LEIDSC1IE COURANT. 1875. *T°. 71. YRIJDAG 26 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST A DS-HER ICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendrik Kuye, winkelier, houdende verzoek om petroleum te mogen bergen in zijn huis aan de Mare n°. 21; Gelet op het Koninklijk besluit van 3l Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de cornmodu et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Dinsdag den 30,teD Maart aanst. 'svoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 25 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE BERiGTEN. LEIDEN, 25 Maart. De voorzitter der Nederl. hoofdcommissie voor de internationale ten toonstelling te Philadelphia in 1876 deelt het volgende mede: De eeuwfeest commissie te Philadelphia berigt, dat zij, om aan het verzoek van veie buitenlandsche commissiën te voldoen, als ook in de hoop op eene gunstiger weersgesteldheid bij de opening der tentoonstelling, besloten heeft, in stede van op den ÏO"1"1 April 1876 (herinneringsdag van het begin van den Ameri- kaanschen onafhankelijkheidsoorlog), op 10 Mei daaraanvolgende de openingsplegtigheid te doen plaats hebbenen de tentoonstellingin stede van op 19 October, op 10 November 1876 te sluiten. -- De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bepaald, dat de werkzaamheden voor de primitive beschrijving der belasting op het personeel in al de gemeenten van dit gewest zullen aanvangen op Vrijdag den 7deD Mei a. s. Verder worden hh. burgemeester en wethouders uilge- noodigd, om de ingezetenen in het bijzonder aandachtig te maken o. a. op de wijziging, welke vooreerst een der vrijstellingen van vrouwelijke bedien den heeft ondergaan, en tevens op hun verpligling, om bij hun bezwaar schriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbillet, tegen betaling van 5 cents bij den ontvanger verkrijgbaar gesteld. De wis- en natuurkundige afdceling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Het stoomschip Groningen is op 23 Februarij te Port-Said aangekomen. -- Tot leerares in de Fransche taal aan de middelbare school voor meis jes te Dordrecht is benoemd mcj. R. L. Haringte Voorschoten. Men schrijft aan het V. D.: In de laatste drie maanden zijn ruim 2000 paarden van de beste rassen uit ons land naar Frankrijk vervoerd en het is te vreezen, dat, wanneer dit zoo voortgaat, het klein gedeelte remonte- paarden, dat uit inlandsche paarden moet beslaan (2/3 mag uit het buiten land worden ingevoerd), niet meer dooi de aannemers geleverd zal kunnen worden. Doordien nu ook geen paarden uil bel üuitsche rijk mogen uitge voerd wordenkomen de leveranciers van de voor onze bereden corpsen benoodigde 600 paarden, waarvan de aanbesteding in de vorige maand plaats had, "in groote moeijelijkhedenvooral die voor de regimenten cava lerie, dewijl ons land geen rijpaarden oplevert. Zij zullen derhalve genood zaakt zijn de benoodigde paarden verder, b. v. in Hongarije, te zoeken. De voor onze artillerie zoo uitstekende Geldersche paarden worden bijna niet meer gevonden en zijn bovendien te boog in prijs, daar voor de remonte- paarden door onze regering gemiddeld ƒ660 per paard betaald wordt, ter wijl de Fransche kooplieden voor een goed gebouwd inlandsch paard zelfs ƒ1000 geven. De Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij is druk bezig met het maken van plannen voor een spoorweg van hel station 's llage naar het badhuis Ie Scheveningen. De spoorweg zal loopen van het station naar hot «ind van de Prinsengracht, de gasfabriek, de Loosduinsche brug, het Anna- Paulownapark, ten westen van den ouden Scheveningschen weg achter Zorg vliet, om bij de Roomschc kerk te Scheveningen over den straatweg te gaan en bij de stallen van den tramway bij het badhuis te Scheveningen te ein digen. Nabij het Anna-Paulownaparkdus niet ver van den Bazar, en bij de roomsche kerk te Scheveningen zullen halten komen. (d. C.) Door wijlen mcj. J. Brezet, wed. P. J. Roeby, te Rotterdam overleden, zijn aan de navolgende instellingen te Rotterdam gelegateerd: aan de Nederl. zendings-vereeniging 1000; aan de groote en kleine diaconie-scholen der Ned. herv. gemeente 500; aan de diaconie-armen der Ned. herv. gemeente ƒ200; aan het geref. burger-weeshuis 200; aan de Rotterdamscbe aldee- ling der vereeniging »Tot Heil des Volks" ƒ100; aan de school voor have- looze kindereu 100; aan de werk-inrigting voor hulpbehoevende blinden ƒ100. Alles vrij van successieregt. Door den heer J. J. N. Olgcrsonlangs te Amsterdam overleden, is aan liet r. k. oude armenkantoor aldaar ƒ1000 gelegateerd. Het departement Rotterdam der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heelt in beginsel besloten om daar ter stede op te rigten een huur- en ver huurkantoor van vrouwelijke dienstboden, welk kantoor zich ten doel zal stellen het bezorgen van goede dienstboden aan hen die het verlangen en het bezorgen van goede diensten aan goede dienstbodenalsmede de behar tiging van de zedelijke en stoffelijke belangen der dienstboden. Volgens het concept-reglement (waarin echter bij de behandeling nog wijzigingen kunnen gebragt worden) zullen er twee registers aangelegd worden, het eene voor haar die een dienst, het andere voor degenen die eene dienstbode verlangen. Wie alsdan eene dienstbode vraagt, verkrijgt uitsluitend bij de commissie de noodige informatiën en kan eene dienstbode buren mits voor niet minder dan voor twee vierendeeljaars en onder voorwaarde, dat van weerszijden de huur minstens zes weken te voren moet worden opgezegd. De dienstboden zullen des Zondags om de veertien dagen van 1 tot half 10 ure en desverkiezende een avond in de week van 7 tot half 10 ure mogen uitgaan; haar zal gelegenheid worden gegeven om ter kerk te gaan en, zoo noodig, godsdienst-onderwijs te ontvangen, enz., terwijl de dienst boden zich wederkeerig vprbinden tot getrouwe, eerlijke, vlijtige dienst, fatsoenlijk en zedelijk gedrag, eenvoudige kleeding en zooveel mogelijke wering van alle aanloop aan de woning waar zij dienen. Om te worden ingeschreven, zuilen de dienstboden moeten kunnen lezen, schrijven en re kenen, lid van een ziekenfonds en zoo zij den leeftijd van 25 jaar heb ben bereikt lidmaat harer kerkelijke gemeente zijn. Na vijf jaren ge trouwe eerlijke dienst bij hetzelfde gezin ontvangen zij een getuigschrift en hebben zij aanspraak op vergoeding der contributie van het ziekenfonds; na tienjarige dienst en elke vijf jaar daarboven ontvangen zijbehalve het getuigschrift, eene belooning van ƒ25, die voor haar in de spaarbank wordt gezel, terwijl zij die 25 jaren in dezelfde dienst zijn geweest en wegens ouderdom of gebreken niet meer kunnen dienen, bij een getuigschrift eene belooniug van ƒ100 ontvangen. De inschrijving op het register geschiedt voor de dienstboden kosteloos. Personen, dqi zich laten inschrijvenom door tusschenkomst van het kantoor dienstboden te huren, betalen jaarlijks 1 en geven bij elke huur den Godspenning, berekend op 4 pCt. van het jaarlijksch loon, aan de kas. Dezer dagen is bij een ingezeten van den Helder, terwijl hij met zijn huisgezin afwezig was, ingebroken en uit een kabinet eene aanzienlijke som geld en gouden en zilveren voorwerpen gestolen. De politie doet ijverig onderzoek. De bekende zaak van Ooms, beëedigd werker bij den handel te Amster dam. is thans bij het prov. hof in Utrecht in behandeling. De procu reur-generaal eischte schuldigverklaring aan ouwilligen manslag en eene celstraf van 45 dagen en eene geldboete van 25. De uitspraak is op Dingsdag 30 dezer bepaald. Men meldt uit Arnhem: Bijzondere levendigheid hecrschte Dingsdag ochtend aan de Rijnkade bij de Kraan alhier. Het gunstige weder heeft terug doen komen op het besluit om eerst later de pleglige overbrenging van het op de Atchiuezen veroverde kanondat voor Bronbeek bestemd is, te doen plaats hebben. Hel kolossale stuk (het weegt 6300 kilo en is 5 meter lang) vereischte bijzondere zorg om bet voor vervoer in gereedheid te brengen. Dit geschiedde door manschappen van het regiment vcld-artil- lerie, hier in garnizoen, en liep, behalve dat het natuurlijk lang duurde, uitmuntend af. Toen alles voor het vertrek gereed was, kwam eene depu tatie uit hel corps invaliden, met kapitein Hamers aan liet hoofd, die bet fraajje sluk geschut met guirlandes en kransen van groen en bloemen ver-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1