pecs Slolzenbcrg, voor den regter van instrnciie heeft erkenddecopievan hel sirooibillet, tegen jlir. mr. L. Micliiels van Kessenich gerigt, op de drnk- kerjj van het bisdom (firma wed. A. Welsch) bezorgd te hebben en de ver antwoordelijkheid daarvan te hebben aanvaard. Deze zaak zal eerlang voor de arrond -rcglbank behandeld worde». 's GRAVENIIAGE, 19 April. De opper-cercmoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den ligten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande den 18en dezer, wegens het overlijden van Z. lv. H. Willem Fredcrik, gewezen keurvorst van Hessen; en van Z. K. II. don Sebas- tiaan Gabriel de Bourbon en Braganzainfant van Spanje. Tot commies bij het dep. van financiën is benoemd de heer mr. J. ba ron d'Aulnis de Bonrouill, advocaat te Amsterdam, en aan den heer F. C. Kist, benoemd tot ontvanger der registratie te Enkhuizen, is eervol ontslag verleend als commies bij genoemd departement. Door den minister van koloniën is de heer J. E. W. Hafl'erl, te 's llage, benoemd lol tweeden klerk bij genoemd departement. De heer W. A. Munniks de Jongh is ontslagen als controleur der di recte belastingen te Zwolle en als zoodanig is benoemd de heer jhr. F. S. van Panhuys. adjunct-controleur te Leeuwarden. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Advocaat-generaal Romer heeft in de zitting van den hoogen raad van heden (kamer van strafzaken) conclusie genomen in de zaak van J. Wolff, mede requirant in cassatie tegen een arrest van het prov. gereglshof in Ovcrjjssel, waartegen ook door den procureur-generaal bij dat hol cassatie was aangclcekend. Adv.-gen. concludeerde tot verwerping der beide voor zieningen en niet-ontvankelijk verklaring van den mede-requirant in zijn be roep in cassatie voor dat gedeelte van het arrest, waarbij hij werd vrijge sproken. De uitspraak is bepaald op 10 Mei aanstaande. De arrond.-reglbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van den colporteur B., beklaagd van bedriegelijke opligting door het verkoopen van boekjes voor hoogcren prijs dan hem was opgegeven en op naam van andere boekhandelaren dan voor wie hij zulks moest doen. Overeenkomstig den cisch van hel openb. min. heeft de regtbank hem 20 dagen gevangenisstraf opgelegd. Commissarissen der Witte of Litteraire Sociëteit hebben, nadat gedu rende de gehcele weck door de leden gestemd was, schipbreuk geleden met hun voorstel om een adellijk lid der sociëteit te doen royeren, dat op min of meer beleedigenden toon eenc klagt in het daartoe bestemde boek had geschreven, en na aanmaning zijne uitdrukkingen niet introk, doch deze in minder aangename bewoordingen beantwoordde. Van de 644 geldige stemmen verklaarden zich 420 voor en 224 tegen het voorstel, zoodat de meerderheid van 2/3 niet verkregen is Ten gevolge van dezen uitslag heb ben commissarissen gezamenlijk hun ontslag ingediend. Heden morgen ten half twaalf ure is alhier aangekomenom eenige uren ter hezigtiging te worden gesteld de beroemde Ptillmann's slaapspoorwa- gen. Het vervoermiddel, met eene lengte van 83 voet, vereenigt in zich al wat tol gemak van het reizend publick strekken kan. Naar men mede deelde zal dit voertuig uitsluitend dienst doen tusschen Parijs en Keulen en beoogden de ondernemers met de komst herwaarts voornamelijk om de attentie van het reizend publiek er op te vestigen. HlüTKWLAWDSCilK BKH1GTKN. FRASKBUfi. Van regeringswege is het volgende medegedeeld: Het berigt uit Berlijn, volgens hetwelk de kommandanten der legercorpsen in Frankrijk aanzegging hebben gekregen om ten spoedigste de kaders van het leger aan te vullen, is ten eenenmale onjuist. Niet alleen dat wij op dit oogenblik onze kaders niet aan te vullen hebben, maar wij moeten die aanmerkelijk inkrimpen. De vorige wet toch bepaalde, dat elk regiment moest tellen: 3 bataillons. elk van 6 compagniën, en bovendien 9 depöt-compagniën. In het geheel dus 21 compagniën per regiment. Volgens de nieuwe wet, die de nationale vergadering heeft aangenomen, zal elk regiment zamengesteld zijn uit 4 bataillons, elk van 4 compagniën, plus 2 depöt-compagniën. Alzoo tezamen 18 compagniën per regiment. Dit maakt 3 compagniën per regiment minder dan vroeger. Daar nu het aantal officieren per compagnie onveranderd is gebleven, zoo volgt uit deze opgave, dat onze kaders aanmerkelijk vermin derd zijn. De zucht om de wetenschap te bevorderen heelt aan twee mannen het leven gekost. Sinds eenigen tijd houdt de maatschappij voor luchtvaart weten schappelijke togten tot onderzoek van hetgeen in den dampkring hoog boven de aarde valt op te merken. De ballon de Zenith steeg Donderdag daartoe omhoog. De logt werd bestuurd door den heer Sivel, zeeofficier en lucht reiziger, en de beide ingenieurs Crocé Spinelli en Tissandier namen daaraan deel. Donderdagvoormiddag te halflwaalf ging, begunstigd door prachtig v.rer, de Zenith omhoog. Hij klom, klom, maar niemand die hem nastaarde veroiocdde, dal hij een hoogte van 8000 meters bereikte, noch dal hij met een snelheid van 320 meters per minuut omhoog steeg. Vóór ce'nen reeds waren twee der luchtreizigers Crocé Spinelli en Tissandier gestorven, geslikt door de ijlheid van den dampkring. Tegen vier uur des namiddags kwam de ballon te Ciron, een gehucht in l'Indre, neder. De derde reiziger, de lieer Tissandier, bevond zich in een deerniswekkenden toestand. Toch was hij in staat het volgende verschrikkelijke telegram te verzenden: "Te 1 uur hadden wij een hoogte van meer dan 8000 meiers bereikt. Toen vielen we iu een staat van gehcele verdooving. De zon was zeer heet. Voor een oogenblik hief ik mij zeiven op en toen zag ik dat de ballon daalde. Toen verloor ik op nieuw het bewustzijn. Te drie uren opende ik de oogen op een hoogte van 6000 meters. Het gelaat van Sivel en Crocé was zwart. hun moud vol bloed. Zij waren dood. De nederdaling heeft te vier ureu te Ciron (Indre) plaats gehad. Te Marseille zal op 25 April het standbeeld worden onthuld van den heer Berryer. Kapitein Boyton zal eerstdaags een togtje op de Seine van Parijs naar St. Cloud ondernemen, vooral om zijn zwempak bekend te maken. Te Calais hebben de ambtenaren der in- en uitgaande regten een aantal uit Engeland gezonden doosjes aangehouden, die, volgens aangifte, pot- looden inhielden. De stilten bleken hol te zijn en op de plaats waar het potloodstaafje behoort, bevonden zich, netjes opgerold, valsche bankbilletten van 20 fr. Vroeger waren reeds meer dergelijke doosjes ingevoerd. »IHTS€HLAN». De keizer is te Wiesbaden aangekomen en aldaar door eene groole volksmenigte met blijken van gehechtheid ontvangen. De stad was feestelijk versierd. De keizer zal aldaar 14 dagen vertoeven en den 3dcD Mei naar Berlijn terugkeerenals wanneer de voorjaarsoefeningen der troepen een aanvang nemen. De keizer heeft op zijne verjaardag aan het ministerie een brief geschre ven. waarin hij gelast in ernstige overweging te nemen het plan tot veran dering van het Berlijnsche tuighuis in een "tempel van den roem van het Pruissische leger", op den grondslag van het door eene commissie gemaakt ronlwerp. OOST-I IV DIE. BATAVIA. 13 Maart. Blijkens een telegram van den resident van Bezoeki, is het door de onvermoeide en krachtdadige zamenwerking van den ingenieur Hoogerwaard, den adsistent-resident Voet en de betrokken inlandsche hoofden gelukt, het gat in den noodstuwdam te Sitobondo geheel te digten. Al het moge lijke wordt gedaan, om het behoud van den dam te verzekeren en nieuwe rampen te voorkomen. Bij telegram wordt door den resident van Kediri o. a. het volgende ge meld "Ramp Blitar opname afgeloopen. Overstroomde erven 1451, idem sawahs 1579 bouws, idem tegals 788 bouws. Verloren huisraad onmogelijk op te geven, maar zeker aanzienlijk." Van den resident van Samarang ontving de regering het volgende telegram«Langdurige stortregens hebben de straten en pleinen der stad Samarang onder water gezet. Door snellen toevloed van bandjirs uit boven landen waren van nacht de rivieren lot aan boorden vol. Men vreesde voor dijkbreuk, als wanneer groole schade zou zijn aangerigt, maar dijken heb ben zich goed gehouden door dat het betrokken personeel krachtig heeft gezorgd voor het afduwen van alle aandrijvende boomstammen. Thans zakt het water." Uit Demak wordt gerapporteerd, dat ten gevolge van lievige regens de rivieren Serang, Toenlang, Djadjar en Totok over de dijken stroomen, waardoor weder bandjir over het land staat en de padi, die aan het rijpen is, te veel water heeft. Dezerzijds worden maatregelen tot voor ziening genomen. Door de commissie voor de noodlijdenden door de jongste overslroo- mingen is van den handel te Batavia en uit Amsterdam tot dusver een be drag van 130Ö0 ontvangen, dat ter beschikking is gesteld van de hooiden van gewestelijk bestuur. Men meldt uit Samarang: Rubin, administrateur van de onderneming Ngrantjak, residentie Kadoe, is den 4d'0 Maart des nachts vermoord. De vermoedelijke moordenaar bevindt zich in handen der politie. Men roemt de voortvarendheid van den president Tromp in dezen aan den dag gelegd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den procureur-generaal bij het hooggeregtshof mr. F. F. L. U. Last; aan de» advocaat-generaal mr. 11. L. Wichers; aan den 3'° commies bij de alge® rekenkamer E. A. B Slooten aan den commies ter controle bij de in- en uitvoerreglen G. P. Blair. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk ter alge®, secretarie L. .1. Smeets; de klerk op het resid.-kantoor te Tagal A. Pielers. Benoemdlot secretaris der resid. Pasoeroeande secretaris der resid. Pale® bang A. A. Hoos; tot secretaris der resid. Palembang. de ambtenaar op wachtgeld A. K. II. Klokke; tot notaris te Pekalongan, de cand.-notaris J. B. van der Mandele; tot adspir.-houtvester bij het boschwezen op Java en Madura A. J. van Schermbeek; tot hooldonderw. aan de openb. lagere school te Meester-Cornelis. de hooldonderw. aan de openb. lagere school te Bandon? H. R. A. Vechtman; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Ban- dong, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerwakarta C. Wa genaar; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerwakarta, d( le hulponderw. aan de openb. le school A te Samarang F. J. van der Lin den tot le° hulponderw. aan de openb. le lagere school A te Samaran?, de 2» hulponderw. J. Verheul; toe officier van justitie bij den raad van jus- titie te Makassar, de griffier mr. J. H. Verbeek; tot chef van het kadaslrj statist, bureau in de resid. Tagal. de controleur 2' kl. bij het binnenl. bt-l stuur op Java en Madura J. J. Bischofftot opzigler 3C kl. bij den water staat en 's lands burg. openb. werken L. H. Joosten. Ijjjj; Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, ([.j aan den officier van gezondh. 2' kl. dp. J. R. II. van Sonaan de kaptt der inf. A. VV. 11. Perelaer, W. de Kroes en W. K. Staats; aan de le Iuitt der inf. W. Stoop en J. G. Blanken; aan den kapt. der art. G. E. C. Guffroj; aan den ingenieur bij de geograf. dienst G. A. E. Metzger. Bevorderd: tot dirig. officier van gezondh. 2e kl., dr. L. J. de ltoock; tot dirig. officiervaa gezondh. 2e kl.de officier van gezondh. 1" kl. F. Perk. Benoemd: tot nd ambtenaar 2' kl.G. W. Anthonijsz. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder-, land, wegens ziekte, aan den marine-magazijnm. te Batavia A. H. Kuipers kL en aan den len machinist A. Buysman. Ontslagen: op verzoek, eervol, del gewezen le stuurman B. Krol. Benoemd: tot onder-inspecteur over de bel»! kening enz., de gewezen luit. ter zee lc kl. L. C. Holtzapffel. thans met Hon waarneming dier betrekking belast; tot boekhouder bij de marine-magaz. t%<S( Batavia, de ambtenaar op non-activiteit E. Meijer, laatstelijk 3C commies bjjkroiu het postkantoor te Weltevreden. Vergunning verleend om le repatriëren 1 ,je wegens ziekte, aan de officieren van gezondh. 1' kl. J. Lamie en W. W'lrjjn, 1195 1332 1463 1697 1741

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2