LEIDSEHE COURANT. DINGSDAG 4 MEI BINNENLANDSCHE BËU1GTEN. 1875. M°. 103. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen ran den (letneenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. -Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar root 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f I.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 3 Mei. zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 iet! brt In de maand April kinderen, als: 65 zoons en 65 dochters. Overleden 97 personen, als: 18 mannen, 17 vrouwen, 33 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd: 35 paren. Bij de heden door commissarissen der stedelijke gasfabriek alhier ge houden aanbesteding waren de minste inschrijvers voor: 1°. het bouwen van een zuiverhuis met bijlokalen de heer J. C. Rijk, ad ƒ18800; 2°. het dem pen van een gedeelte der Binnenvest met aanbehoorende werken de heer Adr' Verhoog, ad ƒ3370; en 3°. het leveren en daarstellen van verschillende zuiveringstoestellen, pijpen enz. met hunne verbinding onderling de Kon. Nederl. grofsmederij, ad ƒ12490. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.50, 5.20 en ƒ2.60, en de laagste prijzen ƒ25.50, ƒ5.en ƒ2.55. 's Rijks museum van natuurlijke historie alhier ontving dezer dagen ten geschenke een exemplaar van den zamengedrukten Neptunus-beker (Poterion Amphitritae). DiL geschenk is afkomstig van den heer Jacob Ber.sbach, controleur l'lt klasse en ridder der Militaire Willems-Orde 4e kl. en werd door hem aangetroffen in de zee, bespoelende een der in de nabjj- heid van Macassar gelegen eilanden. Het bezit vooral wetenschappelijke waarde omdat de juiste plaats van herkomst van het voorwerp bekend is, terwijl daarenboven elke aanwinst van voorwerpen van deze reusachtige, nog zoo weinig bekende, sponssoor- ten op hoogen prijs moet worden gesteld. Gisteren werd hier eene inrigting geopend, welke wel algemeen ge kend en gewaardeerd mag worden. Het hoofdbestuur der Leidsehe vereeni- ging tot bevordering van geregeld schoolbezoek wenschtc jongens en meis jes, die de scholen voor gewoon lager onderwijs, zoowel openbare als bij zondere, verlaten hadden, in de gelegenheid te stellen nog eenig oitderwijs te genieten, ten einde de eens verkregene kennis te bewaren en uit te breiden Daarmede nu werd gisteren een begin gemaakt. Ünder leiding van den heer J. van der Jagt, hulponderwijzer alhier, werd eene school geopend in een der lokalen van het nieuwe schoolgebouw op de Gedempte Marendorpsche Achtergracht, daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan. De voorzitter en een der leden van het hoofdbestuur der ge noemde vereeniging spraken een kort woord tot de leerlingendie ten ge tale van 12 waren opgekomen, en uitten den wensch, dat zij hier nog veel moglen leerenwal hun nuttig zou zijn voor hun volgend leven. Het is zeer te hopendat deze herhalingsschool spoedig door vele leerlingen be zocht zal worden; zij voorziet in eene groote behoefte, daar zeer vele kin deren vergeten wat zij op de school hehhén geleerd, indien zij zich niet voortdurend blijven oefenen. Moge het doel der vereeniging door velen be vorderd worden. De majoor J. J. C. baron Taets van Amerongenvan het rcg. veld-artillerie, alhier in garnizoen, is naar 's Ilage overgeplaatst als kommandant van de aldaar gestationeerde batterijen. In dfe Engelsche Economist is in haar geheel opgenomen eene vertaling van het adres van de Leidsehe kamer van koophandel, van 31 Maart 11., waarbij de aandacht der regering gevestigd werd op de ongegronde beschul diging geuit in de .Economist in een artikel: *The Lock-out in South Wales," dat Nederland onder de landen behoortdie beschermende inkomende regten heffen. De Economist voert tot verontschuldiging aan, dat deze onjuiste voorstelling niet gegeven was in een harcr eigene artikelenmaar in een brief van den directeur der //Dowlais Iron Works in South Wales,'' voor wiens opgaven de redactie niet verantwoordelijk is. [N. II. C.) Door de commissie voor de acle-examens voor het lager onderwijs in ■deze provincie zijn Zaturdag 11 van de 12 candidaten in de handwerken toegelaten, te weten: mejufvr. C. M. Berg, E. D. te Boekhorst, W. te Boek horst, P. van Dijk, D. Schotman, uil Dordrecht; J. P. Biereveld, uit Briclle; f- H. Gleym, te IlellevoctsluisA. P. M. La Porte, uit Dirkslandallen voor nut en smaak; voor nut alleen, mej. J. S. Iloltheyer, te Dordrecht; V M. de Kelder, te Heenvliet; A. W. Waltber, te fiorinchem. Zeven candidaten legden examen af voor de acte in de Frausclie taal; 3 werden afgewezen en 4 toegelatennl. mej. J. M. Beukmanuit 's Hage J. G. Biermans. te Rotterdam; F. P. Boomsma, te Brielle; P. Stronk, te Kralingen. Wij vernemen dat de beursbezoeker, die Woensdag 11. bij het aangaan der beurs te Amsterdam door een zoo ernstig toeval werd getroffen, thans weder geheel hersteld is; alleen is hem aanbevolen nog eenigen tjjd rust te nemen. Bij kon. besluit van 24 April jl. is bepaald dat de bij besluit van 12 Mei 1874 ingestelde medaille, voor hen die deel hebben uitgemaakt of zul len uitmaken van de verschillende expeditifin tegen Atchin, zal gedragen worden aan een Nassau-blaauw lint, ter breedte van 3.8 cM. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dal de eerstvolgende regtstreeksche verzending van brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika door middel van de stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij zal plaats hebben uit Rotterdam op Woensdag 5 Mei e. k. in plaats van op Zaturdag den ls,e» dier maand. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, dd. 30 April, bevat de mededeeling, dat de Indische regering uit Atchin alleen bevredigende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand ontvangen had. De Nederl. hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia heeft allen die aan deze tentoonstelling wenschen deel te nemen en zich nog niet hebben aangemeld of die het hun toegezonden inschrijvingsbillet nog niet ingevuld hebben teruggezonden, verzocht dit te doen, voor 15 Mei e. k. aan het adres van den voorzitter der hoofdcommissie te Haarlem. De juiste tijd van inzending zal later door de commissie worden medegedeeld; als uiterste termijn kan echter reeds nu de maand November van dit jaar worden vastgesteld. Door den heer Loman en een honderdtal andere hoogleeraren en pre dikanten der moderne rigting is een adres ingediend bij de tweede kamer ter zake van de aanhangige wet regelende het hooger onderwijs. Zij nemen de vrijheid aan de kamer met den meesten aandrang in overweging te geven: of aan het aanhangige ontwerp hare goedkeuring te weigeren; of daarin zulke wijzigingen te brengen, dat, 1°. aan alle landsuniversiteiten het bestaande theologisch onderwijs uitgebreid, immers meer in overeen stemming met de hedendaagsche eischen der godsdienstwetenschap gebragt, en dientengevolge meer algemeen bruikbaar gemaakt worde; 2°. behoudens hetgeen de kerkgenootschappen, op grond van verkregen regten, mogten kunnen eisehen, geheel gebroken worde met het stelsel van subsidiering van kerkelijke scholen, feitelijk aan de zorg en het toezigt van den staat onttrokken. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de bh. D. J. Veen, W. van den Hoonaard, J. D. Kautz- mann en F. A. Franssen. In Drenthe zjjn toegelaten de hh. G. J. Aulink en P. J. Steebeek. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft voor eene vacature in dat college de volgende voordragt opgemaakt: 1». mr. P. A. J. Bouvin, kanton- regter te Zierikzee; 2°. mr. W. J. Karsten, regler te Brielle; 3°. mr. E. Star Busmann, regter te Almelo. Volgens de N. R. C. is door mej. H. Blomop den 24,ltn April 11. te Rotterdam overleden, gelegateerd aan de volgende inrigtingen: de diaconie der Ned. geref. gemeente ƒ4000, de groote diaconiescholen derzelfde gemeente ƒ3000, de kleine diaconiescholen derzelfde gemeente 2000, het geref. burger-wees huis ƒ2000, het diaconie ledematenhuis van gezegde gemeente ƒ2000, het Nederl. zendelinggenootschap ƒ1000, het Nederl. bijbelgenootschap ƒ1000, de inrigting voor doofstommenonderwijs ƒ2000, de werkinrigting voor hulp behoevende blinden ƒ2000, het kinderziekenhuis 1000, de armen der Nederl. israëlitische gemeente ƒ1000, allen te Rotterdam, en de vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers te 'sGravenhage ƒ1000, alles vrij van suceessieregt. Zaturdag morgen omstreeks drie uren ontstond er brand in eene schuur, onder de gemeente Hilligersbergeven buiten de Heulbrug te Rotterdam. In die schuur waren kermistenten geborgen, welke een prooi der vlammen zijn gewordenzoo ook is er een paard verbranddoch anderendaar nog gestald, zjjn gelukkig gered. De tenten zijn geassureerd.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1