B UI TEN LAWDSCÜE BE HI GTE IN. PER TELEGRAAF. Z. D. 11. de prins von Wied is gisteren ochtend ten 8 ure wederom naar Duitschland vertrokken. Gisteren avond zijn in de residentie aangekomen en hebben in het hötel Paulez intrek genomen Z. Exc. de markies Arcicollar, nieuw benoimd 1 minister resident van Z. M. den koning van Spanje aan het hof alhier en de heer del Arco, secretaris bij de Spaansche legatie. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Het nieuw benoemde lid Carstenuit Drenthe, is toegelaten en heeft zitting genomen. Van de tweede kamer zijn ontvangen de laatstelijk door haar aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen zijn verzonden. Naar men verneemt zon de tuchthuisstraf van 5 jarenaan den poli- cieagenl Werson opgelegd verwisseld zijn in eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. ENK KIvJlNB. LONDEN 29 Maart. Uit Calcutta meldt rneil dat thans de rapporten zijn verschenen' betref fende den jongsten hongersnood in Bengalen. De kosten der ondersteu ningsmaatregelen hebben de daarvan gemaakte bcgrooting niet overschre den en zijn niet hooger dan 6% miliioen Men had ernstiger gevolgen van de schaarschte verwacht dan zich hebben voorgedaan. De regering heelt, ter tegemoetkoming aan den nood, bijna uitsluitend in Britsch-Indië 479,696 ton levensmiddelen opgekocht, waarvan 100,000 ton rijst zijn overig gebleven. In de gebrek lijdende districten is niet minder dan 1 miliioen ton levensmiddelen ingevoerd. De nadeelige gevolgen van den hongersnood zijn slechts gering. Het pauperisme is niet uitgebreid ol verergerd en onder de arbeidende klassen is geene demoralisatie waargenomen. Donderdag 11. heeft, ter eerc van John Mitchel, te Ennis eene de monstratie plaats gehad In een open rijtuig met vier paarden werd eene in rouw gekleede vrouw rondgereden, voorzien van allerlei lersche symbolen, en voorstellende het weenende Erin. FKASR8 ïi. Door de liberale bladen wordt steeds aangedrongen op de verwijdering en verplaatsing van een deel der prefecten. Het Bien public geeft een lijst der prefecten, die in deze termen zouden vallen, maar, er is dienaan gaande nog niets bepaald. De heer Hector Pessard heeft zich lot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met verzoek om te Parijs een niet staatkundig dagblad, onder den titel: le Jour, uit te geven. De minister heeft dit geweigerd. Ook den heer Naquet is de vergunning geweigerd om drie voorlezingen te houden over wetenschappelijke onderwerpen. De heer Naquet behoort tot de zoogenaamde onverzoenlijken der linkerzijde. Donderdag 11. stond voor het hol van assises te Parijs een echtpaar te regt, beschuldigd een negentienjarig meisje, van 'sGravenhage, eerst aldaar tot ongebondenheid verleid en la'er aan het toezigt harer oude moe der onttrokken en naar Parijs medegevoed te hebben. De man werd tot vijl. de vrouw tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld. r De heer Edgar Quinet, lid van de nationale vergadering, is Zaturdag te Versailles overleden. Hij was slechts weinige dagen ziek. Hij overleed aan de pleuris, die aanvankelijk geen ernstige ongerustheid inboezemde. Als hoogleeraar in de letterkunde en als medewerker aan de Revue des deux Monde» had hij zich een gunstigen naam verworven. SPANJE. In de Gaceta is een decreet opgenomen, waarbij bepaald wordt dat de regering met den 31sl,n Maart het monopolie van de sigarenfabricage in Havanna tot zich neemt; met dien datum worden alle fabrieken gesloten en worden de eigenaars door de regering schadeloos gesteld. In tegenspraak met de berigten, door de Carüslen uitgestrooid, beves tigt het zich, dat de regeringstroepen den 22>,on Maart Olot zijn binnenge trokken, na 6000 Carlisten onder Saballs, Trislr.ny cn Lizarraga te hebben geslagen. De Carlisten hebben, voordat zij Olot verlieten, den brand gestoken in de hooi- en stroomagazijnen en de inwoners genoodzaakt hen in het ge bergte te vergezellen. Men meldt uit Bayonne: Don Carlos heeft te Estella eene bijeenkomst gehouden met deputation uit vier provinciën, om nieuwe contributiën te vragen. De afgevaardigden antwoordden, dal daar hel land uitgeput is, zij het geen nieuwe offers konden opleggen cn de koning zich dus zelf de noodige fondsen moest verschaffen. Don Carlos dreigde toendat hij zich zou terugtrekken, maar de afgevaardigden bleven bij hunne weigering. De beslissing der zaak is verdaagd. Volgens officieel berigt hebben 6 generaals, 4 kolonels en vele offi cieren van lageren rang uit het Carlistisch leger zich naar Frankrijk bege ven cn Alphonsus als wettig koning erkend. 91JIT8CI1LAN0. Op onderscheidene plaatsen zijn in omloop felicitatie-adressen aan prins Bismarck ter gelegenheid van bijn 60sltn verjaardag op 1 April aanstaande. Te Stuttgart zal te zijner eere een feestmaal worden gehouden. Naar men uit Fulda meldt zullen de Pruissische bisschoppen aldaar den 30,,tn Maart weder eene conferentie houden. De pastoor te Nicuw-Ulm verklaart, dal het berigt aangaande zijne weigering om op 'skeizers verjaardag eene hoogmis te vieren, onwaar is. Van regeringswege is hem gevraagd, of er voor den keizer zou worden ge beden. Daarop heelt hij geantwoord, dat hij daaromtrent van het bisschop pelijk ordinariaat nog geen last had ontvangen en meer is er niet gebeurd. De minister-president in het groothertogdom Hessen-Darmstadt heeft in de tweede kamer verklaarddal de regering, evenals de Beijcrsche rege ring, geen onderscheid maakt tusschen oud-katholieken en aanhangers van het Vaticaanmaar beiden als katholieken beschouwt. 1 04>SST-ISrK>IE. BATAVIA. 18 Februari). In de Locomotief leest men: Twee dagen nadat Longbattah genomen v/as moest de staf daarheen verhuizen. Dat was zonder gevaar te loopen onmogelijk; voor de herovering der in zijn oog heilige plaats heelt de Atchinees gaarne zijn leven veil. De vijand nestelde zich daarna in zijn goed versterkte posiliën rondom Longbattahterwijl onze troepen daar slechts voor weinig dagen levensmiddelen cn ammunitie voorhanden hadden. De communicatie was dus voor ons weer verbroken, totdat een kolonne kwam om ze te herstellen, wat na een gevecht gelukte. De vijand is evenwel in onze nabijheid gebleven, en ondanks alle granaten, die hem toe gezonden worden, nadert hij ons tot op 150 a 200 pas, om ons le beschie ten. Er gaat dan ook geen dag voorbjj, zonder dat een der onzen gewond wordt of sneuvelt; op één dag hadden wij drie dooden en negen geblesseer den, en van die twaalf waren er negen in de versterking, toen hun het ongeluk overkwam. Een der geblesseerden is kapit. van der Laan, die een schot in den arm kreeg, terwijl hij in de raissigit zat te schrjjven. De vijand gunt ons geen rust, en volgt onzen voorpostendienst na: van tijd tot tijd hooren wij zijn schildwachten praten en de posten van zijn veiligheids keten vuren opvolgend. Maar kranig blijven zich onze troepen houden. Dagelijks mogen honderden kogels hun om de ooren vliegen, van vrees of neerslagtigheid bij de militairen is geen zweemde offic. van gez. Kats b. v. kreeg een kogel in den enkel, leed hevige pijn, maar verbond niet lang daarna de andere geblesseerdenofschoon de kogel nog niet uit zijn wond was gehaald. Het is met dat al zaak, dat tegen eiken prijs de om trek onzer versterking gezuiverd worde. Men heeft meer bepaalde rapporten ontvangen omtrent de verwoes tingen di| de modder-bandjir in Kedirie heeft veroorzaakt. De zuidwes telijke kraterrand van de Kloet, een brok, dat op ongeveer 300 ellen begroot wordt, is ingestort. De schade voor de inlandsche bevolking is hoogst aanzienlijkmen spreekt van millioenen. De ellende is groot. Voor het eerste oogenblik wordt de bevolking eenigermate geholpen door inschrij- vingeneene krachtige poging om beteekenende hulp te verleenen is echter niet aangewend en het zal de middelen van particulieren verre te boven gaan de bevolking eenigermate de geleden verliezen te vergoeden. De com missie voor den watersnood alhier, die nog fondsen in kas had, heeft daar van ƒ10000 voor Kedirie ter beschikking gesteld. De bandjirs in verschil lende residentiën hebben mede belangrijke schade aangerigt. Te Steenbergen is het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool ge vierd,door een diner van oud-studenten. Hef* door eenige redacteurs ingediend verzoek om gratie voor den redacteur van Daalen is van de hand gewezen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur le kl. bij den waterstaat en 'slands burg. openb. werken J. A. de Gelder; aan den commies 1' kl. bij de post- en telegraafdienst K. F. Stoel man, en aan den ambtenaar op non-activiteit mr. J. W. S. von Baumhauer. gewezen adsist.-resident van Montrado. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk op hel bureau van den eerstaanwezenden ingenieur van den water staat en 's lands burg. openb. werken in de resid. Japara J. C. Kunze; de letterzetter lc kl. bij 'slands drukkerij te Batavia G. B. Tronz; de klerk op het bureau van den ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen le Soerabaija C. A. C. W. Boers. Ontheven: eervol, wegens ziekte, van de verdere waarneming der betrekking van auditeur-militair bij den krijgsraad te velde te Alchin m'. P. II. F. Junius. Benoemd: tot auditeur-militair bij den krijgsraad ie velde te Atchinde tweede subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. J. M. Brooshooft; tol griffier bij den landraad le Bandong (Preanger-Regentschappen), de ambtenaar voor de regterl. magt mr. P. Blussé: tol griffier bij den landraad te Magelang (Kadoe). de ambte naar voor de regterl. magi mr. G. L. Brevet; tot griffier bij den raad van justitie te Amboina, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. B. H. van Delden; tot controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen bui ten Java en Madura, II. L. van der Waarden en J. P. Th. van Nunen; tot hulpprediker ten dienste der Inlandsche christengemeente te Ajermadidi (Me- nado), de gewezen zendeling van het Nederl. zendeling-genootschap in de Minahassa 11. J. Tendeloo. Departement van oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den luit.-kolonel der inf. J. G. van Thiel. Ontslagen; op verzoek, eervol, de mil. apotheker 3e kl. J. B. Nagclvoort, en de burg. schrijver 5e kl. bij de mil. administr. J. C. Werner. Bevorderdbij het wapen der inf., tot luit.-kolonelde majoors J. G. H. Grooss, F. P. Cavaljc met verlof in Nederland, W. J. J. Doclers van Leeuwen en M. A. E. Phafl; tot majoor, de kaplt. F. W. Meijer, 11. L. F. de Jacquier de Lompret en A. J. 11. Ltibeck. Benoemd: bij de mil. administr lot 2(l", luit.-kwartierm., de sergeanten der inf. J. 11. Koensz, B. D. Bosscher en C. J. Smith, de ser geanten der art. J. E. van Schaik, G. P. van der Waart van Gulik en P. van Exler, de sergeant der inf. 11. P. E. E. van der Smissen, de sergeant- majoor der inf. F. W. van Dieren, de sergeant der art. J. II. Albrechl cn de sergeant-majoors der art. J. van der Plank en B. J. van der Weide. Departement van marine. Bevorderd: tot iec stuurl.de 2e sluurl. bij dien tak van dienst H. C. Sluyvenberg en J. Stuur. BERLIJN, 27 Maart. Prins Hohenlohe, gezant te Parijs, is heden avond weder door den keizer ten gehoore ontvangen en keert heden nacht naar Parijs terug. MADRID, 27 Maart. De bende van Tristany is bij Santa Colonna geslagen j en uiteengejaagd. BAYONNE, 27 Maart. De Carlisten trekken zich terug op de grenzen i en verlaten eenige van hunne stellingen BAYONNE. 28 Maart. Op Witten Donderdag' hebben de Carlisten zich

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2