LEIDSC1IE €011 RA UT. s°. *0. 1875. WOENSDAG 7 APRIL. BINNEiNLANDSCllE BEKiGTEN. BUITEN LAN DSC HE BLBfGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. 3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f Ï.50 jaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Ad vertent iCn is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 6 April Door den minister van financiën is o. a. bepaald dal de commies 2' kl. bij de administratie der posterijen W. 11. Moll zijne functiën zal uitoefenen ten poslkar.tore te Leiden. Aan het departement van marine te 's Hage werd lieden, in 41 per celen, aanbesteed de levering van benoodigdheden voor de verschillende directiën der marine. Voor n°. 19, scheeps-smederijen, was de minste in schrijver B. J. Oleff alhier, voor ƒ1236, en voor n°. 32, afval van katoenen garens, de firma de Heyder en Cü. alhier, voor ƒ3056. Bij de verkiezing, op den ltD dezer in hel kiesdistrict Alphen gehouden, is tot hoofdingeland van Rijnland gekozen de heer J. C. P. E Schattenkerk, en tot hoold-ingeland plaatsvervanger de heer B. Erkelens. De le luit. J. Knuppe, van het le bat. 4e reg. infanterie, te Delft in garnizoenis daarbij tot adjudant benoemd. Te 's Ilage zijn gisteren de examens aangevangen voor de acte van hoofdonderwijzer, die heden zijn voortgezet. Van de 7 candidaten voor de wiskunde trok 1 zich terug onder hel examen, 5 werden afgewezen en 1 toegelaten, namelijk de heer F. Janse, uit Dordrecht. liet stoomschip Egeron is gisteren morgen te Nieuwe Diep terugge keerd. liet schip is door liooge zeeën beloopen, die het hevig deden slinge ren; een der voorste patrijspoorten sloeg in, waardoor het vaartuig zeer veel water inkreeg, zoodat men genoodzaakt was terug te keeren. De militairen van de Israëlitische godsdienst, die hunne eerlang in vallende godsdienstige feesten te hunnent mogteu wenschen te vieren, zul len door de chefs hunner corpsen daartoe in de gelegenheid wordengesteld door: aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wo nen, op de feestdagen vrijstelling van de dienst te verlcenen en aan de overige militairen een verlof le verlcenen van en met Zondag den 18d"> tot en met Woensdag den 28sttn April aanst Volgens den llaagsclien correspondent van de Middelb. Couris het ontwerp over de droogmaking der Zuiderzee reeds bij den raad van state aanhangig en strekt het om de concessie tot dat groote werk le Verlecnen aan de maatschappij van grondcrediet, met een subsidie van 15U milliocu gulden. Volgens het II. D. heeft Z. M. de koning aan de verceniging tot ver spreiding van kennis aangaande 's lands verdediging een geldelijke bijdrage geschonken uit sympathie voor haar streven. Door den gemeenteraad van Gouda zal aart" de leden der tweede kamer een adres gerigt worden, behelzende het wenschclijke van den aanleg van een spoorweg Gouda—SchoonhovenGorinchem. Deze lijn is niet opgeno men in het voorstel-Kappeyne. De raad der gemeente Schoonhoven heeft hel Iractement der hulpon derwijzers en hulponderwijzeressen van 500 op ƒ550 gebragt. Zekere van de Koppel, een jongmensch van 22 jaren uit Giessen Nieuw- kerk, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, maakte zich dezer dagen schuldig aan diefstal van een bankbillet van ƒ40 en van een nmnlbillet van ƒ10. Hij bekende zijne schuld aan den commissaris van politie te Gorinchem en bevond zich in het politiebureau aldaar, terwijl tegen hem een bevel van gevangenneming werd verleend. Op behendige wijze wist hij echter le ontsnappenen ofschoon achtervolgd door rijks veldwachters en agenten van politie, kon men hem niet terugvinden. Latei- is hij echter door twee politie-agenten op den zolder zijner woning te Oiessen-Nieuwkerkgeheel als infanterist gekleed, aangehouden en geboeid naar Gorinchem overgebragt. Naar men uit Amsterdam meldt is de zaak der valsche munters dooi den procureur-generaal naar het prov. geregtshof verwezen, zoodat ue be handeling dezer zaak binnen kort zal plaats hebben. 's GRAVENHAGE, 6 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. A. H. llarlogh, te Arasterdam, lot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Schach van Perzië geschonken. De hh. mr. A. L. P. baron de Constant Rebccque en mr. L. II. Ruys- senaers, thans attachés bij het Ncderlandsch corps diplomatique, zijn be noemd tot secretarissen van legatie. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Helmond, de heer mr. K. L. van Woelderen, thans ontvanger der registratie te Oir- scltot; te Oirschot, de heer M. van den Bergh, thans ontvanger der regis tratie te Kortgene: te Boxmeer, de heer F. R. J. Dubois, thans surnume rair der registratie te 's Gravenhage, Aan den heer J. A. A. Meevcrs, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van surnumerair der posterijen. Z. M. heeft goedgevonifjiweg«M?%ingdurige dienst, pensioen te ver- leenen aan den schout-bij-nacht J. P. G. Muller, onder dankbetuiging voor zijne goede en langdurige dienstenaan den kapitein ter zee II. 1'. Klerck eu aan de kapitein-luitenants ter zee jhr. Bowier, M. O. de Kanter en D A. Coomans de Ruiter; en te bevorderen: tot schout-bij-nacht, den kapi tein ter zee P. A. van Rees; tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee W. Enslie en A. N. L. Koops; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitt. ter zee 1' kl. A. J. baron van Geen, H. J. S. van der Sloot, C. J. Smit, C. P. van der Star en J. P. van Rossum: tot luit. ter zee le kl., de luitt. ter zee 2* kl. P. G. Bruch, C. J. de Jong, H. Schotborgh, J. A. Snoek en A. van Hengel, en tol officier van administratie 2' kl., den officier van administratie 3e kl. L. C. Duhne. •- Bij den provincialen stal is benoemd, tot majoor, provincialen adju dant in Utrecht, de kapitein J. F. van Reglerenvan het 6e reg. infanterie. -- De luit. ter zee lste kl. 11. J. van der Mandele wordt gedetacheerd bij het dep. van marine, ten einde tijdelijk de betrekking van inspecteur over de artillerie der marine waar le nemen, en de luit. ter zee ls,e kl. W. F. Blaauw wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord. Door Z. M. is pensioen verleend aan den gewezen onderopzigler der timmerlieden bij de artillerie stapel- en construcliemagazijnen te Delft J. Borking; aan den eervol ontslagen hoofdcommies bij het dep. ven oorlog W. de Kurver, en aan den gewezen schrijver 2e kl. bij de artillerie stapel en conslructiemagazijnen le Delft N. M. de Vries. Ook is op pensioen ge steld de luit.-kolonel E. W. C. C. Storm de Grave, provinciaal adjudant in Utrecht, onder toekenning van den rang van kolonel. Door den minister van koloniën is de ketelscheepmaker aan 's rijks werf te Amsterdam B. L. de Bruyn gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden geplaatst bij een der marine-etablissementen daar te lande als vice-commandeur, tevens ketel scheepmaker, voor hel vak van scheepsbouw. HI1. MM. de koning en koningin, benevens Z. K. H. prins Hendrik zijn hedenmiddag, ten half twee ure precies, per extra-trein langs den Hol- landschen spoorweg naar Amsterdam vertrokken tot het brengen van IID. jaarlijksch bezoek. Z. M. en IID. broeder droegen de marine-uniform. De vorstelijke personen werden aan het spoorwegstation door cene talrijke me nigte begroet, waaronder zich een meisje bevond, dat Z. M. een request aan bood, hetwelk door zijnen adjudant werd aangenomen. 11. K H. prinses Marianne is heden ochtend van bier voor cenigen tijd naar Wiesbaden vertrokken. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden met algemeene stem men aangenomen liet wets-ontwerp tot verlenging van den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanten en met 26 tegen 5 stemmen het ontwerp lol regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen. De kamer is op reces gescheiden. Ter tercgtzilling der regtbank alhier van 4 Maart jl. viel het vol gende incident voor. Zekere T., arbeider te Delft, stond met nog een ander persoon wegens een jagtdelict leregt. Na het afleggen van getuigenis dooi den brigadier der rijksveldwacht Goudriaan. vroeg de president of bekl. iets le zijner verdediging had aan te voeren, waarop deze ten antwoord gaf: "Die man is een leugenaar en doet een valschen eed". Deze verklaring gaf het openb. min. aanleiding, den rijksveldwachter procesverbaal te doen opmaken Hieraan werd voldaan en gebukt onder de beschuldiging van laster stond T. gisteren andermaal teregt. De veldwachter bevestigde onder eede het in zijn procesverbaal gerelateerde, en bekl. erkende de geïncrimi neerde woorden le hebben geuit. De subst. officier mr. Roest cischte eene veroordeeling tot 15 dagen celstraf en ƒ25 boete. Dit requisitoir wekte in hooge mate de verwondering op van den verdediger van bekl mr. van Gigch. Daarlatende alle mogelijke cxeptiën, kwam het hem voor, dat deze geheele procedure in strijd was met de gansche jurisprudentie ten deze be staande; z. i. moest het heilig regt van verdediging onverkort en ongeschon den bewaard blijven. De gesproken woorden waren ter verdediging gezegd, geen klagt of vervolging was, naar zijne meeniug, mogelijk. Pleiter con cludeerde tot vrijspraak. Na re- en dubliek, waarbij het openb. min. nog betoogde, dat cene verdediging nooit regt gaf tol het plegen van een misdrijf, werd de uitspraak op aanst. Maandag bepaald. E Sf G E L, A N li. LONDEN 5 April. In de Times wordt het volgende medegedeeld: De raad van buiten- landsche fondsenhouders maakt bekend, dat hij de drie vervallen coupons van de Spaansche schuld, over welker liquidatie zoo langen tijd onderhan deld werd. in ontvangst zal nemen, zoodra de respective lijsten en formu lieren gedrukt zijn. De voorwaarden luiden als volgt: De houders van coupons zullen in ruil er voor ontvangen 30 pCt. in 5 pCl. Rio Tinto ob'li- gatiën, interest gevende van 1 Januarij 1875 af, a pari, aflosbaar in 20 jaar, en 70 pCt. in 3 pCl. Spaansche buitenlandsche schuld, voorzien van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1