in dankbare herinnering blijven. Na onderzoek hunner geloofsbrieven, wer den vervolgens als leden toegelaten de bh. Sloop en Boonzajer, die na het afleggen der gevorderde ecden zitting namen. 11e voorzitter stelde vervolgens voor de zaak nopens den toestand van den Oudelandschen zeedijk, tot wier behandeling deze vergadering buitengewoon was bijeengeroepen, in handen te stellen van eene speciale commissie, die zich zoo spoedig mogelijk met het onderzoek van deze aangelegenheid zal bezighouden en haar rapport inzenden. Zoodra dat rapport mogt worden ontvangen zou het worden gedrukt en rondgedeeld en kon deze zaak in behandeling worden genomen. Dat voorstel werd aangenomen; zoodat de voorzitter tot leden der commissie benoemde de heeren P. L. F. Blussé, Poortman, van Tienhoven, mr. A. van Weel (Oud-Beijerland), Patijn, Buys, Vlielander Hein cn Gockoop, terwijl als lid van gedep. staten aan die com missie werd toegevoegd de heer Steengracht van Duivenvoorde. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Dingsdag 27 April. In de kamer ter behandeling van strafzaken van den hoogen raad is gisteren behandeld het beroep in cassatie, ingesteld zoowel door den procu reur-generaal bij het prov. gcregtshof in Overijssel als door Jacob Wolff, gewezen directeur van de Overijsselschc banklegen een arrest van dat hof, waarbij de tweede requiranl is schuldig verklaard aan hel des bewust gebruik maken vaR eene valsche acte en, onder aanneming van zijn jeugdi gen leeftijd als verzachtende omstandigheid, veroordeeld tot eene correctio nele gevangenisstraf van 5 jaren, en geldboeten enz. van ƒ50. Uit het te dezer zake door den raadsheer Kalf! uitgebragt uitvoerig verslag blijkt dat het beroep van den procureur-generaal beperkt is lot zijne niet-onlvan- kelijk-verklaring bij het beklaagde arrest in dat gedeelte van zijn requisi toir, waarbij ook veroordeeling was geëischt ter zake van medepligtigheid aan valschheid in een bankgeschrift door het verzinnen van beschikkingen of verbindtenissen. Bekend is de geheeie loop van deze zaak, die genoegzaam zoowel hier te lande als in het buitenland en geheel de financiële wereld de ronde heeft gedaan, als eene nieuwe bijdrage tot de soms roekeloozeen gewaagde, vaak bedriegelijke ondernemingen door ot ten nadeele van bank- of andere geld kantoren. De raadsman van den mede-requirant Wolft, de heer mf. A. de Pinto, heeft in eene doorwrochte pleitrede zoowel het veroordeelend ge deelte van hel beklaagde arrest als de voorziening in cassatie van den pro cureur-generaal bestreden. Den 191"1 dezer zal de heer adv.-gen. Römer in deze zaak zijne conclusie voordragen. Als een vervolg op de aanbesteding van 6 dezer werden heden aan het departement van marine de billetten van inschrijving geopend, ontvangen voor de levering van nog een 40-tal artikelen ten dienste van de verschil lende direcliën der marine. Minste inschrijvers waren voor n°. 60, vlagge- doek, van Hartrop en Zn. te Leiden, ad ƒ4783.83, cn voor n°. 80, haar doek, tot buskruidkleeden, dezelfden, ad ƒ1400. De zaal in het magazijn van den boek- en kunsthandelaar M M. Couvée, Lange Pooten, n*. 41. bestemd voor permanente kiinsl-tentoonstellingen, is- dezer dagen met veel smaak gerestaureerd. Niet alleen is zij met een kost bare parketvloer belegd, welke door het gansche magazijn doorloopt, maar ook werd het licht er in vermeerderd; de overdekking is nu geheel van glas, zoodat zelfs bij donkere dagen op de schilderijen een voldoende mate van licht zal kunnen vallen. Door het openen van een afzonderlijk salon voor het bezigtigen van platen en gravures heeft de heer Couve'e zijn inrigting nog aantrekkelijker gemaakt. Zijn gewoon winkelmagazijn is levens bij deze gelegenheid belangrijk verfraaid, zoodat de bezoeker deze gerestaureerde zalen niet zal verlaten, zonder, ook met het oog op de keu rige collectie van schilderijen en teekeningen, de opofferingen te waarderen, die de heer Couvée zich voor de uitbreiding zijner zaak heeft getroost. BUlTEiNLAiMISCHE BERIGTKN. KNGKLA N SS. LONDEN 12 April. De regering heeft geweigerd aan de eerlang uit te zenden Noordpool expeditie een geestelijke mede te geven, op grond van gebrek aan plaats ruimte. De Times betoogt van hoeveel nut en dienst een geschikt geestelijk persoon der bemanning van de expeditie wezen zou gedurende haar twee jarig verblijl te midden van ijs en duisternis en allerhande gevaren. Reeds is gemeld dat de togt van kapitein Bovlon over het Kanaal vol komen geslaagd is. De uitkomst heeft geleerd, dat hij zijne berekening juist heeft gemaakt. 17 uren nadat hij Dover verliet, slapte hij te Boulogne aan land. Toen hij in hel bijzijn van een aantal toeschouwers te Dover te water ging. was het nog volkomen donker, zoodat men hem van de boot die hem vergezelde niet zien kon. Aanvankelijk zwom en roeide hij voor de boot uit. maar het bleek veiliger de boot als gids voor te laten gaan. De genieenschap tusschen de boot en den zwemmer werd door de spreek trompet onderhouden, en als men op de boot riep kwam geregeld antwoord, zoodat men weder gerustgesteld werd. Nadat hij een uur in zee was, riep hij den kapitein van de boot toe sneller te varendaar hij zijn zeil ging bezigen. Het was langzamerhand dag geworden en men kon nu zien dat hel, zeiltje goede diensten deed. Des Zaturdags 's morgens ten 10 ure kwam ie Folkstonc een postduif aan, door den zwemmer te 7.15 opgelaten, llij berigtte daarin dat alles uitmuntend ging en dat bij een sigaar rookie ter wijl hij de depêche schreef. K A i\ Si K IJ K. De minister van koophandel, de heer de Meanxdie in de nationale vergadering tegen de constitutionele weiten had gestemd, heeft zich dezer dagen te St. Etienne, op een gastmaal hem door de kamer van koophan del aldaar aangeboden, op eene wijze uitgelaten, die hem veler goedkeu ring heeft doen verwerven. Voor het republikcinsch bestuur, zeide hij, dal na den val van het keizerrijk feitelijk gevestigd was, heeft de nationale vergadering een duidelijker omschreven republikcinsch bestuur, voorzien van regelmatiger organen, in de plaats gesteld. Ik heb mijne slem er niet aan gegeven: mijne diepste en dierbaarste overtuigingen verboden het mij. Maar nu de wet eenmaal is aangenomen, moet zij door allen geëerbiedigd wor den; vooreerst omdat zij de wet is, en ten anderen omdat de wet zelve elke eerlijke overtuiging eerbiedigt en in de toekomst de deur voor niets sluit. De minister van onderwijs en eeredienst heeft het besluit van zijn voorganger, den heer de Cumontingetrokken, waarbij bepaald was, dat de verkiezingen voor de driejaarlijksche vernieuwingen der plaatselijke herv. consistorien, overeenkomstig het door de algemeene synode aangenomen kerkreglement, in de eerste helft dezer maand moeten plaats hebben. De heer de Cumont had die verkiezingen reeds in de maand Januarij uitgeschre ven. doch ten gevolge van de botsing in het proteslanlsche kerkgenootschap had hij die uitgesteld, onder bijvoeging echter, dat de eerste helft der maand April als uiterste termijn moest aangemerkt worden. Ongeveer honderd leden der nationale vergadering hebben aan den kardinaal-bisschop van Parijs een brief geschreven, houdende mededeeling, dat zij, behalve de persoonlijke gift door hen voor het oprigten der kerk op Montmartre bijgedragen, nog gezamenlijk eene offerande tot dit doel bestemd hebben. Voorts uilen zij den wensch, dat in de kerk eene bijzon dere kapel mogt worden opgerigt, ten einde op die wijze hel deel, dat de nationale vergadering aan de groote godsdienstige daad (het votum der kamer) heeft gehad, in herinnering te houden. Die kapel zou dan tevens bestemd zijn voor de toekomstige wetgevende vergaderingen. Door den kardinaal-aartsbisschop is geantwoord, dat hij reeds, in overleg met het comité, besloten had, eene medaille te laten slaan tot aandenken van het vrome werk der nationale vergadering. Wat het bouwen van eene bijzon dere kapel voor de kamer aangaat, niets inderdaad is billijker dan dat de vertegenwoordigers van Frankrijk een bijzonder altaar hebbenwaar zij hunne gebeden ten hemel kunnen opzenden. Daar toch zullen zij over de belangen en behoeften des vaderlands kunnen nadenken en ingevingen van hooger magt ontvangen. Derhalve zal hijovereenkomstig hunnen wensch, in bedoelde kerk eene bijzondere kapel te Jiunnen behoeve laten bouwen. SPANJE. De maatregelen door de regering genomen ten opzigtc van de hooge- school te Madrid dragen v/range vruchten; onderscheidene hoogleeraren hebben reeds hunne betrekking nedergelegd. Ook de rector, Sonnor Corral, eerste geneesheer des konings, is afgetreden en, uit nood, vervangen door Lafuente, die als Carlist bekend staat. De professoren Morayta en Figue- rola zijn verbannen. Van het oorlogsterrein verneemt men dat de Carlisten het vuur op Oteiza openden en dat generaal Quesada met versterkingen daarheen getrok ken is. Er had tot den J ld€n April echter nog niets anders dan een zwak artillerie-gevecht plaats. DUITSCHLAND. Bij de kamer van algevaardigden is thans ingediend een wels-ontwerp waarbij wordt voorgesteld de artt. 15, 16 en 18 der grondwet in te trek ken. Het eerste der bedoelde artikelen handelt over het zelfstandig beheer der kerkgenootschappen in inwendige aangelegenheden; in het tweede wordt toegelaten het ongehinderd verkeer tusschen kerkgenootschappen en hunne hoofden, en het derde eindelijk behelst de afschaffing van het regt van be noeming en bekrachtiging, dat den staat vroeger toekwam ten aanzien van het bezetten van kerkelijke ambten. De memorie van toelichting zegt, dat er een einde moet komen aan bet telkens bij de indiening van allerlei wels-onlwerpen gehoorde verwijl alsof die ontwerpen in strijd zijn met de constitutie. In de tegenwoordige om standigheden vooral mag bij de bevolking het vermoeden geen ingang vin den alsof de regering inconstitutioneel handelt. Daarom stelt zij de afschaf fing van art. 15 en van het daarmede in verband staande art. 18 der constitutie voor. De verhouding tusschen kerk en staat wordt dan niet langer "door enkele algemeene en dubbelzinnige zinsneden" bcheerscht maar alleen door wettendie ook in de regeling der ondi rdeelen treden, Art. 16 wil de regering afschaffen, omdat in den laatsten tijd een ernstige schok is toegebragt aan het vertrouwen, dat de vrijheid van verkeer tus schen de kerkgenootschappen en hunne hoofden, alsmede de vrijheid bekendmaking der kerkelijke verordeningen niet misbruikt worden zou. De jongste encycliek van den Paus heeft bewezen dat dit vertrouwen te va ging cn dat «de overmaat van vrijheid, die art. 16 verleende, teruggi moet worden binnen de grenzen, die met het welzijn van den staat vereenig- baar zijn." De directie der FrankZeil. heeft hare boeken en administratie'! papieren, die door de policie in beslag waren genomenterug ontvangen. Dt beambte, met de inbeslagneming belast, had zich vergist. Hij moest niet hebben de boeken van de administratie der Frank/. Zeil., maar van die der societeits-drukkerijwaar dal blad wordt gedrukt. Hel betrof ook eene zaakwaarmede het blad niets te maken had. De reglbank te Mannheim heelt uitspraak gedaan in de zaak van Ja cob Lindau c. s.beschuldigd van onwettige toeëigening. Het betrof d( wegvoering van het orgel uit de li. Geest-kerk te Heidelberg, bij gelegen heid dat dit gebouw voor de oud-katholieken beschikbaar was gesteld. Lindau is tot 4de deken Benz tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld en dl kerkedienaar Langenberg vrijgesproken. In de omstreken van Breslau en op verschillende andere lage grondel langs den Oder ziet men eene overstrooming te gemoet. Groote strook!' land liggen reeds onder en de waterstand blijft stijgen. PER Tl LEG RAAK LONDEN, 12 April. In bet lagerhuis heeft de heer Disraeli op de inlff' Buskir Laken Fijne Geklee Engels een Honde in t delle Rijke 1 sche Vaterj leis-Ci Zwart taloi Zc den iaiu «rtik

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2