Men meldt uit Gorincliem: De visscliers onder Hardinxveld en Wou- dricliem hebben Zóndag ruim 5000 elften en bovendien 50 zalmen gevan gen te Woudrichem gold de elft van 40 lot 45 cents per stuk. Sedert jaren was de elfvangst op de Merwerde niet zoo voordeelig. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is beroepen d\ A. H. Duval Slothouwer, pred. te Zutphen. In de Maandag 11. te 's Hertogenbosch gehouden zitting van den ge- meenteraad heeft de voorzitter medegedeeld dal Woensdag de laatste 16000 kilogr. buskruid van hier naar elders zouden worden vervoerd, zoodat dan alle ammunitie uit deze voormalige vesting zal zijn geruimd, met uilzondering van hel benoodigde voor de troepen lot oefening enz. Te Ravestein werd Vrijdag 11. de spoorwegbrug over de Maas van de Zuid-Oosterspoorwegmaatschappij beproefd. De proef is bij uitnemendheid geslaagd; bij eene zwaarte van 240,000 kilo, welke op de brug was aan- gebragt, was de doorzakking uiterst gering. De voorzitter van den raad van toezigl op de spoorwegen en de hoofdingenieurs in de provinciën Noord- Brabant en Gelderland waren bij de proefneming tegenwoordig. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt zal binnen kort dooi de vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs alhier aan de bestaande school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs eene bewaarschool worden toegevoegd. De longziekte onder het rundvee in deze provincie blijft bij voortduring hare offers eischen. In de maand Maart jl. openbaarde die ziekte zich bij 14 veehouders in onderscheidene oorden van dit gewest. In die maand stierf I rund, doch werden 135 afgemaakt. Het getal der in deze provin cie in de eerste drie maanden dezes jaars gestorven en afgemaakte runderen bedraagt 529. 's GUAVENHAGE, 20 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat M. Schönerstadtlot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk, in 1870 en 1872, en aan den voor dezelfde dienst bestemden soldaat A. Kohles, tot het dragen van de Fransche medaille voor hel deelnemen aan de expeditie in Mexico. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Brielle de heer mr. J. H. Keiser, thans griffier bij het kantongeregt te Grave, en tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Amersfoort de heer mr. J. van Binsbergen, thans griffier bij het kantongeregt te Nijkerk. De officier van gezondheid le kl. II. Evertse, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 2' kl. W. Schoondermark. H. M. de koningin geeft heden avond eene soiree, waarop onderschei dene leden van het corps diplomatique zijn genoodigd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verkenen. De afdeelingen der tweede kamer hebben heden verschillende, wets ontwerpen onderzocht. Naar aanleiding van de wijzigingen door de regering in het wets ontwerp tot herziening der kiestabel gebragt, volgens welke de verandering der kiestabel zich uitstrekt tot een veel grooter aantal districten dan oor spronkelijk was voorgesteld en het ledental der tweede kamer met drie wordt vermeerderd, heeft de commissie van rapporteurs een nieuw afdee- lings-onderzoek noodig geoordeeld. -- lil de zitting van den gemeenteraad van gisteren werden de inlichtin gen nopens de vragen van den heer de Casembroot betreffende de commu nicatie in de stad besproken. In eene breedvoerige rede zette de heer de Casembroot nader het belang eener verbetering van de communicatie uileen. Erkennende dat de verbetering van het rioolstelsel daaraan behoorde vooraf te gaan, moest er z. i. toch voor de verbreeding van verschillende straten iets worden gedaan en verdedigde hij nader het door hem geopperde denk beeld van eene speciale commissie buiten den raad en uitbreiding der com missie van fabricage, aan den ijver en de werkzaamheid van welk collegie hij overigens allen lof toezwaaide. Na den interpellant betoogde de heer Mock dat geene gewenschte verbetering in de circulatie kon worden gebragt alvorens de daarvoor benoodigde millioenen en eene betere onteigeningswet er waren. De voorzitter zette nader uiteen dat de nieuw opgetreden archi tect-directeur, als overstelpt met andere werkzaamhedenen met hel oog op zijne korte ambtsvervulling, zich onmogelijk aan de verbetering der com municatie kon wijden; in allen geval verdiende de verbetering van de riole ring de voorkeur. Na korte re- en dupliek liep de interpellatie af. Trots de nog zoo kort geleden gesloten uitlcveringsiractaten worden er. naar het schijnt, nog geldmannen aangetroffen, die zich uit de voeten maken, déficits, in plaats van geld, achterlatende. Naar men verneemt moet zich alhier weder een zoodanig geval hebben voorgedaan. Zekere H. zou zich sedert eenige dagen op reis hebben begevenzonder orde op zijne za ken te stellen en zonder een adres in het bui:enland op te geven. Ten gevolge van die verdwijning heeft de policie zich de zaak aangetrokken en moet een der bedienden op hel kantoor van 11. voor den heer commissaris van policie der 2eafd. zijn ondervraagd en van het verhoor proces-verbaal zijn opgemaakt. Maar men verneemt is II. failliet verklaard en heeft de regt- bank regtsingang met bevel tot aanhouding tegen hem verleend. B11'(mNLAiN8)SCIiK MKIGTEN. BELC1IE. In den foyer van het theatre royal le Brussel heeft een stoute diefstal plaats gehad. Ten half zes ure waren de deuren gesloten; ten 7 ure, toen ze weèr geopend werden, was de som van 5000 frs. in goud, de groote prijs in de loterij van liefdadigheid door de jagt-club van Brussel georgani seerd, verdwenen. Waarschijnlijk heeft de bedrijver van den diefstal zich laten insluiten en kon hij bij den aanvang van de voorstelling, toen de deuren geopend werdenongemerkt ontsnappen. De dief is bedaard te werk gegaanhet kistje waarin zich het geld bevond was aan de tafel vastge schroefd; zoodat hij een gat in de tafel heeft moeten maken om het geld in zijn bezit te krijgen. De politie is den dader niet op het spoor. Te Verviers is dezer dagen een hevige brand uitgebroken, waardoor vier winkelhuizen op de St. Laureysbrug en grenzende aan het Hotel de Londres vernield zijn. Het vuur heeft insgelijks een gedeelte eener ver- werij vernield. ENeELAN». LONDEN 20 April. Volgens berigt uit Calcutta is de Indische astronomische expeditie, die te Comorta den 6de° April 11. de totale zonsverduistering is gaan waar nemen, gelukkig geweest ten opzigte van de waarneming der uitwendige contacten. Tijdens de volkomenheid der verduistering echter was de hemel geheel bewolkt geweest, zoodat geene photografien konden genomen wor den. Omtrent het wedervaren van de expeditie in Siam is nog niets bekend. Kardinaal Manning heeft, te Rome zijnde, bewerkt dal de Engelsche regering thans een agent le Rome bezigt om in de geheime archiven van het Valikaan stukken op te zoeken betrekking hebbende tot de geschiedenis van Engeland. Toen het aanzoek daartoe geschiedde, gal de Paus gereede- lijk zijne toestemming, met belofte zoo veel mogelijk zijne hulp te verlee- nen; doch er werden officiële bezwaren opgeworpen, en deze zijn thans door de bemoeijingen van kardinaal Manning opgeheven. Men kan dus ge- wigtige stukken le gemoet zien, en daaronder zullen die, welke betrekking hebben op Maria Sluart, denkelijk eene eerste plaats innemen. Wie de agent is wordt niet gemeld, doch het onderzoek gaat uit van het Engelsche departement van archiven. FRANKRIJK. Als een bewijs hoezeer de bedrijvigheid in het verkeer en de handels zaken in den laatsten lijd is toegenomen, strekt, dat de opbrengst der spoorwegen gedurende de drie eerste maanden van dit jaar elf millioen meer heeft bedragen dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. - De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer Dc- seilligny heeft Maandag plaats gehad. Meer dan 300 afgevaardigden woon den de plrgtigheid bij, De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de hh. de Broglie, Pradié, d'Audiffret-Pasquier en Buffet. -- Het Belgisch blad le Réveilorgaan van de communalislische partij, is bij ministeriële beschikking in Frankrijk verboden. Kapitein Boyton had dezer dagen, toen hij zich in zijn zwempak in de haven van Boulogne vertoonde, het geluk dat een der toeschouwers in het water viel. Onmiddellijk roeide de kapitein naar den drenkeling toe. en met de grootste gemakkelijkheid bragt hij hem behouden aan wal. Met even veel gemak stak hij de haven over, een jongen van veertien jaar dra gende. Om een en ander werd hij daverend toegejuicht en ten slotte bijkans op handen gedragen, toen hij naar zijn hotel terugkeerde. De koopvaardij matrozen in de haven van Boulogne hebben hem een prachtig bouquet aan geboden. Het paard Boyard. de overwinnaar bij de Scolt, bij den Derby en bij de groote wedrennen te Parijs, is door den heer Delamarre voor 150,000 fr. aan baron von Rothschild overgedaan. Dit is de eerste maal dat in Frank rijk een paard tot zoo hoogen prijs verkocht werd. DU1TKCHLAND. De Köln. Zeil. deelt ook den hoofdinhoud mede van de tweede Duit sche nota aan België, welke graaf Perponcher, op last der Duitsche rege ring, op 15 dezer heeft geschreven en op den I6dtD des avonds aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld. Door deze tweede nota wordt de kracht, die men aan de eerste nota heeft toegeschre ven nog aanmerkelijk verzwakt. De Duitsche regering geeft in die nota haar leedwezen te kennen over de weigeriug om aan hare wenschen te voldoen. Moeijelijk is het zeker dit te doen, maar hel is toch noodzake- lijk. Niet alleen België, maar alle andere stalen, die den vrede waarderen, hebben er belang bij dat maatregelen worden genomen lot bescherming vani' den staat legen hem vijandige agitaties in eenen anderen slaat. Eenej vriendschappelijke gedachtenwisseling over te nemen maatregelen zal de taak 8 zeer verligten. Ook in Duitschland bestaat de leemte, welke zich thans g in de Belgische wetgeving heelt geopenbaard en de rijks-regering heeft danj ook reeds maatregelen genomen om daarin te voorzien. Moge België dit I k voorbeeld volgen en daarmede een nieuw bewijs geven, dat het de goede verstandhouding met Duitschland op prijs stelt. Voorts wordt gewezen oj de verpliglingeuwelke voor België uit zijne neutraliteit voortvloeijenmetIdi name tegenover de waarborgende mogendheden; en als een bewijs vootr Duitschland's vriendschappelijke gezindheid wordt aangevoerd, dat de ge dachtenwisseling heeft plaats gehad met medeweten der mogendheden. -- De voorbereidende werkzaamheden voor de in den loop van dit jaar te Keulen te houden internationale tuinbouw-tentoonstelliiig worden met p kracht voortgezet. Behalve uitmuntend ingerigte broeikasten, waarin deg exotische planten zullen worden ten toon gesteld, zal een afzonderlijke zaal worden ingerigt voor de expositie van fossile planten en vruchten, namelijk uit de steen- en bruinkolen-formatie, en voor barnsteen. Ook bestaat er gelegenheid tot het ten toon stellen van kunstbloemen zoomede van werkei die tot het gebied der tuinbouw-Iitteratuur behooren. Verversching-lokalen voor welke een smaakvolle muziektempel is opgerigt, zullen den bezoekers open staan. Door particulieren en vereenigingen is reeds een bedrag 24000 mark aan prijzen geschonkenterwijl voor dit doel nog veel me8 wordt verwacht. Den 25sten Augustus wordt de tentoonstelling geopeni De acht afdeelingen bevatten in het geheel 923 concurrerende nummers voor de meesten waarvan 2 prijzen zijn beschikbaar gesteld; voor daaronder 3. In de achtste afdeeling, tuinbouw-Iitteratuur, zijn o. a. gotidf» jo-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2