boor directie en commissarissen van de handelmaatschappij is aan Z. M. den koning de volgende voordragt aangeboden ter benoeming van een direc teur, ter vervanging van den heer A. A. van Bosse, wien op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend: jhr. P. Hartsen, president der kamer van koophan del te Amsterdam; A. de Haan Azn., lid der firma Tulein Nothenius de Haan, en C. Roosmale Nepveu, lid der firma Blaauw C°. Het stoomschip Celebes is den 25steD van Nieuwe Diep naar Batavia vertrokken en de Conrad is op 22 April te Batavia aangekomen. Ds. Astro, pred. te Rotterdam, heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. Op de vergadering der synode van de Chr. geref. kerk, welke dit jaar te 's llertogenbosch zal plaats hebben, is onder de punten ter behandeling door de afgevaardigde predikanten en ouderlingen der onderscheiden pro vinciale kerkbesturen opgenomen de vraag of het al of niet wenschelijk is om de theologische school van Kampen naar Leiden te verplaatsen. Door de voorstellers is, naar men verneemt, o. a. als reden opgegeven, dat het de stildenndë jongelingschap in staat zou stellen, zich ter algemeene ont wikkeling en beschaving met vrucht tc kunnen toeleggen op het aanleeren van Oostersche talen, o. a. het Maleisch, voor diegenen, welke zich later aan den zendingsarbeid zouden wenschen te wijden, waartoe te Leiden ruime gelegenheid bestaat zonder overwegend financiëel bezwaar te veroor zaken. Men verneemt dat sommige besturen zich met dit denkbeeld minder kunnen vereenigen en het wenschelijkcr zouden achten, dat, zoo zulks uoodig bevonden werdmeer leeraren aan de Kamper school worden toegevoegd. Omtrent den plaats gehad hebbenden brand te Brandwijk nabij Gorin- cliem meldt men dat, na het door de justitie aldaar ingestelde locale onder zoek de hoogbejaarde hoofdonderwijzer dier gemeente Z. op haren last gearresteerd en gevankelijk naar het cellulaire huis van arrest teGorinchem overgebragt is, als verdacht^van moedwillige brandstichting. Een briefje, door Z. in der haast en heimelijk aan zijne afwezige vrouw geschreven tijdens de officier van justitie zich in zijne woning bevond, en waarbij hij haar o. a. op het gemoed drukte, bij een verhoor vooral op hare hoede te zijn, wist die regterlijke ambtenaar in handen te krijgen, en dit heeft voornamelijk lol de aanhouding van Z. geleid. Naar men uit Harlingen meldt, wordt aldaar aan de zeekust, ten noor den der haven, veel eltt gevangen, iels dal zeer zeldzaam is. Men meldt uit Maastricht: Wederom is de groote of St. Servatius- processie, die jaarlijks alhier gehouden wordt, aanstaande (i6 Mei), en met haar komt de quaeslie of zij al of niet begeleid zal worden door de dienst doende schutterij weder op het tapijt. In het afgeloopen jaar, bij afwezig heid van den burgemeester, is de gewapende burgerwacht, door den wet houder Coenegracht, uit naam van hel dageljjksch bestuur gerequireerd en velen waren van gevoelen dat de gedane oproeping tot het bijwonen eener godsdienstige plegtigheid in strijd was met de bepalingen der wet. Dit gevoelen is ook, in een der laatste zittingen van het collcgie van burg. en weth., door den heer Pijls, burgemeester, gedeeld, die verklaard heeft een door de wethouders genomen besluit, waarbij de tegenwoordigheid der schut terij op nieuw wordt gelast, niet te zullen uitvoeren en krachlens de hem bij de gemeentewet geschonken bevoegdheid de vernietiging aan den koning te zullen voordragen. Gedep. staten van Limburg, over dit verschil van zienswijze gehoord, hebben zich, in een uitvoerig verslag aan Z. M. den koning, aan de zijde van de wethouders geschaard en tegen de vernieti ging van het genomen besluit geadviseerd. Hbl 'sGRAVENUAGE, 26 April. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur-generaal bij het prov. geregts- hof in Friesland de heer mr. W. Terpstra, advocaat-generaal bij het hof in Zuidholland; tot advocaat-generaal bij het prov. geregtshof in Zuidholland de heer jhr. mr. van den Bergh, advocaat-generaal bij het hof in Limburg. De hoofdingenieur bij de marine op wachtgeld A. J. 11. Beeloo is be noemd tot hoofdingenieur bij de marine voor algemeene diensten. De l!t" luit. der artillerie P. de Wijs, die van bet leger hier te lande bij dat in Oost-lndie is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, liet l»!c reg. vesting-artillerie ingedeeld. Genoemden officier, die benoemd is tot lidder der Militaire Willemsorde, zal dat onderscheidings- teeken in de volgende week te Breda op eene plegtige wijze uitgereikt worden. 11. M. de koningin heeft Zaturdag een groot diner gegeven, waaraan BH. KK. HH. de prinsen Alexander, Hendrik en Frederik. de prinses von Wied en onderscheidene hofdignatarissen hebben deel genomen. Z. K. 11. prins Hendrik en Z. K. 11. prins Alexander waren gisteren voormiddag bjj de godsdienstoefening in de Waalsche kerk tegenwoordig, waarbij de heer Ed. de Pressensd, predikant te Parijs, de dienst waarnam. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Op de door de arrond -regtbank alhier opgemaakte aanbeveling ter vervulling der opengevallen betrekking van kantonregter te Voorburg zijn geplaatst: jhr. mr. A. B. P. van Kinschol, kantonregter te 'sGravendeel; mr. D. W, Nibbelink, kantonregter te Doetinchcm. en jhr. mr. G. W. Mol- lerus, kantonregter te Heusden. Door onderscheidene particuliere en aanzienlijke sladgcnooten werd Zaturdag ,jl. in het hotel de l'Europe aan de officieren van het 1° Mei van hier naar Haarlem vertrekkende le reg. huzaren een luisterrijk afscheids diner aangeboden. De afmarsch van hel l« reg. huzaren uit deze stad naar de nieuwe garnizoensplaatsen is geregeld als volgt: voor het 1' escadron, dat onder kommando van den ritmeester graaf van Li nden, te Amsterdam in garni zoen zal komen, aanstaanden Vrijdag 30 April; voor den staf en de drie overige escadrons met bestemming naar Haarlemop Zaturdag ochtend 1 Mei. Te Leiden sluit zich bij hel corps aan het reservc-escadron en depót, als mede dë hoofdadministratie. Zaturdag middag tusschen 2 en 4 ure zal liet 3< reg. uit Haarlem alhier binnenkomen. Den kapitein bij de normaal-schietschool v. R. is jl. Zaturdag mid dag in zijne woning in de Trompstraat een ongeval overkomen. Bij het overbrengen van een geweer, dat geladen bleek te zijn, van de eene naar eene andere kamer, ging dat wapen op het portaal plotseling af, het schot ging den officier door de hand, waarvan een ernstige wond het gevolg was. BUITEN LANDSCHE BEUIGTEN. FRANKRIJK. Volgens le Soir heeft de heer Say een geheel nieuw financieel plan bedacht. De gedwongen koers zou opgeheven en de Morgan-leening afgelost worden. Een vernuftig uitgedacht stelsel van annuïteiten zou het tekort in de spaarkassen aanvullen en de fondsen opleveren, die voor de reorganisatie van het krijgswezen worden vereischt. La Liberie is tot eene boete van 500 fr. en IVnivers tot eene boete van 100 veroordeeld, wegens het in omloop brengen van valsche tijdingen. Die bladen hadden gemeld, dat de militaire autoriteiten straffeloos in de kazernen le Parijs allerverderfelijksle vlugschriften lieten verspreiden, die de discipline bij het leger moesten ondermijnen. O. a. zou eene brochure ol manifest in de kazernen gebragt zijn, getiteld: «Gepasporteerde onderoffi cieren aan de jong-soldatcn". Bij onderzoek was gebleken dat geen enkel exemplaar van het bedoelde manifest in de kazernen van Parijs was ge bragt. Het stuk moet zijn verzonnenmet het doel om onrust onder hel publiek teweeg te brengen. Donderdag 11. is er 's nachts brand ontslaan in de groote lucifersfabriek te Pantin, nabij Parijs. De werkplaats van de doosjes en de zagerij zijn' eene prooi der vlammen geworden. Voorts zijn verscheidene andere tot dt fabriek behoorendc gebouwen zwaar beschadigd. Aan materialen is, naai schatting, eene waarde vernield van 200,000 fr.de schade aan gebouwen wordt op eene gelijke som geraamd. Voor het overige is geen der perso- nen gedeerd. SPANJE Volgens berigten uit Madrid hebben de brigade-generaal Borrero et generaal Montenegro bij Cherta, in de provincie Valencia, eene afdeeliig Carlisten overvallen30 Carlisten werden gedood en 207 krijgsgevangen gemaakt, onder welke de aanvoerder en 13 officieren waren. Eene afdee- ling Carlistische cavalerie, die tot in de provincie Albacete doorgedronget was, is door de regeringstroepen teruggedreven. Berigten uit Cuba maken gewag van een bij Las Cruces geleverd go vecht, waarbij de opstandelingen werden geslagen, terwijl 70 hunner sneuvelden. De Cubaansche troepen plunderden het district Lagua. DUIT8CHLAND. De Nat. Zeit. berigt dat het wets-ontwerp tot regeling van den regis toestand der oud-katholieken door de commissie, in het huis der afgevaar digden benoemd om het te onderzoeken, met zeer geringe wijzigingen ii goedgekeurd. Men verwacht dat de voordragt binnen zeer korten tijd tol stand zal komen. De Bank- und Hand.-Zeit. deelt mededat de behandeling van hel regtsgeding-von Arnim tegen het einde van Mei of het begin van Junij e. k te gemoet mag gezien worden. De beschuldigde zal tegen dien tijd naai het vaderland terugkeeren en voor hel Kammergericht leregtstaan. In het aartsbisdom Posen-Gnesen zijn weder zes leden van het don kapittel voor den regter geroepen om den geheimen pauselijken delegaat li noemen, maar zij hebben de verlangde aanwijzing niet gedaan. Daarog is hun een termijn gesteid, binnen welken zij den titularis moeten noemen onder bedreiging van, ingeval van weigering, in hechtenis le zullen wordti genomen. OOST-INDIE BATAVIA, 18 Maart. In den Indiër leest men: Officiële berigten uit Atchin ontbreken vooi het oogenblik. De correspondentiën van daar hangen een treurig tafered op van de verwoestingen, die de cholera in de vorige maand onder onti troepen aangerigt heeft. De ziekte bepaalde zicb intusschen lot den kraton, hetgeen weinig verwondering kan wekken, omdat op geene andere plaati boven en in den grond dergelijke opeenhooping van menschen en allerlei overblijfselen heeft plaats gehad. Zoowel in de meer vooruitgeschoven posten keten als aan het strand blijft onze krijgsmagt wel blootgesteld aan koort sen maar maakt de cholera weinig of geene slagtoffers. Het is diep H betreuren dat generaal Pel niet reeds vroeger ernstige maatregelen heeft gt- nomen om de verpeste omgeving van den kraton door de zieken te ontruimen. Thans zullen, naar wij vernemen, op aandringen van den chel van de geneeskundige dienst op de grasvlakte bij den kraton barakkei worden opgerigt. Wanneer men nagaat dat volgens onze particuliere be rigten op 5 dezer de cholera minderende zou zijn, hetgeen door anderei^ wordt tegengesproken, maar toch nqg 10 man per dag ten grave zou slepen, dan kan men begrijpen dat de stemming der troepenmagt in Atchin niet bij- zonder opgewekt is. j- Den 14d,n is alhier een stoomcr met 250 geëvacueerde zieke militairen aangekomen; op de reis waren 21 overleden. Het grootste gedeelte ^erroni terugkeerenden zag er ellendig uit. jj Voor den fuselier Roghair is ruim zesduizend gulden bijeengebragt-l De commissie heeft eene oproeping gedaan om in eene nadere vergaderirt tc beslissen op welke wijze het best die gelden tc bestemmen. y00 Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik- Ve bij tij alt get aai bat het gei lan blil vel gen voor kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aa« den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura E. Pi"'-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2