zal tegen het einde van Septemk Fulda een conferentie gehouden worden door de Duitsche bisschoppen onderwerp, dat ter beraadslaging aan de leden der conferentie zal" overgelegd, zal zijn: het stellen van een rapport over den legenw# toestand der katholieke kerk in Duitschland. De hoogleeraar in het staalsregt te Göttingen von Zacharih is ouderdom van 69 jaren overleden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2