PEK TELEGRAAF. Leeuw, kommamieur der orde van de Eikenkroon en ridder der Militaire Willemsorde 4e kl.sedert 1848 griffier der stalen van Friesland. De over ledene bekleede overigens nog de betrekkingen van onder-voorzitter van het algemeen collegie. van toezigt op het beheer der goederen van de hervormde gemeenten in Nedeiland en van secretaris van het provinciaal collegie van toezigt op de kerkelijke administratie in dit gewest. Door dit afsterven verliest de staat een getrouw en bekwaam ambtenaar, zoo ook de provin cie, wier belangen hij evenzeer met de meeste naauwgezetheid en ijverige pligtsbetrachting vervulde; ook in de andere betrekkingen was de overledene steeds een toonbeeld van werkzaamheid. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ43.50 a ƒ41.— 2e soort ƒ35.50 per Vi ton. Te Dockum is Donderdag nacht de in de nabijheid van die stad aan den grindweg naar Holwerd staande boerenhuizinge, bewoond door II. Gor ter, geheel een prooi der vlammen geworden. De bewoner, uit den slaap opgeschrikt, had naauwelijks den tijd zich en zijne kinderen te redden. Voor dat er hulp kon worden aangebragt, was de brand reeds zoover ge vorderd, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De geheele inboedel is dan ook mede verbrand. In de gemeente Ferwerderadeel is het raadslid, de heer J. D. Lont, te Hallum, vroeger voorloopig geschorst, thans door gedep. staten uit zijne betrekking ontslagen. De oorzaak van dit onslag is eene op verzoek van armvoogden van Marrum opvolgelijk gedane leverantie van p. m. 3 hectoliter gort, ten bedrage van ongeveer 35. Van Schiermonnikoog meldt men het volgende: Naar men verneemt, bestaat bij den heer mr. J. E. Banck, eigenaar des eilands, het plan eene stoomboot of elegant ingerigt vaartuig in de vaart te brengen tusschen Oostmahorn en Schiermonnikoog, mits dat vaartuig tevens kan dienen tot vervoer der brievenpost. Door den heer Banck moeten daartoe bij de be voegde autoriteit reeds de noodige pogingen in het werk gesteld zijn en in verband daarmede zou de inspecteur der posterijen reeds het eiland hebben bezocht. Te Zierikzee is uitgegeven een valsche gulden met het jaartal 1863 en te Neede zijn ontvangen twee valsche kwartjes met de beeldtenis van ko ning Willem II en het jaartal 1849. 'sGRAVENHAGE, 1 Mei.. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. D. van Klinkenberg, adjunct-commies bij de directie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam. Aan den heer S. J. B. Lijnmijer, kamerbewaarder en concierge bij de algemeene rekenkamer, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Heden morgen ten 7 ure vertrokken de staf en de drie escadrons van het le reg. huzaren van bier naar Haarlem. Z. K. H. de prins van Oranje, in unilorm van generaal-inspecteur der cavalerie, deed, gevolgd door een talrijken stal, aan de vertrekkende troepen tot nabij Leiden uitgeleide, ter» wijl de muziek der grenadiers en jagers het corps tot in het Bosch vergezelde. Het 3e reg. huzaren, uit Amsterdam en Haarlem, is heden middag ten 2 ure in zijn nieuw garnizoen alhier binnengekomen. Z. K. H. de prins van Oranje was de troepen te gemoet gereden. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de brood- en meelfabriek le dezer stede werd eergisteren alhier gehouden. Door den voorzitter werd een uitvoerig verslag uitgebragt omtrent den toestand dezer naamlooze vennootschap in 1874, waarin allereerst, 41. a. van het 12 -jarig bestaan dezer onderneming, dat zij in het algeloopen jaar mogt herdenken, belangwekkende bijzonderheden werden medegedeeld omtrent de prijzen van het brood gedurende dat tijdvak. Terwijl gedurende de laatste vijf jaren, waarin de broodzetting bestond zonder den accijns, de maximumprijzen va rieerden voor het gebuid tarwebrood tusschen 40 en 29, voor het ongebuid tusschen 34 en 22 en voor het roggebrood tusschen 19 en 12% cents, wa ren de prijzen sedert de oprigting der fabriek: 24 ets. als maximum, 18 ets. als minimum voor het gebuild tarwebrood, 17 ets. en 13 ets. voor het ongebuild, 12 en 9 ets. voor het roggebrood, terwijl daarbij vooral moet worden gelet dat die maximumprijzen slechts tweemalen in het 12%-jarig tijdvak voor eenige maanden slechts behoefden gesteld te worden. Bleek uit dit hoogst aanzienlijk verschil van prijs overtuigend de nuttigheid dei- fabriek, de voordeelen die de gemeentenaren er van genoten hadden zijn nog tastbaarder, als men blijkens naauwkeurige berekeningen het cijfer, dat door de ingezetenen gedurende dat tijdvak ten gevolge der oprigting van de fabriek aan brood minder betaald is, verneemt, namelijk: acht tonnen gouds. Ook in het afgeloopen jaar is de productie geslegen. Er werden toch 276 lasten graan meer vermalen dan 1873 en 354,762 kilos brood meer geleverd dan in het vorig jaar, zoodat het debiet met bijna 1070 is vermeerderd. BUITENLANDSCHE BEUtGTEiN. EKOELAlfD. LONDEN, 30 April. De installatie van den prins van Wales als grootmeester der Engelschc vrijmetselaars heeft met grooie pleglighcid plaats gehad. Niet minder dan 10000 broeders waren er bij tegenwoordig, allen naar rang in het costuum der orde. Verscheiden buitenlandsche loges lieten zich door deputation ver tegenwoordigen. De heer Michel Chevalier bevindt zich thans hier te lande en wordt als strijder voor de handelsvrijheid in de groote fabrieks- en handelsteden feestelijk gehuldigd. Te Liverpool heeft dezer dagen zekere mevrouw Mellor eene uiterst moedige daad verrigt. Terwijl zij in haar rijtuig langs de straat reed, zag zij hoe een grooie hond, die blijkbaar dol was, een klein meisje in de hand beet. Dadelijk stapt zij uit, baant zich een weg door het toegeloopen volk rondom het gillende kind, en begint zonder aarzeling de wond uit te zuigen. Daarna neemt zij het meisje mede naar den naasten apotheker, laat de wond cautcriserenen brengt de kleine patiente naar huis. - De guicowar van Baroda zal waarschijnlijk naar Madras worden ge voerd en van daar verder het binnenland in, waar zijn tegenwoordigheid geen gisting kan doen ontstaan. Na zijne afzetting was hem eerst de keus van zijn verblijf gelaten, maar daar hij het over hem uitgesproken vonnis niet erkent, wilde bij uitsluitend zijn paleis te Bare da tol verblijf hebben. De Maharatlen-bevolking is over de uitspraak tegen den guicowar zeer on tevreden en men zal hem dan ook uit hare omgeving verwijderd houden. FRAKKKUH. Volgens het Bien public heeft de minister van binnenl. zaken aan dt prefecten eene circulaire doen toekomen, waarbij deze uitgenoodigd worden de gemeenteraden te verwittigen, dat zij waarschijnlijk tegen het einde van dit jaar een gemagtigde zulleu moeten benoemen in het kiescollegie van den senaat. Betreffende de Donderdag 11. gehouden zitting der permanente commis. sie zijn geene bijzonderheden bekend geworden. -- De minister van marine heeft, volgens de Siècle, bij aanschrijvin: aan de maritime prefecten en de eskader-commandanten, aan de marint. officieren het dragen van knevels en van de «mouche" onder de onderlid verboden en voorschriften gegeven omtrent de wijze, waarop zij het har geknipt en hunne bakkebaarden dragen moeten. De Gaulois maakt thans het manifest openbaar van de jonge Bom partisten, dat door dit blad genoemd wordt het progressistisch keizerrijk! De oud-Bonapartisten worden aangemaand de dwalingen van het bewin: dat zij gediend hebben, af te zweren en zich bij de nieuwe rigting aan! sluiten. DiriTSfCHLAN». De regtskundige commissie uit den rijksdag heeft besloteneen voo stel te doen tol opheffing der regtbanken van koophandel. Dit besluit het in de handelskringen veel opschudding te weeg gebragt. In de volgent; maand zal (Je algemeene vereeniging uit den Duitschen handelstand et vergadering houden, om tegen de opheffing te protesteren. Naar men zegt is uit Berlijn een krachtig vertoog aan de Meckl# burgsche regeringen te Schwerin en Strelitz gerigt, om haar aan te sport» vóór de najaarszitling van den rijksdag althans de noodige stappen te dol om in de zaak der Mecklenburgsche grondwet eene beslissing le verkrijgt» Uit Posen meldt men dat het Kreitsgerigt aldaar aan den proeureof generaal had voorgesteld twee dekens uit de gevangenis te ontslaan,» nu reeds zes en acht weken in hechtenis zijn, omdat zij weigeren getiiitj nis af te leggen in de zaak van den geheimen Pauselijken delegaat. li antwoord was, dat deze twee geestelijken nogmaals in de gelegenheid ;j steld moesten worden om het verlangde getuigenis te geven. Daar zij blev weigerenzijn zij naar de- gevangenis teruggebragt. In de maand Junij zal te Berlijn eene algemeene vergadering vvori gehouden van Doopsgezinden. In het marktvlek Wichstadtl in Bohemen zijn op 25 April 28 huize 12 kleinere huizen en 10 schuren afgebrand. LONDEN, 30 April. In de steenkolenmijn Bunkerspill, in Noord-Sli fordshire, is een ontploffing ontstaan, waarbij naar men zegt 37 menscli het leven hebben verloren, TARIJS, 30 April. De consultative commissie voor de drukperswet gisteren vergaderd. Vier directeuren van Parijsche bladen en drie direclt ren van provinciale bladen braglen hunne adviezen uit. De minister justitie zeide dat de regering, wcnschende den staat van beleg zoo spoel mogelijk op te heflenpractische maatregelen wil nemen in overeenstem» met den toestand van het oogenblik. WIESBADEN, 30 April. De keizer heeft heden wapenschouwing geliom1 over de garnizoenen van Wiesbaden en Biebrieh, en geeft heden een dit van zestig couverts. KONSTANTINOPEL29 April. De oecumenische patriarch heeft deputatie ontvangenwelke hem een brief van uitnoodiging ter bijwoni van het oud-katholieken-kongres te Bonn (in Augustus a. s.) overhand® Naar men verneemt zullen vier gedelegeerden der orthodox-oostersche ki aan de werkzaamheden van het congres deelnemen. OPGAVE VAN DRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Maart door het postkantoor te Leis zijnverzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wier geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mej. G. J. de Koning, J. Boas.-Dcutsch, mej. B. Kempen, P. van Geens (2 stuks), Möller, A. Westerhuis, Vreedenburg, te Amsterdam; mej. J. D. M. van Leeuwen, te Bennebroek; A. Pull Dersdorf; J. Verschuren, te Noordwijkerhout; Ooiman, J. B. Roersch, bei te Rotterdam; P. van Boon, le Rhijnsburg; C. D. L. Bithler, te Utrecht; van Deyi, te Wilni's; M. Breedveld, wed. J. Ruigrok, mej. A. van der* sen, P. Benning, allen niet vermeld. Briefkaarten: Ch. F Bon, te A© dam; Nicuwenhuizen, E. S. Groeneveld, beiden te 's Gravenhage; G. D lenburg, te Leiden. strafzaken door het Kantongcregt le Leidt l li Ti g M al IK ta mi zei zoi dei voc vor alhi Gewezen vonnissen 111 dd. 26 April 1875. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 2 wegens het werpen van vuilnis op de openbare straat. 1 wegens het zitten op een door honden getrokken kar. 1 wegens het slagten van vee, zoodanig dat die handeling door bliek gezien kon worden. 2 wegens het laten losloopen van honden die als trekdieren w erden geur» 1 wegens het spelen met centen op de openbare straat. 1 wegens het des avonds den tol te sluiten zonder daarbij een li® plaatsen. I wegens het oprigten van een bordeel zonder daarvan aangifte te do« Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, O. DRABBE. van waa digii dat heffe voors hrief wiem -deze toegel horst, P- H. voor 4- M.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6