BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leid soke Courant van JUaandag 26 April J876, V". 06. BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. PER TELEGRAAF. van godsdienstwetenschap, hetzij van godgeleerdheid, moet bestaan, en dat wel aan elke der rijkshoogeschoolen; 3°. naar het gevoelen der commissie laten de bepalingen van het ontwerp omlrent de examina voor wetenschappelijke graden veel te wenschen over en is het verkieslijk die bepalingen daaruit geheel te doen wegvallen, het totstandbrengen daarvan overlatende aan een academisch statuutof anders, bij gebrek aan overeenstemming, aan eenen «Igemeenen maatregel van in wendig bestuur. Daarentegen behoort de wet de vakken Ie noemen, waarin minstens aan iedere hoogeschool onderwijs moet gegeven worden, en tevens aan den koning bevoegdheid te verleenen om, waar het noodig is, ook voor andere dan de genoemde vakken leerstoelen op te rigtcn. Verder moeten dan in de wet de doctoraten blijven vermeld, die aan elke universiteit te verkrijgen zijn. Met de regering was men het eens, dat het bewijs van rijpheid voor de hoogeschool aan de leerlingen van het gymnasium moest afgegeven worden na een door leeraren dier instelling afgenomen examen. Algemeen hechtte men zijn zegel aan het beginsel van art. 14 van het ontwerp, waarbij de cischen voor de benoembaarheid tot leeraar aan een gymnasium worden gesteld. Vele leden, ofschoon gaarne erkennende dat Amsterdam bijzondere aan spraken hadmeenden dat de gelijkstelling van athenaea met de rijks uni versiteiten uit meer dan een oogpunt eene bedenkelijke zijde had. Ver scheidene leden meenden dat het vraagstuk der gelijkstelling bij deze wet niet behoeft te worden beslist en dat het zelfs beter is de vaststelling daar van door de beslissing niet nog moeijelijker te maken. Ook nu weder was er in al de afdeelingen ernstige strijd over de vraag, of bij de zoo wen- schelijke hervorming van ons hooger onderwijs de drie beslaande hoogc- scholen konden behouden blijven. De stemmen daaromtrent wogen nage noeg tegen elkander op. Over het algemeen had men vrede met de wijze waarop de hooglecrarcn zouden worden benoemd; het stelsel van vrijen toegang tot de lessen voor allen, maar geen universiteils examen dan na het bewijs geleverd te hebben van rijpheid voor universiteils-onderwijs, in deze wet gehuldigd, werd door zeer vele leden beaamd en over het algemeen vereenigde men zich met het denkbeeld om in de wet te doen uitkomen, dat de aan de universiteiten verkregen wetenschappelijke graad ook bevoegdheid kan geven lot het bc- kleeden van maatschappelijke betrekkingen. 'sGRAVENHAGE, 24 April. Door Z. M. is aan den heer G. Dumonteil-Lagrèze, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul te Salonika, onder dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en ter zijner vervanging tot Nederlandsch consul aldaar benoemd de heer G. Grassi. Aan den heer J. L. ter Hoffsteede is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Bloemendaal. De 2' luitenant H. A. Polter is van het 2e bij het 4« reg. infanterie overgeplaatst. Zeven jaren tuchthuisstraf heeft het prov. geregtshof in Zuidholland, bij arrest van heden, opgelegd aan den persoon van M. de Bont, die eer gisteren teregt stond beschuldigd van diefstal van geld uit een kist, bij nacht in een bewoond huis onder de gemeente Vianen gepleegd en zulks nadat hij reeds vroeger lot tuchthuisstraf van 5 en tot cellulaire gevangenis straf van één jaar is veroordeeld geweest. Ondanks de volgehouden per tinente ontkentenis nam het hol het den beschuldigde ten laste gelegde als wettig en overtuigend bewezen aan. De burgemeester en zestien leden van den gemeenteraad alhier, waar onder de commissie van labricage, hebben gebruik gemaakt van de uitnoo- diging van het stedelijk bestuur te Amsterdam, om heden de oefeningen van de brandweer in de hoofdstad bij te wonen. Een detachement snppleticlroepenter sterkte van 127 man, komende uit Harderwijk, passeerde heden ochtend de stad op weg naar Nieuw'edicp, waar het voor de reis naar Java scheep zal gaan. ENG ELAND, LONDEN23 April. Het lagerhuis heeft op nieuw verworpen het voorstel van het lid Osborne Morgan om aan hen, die zich van de Engelsche staatskerk hebben afgescheiden, het regt te geven hunne dooden op de publieke begraafplaat sen ter aarde te bestellen met de plegligheden van hun eigen gods dienst, voltrokken door hun eigen geestelijken. Ditmaal bedroeg de meer derheid slechts 14 stemmen. Er heelt zieli eene commissie gevormd om een gedenkteeken op te rigten op het graf van lord Byron. De heer Disraeli staat aan het hoofd dier commissie. Uit Calcutta wordt gemeld dat de guicowar van Baroda per extra- trein en onder geleide van Europesche soldaten naar Allahabad is overge- bragt. Men gelooft dat hij te Chunar zal gevangen gezet worden. Men verwacht met betrekking tot deze zaak eene proclamatie van den onder koning. FBMIRUE. Volgens den Moniteur is de heer Buffet gereed met zijn onderzoek naar het personeel der prefecten en onderprefecten. Door dit onderzoek heeft hij de overtuiging gekregen, dat er tamelijk veel veranderingen onder dat personeel moeten plaats hebben; doch de politiek zal er buiten blijven, daar de heer Buffet van meening is, dat de constitutionele wetten aan be doelde ambtenaren geen verpligtingen hebben opgelegd, die met hun ver leden in strijd zijn. Het Journ. des Déb. kan die zienswijze niet deelen. Volgens het Bien public zijn aan de prefecten der oostelijke depar tementen instructiën gezonden om, binnen de wettelijke perken, zich te g verzetten tegen het stichten van godsdienstige inrigtingen, hoedanige de in t' Duilschland ontbonden geestelijke orden in Frankrijk mogtcn willen tot gl Stand brengen. In de eerste helft van- Mei zal Mac Mahon eene groote wapenschou wing in het Bois de Boulogne houden. De bevelvoerende generaals te Parijs en te Versailles hebben order gekregen zich van 2 Mei af gereed te houden. De lieer Veuillot geeft in I'llinvers aan de prinsen van Orleans den raad, daar zij in Frankrijk geheel overbodig zijn, naar Spanje te gaan om met den bewouderenswaardigen Karei VII te strijden voor de godsdienst, de monarchie en de Europesche rust. ZWITSERLAND. Te Bern is op den 13deD April, bij gelegenheid der kermis, de circus van Renz en Ulrich een prooi der vlammen geworden. Zes nabij staande spellen wérden, om de vlammen te stuiten, omver gehaald, ten einde de overigen te redden. Een der beste paarden en eenige gedresseerde honden zijn bij dit ongeval omgekomen. Te Göschencn, in de nabijheid waarvan de noordelijke tunnel van den St. Gollhard aanvangt, heeft op 12 April een oproer plaats gehad. De Ila- liaansehe arbeiders bij dat groote werk zijn aan het muiten geslagen. De ingenieurs en andere ambtenaren hebben zich genoodzaakt gezien de vlugt te nemen in een huis, hetwelk door de menigte met allerlei werptuig, dat haar onder de hand viel, werd gebombardeerd. Steenen en rotsbrokken stukken van verbrijzelde ijsschotsen, alles diende hun, om het huis zoo mogelijk te vernielen. Eindelijk maakten de belegerden gebruik van vuur wapenen, met scherp geladen, ten gevolge waarvan een der aanvallers werd gedood. Een poging om het huis in brand te steken werd verijdeld. DIT2TSCHLAND. Van den erfgroothertog van Mecklenburg-Schwerin, die thans eene reis door Egypte en het Heilige Land doet, is een berigt uit lsmaïla ontvangen. De prins was den vorigen dag te Suez teruggekomen van een logt naar den berg Sinaï, onder geleide van den hoogleeraar Brugsch-Bey. Genoemde hoog leeraar had in de bibliotheek van het klooster negen tot dusver onbekende stukken van den «Codex Sinaiticus", het oudste handschrift van den Bijbel, ontdekt. Naar men uit Wecnen meldt schat men aldaar het getal werklieden, die ten gevolge van eenen algemeenen stilstand van zaken broodeloos zijn of het dreigen te worden, op ongeveer 10000. De waarde der in het jaar 1874 op de groote mis te Nischnei Now- gorod aangebragte koopwaren bedraagt volgens het Journ. de St. Pit' 180,201,000 roebels, en die der verkochte waren 164,805,000 r., zoodat het onverkochte overschot slechts ruim 15 millioen roebels of 8 pCt. van den aanvoer bedroeg. De waarde der in 1874 omgezette waren overtrof niet alleen die van 1873, maar ook die van alle vroegere jaren. Ook wat de geldelijke afrekening betreft liep de mis in 1874 zeer gunstig af; er had den slechts weinige faillissementen plaats, cn er deed zich geene schaarschte van geld gevoelen. PARIJS, 23 April. Het Journ. de Paris beweert dat de toestand van Europa van dien aard is, dat de onzijdigheid van België geheel fictief is te achten. Immers Frankrijk moet voor langen tijd buiten spel blijven; en het Engeland van eertijds bestaat niet meer; het Engeland van heden vergenoegt zich met koopen en verkoopen. LONDEN, 23 April. Lord Hamilton heeft in het lagerhuis het berigt be vestigd betreffende de gedwongen verwijdering van den vorst van Baroda. De proclamatie van den onderkoning had heden het licht gezien. Krach tens dit stuk is de vorst afgezet, en is aan de weduwe van den vorigen vorst toegestaan een opvolger te kiezen. Lord llamilion deelde verder mede, dat er alle reden bestaat om te ver wachten dat het geschil met Birmah in der minne zal worden bijgelegd. In het tegenovergestelde geval was het Indische bewind gereed te han delen naar omstandigheden. Hij gaf ook te verstaan dat hij een voorstel zon doentot verbetering van de bestaande verhouding tusschen het huis en de dagbladpers. Daarna bragt dr. Kenealy zijne motie ter tafel tot het doen benoemen van een commissie van enquête in zake het Tichbome-proces. POSEN, 23 April. Aan de superieure van het Ursulinen-klooster is door de overheid te kennen gegeven, dat door de regering de verwijdering be volen is van alle zusters der orde, die geen onderdanen van den staat zijn, en dat deze derhalve het land binnen acht weken hebben te verlaten. LONDEN, 23 April. Lagerhuis. De heer Sullivan kondigt aan dat hij, ten gevolge van Disraelis weigering een ontwerp van wet tot regeling van de verhouding tusschen parlement en drukpers in te dienen, in elke zitting zal voorstellen de dagbladschrijvers van de galerij uit te sluiten. LONDEN, 23 April. Heden is openbaar gemaakt de proclamatie van den onderkoning van Britsch-Indië, waarbij de guicowar van Baroda van zijne waardigheid ontzet en hij en zijne kinderen van alle aanspraken en privile giën vervallen verklaard worden. BERLIJN, 23 April. In schijnbaar oflficieuse brieven wordt verklaard, dat de Duitsche regering nooit voornemens is geweest eene Europesche con ferentie te beleggen, of op de waarborgende mogendheden een beroep te doen. ter verkrijging van eene gemeenschappelijke handelwijze over de pun ten die vermeld zjjn in de nota's tusschen Duitschland en België gewisseld. BERLIJN, 23 April. Volgens de berigten in verscheidene bladen, en naar het schijnt uit regeringskringen afkomstig, zou het Duitsch-Belgisch conflict werkelijk als afgeloopen te beschouwen zijn. De bevestiging van deze tij ding moet afgewacht worden. ST. SEBASTIAN, 23 April. Lorna, die deCarlislen in Biskaye terugdringt, had gisteren mét hen een belangrijk treffen nabij Valmaseda. Zuster Anna! ziet ge nog niets konten? Sedert een geruimen tijd wachten de liefhebbers van heerlijke osseribben en rolstukken de opening eener tweede vleeschmaatschappij. Goedkoop vleesch zou een equivalent zijn voor het verhoogd tarief der hh. Doctoren. Waar blijft die maatschappij Mij dunkt dat het wel bevredigende uit komsten zal geven. Immers is er deze week algemeene vergadering gehou den der leden van de Haagsche vleeschmaatschappij met het volgende resul taat. Er werden geslacht 973 runderen, 642 kalveren en 277 schapen, te zamen wegende 295,352 kilo's, hetgeen de belangrijke winst afwierp van 1.8 cents per kilo cn niet, zooals heden het Nieuws van den Dag meldt, 18 cents per kilo, niettegenstaande de vleeschprijzen aldaar steeds hooger waren dan hier door elkander berekend het geval was, Liefhebbers, laat u hierdoor niet ontmoedigen. Bovenaan heb ik gevraagd, of zuster Anna nog niets ziet komen cn ik geef u het antwoord dat ook zij kreegIk zie niets dan een stofwolk. X. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 24slen April de heer H. J. M. Tijssens, geb. te Dordrecht, in de reg- ten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over het regt van waardeering bij boedelscheiding. Te Leideu ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5