BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 3 Mei .1375, V°. 302. STADS-BERICHTE IV. SCJHUTTEUH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in- 1841 tot 1849 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1850 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1875 en het tiende, of dat der geborenen in 1840, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot dc vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Zaterdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve dè personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lc" Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van bet woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit Israelite der wet van den 31 December 1832, Staatsblad n". 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand)van heden af, van des voor middags 10 tot 's namiddags 4 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór dfe inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens bet straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het geial hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuisen wel Op Zaterdag den 15 Mei 1875, de bewoners van Wijk I, II en III Op Dinsdag den 18 Mei 1875, de bewoners van Wijk IV en V Op Woensdag den 19 Mei 1875, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 21 Mei 1875, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingoni op den bepaalden dag zich stiptclijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders hel tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopennader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr; Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algeineene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- dus rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tosschen 10 en 1 uur, vóór den lijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk jol c'en 11 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou ujn ingelijfd, door Burgemeester en Wet houders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. 12),houdende eene^geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zarnrn-genoinen. En wordt deze door aanplakking en door ijl afgekondigd, Leiden, 1 Mei 1875. v. D. BRANDELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris aanplakking en door plaatsing in de Leidsehe Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, 311 8ih'eZ'e" ('c jdfeSsen van: 1°. Leonardos Ezechiel Nieuwenhuizen, winkelier, ij: vrarft waal!')Ö aar' ('e Gedeputeerde Slaten dezer provincie vergunning p.7 om zÜn pakhuis in de Mosterdsteeg n°. 14 een papiniaanschen - sir C m°?c" ('oei' plaatsenen 2°. Diedebicbs Anthonius Johannes IIoogen- =3hierA1a" \"'ma Hoogenstraaten Zoon), banketbakker, wonende al- aaart)!) verzoekende om in zijn huis aan de Breêstraat n°. 104 een I 0!:fm te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de eommodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Vrijdag den 7,,cn Mei aanst. 's voormiddags te e//iiren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, I Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85). in zijne vergadering van heden, het kohier van de plaatselijke di recte belasting voor het jaar 1875 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ler Secretarie dezer gemeente (Financiëele afdeeling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op het kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd Wets artikel zijne bezwaren tegen den aanslagbij verzoekschrilt op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 April 1875. E. KIST, Secretaris. Sedert de generaal van Swieten met het gros zijner troepen Atchin heeft verlaten, schijnt men ook den predikant en den pastoor, die bij de expeditie dienst dedenweder van het toonel des oorlogs te hebben afge roepen. Volgens de Kerk. Cour. wordt, ten einde te voorzien in de geeste lijke behoeften der te Atchin achtergebleven militairen, die onder het bevel staan van den r. k. generaal-majoor Pel, vier malen 'sjaars een pastoor er heen gezonden van gouvernementswege. De predikant en kerkeraadslcden van Padang hebben gemeend, dat er iets onbillijks in gelegen was, dat aan roorasche militairen werd gedachtterwijl de protestantsche soldaten voorbij werden gezien, en hebben dus gevraagd, dat ook aan een predikant de zelfde last zou worden opgedragen. Aan de klagt van den kerkeraad te Padang is echter geen gevolg gegeven. Volgens een heden te 's Gravenhage ontvangen particnlier telegram uit Nederl. Indië, is tot directeur van het binnenlandsch bestuur benoemd de heer C. Bosschei', directeur van het depart, voor onderwijs, eeredienst en nijverheid, en lot directeur van evengenoemd departement de heer Henny, secretaris van dat departement. De krijgsraad in dc l*te militaire afdeeHng heeft bevel van gevangen neming verleend tegen den voortvlugtigen 2den luitenant van het 4de reg. infanterie II. S.die door den auditeur-militair vervolgd wordt wegens feite lijke aanranding der eerbaarheid en desertie voor de eerste maal in tijd van vrede; den lsten Febr. jl. is hij uit het hospitaal te Utrecht, waarin hij ver pleegd werd, ontvlugt en sedert niet teruggekeerd. De soldaat Roghair, wien, evenals den lslen luit. Comfuriusde beide oogen zijn uitgeschotenis met een transport koloniale militairen in het vaderland teruggekeerd. Roghair heeft ƒ300 pensioen. In Indië bragt men voor hem bovendien ƒ6000 bijeen; bij aankomst in Nederland werd hij aan de boot opgewacht door heeren en dames, om hem deelneming te betuigen en deze lieten de bewijzen dier deelneming in den vorm van bankbillelten in zijn handen achter; één daarvan was ƒ200 groot. (V. D Door het prov. kerkbestuur van Groningen zijn als candidaten tot de II. dienst toegelaten de hh. P. G. Siemens, van Uithuizen, en J. Nier- strasz, van Maastricht. Kerkvoogden der Ned. herv. gemeente van Waarder- en Langeruige- weide en eigenaars van graven op de begraafplaats dier gezindte, hebben een beroep bij Z. M. den koning ingesteld tegen een besluit van ged. staten van Zuidhollandtot sluiting van de begraafplaats onder Waarder. In de gemeente de Rijp zal op den 5deD Mei aanst. de 3009te geboorte dag van Leeghwatet' herdacht worden. Een gedenksteen, in het raadhuis geplaatst, zal op dien dag onthuld worden. Te Leerbroek heeft Woensdag II. een treurig ongeluk plaats gehad. Twee leidekkers, op eene stelling aan het dak der kerk werkende, vielen door het breken van het touw, waaraan de stelling hing, van eene hoogte van ongeveer 20 meter. Een van hen was onmiddellijk dood en de ander heeft beide beenen eneen arm gebroken. De overledene laat een vrouw met 7 kinderen na. Dezer dagen, meldt het tJbl., heeft te Parijs een tweede concert plaats gehad, met het doel om het groole orgel, bestemd voor het Paleis voor Volksvlijtaan een nieuwe proef te onderwerpen. Zij werd bijgewoond door een groot aantal mannen op het gebied der toonkunst vermaard; ook de Nederlandsche gezant bij hel Fransche bewind, de heer van Zuylen van Nijevelt, de heer Litbeck, de componist, bevonden zich onder de toehoor ders. Door alle aanwezigen werd het prachtige orgel uit de werkplaats van de hh. Cavaillé-Col ten zeerste geprezenen dit buitengewoon gunstig oor deel wordt ten volle gedeeld door de dagbladen en de meer bijzonder aan de muziek gewijde organen. In zuiverheid van toon, rijkdom en volheid van geluid, fijnheid vanldank, met één woord, in elk opzigt wordt het een meesterwerk van orgelbouwkunst genoemd. Een pijnboomen-bosch van ongeveer 45.ares grootte, toebehoorende aan den heer Arnoldls, burgemeester van Sittard, is verbrand. De schade wordt begroot op f 300. Men meent den brandstichter op het spoor te zijn. Men meldt uit Leeuwarden: Alhier is op 68-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer mr. A. van der Laanridder der orde van den Nederl.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5