BUITEN LANDSCHE BERiGTEN. PEK TI-LEG RAAF. spoorlijn Amersfoort—Zulphengeraakte onder een zwaar beladen zandwa- gen, met dat gevolg, dat zijne beide beenen verbrijzeld werden. Dienzelfden avond heeft de amputatie plaats gehad. Te Gemert heeft op 7 April weder een hevige brand gewoed. Het huis, bewoond door den landbouwer Johannes van Berlowerd met den geheelen inboedel door de vlammen vernield. 5 stuks hoornvêe. 2 schapen, 1 hond en 5 kippen kwamen in den brand om het leven. 's GRAVENIIAGE, 12 April. Z. M. heeft den heer H. J. Schimmel, te Amsterdam, benoemd tot rid der van den Gouden Leeuw van Nassau, 4e kl. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer mr. J. de Neufville, secretaris der gemeente Amsterdam. De heer W. H. G. van Santen, thans rijks-ontvanger te Knijpe c. a., is in diezelfde betrekking benoemd te Ommen c. a. Dij het wapen der infanterie is benoemd tot kapitein 2e kl. bij het 7e reg. de le luit. G. A. W. C. baron van Hemert tol Dingshof van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. de koning. H. M. de koningin en HH. KK. IIII. de prinsen 1 Alexander en Hendrik zijn heden middag ten 12 ure met gevolg uit Amster dam in de residentie teruggekeerd. Z. M. de koning vertrekt aanstaanden Vrijdag ten 4 ure des ochtends naar het Loo. Z. D. H. de prins zu Wiedwiens aankomst te dezer stede jl. Zatur- dag werd vermeld, heeft heden ochtend de residentie weder verlaten, ten einde in het belang zijner gezondheid ruim eene maand te Ga^tein de baden te gebrniken. De arrond.-reglbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van den Delftschen arbeider, die den 4d,n Maart in de zitting van de regtbank den rijksveldwachter Goudriaan als een leugenaar en valschen eeddoener qualifi- ceerde. Ten deze heeft de regtbank den officier van justitie in zijne straf vervolging niet-ontvankelijk verklaard. O. a. stond heden te regt de colporteur B.die 1G en 17 Maart jl te dezer stede zich bezig hield met het debiteren van boekjes, getiteld: «Vonken uit den brand" Hij deed zich daarbij voor als lasthebber van be kende boekhandelaren alhier en vorderde, met opgave dat voor de bedoelde boekjes was ingeteekend, bij verschillende ingezetenen óf 50 óf GO centen per exemplaar, hetgeen bij eenigen gelukte. Later bleek het onware van het voorgeven, en ook bleek heden dat de colporteur lasthebber was van den boekhandelaar Kooyker, uit Leiden. Hem was opgedragen de boekjes te Amsterdam a 50 cents te verkoopen: niettegenstaande dien last begal hij zich naar 's Hage en handelde daar zooals is medegedeeld. Met het oog op het geringe toegebragte nadeel en de preventieve gevangenisstraf, die be klaagde reeds van 17 Maart 11. ondergaat, eischte de substituut-officier Mr. Roest schuldig-verklaring aan bedriegelijke opligting en veroordceling tot 20 dagen gevangenisstraf. Beklaagde bekende tegen den last van den heer Kooyker te hebben gehandeld, maar deed het voorkomen, dat hij hier ter stede altijd aan de getuigen had gezegd: «indien er niet is ingeteekend bij den boekhandelaar" enz. Aanstaanden Maandag uitspraak. - Burgemeester en wethouders hebben den gemeenteraad magtiging ver- zoc'it de levering van twee gashouders ten behoeve der nieuwe fabriek te gunnen aan de firma L. J. Enthoven alhier voor de som van 215,100zijnde het laagste bedrag der inschrijvingen. Burg. en welh. deelen den raad tevens mede dat de deskundigen het niet raadzaam hebben geoordeeld, dit belang-'- rijk onderdeel der nieuwe fabriek in de openbare uitbesteding tc begrijpen dewijl de onderbandsche opdragl veel betere waarborgen voor deugdelijk werk oplevert. Dit voorstel zal in de zitting van den gemeenteraad op morgen in behandeling komen. - Gisteren nacht heeft een inbraak met poging tot diefstal plaats gehad in den winkel van den kleedermaker V., Gortstraatje alhier. De dader, zekere d. V., heeft de ruit ingeduwd en zou een lap stof hebben'medege nomen, zoo niet de naclitpolitie hem de vlugt deed nemen. Hij werd echter door de nachtwakers achterhaald, gevat en naar het politiebureau overge- bragt. waar het bleek dat men werkelijk den verdachte had gearresteerd, vermits de bloedsporen, door het verbreken der ruil veroorzaakt, nog aan zijne handen kleefden. - Gisteren avond is in het gebouw voor kunsten en wetenschappen een 79-jarig heer bij de beneden-koffijkamer van het daarheen leidend trapje gevallen, waardoor hij, daar hij tegen de steenen leregtkwam, aan zijn voorhoofd een ernstige wond bekwam, waaruit zeer veel bloed stroomde. De heer chirurgijn Schoevers heeft den grijsaard verbondendie verder per rijtuig huiswaarts is vervoerd. 33 Hf SS IV Sb. LONDEN. II April. In het lagerhuis zal Maandag de heer Lems tot den eersten lord der schatkist de vraag doen ol'het waar is dat eene dreigende depêche door Duitschland aan België gerigt is, welke betrekking heeft op de persvrijheid in België en België uilnoodigt de wetten des lands in dien geest te wijzi gen. dat voorkomen worde dat elke llelg een oordeel uitspreekt over welke handeling ook van de Pruissischc regering. Voorts: welke stappen Enge land, dat met de andere groote mogendheden formeel België's neutraliteit en onafhankelijkheid waarborgde, voornemens is le doen, hetzij langs diplo maticken weg, hetzij op eenige andere wijze, ten einde feitelijk gevolg te geven aan deze garantie, wanneer België's onafhankelijkheid gevaar loopen zou door de afwijzing .der wenschen van Prttissen. FKANKKUK. floras berigt dat het door de Duitsche bladen verspreide gerucht, volgens hetwelk de afdanking van de manschappen der ligting van 1870, waarmede reeds een begin was gemaakt, plotseling is gestaakt, ten ecnen- male valsch is. De ligting van 1870 zal den lOdfn Augustus a. s. naar huis worden gezonden. Van eene afdanking vóór den bepaalden tijd is nooit sprake gew-ecst. Maar de militairen van dat dienstjaar, die ftp ditoogenblik met verlof te huis zijnhebben vergunning gekregen er te blijven. Hel Journal off. deelt de besluiten mede, waarbij eenige prefecten verplaatst worden. In hel geheel wisselen acht prefecten van plaatsen. De Iteer Rambitleau. prefect der Haute-Garonneis als zoodanig ontslagen en benoemd tot lid van den raad van state. Tot de verkiezingen voor den senaat worden door de verschillende pariijen toebereidselen gemaakt. De Bonapartisten rekenen er op dat de uilslag voor hunne partij voordeclig zal zijn. Kapitein Boyton heeft met den hesten uilslag op zonen reddingstoeslel de reis van Dover naar Boulogne volbragt. Hij ie aldaar aangekomen 's avonds ten 7% ure, na een afstand van 26 Engelsche mijlen le zijn over getrokken in 16 uren. DtlTbCHLAND. De Reichsanz. deelt den inhoud mede van het request door de Pruis- sische bisschoppen tot den keizer gerigt, ten opzigte van het wets-onlwerp, volgens hetwelk hel genot der aan de katholieke bisdommen en geestelijken uit de stadskas verzekerde toelagen afhankelijk wordt gemaakt van de ver klaring door de geestelijken dat zij zich onvoorwaardelijk naar de staats wetten zullen gedragen, benevens het antwoord van het staalsministcrie daarop. De bisschoppen verzoeken den keizer aan de voorgenomen wetten de allerhoogste sanctie le willen onthouden als eene inbreuk op verworven regten en als eene bron van onuitsprekelijke droefheid en vrede verstorende verwarring. In het antwoord wordt o. a. gezegd: De eisch dat Z. M. aan die voordragt, nadat zij door den landdag zal zijn aangenomen, hare sanc tie weigeren zal, is des te bevreemdender, omdat de heeren bisschoppen zeiven niet gelooven kunnen, dat de dotatiën, om welke terug te krijgen het te doen is. inderdaad zouden zijn toegestaan, wanneer bij de toeken ning door de bisschoppen en geestelijken het regt ware voorbehouden ge worden, ooit naar pauselijk goedvinden de wetten van den slaat al dan niet te gehoorzamen. Wanneer het bisschoppelijk request de wet, waarbij de toelagen worden ingehouden, eene bron noemt van onnoemelijke droefheid en vredestorende verwarring, dan mogen diegenen onder de hecrcn bisschop pendie in het jaar 1870, vóór de afkondiging der Vatikaansche decreten, dergelijke toestanden als de gevolgen dier decreten voorspelden en met wel sprekende woorden openlijk verkondigden, zichzelven alvragen, of zij niet misschien door trouw vast te houden aan hunne overtuiging ons vaderland hadden kunnen bewaren voor den twist en verstoring van den vrede, welke zij zeiven waarschuwend voorspelden en die wij thans met hen betreuren. Op het administratie bureau der Frankf. Zeit. heeft de policie al de hoeken en papieren, loopende van 1 Januarij 1874 tot nu toe, in beslag ge nomen en naar het policiebureau overgebragt. De reden schijnt niet bekend te zijn. OOST-INDIK BATAVIA. 4 Maart. De heer L. de Scheemaker, vroeger adsistent-resident van Boeleleng, is ter beschikking van generaal Pel gesteld voor onderhandelingen met de inlandsche vorsten en hoofden in Alchinhij voorkeur op de Oost- en Noordkust, en de luit.-kolonel de Coenens is tot bivouak-kommandanl van Kotta-Radja benoemd. Aan de onderteekenaren van het adres betreffende de invoering van nieuwe belastingen voor Europeanen en Oostersche vreemdelingen is in de Java. Cour. het volgende te kennen gegeven: «Op verzoek van den minister van koloniën, wordt aan de onderteekenaren van het aan den koning ge rigt adres. dd. Batavia, Augustus 1874, houdende bezwaren tegen de voor genomen invoering van nieuwe belastingendrukkende op Europeanen en vreemde Oosterlingen in Nederl. Indie, langs dezen weg kennis gegeven, dat Z. M. dit adres, als voorbarig, min voegzaam, op onjuiste gronden steunende en alzoo niet vatbaar voor eene beschikkingheeft ter zijde gelegd." Het verbannings-besluit van den heer Winckel is bij resolutie van 24 Febr. jl. opgeheven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hoofdinspecteur voor de suilrer- en rijstcultuur J. P. Zoetelief; aan den officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina mr. C. Vinjuaan den adsist.-resident van Ledok (Bageien) E. Kalfsterman, en aan den inge nieur le kl. bij den waterstaat C. E. S. Verschueren. Ontslagen: op ver zoek, eervol, de boekhouder op het bureau van den eerstaanwezenden inge nieur van den waterstaat in de resid. Soerabaija J. F. Mulder. Benoemd: tot leeraar in de wis- en natuurkunde bij het gymnasium Willem III te Batavia, H. J. C. Bonemeijer; tot cipier bij de boeijen van den raad van justitie te Batavia, de 3' commies bij de algem. rekenkamer A. L. Th. van Sorgen; bij de algem. rekenkamer: tot l"1 commies, de 2' commies J. Mar lens: tot 2eo commies, A. de Bruyn; bij het binnenl. bestuur op Java en; Madura: tot controleur le kl.de controleur 2C kl. R. W. H. Pitlo; lot con troleur 2' kl de adspir.-conlroleur M. H. van Hunsel; tot adspir.-controleur, J. P. O. Zwager; bij bet depart, van binnenl. bestuur: tot referendaris, del hoofdcommies A. Meijer; tot hoofdcommies, de ambtenaar op non-activjteill jhr. J. Th. Hora Siccama; bij den waterstaat: tot ingenieur le kl., de iiige-l nieur 2" kl. F. J. Th. N. Beukman van der Wijck; tot opzigter 3' kl.1,1 Esink, C. J. Schotel Jr., P. norland. J. L. P. Lapra, K. J. Prakken,! Wilhelmus, J. Pasman, J. B. Lond, A. J. Beauduux, P. Elqnbaas, J. E SchefTer, A. A. Lammers en G. I). van der Swaage; bij de post- en telej graafdienst: tot commies le klde commies 2' kl. J. II. Buyten; tot cou-J mies 3e kl., de adjunct-commies Tb. II. Landouw; tot telegraphist 2e kl.j de telegraphist 3' kl. B II. Bommezijn. Departement van oorlog. Geplaatst: in Ned. Indie, bij het depart, vjij oorlog, de generaal-majoor G. 1'. de Neve, laatstelijk chef van den staf detj 2' expeditie tegen het rijk van Atchin. Overgeplaatst: als bivouak-kommatj dant van Kotta-Radja en voorwerken, de luit.-kolonel K. W. H. de Coencffil bij het bureau van den onder-intendant le kl. in de 2r mil. afd. op Java,! de 2' luit.-kwartierm. A. van Kaathoven. Departement van marine. Benoemd: tot adjunct-bouwkundige voor? dienst der bebakening en kustvcrliehting bij het depart, der marine in Ml Indie 11. J. van der Linden, lijdelijk bouwkundige bij de bouwwerkenol Poeloe-Bras (Alchin). 's GRAVENHAGE, 12 April. Z. M. heeft Z. D. H. den prins zu Wied kl noemd tot ridder-grootkruis van de orde van den Nederl. Leeuw. Op zijn verzoek is op de meest eervolle wijze, onder dankbetuiging vm de bewezen dienstenontslagen de luit.-generaal Whittonals command van het Indisch leger, en in zijne plaats is benoemd de generaal-majoor Neve, van het Indisch leger. BERLIJN, 11 April. Bij de Pruissische kamer van afgevaardigden is#1 wets-onlwerp ingekomen, houdende intrekking van de volgende paragraaf der constitutie: 15, handelende over het zelfstandig beheer der kerk? nootschappen in inwendige aangelegenheden; §16, het ongehinderd verköj tusschen ric kerkelijke genootschappen en hunne hoofden toelatendecn§»| de afschaffing bepalende ven het regt van benoeming en van bckrachligijjl dat den staat vroeger toekwam ten aanzien van bel bezetten van kerkt#! ambten. Volgens het ingediende wets-onlwerp moet de inwendige reglsku

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2