LEIDSCHE COURANT. 1187. W, 83. ZATURDAG 10 APRIL. 3TADS-BERICHTELN. JACHT EW VISSCHEB.IJ. ÜINNENLA.NDSCÜK BKBIGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlentifin is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 11 blad 11 en 12) der Han delingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen .1875/6 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Viscliacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij behoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den 15'l,n April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Rollings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis, ter Gemeente-Secretarie ter invulliug verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Maart 1875. v, d. BRAN DELER. LEIDEN, 9 April. De brieven te verzenden met het stoomschip Hampton, dat den Ud™ dezer uit Rotterdam naar Batavia vertrekt, moeten uiterlijk dien dag ten 9.30 's morgens aan het postkantoor alhier bezorgd zijndoch de drukwer ken en monsters den 10deD April ten 8% ure des avonds. De nieuw opgerigte tooneclvereeniging "Jacob Cats" gaf gisterenavond in de stads-zaal haar eerste uitvoering, bestaande in »Mjjn Tuinhuisje", naar liet Hoogduitsch, van J. de Jong, en een blijsp 1 met zang "De ver zegelde Burgemeester", ook naar het Hoogduitsch. Eene dergelijke eerste proeve mag met toegevendheid beoordeeld worden; 'bij ijverige studie is liet te verwachten dat de vereeniging het doeldat zij zich voorsteltzal ktinuen bereiken. Op de gisteren te Amsterdam geopende tentoonstelling van luinbouw- voorlbrengselen zijn o. a toegekend: aan den heer J. van Leeuwen tc Leiden 5 verguld zilveren medailles en eene zilveren medaille; aan de firma P. F. von Siebold te Leiden eene gouden medaille en twee verguld zilveren me dailles, en aan den heer J. 11. Willink te Leiden eene verguld zilveren medaille. lil eene eergisteren gehouden vergadering van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen zijn o. a. tot leden van uat genootschap benoemd de bh. dr. J. G. de Man en C. Ritsema Cz., alhier. Ite minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt dat in de maand Jnnij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5 en 8 der wel van I Jung 1865, gewijzigd bjj de wet van 8 Julij 1874, ter verkrijging van diploinata voor het eerste en het tweede natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, of van aclen van bevoegdheid als arts ol hulp-apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tol de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuur kundig examen eu het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hooglecraar d'. J. W. Gunning, te Amsterdam; voor het tweede natuurkun dig examen, den hoogleeraar dr. A. Heynsius, te Leiden: voor het genees kundig examen, den hooglecraar dr. L. C. van Goudoever, te Utrecht, en voor het praktisch examen van hulp-apotheker den hoogieeraar d'. W. F. 8. Suringar, te Leiden -- De minister van justitie heeft op nieuw ter kennis van belanghebben den gebragt dat allen, die tot den Nederlandschen adel hchooren; gehouden zijnovereenkomstig de daaromtrent bestaande bepalingenaan het dep. van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, sterfgevallen en huwelijken, en wel door de inzending van een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand of uil kerkelijke regis ters; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moeten bevatten behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften van de in die registers ingeschreven acten. In de Staatscourant wordt gezegd dat het bcrigt omtrent de bedoelin gen der regering in zake het plan tot droogmaking van eeri deel der Zui derzee, in de IV, H. C. en andere bladen voorkomende, geheel verzon nen is. Tot het afleggen van examen voor de acte als hoofdonderwijzer ie s Hage waren gisteren 14 candidalen opgekomen. Van hen w erden er 7 J. Verlee en J. van M. Sterk en A. P. afgewezen en 7 toegelaten, als: de hli A. Bloot, P. der Wonde, uit Gorinchem; A. Scheer, uit Voorburg; Verberne, uit Delft; en J. Ph. Vos, uit Leerdam. Uit Amsterdam meldt men dat de audiëntie gisteren weder zeer druk bezocht werd. 11. M. de koningin is ten tialflwaall uitgereden naar de bloemententoonstelling in liet Paleis voor Volksvlijt. Zij werd door ecnige leden der commissie van de tentoonstelling en door den directeur van het Paleis voor Volksvlijt ontvangen, en rondgeleid door de hh. Willink en Rutgers van Rozenburg. Met de meeste belangstelling werd door II. M. de fraaije verzameling bloemen en planten in oogenscliouw genomen en betuigde zij haren dank aan de commissie. H. M. werden bouquetten aangeboden. Tegen één uur keerde de koningin naar het paleis terug om aldaar Z. K. 11. prins Alexander te ontvangen, die uit de residentie was aangekomen. Te twee uur reed H. M. weder uit om het Trippenhuis tc bezoeken. Des namiddags was er diner ten hove en des avonds had er eene groote soirée bij H. M. plaats. Heden namiddag ten 5% ure is er groot diner ten hove, waarop genoo- digd zijn leden der eerste en tweede kamer van de staten-generaal, benevens de leden van gemeenteraad. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft eene belangrijke beslissing genomen in zake den windhandel in dividenden der Ned. handelmaatschappij. Zij heeft aan eene firma, die als commissionair voor anderen zulke dividen den gekocht en daarvoor uitschotten en provisie te goed bad. haren eisch tol beialing daarvan ontzegd, op grond dat de wet geen vordering geeft wegens spel en weddenschap, waarop in dit geval de handeling neerkwam, als zijnde geen koop op levering, maar enkel speculatie op rijzing of daling bedoeld geweest. Te Harderwijk is Zaturdag nacht een korporaal van het Jlndisch 1 leger, vroeger in dienst bij het 2d« reg. infanterie, uit een raam der kazerne 20 voet hoog, op de binnenplaats gevallen. Zwaar gekneusd, is hij naar dc infirmerie vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Te Zwolle is Woensdag 11. de jaarlijksche vergadering gehouden van Evangelischen; 87 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, d». Francken, van Rotterdamgaf een overzigt van hetgeen sedert de vorige vergadering op kerkelijk en wetenschappelijk gebied belangrijks was voorgevallen D». Brutcl de la Rivièrc. van Haarlem, beantwoordde daarop de vraag: "Wat is het beginsel der confessionele, wat dat der moderne rigting? Waarom verwerpt de Evangelische rigting èn het eene èn liet andere? Wat is het beginselwaarvan zij uitgaat en dat haar iu slaat stelt van beide rigtingen hel goede over te nemen, zonder hare zelfstandigheid le verliezen?" Zijne rede gaf aanleiding tot veel gedachtenwisseling. Te Empel had Maandag II. zekere D. het ongeluk, toen hij met zjjne kar eene andere wilde voorbijrijden, zich te ver op de gtooijing van den Maasdijk te wagen, met liet gevolg, dat de kar omsloeg en een arbeider, die op de kar gezeten was. een val deed. ten gevolge waarvan hij onmid dellijk overleed. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kinderen in kommervolleu toestand na. De burgemeester van Harlitigen berigt in liet Dagbl. v. Fries!, dat hij van den heer van der Scheer, gepens. officier van gezondheid t« kl. te Leeuwarden, ten behoeve van de algemcene armen te Harlingen, eene som van 25 ontvangen heeft. Die som had, volgens den inzender, moeten die nen om de geneeskundigen van den militieraad te Leeuwarden om te koo- pen, ten einde den loteling T. Zantman. van de ligting 1875, bij geschikt heid vóór de dienst, ligchamelijk ongeschikt te verklaren. Te Husken, tien minuten noord-oostelijk gelegen van Heerlen, is dezer dagen bij boring eene steenkolenlaag gevonden. 's GRAVENHAGE, 9 April. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan E. A. Mon- teverde, te Lissabon, wegéns de redding van een schepeling van het Ne- derl. vaartuig Henrica, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, en aan Ch. T. C. Haentjens, te Amsterdam, wegens het met eigen levensgevaar redden van een drenkeling aldaar, de bronzen medaille, alsmede een loffeljjk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië be stemden soldaat P. Ilerbing, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Aan den gepens. len luit. H. P. C. de Pauw Gerlings, van liet 2» reg. huzarenis de rang verleend van ritmeester. Door Z. M. ziju benoemd: bij den plaatselijken staf, tot plaatselijk adjudant 2(lc kl. te Amersfoort, de lsle luit. P. van Eyk, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit; bij het wapen der infanterie: bij het 4d« reg. lot tsleD luit. de 2de luit. J. A. G. Apol, van hel corps, bij het 6de reg., tot kapitein 2de ld. de l!,e luit.-adjudant A. P. Klercq, van het l5,e reg. van het wapen, en de lsle luit. C. J. Koolhaas, van het reg. grenadiers en jagers; voorts is de kapitein A. P. Scheltus, van liet 6de reg. infanterie, op non- activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1