BU1TENLAINDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. genomen, juist op het oogenblik, dat hij op het punt stond te Liverpool scheep te gaan naar Noord-Amerika, Eene goede som van den hem te Deventer uilbetaalden wissel was nog in zijn bezit. Ingevolge het onlangs met Engeland gesloten tractaaJ kan nu zijne uillevering gevraagd worden. De man had het zeer slim overlegdmaar toch bij de voorbereiding van zijne misdaad eene kleine vergissing begaandie tot de spoedige ontdekking en de tijdige aangifte bij de justitie heeft aanleiding gegeven. In een door zjjnen chef geteekeuden adviesbrief aan het hoofdkantoor der maatschappij te Arnhem, had hij de zinsnede gevoegd, dat ook nog een wissel ten be drage van 8000 op het kantoor der maatschappij Ie Deventer zou worden gelrokkenmaar in de haast geschreven »8 Maart". De chef der maat schappij te Arnhem schreef dadelijk aan den heer Feith te Groningen terug, ■dat hjj order gegeven had tot uitbetaling te Deventer, maar dat waarschijn lijk in plaats van 8 Maart werd bedoeld 8 April. Door dit schrijven werd de heer Feith eerder dan waarschijnlijk anders het geval zou zijn geweest op het spoor van de misdaad gebragt en kon de justitie nog bij tijds hare maatregelen nemen. Nabij 's Hertogenbosch is dezer dagen eene koe, die door een dollen hond was gebeten, razend geworden. Na onderzoek door een veearts is het dier afgemaakt. In berigten uit Paramaribo wordt mededeeling gedaan van den inhoud !j van het voorloopig verslag van de beide afdeelingen der koloniale staten g over het voorstel van het lid mr. Cola{o Belmonte, van 19 Januarij 11., hou- dende, »dat de koloniale staten zich bij adres tot de staten-gcneraal der j| Nederlanden zullen wenden." In beide afdeelingen (er waren 10 leden i tegenwoordig) was men het algemeen eens, dat de kolonie in een zeer jj zorgwekkenden toestand verkeerde, gelijk dan ook door een ieder was er- 1 kend, ook aan de zijde van bet bestuur. De vraag echter of het wenschelijk was dat de koloniale staten zich bij een adres als door den voorsteller ge- wenscht, tot de stalen-generaal in Nederland zouden wenden, werd evenwel door de meerderheid ontkennend beantwoord. 'sGRAVENHAGE, 17 April. Bij kon. besluit van 15 April jl. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande I Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van het eerste natuurkundig examen vermeld in art. 2 der wet van 8 Mij 1874 en van het natuurkundig examen voor hulp- apothekers, vermeld in art. 5 dier wet, dr. P. J. van Kerckhofï, hoogl. te Utrecht; tot lid en vice-president, dr C. H. D. Buys Ballot, hoogl. te Utrecht; tot lid en secretaris, dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de h. burgerschool te Utrecht, tot leden: dr. N. W. P. Rauwenhoff, hoogl. te Utrecht: dr. J. H. van den Broek, eerste officier van gez. le kl. te Amsterdam; dr. 0. J. Malthes, hoogl. te Amsterdam; dr. D. Lubach, inspecteur voor het genees kundig staatstoezigt, te Kampen; tot plaatsvervangende leden: d'. P. L. Rijke, hoogl. te Leiden; dr. J. M. van Bemmelen, hoogl. te Leiden, dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; dr. J. W. Gunning, hoogl. le Amster dam J. A. Snijders, leeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. H. J. van Ankum, hoogl. te Groningen; dr. R. A. Mees, hoogl. te Groningen; Tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuur kundig examen vermeld in art. 2 der genoemde wet, dr. F. C. Donders, hoogl. te Utrecht; tot lid en vice-president, dr. T. Zaaijer, hoogl. te Leiden; tot lid en secretaris, L. J. van der Harst, leeraar aan 's rijks veeartsenij school te Utrecht; tot lid, dr. J. P. van Braam Houckgeest, officier vgn gez. lc kli'-te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. Th. W. Engelmann, hoogl. te Utrecht; dr. H. W. Middendorp, hoogl. te Groningen; C. Burgers- dijk, militair apotheker le kl. te 'sGravenhagedr. W. Berlin, hoogl. te Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van de geneeskundige examens, vermeld in art. 3 der genoemde wet, dr. M. Polano, hoogl. le Leiden; tot lid en vice-president, dr. A. E. Simon Thomas, hoogl. te Lei den; tot lid en secretaris, J. Polak, apotheker te Amsterdam; tot leden: dr. L. Lehmann, hoogl. te Amsterdam; dr. J. P. Th. van der Lith, hoogl. te Utrecht; dr. A. F. Bauduin, eerste officier van gez. 2e kl. te 'sGravenhage; dr. J. A. Boogaard, hoogl. te Leiden; dr. H. Herz, hoogl. te Amsterdam; dr. J. Hissink Jansen, hoogl. te Groningen; tot plaatsvervangende leden: d'. L. C. van Goudoever, hoogl. te Utrecht; dr. F. Rienderhoff, te Rotter dam; M. R. Timmerman, officier van gez. le kl. te Amsterdam; dr. W. Koster, hoogl. te Utrecht; dr. T. Halbertsma, hoogl. te Utrecht; dr. W. M. H. Sanger, hoogl. te Groningen; dr. H. A. Kooyker, hoogl. te Groningen; dr. J. W. R. Tilanus, hoogl. te Amsterdam; P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam; tol lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen der examens van apothe ker en van de praktische examens van hulpapotheker, vermeld in artt. 8 en 9 der wet van 1 Junij 1865 en art. 5 der wet van 8 Julij 1874, dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogl. te Groningen; tot lid en vice-president] C. H. van Ankum, apotheker te Groningen; tot lid en secretaris, dr. P. dé Boer, hoogl. te Groningen; tot lid, dr. E. A. van der Burg, leeraar aati de h. burgerschool te Leeuwarden; tot plaatsvervangende leden: dr. P. J. van Kerckhofï, hoogl. te Utrecht; dr. W. F. R. Suringar, hoogl te Leiden; J. van Rijn van Alkemade, eerste militair apotheker te 'sGravenhage; A. c! Cramer, apotheker te Rotterdam. Tot landmeter 2' kl. bij het kadaster zijn bevorderd de heeren F. L. Beijerinck en J. F. Lensink, thans landmeter 3e kl. Volgens een bij het depart, van marine ontvangen berigt, is hel schroet- stoomschip Curagao, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Vandevelde, den 27en Februarij jl. van Valparaiso vertrokken en den 9«» Maart daaraan- volgende te Callao (Peru) aangekomen. BELCflE. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op de gedane interpellatie, de nota's voorgelezen, die tusschen de kabinetten van Berlijn en Brussel zijn gewisseld, en heeft daarop verklaard, dat de Belgische regering er prijs op heeft gesteld om in haar antwoord aan de Duitsche regering, voordat eene vreemde mogendheid had kunnen tusschenbeide komen, de feiten duidelijk en opregt aan te I geven. De minister meende de kamer thans in staat te hebben gesteld den aard van het geval te verstaan. Hij had dien gaarne nog helderder doen uitkomen, maar de Belgische regering had eerst thans antwoord van het kabinet van Berlijn op hare nota van 26 Febr. ontvangen. Zoodra die nieuwe nota beantwoord zal zjjn, zou zjj aan de kamer worden medege deeld. Zonder op nieuwe feiten te wijzen, handelt die nota over beginselen van internationaal regt. Er komt o. a. het volgende in voor: /'De Belgische regering zal zeker gaarne de gelegenheid aangrijpen om de beweringen te logenstraffendie zich hebben doen vernemen en volgens welke Duitschland er op uit zou zijn om de vrijheid der Belgische drukpers aan banden te leggen." De minister gaf voorts te verstaan, dat behalve de gewisselde nota's, mondelinge ophelderingen en inlichtingen van beide zijden welwillend verstrekt waren. Hij verklaarde, dat de regering zich verantwoordelijk stelt, maar op dit oogenblik discussie in de kamer ontijdig acht, en ver trouwt, dat de kamer haar den tijd wil laten om rijpelijk te overwegen, welk antwoord aan Duitschland moet gegeven worden. De heer Dumortier heeft daarop den minister dank gezegd voor zijne inlichtingen en verklaard, dal de wijze, waarop de regering de regten van België heeft gehandhaafd, hem gaarne in het uitstel der discussie deed berusten. FRANKRIJIM. Volgens VEcho univ. heeft de minster van binnenlandsche zaken al de prefecten naar Parijs ontboden, om hun mondeling zijne instructiën mede te deelen. De Gauloisdie in den laatsten tijd veel sympathie heeft getoond voor de zaak van prins Napoleon, heeft aangekondigd, dat hij eerstdaags het programma der "jonge Bonapartisten" zal kenbaar maken. - De maire van Marmande heeft gelast ,dat de burgerlijke begrafenissen slecht plaats mogen hebben ten zes ure 's morgens, dat niet meer dan 50 personal op het kerkhof mogen toegelaten worden, en dat afschriften van de tt houden redevoeringen eerst aan hem moeten worden medegedeeld. De heer Thiers heeft Donderdag 11. in goede gezondheid zijnen 79" verjaardag gevierd. Hij ontving een groot aantal brieven van gelukwensching. DUITSCHLAND. Bij de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de afschaffing der artt. 15, 16 en 18 der grondwet in de kamer van afgevaardigden heeft prins Bismarck zich in hoofdzaak aldus uitgelaten: De regering ging on gaarne tot wijziging der grondwet over; deze was echter noodig. Waren wij den tegenwoordigen toestand in 1851 ingetreden, zoo zouden bezwaar lijk de bestaande grondwetsbepalingen aangenomen zijn. Wij geloofden destijds, dat de katholieke burgers hun burgerpligt, de katholieke bisschop pen hun pligt als onderdanen nooit verzaken zouden. Dit is sedert het Vaticaansch concilie anders geworden. Sedert het Vaticaansch concilie is de Paus de katholieke kerk. De Paus moest, wanneer hij de magt bezat om zijn plegtig afgekondigd programma in Pruissen ten uitvoer le leggen beginnen met de meerderheid der Pruissen te vernietigen; dezen zoudet dadelijk hun geloof moeten afzweren, of gevaar loopen have en goed te ver liezen. Aan zulke magthebbers, nu, kunnen wij geen speelruimte laten, zooals de grondwet hun tot dusver toestond. Wij kunnen geen vrede vin denalvorens wij eene wanverhouding in het reine hebben gebragt, die, gegrond op slecht beloond vertrouwen, maar al te veel regt ons uit handen namen bressen deed ontstaan in het vaste bolwerk van den staat. Zijn die bressen eenmaal hersteld, dan kunnen wij vrede sluiten met het centrun en de veel meer gematigde katholieke kerk; dan zullen wij ons in eenr gedekte verdedigende positie veilig gevoelenen den aanval meer aan dt ontwikkeling in de school dan aan de staatkunde kunnen overlaten. Aan het slot van het debat liet prins Bismarck, in antwoord op de be wering der ultramontaansche redenaars, dat hij trachten wilde met dei Paus vrede te sluiten, zich aldus uit: Reeds jaren geleden wees ik kardi naal Antonelli op het gevaarlijke der vorming van de centrum-partij; ei Antonellidie toen nog niet zoo onder den invloed der Jezuiten stond, keurde dan ook die vorming af. Doch de centrum-partij zond een afgevaar digde naar Rome, en klaagde Antonelli aan. Die aanklagt vond gereedeljjt ingang bij den Paus. Eenmaal, hoop ik, zullen wij wéder een vredelieven- den Paus zien optreden, en dan zal ik een Antonelli vinden, die den vrede zal helpen bevestigen. De eerste en tweede lezingen van het ontwerp hadden plaats. Slechlt het centrum was er tegen. In Lotharingen zijn een aantal schoolzusters, die zijn onderworpei aan den regel van nooit buiten haar kloostergebouw te mogen kotnei Daar nu volgens de wet geen onderwijs, hetzij bijzonder of openbaar, nu; worden gegeven dan door geëxamineerde personen, was het-de vraag h# die zusters haar examen konden afleggen zonder overtreding van den regé harer orde. De bisschop van Metz heeft zich deswege tot de rijksregerii» gewend, met verzoek daaromtrent eene schikking te maken. De regerio? heeft daarop aan de commissie, die het examen moet afnemen, gelast ziti naar het kloostergebouw te begeven en aldaar de zusters te examineren. Naar men verneemt hebben er in de omstreken van Leipzig gevallet van runderpest plaats gehad. Het Journal de St. Pétersbourg van 13 April berigt, dat de ijsgan: op de Newa begonnen is, en dat de beide takken dier rivier, welkeh vesting Schlüsselburg omringen, reeds vrij van ijs zijn. Volgens een dom hetzelfde blad vermeld telegram uit Odessa waren de Dnieper, de Dniester de Bug en de Donau vrij van ijs, en was de stoomvaart op eerstgenoemd rivier hervat. LONDEN, 16 April. Het lagerhuis heeft heden op voorstel van Disrad ingetrokken het besluit, krachtens hetwelk de uitgevers van de Times et Daily Netos voor het huis zouden verschijnen om zich te verantwoorden. PARIJS, 16 April. De officiële Agence Havas verklaart voor ongegroai het berigt uit Berlijn, volgeus hetwelk de Fransche regering bezig is aar het voltallig maken van de kaders. Het tegendeel is waarde kauers zulle verminderd worden. PUYCERDA, 15 April. De troepen van den kapitein-generaal Martini-' Campos hebben de omstreken van Seo de Urgel bezet. Het is mogelijk dti de Carlisten in de vallei van Andorra en het departement Ariége gedrongen worden. In Seo de Urgel zijn 2500 Carlisten omsingeld. MADRID, 16 April. De provinciale deputatie van Navarra eischt de Cat listen op de wapenen neder te leggen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden- dd. 10 April 1875. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het zonder vergunning ophalen en vervoeren van vuilnis. 1 wegens het zonder vergunning houden of mesten van varkens. - - Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6