L'ITKiNLAMKSC!lE HKKiC'l EIN PER TELEG II V F. vreemdelingen voor het Indische leger slochts 47 bedragen, zoodat, als dit zoo voortgaat, weldra geen detachementen meer naar Indiè zullen kun nen gaan. Te Amsterdam is bij den gemeenteraad een adres ingekomen voorzien van 10414 handleekeningenwaarbij verzocht wordt om, terugkomende op het vroeger genomen besluit lot afschaffing der kermis met 1876, te bepalen dat de kermis aldaar nog gedurende 5 jaren op denzelfden voet zal plaats hebben. Door den gemeenteraad aldaar is in beginsel besloten tot het invoeren eener belasting op de honden. Naar men verneemt hebben er op de landbouwkolonie Nederl. Meltray, bij Zutphen, herhaaldelijk ongeregeldheden plaats gehad. Laatstelijk zou een tachtigtal glasruiten door de jongens zijn ingeworpen. Aan den gemeenteraad te Eist is een zeer merkwaardig rapport ui'ge- bragt over de kiezersmakerij in die gemeente, liet was gebleken, dat de kiezerslijst plotseling met 80 personen was vermeerderd, ofschoon de wel vaart er niet bijzonder is toegenomen. In een adres aan den raad werd medegedeeld, dat onder die 80 nieuwe kiezers bedeelden door de protes- tanlsche diaconie zijn, of wier kinderen kosteloos onderwijs aan de open bare school genieten en in het patent zijn aangeslagen voor een bedrijf, dat zij niet uitoelenen. De commissie uit den raad, die tot het instellen van een onderzoek benoemd was, deelde mede, dat 30 personen onder de kiezers in Eist en Lent voorkomen, die het bedrijf, waarvoor zij patent hebben, niet uitoefenen. In het vorige jaar had een lijst gecirculeerd om geldelijke bij dragen in te zamelen tot het "vormen van kiezers", zoodat sommige kiezers niet zeil belasting betalen, maar anderen voor hen. Ofschoon de voorzitter van oordeel was, dat de kieswet geen onderzoek toelaat naar de vraag of de aangeslagenen inderdaad eenig bedrijf, waarvoor zij belasting betalen, uitoefenenbesloot dc meerderheid van den raad de bedoelde personen van de lijst te schrappen en bij adres aan de tweede kamer voorziening te vra gen tegen dergelijke praktijkeu. übl Men schrijft uit Aalten aan de iV. I{. C.: Door onzen ijverigen briga dier Schaars Prins werden gisteren in de buurt, wegens hun verdacht voor komen, aangehouden twee Duitschcrs en verzocht hem naar Aalten te vol gen, om, zoo hij aanvankelijk dacht, als landloopers te worden over de grenzen gebragtdaar zij van papieren noch van geld waren voorzienen ook op de hun gedane vragen niet behoorlijk wisten tc antwoorden. Aan deze uitnoodiging hadden de heeren echter geen lust te voldoen, en werden zij niet dan na eene hevige worsteling, waarbij Sehaars Prins geduchte slagen werden toegebragt, daartoe met behulp van aldaar aanwezige arbei ders gedwongen. Doch hoe verhoogde de beteekenis dezer aanhouding, toen bjj aankomst te Aalten juist van het "Kreitsgericht" te Itocholt het signale ment dezer personen was ontvangen, die wegens zwaren diefstal aldaar in hechtenis waren, maar uit de gevangenis hadden weten te ontkomen, en op wier aanhouding groote prijs werd gesteld, vermits de //Kreilsrichter" terstond in persoon 's nachts zich omtrent de identiteit der beide personen is komen overtuigen. Naar men uit Deventer meldt, is de justitie den dader, die verdacht wordt aldaar brj de Geldersche credietvereeniging een valschen wissel te hebben gedisconteerdop het spoor cii zou hij zich vóór eenige dagen nog te Hamburg hebben bevonden. Te Groningen is plotseling een voermansknecht overleden, naar men zegt ten gevolge van het misbruik van sterken drank. De man zou een mestbak ledig maken, en toen hij hiermede bezig was, vond men hem leven loos in dien bak. Nog geen half uur te voren moet hij een half liter jene ver uit een aarden kom achter elkander hebben opgedronken. Te 's llertogenbosch heeft, naar men van daar meldt, een treurig on geval plaats gehad. Een oppassend werkman, wiens beide oudste kinderen 11 en 9 jaar oud. wegens ontvreemding van een gouden ketting vervolgd werden en die zelf daarvoor aan het politiebureau was ontboden, geraakte daar in zulk een woede tegenover zijne vrouw en oudste kinderen, dat men genoodzaakt was hem nog eeuigen tijd daar te houden. Te huis gekomen, vond hij daar niemand en haalde toen de twee jongste kinderen van zijn schoonmoeder. Toen de nachtwacht, die hem in het oog hield, ten 1 uur de woning binnentrad, vond hij den man op den grond liggende op zijn jongste kind van 22 maandeu; het kind was reeds bezweken. De ongeluk kige had, om zijn leed te verzetten eenige borrels gebruikt en aan zijn dronkenschap is de dood te wijten van het kinddat hij nog eerst bij af wezigheid der moeder verzorgd had. De gemeenteraad van Middelburg heeft de nader uitgebreide concessie aan de heeren Zeylen en Decker verleend tot het bouwen van een droogdok (zoogenaamd opzettingsdok) volgens de planteekening van den hoofdingenieur Dirks alhier. 's GRAVENHAGE, J5 April. Z. JT. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. J. J. Enschedé, hoofd der firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Z. M. de koning-groothertog heelt benoemd tot ridder der orde van dc Eikenkroon den heer HuefT, fils, voormalig vertegenwoordiger van de Belgische regering bij de tentoonstelling te Amsterdam. Volgens het DM. is Z. M. de koning door den vorst van Monaco be- j noernd tot kommandeur der orde van St. Charles. .Tot regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht is benoemd de heer mr. J. J. de Reus, thans rëgter-plaalsvyrvanger in die regtbank. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indie is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de heer V. B. Petersen, civiel geneeskundige, en aan den officier van gezondheid 2" kl. J. J. van Effendienende bij de zeemagt in I.is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De hb. D. Maarschalk, gepens. kolonel-titulair der genie van het leger in Nederl. fndiëD. N. Meyners, H. G. Derx en A. L. Lindo, zijn ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië gesteld, om te worden benoemd: de eerste tot hoofd-ingenieur, chef van de dienst der staatsspoorwegen op Java, de anderen respectivelijk tot hoofd-ingenieur, sectie-ingenieur en adjunct-ingenieur voor de staatsspoorwegen op Java. ENGELAND. LONDEN 14 April. De Noordpool-expedilic zal op 26 Mei van Portsmouth vertrekken en voor een poos te Cork binnenloopenom er voorraad in te nemen. Een derde schip zal haar tot Disco vergezellenwaar nogmaals steenkolen zullen geladen worden. 1'HAlVkBlJK. Het Journ. off. berigt, dat Maandag de gemagtigden der verschillende staten tot vaststelling van den meter, onder voorzitterschap van den minister van builenl. zakenzijn bijeengekomenom kennis te nemen van het voor stel der wetenschappelijke commisse, belast met het indienen van een ont werp, dat tot grondslag zou dienen voor de besluiten der conferentie. De gemagtigden zijn het eens geworden omtrent een ontwerp-overeenkomst, volgens welke op gemeenschappelijke kosten te Parijs een permanent inter nationaal bureau voor de eenheid van maten en gewigten zal gevestigd zijn. De overeenkomst zal weldra geteekend worden. De staten, wier tegenwoor- digers geen volmagt hadden om thans tot de ontwerp-overeenkomst toe te tredenzullen in de gelegenheid worden gesteld het protocol nu of later te teekenen. Men verneemt dat de in Egypte wonende Franschen bijeengeroepen zullen worden om collectief te stemmen over het al of niet wenschelijke van Frankrijks toetreding tot de hervorming van het regtswezen in Egypte. SPANJE. De officiële Gaceta bevat eene uiteenzet ling van den toestand, waarin de Spaansche financiën verkeeren, ten gevolge van den burgeroorlog. De ontvangsten zullen naauwelijks voldoende zijn voor de militaire uilgaven, en al het overige zal waarschijnlijk ongedekt moeten blijven of daarin zal door zeer kostbare crediet-operatiën moeten voorzien worden. UlliTSCIILAND. Blijkens de dagbladen heeft het regerings-ontwerp lot opheffing van de artt. 15, 16 en 18 der grondwet geen zeer gunstigen indruk op de liberale partij gemaakt. Nu die artt. in de grondwet staan, acht men het niet weinig bedenkelijk er die uit te ligten. Wat dus het lot van het wets-ont- werp zal zijn, is nog moeijelijk te gissen. De Germania meldt, dat een onbekend priester, namens den geheimen pauselijken delegaat der diocese Posen, in de kerk van het dorp Kwilez, de groote excommunicatie over den proost Kick heeft uitgesproken. Deze proost is een der geestelijken, die zich om het verkrijgen eener proostdij in genoemde diocese bij den opper-president hebben aangemeld en ook zijn aangesteld, zonder op die aanstelling de goedkeuring der kerkelijke over heid verkregen te hebben. De voor den Keulschen dom bestemde keizersklok wordt naar zijne bestemmingsplaats overgebragt. Op het plein te Frankenlhal is zij feestelijk onthuld. Zij weegt 52500 Duitsche ponden. BERLIJN, 14 April. In het heerenhuis is heden de beraadslaging geopend I over de wet op de intrekking der gelden, die uit 'slands kas aan de bis dommen en geestelijken worden uitbetaald. De minister van eeredienst heeft het ontwerp verdedigd. Prins Bismarck betoogde, dat de Paus sedert het Vaticaansch concilie zich in de plaats der katholieke kerk heeft gesteld ent de bisschoppen zijne prefecten zijn. Hoe kan men dus nog van "de kerk" I spreken? Verder verklaarde prins Bismarck nadrukkelijk, dal hij niet def katholieke kerk bestrijdt, maar dat Pausdom, hetwelk als beginsel stelt:! vervolging en uitroeijing van ketters. PARIJS, 14 April. Het Journ. de Paris berigt, dat de markies d'Har-l court benoemd is tot gezant te Londen, de heer Vogué tot gezant te Weenenj en de heer Baude tot gezant te Konstantinnpel. LONDEN, 14 April. De Uour berigt dat de ex-keizerin Eugenia niet naar Spanje zal gaan en gedurende de lente Chislehursl niet zal verlaten. LONDEN, 15 April. De Morning Post meldt, dat graaf Bussell Maanda.'j lord Derby in de gelegenheid zal stellen inlichtingen en ophelderingen overI de nola's van Duitschland en België te geven. Lord Russell zal nl. vragen:I of de regering gelooft dat de correspondentie tusschen Pruissen en Belgifl voor goed geëindigd is, en of deze correspondentie haar vrees voor het bel houd van den Europeschen vrede inboezemt. PARIJS, 14 April. De algemecne vergadering van het Crédit tnobilirj heeft aangenomen het voorstel van den raad van administratie tot het orgij niseren va:i een nieuwe maatschappij met eeu kapitaal van 160 millioen. MADRID, 14 April. De regeringsorganen melden dat tot de dezer dage genomen maatregelen tegen eenige hoogleeraren eerst is overgegaan Mi onderzoek, en met toestemming van de officiële hoofdcommissie voor ondej wijs. welke nog door de regering van Serrano werd benoemd. Aar. A professorenallen gewezen ambtenaren van de vroegere federalistische rege ring, is het verblijf te Madrid ontzegd, alleen om hun te beletten politiek' gistingen te verwekken; zij zijn echter volstrekt niet gedwongen Spanje* r verlaten. INGEZONDEN. In het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis te dezer stede fff gisteren avond een eigenaardig Kinderfeest gevierd. De heer Mr. P. C. Lezwijn en mevrouw C. J. Lezwijn—Suringar, Zaterdag 11. met hunne familie dankbare gedachtenis mochten vieren O hun Zilveren Huwelijks-feest, hadden, in hunne betrekking van Regent» het Waalsche, en Regentes van het Gereformeerde Weeshuis, voorgeii»®'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2