LEIDSCHE 0IIIA X 1875. X\ 86. WOENSDAG 14 APRIL. ST ADS-RER ICilTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting 1875. BINNENLANDSCI1E BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den lienieenteraad t 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nu turners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. l)e prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art: 204 der Wet van den 29sle™ Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgestelden van den GdtD tot en met dtn 20<ten April aanstaande ter Secretarie der gemeente (Financiële afdeeling), van 10 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 April 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 April. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn ingekomen: in de IE afd. van de 724 kiesgeregtigden 297 stembriefjes, in de Ile afd. van de 880 kiesgeregtigden 341 stembriefjes; in het geheel van de lOiO kiesgeregtigden 038 stembriefjes. In ons nommer van Maandag namen wij eene mededeeling op van de Midd. C., betreffende een koopman uit Ylissingen, die een brief uit Londen had ontvangen, inhoudende een ehèque op de Clarendonbank te Londen, met verzoek voor dat bedrag zekere opgegeven koopwaren te zenden. Na gedaan onderzoek bleek het echter dat de ehèque valseh was. Gok een handelaar hier ter slede heeft men getracht op die wijze in het net te krij gen. Hij ontving uil Londen de order om prijzen en monsters zijner goe deren te zenden, en, werd er bijgevoegd, "ingeval van order zenden wij de gelden vóór de afzending". De handelaar vroeg te Vlissingen nadere inlichtingen en van daar ontving hij den dringenden raad aan de door hem opgegeven firma te Londen geen goed te zenden. Gisteren is aan het slation van de Holl. spoorweg-maatschappij te Am sterdam aanbesteed hel bouwen van een nieuw atation te Halfweg. Minste inschrijver was de heer Jac. van der Kamp, te Leiden, voor ƒ22290. Voor de acte voor landbouwkunde werden gisteren te 's Hage geëx amineerd 6 candidaten; afgewezen 3 en toegelaten 3, als: A. van der KolfT cn Th. J. Mirande, van 'silage, en P. van West, van 'sGravesande. Voor de Hoogduitsche taal 6 candidatenwaarvan 4 afgewezen cn 2 toegelaten werden, als: W. B. Reeser en 11. Spünder, van 's Hage. Voor de wiskunde 7 candidaten, 1 trok zich terug, 3 werden afgewezen en 3 toegelaten, te welen: D. Becns, J. J Herman en J. Kloosterman, allen van 's Hage. Ten gevolge van verloogen door verscheidene regeringen in Europa bij de Amerikaansche ingebragt over de onzekerheid of niet bij eene financiële mislukking der internationale tentoonstelling te Philadelphia de goederen der tentoonstellers gevaar zouden foopen in beslag genomen te worden tot dekking der schulden der centennial commissie, heeft deze commissie in de New-York Times van 17 Maart 1875 eene verklaring gegevendie alle vrees daarvoor volkomen wegneemt; het Nederlandsch gezantschap te Was hington heeft daarvan aan de Nederlandsche regering kennis gegeven. Van wege de commissie voor het noordelijk zendingsfeestdat dit jaar den 14den Julij te Winschoten zal plaats hebben, ontvangt de St. berigt dat daarbij de openingsrede zal gehouden worden door d'. van Rhijn van Wassenaar, en de slotrede door dr. A. Kuyper van Amsterdam. Verder treden als sprekers op, de lilt. d5. van Andel, van Wijhe; dr. Bronsveld, van Haarlem: ds. Beuker, van Amsterdam; ds. Dcrmout, van Scheveningen; T. M. Looman, van Amsterdam; van Lummel, van Utrecht; d». Posthumus Meyjes, van Amsterdam; d'. Sporleder, van Emden, cn ds. van der Valk, van Delft. De wijding van den aartsbisschop van de oud-bisschoppelijke clcrezy, ®gr. Ileykamp, zal den 28fD dezer te Utrecht plaats hebben door mgr. Ren- hel, bisschop van Haarlem. De plegtigheid zal worden bijgewoond door bisschop Reinkens uit Duitschland. Door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente te Utrecht is voor de vacature-Bösken beroepen d\ Astro, van Rotterdam. Voor de vacature-Beets is het volgend drietal opgemaakt: dd. Slothouwer, te Zutphen; van Hoog straten, te Almelo, en van der Flier, te Delft. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Hoorn is benoemd de heer R. T. F. Reudler, van Noorthey. Het bond van officieren der schutterij in Noordbrabant heeft, op voor- dragt van den minister van binnenl. zaken, een subsidie van 500 verkregen ten behoeve van den vierden door dat bond uitgeschreven provincialen schiet wedstrijd, die op 26 en 27 Julij e. k.te Oosterhout zal gehouden worden. De heeren jhr. B. v. T., lste luit. bij het 2de reg. infanterie, en de vier secondanten in het bekende Maastrichtsche duel met jhr. mr. W. S., advo caat aldaarhebben in de uitspraak van deu regter berust. Door jhr. B. v. T. is. evenwel aan Z. M. den koning een verzoekschrift ingediendten einde gratie van de hem opgelegde cellulaire gevangenisstraf te verkrijgen. In een buitengewoon politieblad wordt door den officier van justitie te Groningen opsporing, aanhouding en berigt verzocht van zekeren A. Roelin, oud 33 jaren, klerk te Groningen, die verdacht wordt van valschheid in een wissel, groot ruim ƒ8000, ten nadeele van de Geldersche Credietver- eeniging, den 8en April jl. te Deventer aan hem uitbetaald. Te Assen zijn gevankelijk binnengebragt twee kolonisten uit de rijks gestichten Veenhttizen, de een, zekere N., beschuldigd te Veenhuizen brand te hebben geslicht en de tweede van medepligtigheid. Uit Leeuwarden meldt men het overlijden van den heer mr. A. Ypey, procureur-generaal bij hel prov. geregtsbof in Friesland. De overledene was gedurende eenigen lijd lid van de tweede kamer der staten-generaal. Zondag avond trad aldaar in de Groote kerk de nieuw beroepen predikant bij de Ned. herv. gemeente, d". Kruyff, voor het eerst voor die gemeente op en hield, naar aanleiding van Hand. 1, vs. 8b, eene boei- jende rede, welke door een zeer groote schare van belangstellenden werd aangehoord. Te 's Ilerlogenbosch had Zaturdag 11. een treurig ongeluk plaats. Nadat de knechts van den heer Jockin eene buitengewoon zware brandkast op een handwagen hadden geplaatst, om deze naar de plaats van bestemming te vervoeren, beklom het 5-jarig zoontje van genoemden heer op een onbe waakt oogenblik den wagen, waardoor de brandkast kantelde en het kind geheel verpletterd werd. Te Venlo is, volgens den M. en lloerb.. Zondag avond de zoon van een landbouwer, terwijl hij met een paar dienstboden zijns vaders huis waarts keerdeonverwacht in de nabijheid der stad aangevallenop den grond geworpen en zoodanig met messteken en sneden gewonddat hij voor dood op de plaats bleef liggen. Het mogt aan de navorschingen van den commissaris van politie en den wachtmeester der kon. maréchaussee na een langdurig onderzoek gelukken, den dader dezer baldadigheid, zijnde zekere Jan Niessen, uit Tegelen, in handen te krijgen. De toestand van den lijder, hoewel buiten levensgevaar, is zorgwekkend. In de nabijheid van Geleen (Limburg) zijn bij het slechten van heu vels in den grond zes eikenboomen gevonden, die een dikte hebben van 5 voet doorsnede en een lengte van ongeveer 15 voet. Ook zjjn eenige kleine voorwerpen gevonden, waaronder kruikjes en potjes, met onbekende stof gevuld en, naar het schijnt, zeer oud. 's GRAVENH AGE, 13 April. Bij kon. besluit van 11 April is aan den luit.-generaal N. H. W. S. Whillon, commandant van het leger in Nederl. Indie, op zijn verzoek, met ingang van den dag waarop hij zijne voormelde betrekking zal nederleggen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dank betuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen, en de generaal-majoor bij voormeld leger G. P. de Neve benoemd tot luit.-generaal en commandant van het leger in Nederl. Indie, een en ander met ingang van den dag waarop de luit.-generaal Whitton het bevel zal nederleggen. De officier van gezondheid 2e kl. L. B. C. Ledeboer, die voor een jaar van het leger hier te lande bij dat in Oost.-Indië is gedetacheerd geweest, is van daar teruggekeerd en weder bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt hier te lande ingedeeld. Heden morgen ten 12 ure werd de buitengewone vergadering van de provinciale staten ddor den commissaris des konings in naam des konings geopend. De voorzitter bragt hulde aan twee mannen die in de vergadering gemist werden, den heer mr. A. Blussé, tot lid der eerste kamer benoemd, en den heer A. F. Visser van IJzendoorn, overleden. Beide mannen zouden

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1