BIJVOEGSEL, behoorende tot de JLeidsohe Courant van Maandag ó9 Jpril db75, 90. STADS-BERICHTEN. 8INNENLANDSCHE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetenter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n" 85), dat alle pretentien over het jaar 1874, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediendvoor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 April 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1°. de firma W. Hoogenstraaten Zn., waarbij zij aan de Gedeputeerde Stalen dezer provincie vergunning verzoekt tot plaatsing van een stoomketel van zes paardekracht in het huis aan de Botermarkt hoek Gangetje n°. 30 en 29; en 2°. Johannes Düiverman, smid, houdende verzoek om eene smidsvuring te mogen doen plaatsen in zijn perceel aan de Volmolengracht n°. 17 Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag den 22sten April aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 17 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. het LEIDEN, 17 April. Blijkens de bij den gemeenteraad ingekomen stukken stellen burg. en weth. en de commissie van financiën voor het door concessionarissen van den spoorweg Leiden Woerden gedane voorstel, tot het verleenen van een subsidie van 100,000, waarop de Rijnspoorweg-maatschappij zich bereid heeft verklaard het tot stand komen van dien spoorweg te waarborgen, aan te nemen, welk subsidie zal moeten uitgekeerd worden op den dag der opening van de exploitatie. Verder wordt voorgesteld aan het verleenen van dat subsidie eenige voorwaarden te verbindenbetrekking hebbende tot de aansluiting aan den bestaanden spoorweg en het aantal treinen waar mede het vervoer op den aan te leggen spoorweg zal plaats hebben. Dr. E. Laurillard heeft het vorige jaar met de beantwoording van een prijsvraag der Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschap pen, betreffende eene //opgave en toelichting van spreuken of gezegden in de volkstaal aan den bijbel ontleend", aan onze letterkunde eene verhandeling geschonken over dit onderwerp, die evenzeer van eene groote bijbelkennis als van eene diepe studie onzer taal, zooals zij voorkomt in den mond des volks, blijken geeft, en men weet niet wat men in dit aardig en onderhou dend geschreven werk het meest bewonderen moet; de scherpzinnigheid van den schrijver, die in de meeste alledaagsche gezegden of spreuken van ons volk klaar en duidelijk den bijbeltekst weervond, waaraan zij meestal zeer eigenaardig zijn ontleend, of het onuitputtelijk geduld waarmede hij met dit doel onzen burger- en werkmansstand in nering en bedrijf, in doen en laten moet hebben gadegeslagen. Wèl mogt de gouden eerepenning van de maatschappij, die dit belangrijke onderwerp als prijsvraag uitschreef, aan dit boek worden toegekend en wij raden ieder, die in onze moedertaal en hare volkstaal belang stelt, aan, dit werk te lezen. Hij zal daarmede zeker met de grootste voldoening kennis maken. Het is bij den uitgever D. B. Centen, te Amsterdam, onder den titel van: //Bijbel en Volkstaal" in den handel verschenen. De tijd en plaats voor de aflevering van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen uit verschillende ge meenten is o. a. bepaald voor: 'sGravenhage, Maandag 10 Mei, 'smorgens ten 8 ure in de Koekamp; Delft, Dingsdag 11 Mei, ten 8& ure terzelfde plaatse; Rotterdam, in de Beurs, Vrijdag 7 Mei ten 8 ure; Schiedam, Woensdag 5 Mei, in de Beurs te Rotterdam: ten 8'4 ure; Leiden, in het Invalidenhuis, Woensdag 12 Mei, ten 9 ure; Dordrecht, in de Pontonniers kazerne. den 3Ö'B Mei ten 8 ure. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 69 tot 79 volwassen peronsen en 21 tot29 kinderen. Men schrijft ons hel volgende: Twee dagen in deze maand heeft de thermometer 60" aangewezen doch slechts voor weinige uren; overigens heeft de lente nog steeds op zich laten wachten. Toen de tuinlieden in het begin van Maart zich teleurge steld vonden dat zij den veldarbeid niet konden voortzetten, hoopten zij lederen dag op ander weêr, en toen het scheen dat de winter tegen het einde der maand voor goed afscheid had genomenrepten veler handen zich om met spitten, poten en zaaijen gereed te komen. De tuinlieden zijn echter nog vroeg genoeg gereed, want de groeizaamheid is steeds uitgeble ven. Soms schijnt het weer tot verandering te neigen, maar eene scherpe, noordsche koude, dikwijls met strenge nachtvorst, beneemt daartoe weer alle kans. Zoo begint allengs de maand Mei te naderen, die reeds vele ja ren bekend stond als bovenmatig koud en schade aanbrengende aan den vroegen wasdom. In plaats daarvan kon die maand thans uitzondering maken en groeizaamheid brengen. Meent zij het als bloeimaand ernstig, dan is er eigenlijk bijna niet verloren, alleen maar lang uitgesteld, waar mede het geduld van bouw- en tuinlieden 'op de proef wordt gesteld. Zoo beginnen de eersten te verlangen naar gras voor het vee, terwijl bij menigeen de hooiberg ledig wordt. En aan vraag om groenten kunnen de laatsten bij geen mogelijkheid voldoen, tenzij uit de broeibakken. De weilanden zijn groen; ook vroege heesters beginnen groen te worden ot bloem te vertoonen. Perzikenabrikozen en pruimen bloeijen met een goed vooruilzigtwat het aantal bloesems betreft. Ook kersen en morellen beloven eene menigte bloesems. Van de andere vruchtboomeninzonderheid de peren, kan mede gunstig gewag worden gemaakt, daar zij met vele bloemknoppen bezet zijn. Van de in het najaar gezaaide veldgewassen heeft het koolzaad door de langdurige koude nog het meest geleden. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in dit jaar 24 jongelingen als adelborst 3e kl. voor de zeedienst (na be hoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine te Willems oord kunnen worden aangenomen. De admissie beeft plaats op (ten 1(D Sep tember aanst. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupil len in dit jaar worden geplaatstmoeten vóór of uiterlijk op den laatsten Mei aanst. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoek schrift indienen. Alleen worden toegelaten die geboren zijn in 1859 of 1860. Door den minister van financiën is vastgesteld de 288' staatsloterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur, der staatsloterij op Maandag 24 Mei en gesloten op Zaturdag 5 Junij. De trekking der eerste klasse heeft plaats op 21 Junij en de laatste 100 nommers worden getrokken op 11 September. De Staatscourant bevat het verslag van 's rijks archivaris omtrent den staat van het rijks-archief in 1874. De aanwinsten, voor die verzameling in dat jaar verkregen, waren slechts middelmatig. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zijn gis teren van de vier candidaten voor het examen in de wiskunde 3 afgewezen en 1 toegelaten: de heer G. van der Wolff, uit Rotterdam. Voor het En- gelsch zijn 7 candidaten geexamineerd5 werden afgewezen, 2 toegelaten: de hh. R. J. Kortmulder, uit Rotterdam, en J. G. Perrin, uit Leiden. Het stoomschip Koning der Nederlanden heeft op 15 April van Aden de reis naar het Nieuwe Diep voortgezet. Door gedep. staten van Noordholland is, met 1 Mei e. k., benoemd tot adjunct-commies le kl, ter provinciale griffie de heer A. A. Land, doc torandus in de regten aan de Leidsche hoogeschool. Volgens het jaarverslag der Utrechtsche zendings-vereeniging werd geen harer zendelingen dit jaar door den dood weggenomen, en de om ziekte teruggekeerde zendeling Rinnooy herstelde langzamerhand, en hoopt later naar N. Guinea terug te keeren. Zendeling Niks ging om ligchaamszwakte in staatsdienst over, en werd hulpprediker op Timor. Van N. Guinea kwamen weinig belangrijke berigten. De zendeling van Hasselt evenals van Eek zullen om gezondheidsredenen naar Nederland terugkeeren. Het bestuur denkt er ernstig over de evangelisatie op N. Guinea te bevorderen door het stichten aldaar van eene kolonie van inlandsche christenen uit de Molukken. Op Bali zijn de uitkomsten van den arbeid gering. De zendeling van Eek zet zijne taalkundige studiën voort. Zijne spraakkunst werd door prof. Kern gunstig beoordeeld. Van Almaheira kwamen voortdurend gun stige berigten. De eerste christenkerk werd aldaar in Julij plegtig ingewijd. Een 5-tal kweekelingen ontvangen in het zendingshuis te Utrecht hunne opleiding. Onderwijs in de Maleische taal werd te vergeefs door hel bestuur gezocht De vereeniging telde 522 leden en 788 begunstigers, d. i. 58 leden en 143 begunstigers minder dan het vorige jaar. Daarentegen was het aantal gemeentenwaaruit zij steun ontvingmet 23 vermeerderden alzoo tot 315 geklommen. De ontvangsten bedroegen in 1874 /41,294.16, de uitgaven /37,049.01%. Door het batig saldo van ƒ4245,14% over dit jaar is het tekort van vroegere jaren tot 19,661.51 teruggebragt. Voor de arrond.-regtbank te Gorinchem stond Woensdag 11. te regt zekere H. Monheim, beschuldigd van moedwillige verwonding, moedwillige verbreking van afsluiting, en beleediging van een magistraatspersoon in de waarneming zijner bediening. Wegens openbare dronkenschap gedurende de laatste jaren reeds meer dan zeventig malen door het kantongeregt en wegens misdrijf reeds herhaaldelijk door de regtbank te Gorinchem veroor deeld, bragt Monheim een groot gedeelte zijns levens in den kerker door, waar hij eenige dagen te voren wederom was ingesloten, en thans verwis selde hij slechts voor weinige uren zijne cel met de geregtszaal, om aldaar, ter zake van het hem te laste gelegdedoor hel openbaar ministerie weder eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren voor zich te hooren eischen. Monheim is slechts 32 jaren oud, maar hij toonde, zooals hij, bevende, met uitpuilende oogen en verdierlijkt gelaat op de bank der be schuldigden zat, het dubbele aantal jaren', en opmerkelijk was het den beschuldigde, na dien strengen eisch, zich tot eene der getuigen a charge, eene kroeghoudster, te zien wenden en haar van alles de schuld le hooren geven. In eene algemeene vergadering van de Twentsche vereeniging tot be vordering van nijverheid en handel is o. a. besloten: pogingen aan te wen den om verandering te krijgen in de bepalingen van het toezigt op de stoomketelsdat bij de tegenwoordige regeling somtijds belangrijke on kosten veroorzaakt, wanneer het plaats moet hebben op tijdstippen, dat fabrieken er 2 of meer dagen voor moeten stilstaan, en der regering te verzoeken eene som beschikbaar te stellen tot leniging van den watersnood op Java, en tot uilvoering van zoodanige werken, dat rampen alsnu heb ben plaats gehad in het vervolg zooveel mogelijk worden voorkomen. De Gron. Cour. deelt omtrent de aanhouding van Roelin, die te Deven ter een valschen wissel heeft geïncasseerd, mede dat hij in hechtenis werd

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5