BL ITlvM LAM DSC!IE BËÏUG'i ËN. 1871 werd een jeugdige knaap bij herhaling wegens kleine diefstallen door de regtbank te Groningen tot korte gevangenisstraffen veroordeeld. In den herlst van dat jaar stond hij weder ter zake van diefstal teregt.en werd toen tol opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld voor den tijd van twee jaren en zes maanden. In het begin van dit jaar werd hij wederom op heetcrdaad betrapt, terwijl bij bezig was met het afbreken van looden af- vvateringspijpen. Bij zijn verhoor bij den commissaris van policie, gaf de uestijds vijftienjarige knaap bet volgende op: »Ik ben veroordeeld geweest wegens diefstal tot vastzetting in een verbeterhuis voor den tijd van twee jaren en zes maanden, die ik op «de Kruisberg" heb doorgebragt; ik ben er slechter vandaan gekomen, dan toen ik er heenging." Te Haarlem is Maandag 11. eene openbare bijeenkomst gehouden van de afd. Haarlem der vereeniging tol bevordering van volksonderwijs, lie heer A. Moens, lid der tweede kamer, hield eene rede over den tegenwoor- digcn toestand van hel lager onderwijs. Toen de gelegenheid gegeven werd om over het gesprokene van gedachten te wisselen, bestreed dr. A. W. Bronsveld kortelijk de mededeelingen en conclusiën van den heer Moens, en verdedigde, evenals later de beer dr. Smeding, de belangen van het bijzon der onderwijs. j Door bnrg. en well), van Amsterdam is aan den gemeenteraad geadvi seerd over te gaan lot bet invoeren ecner hondenbelastingwaartoe door eenige leden bet voorstel is gedaan. Zij stellen voor eene jaarlijksche be lasting van ƒ5, uitgezonderd voor honden van gepatenteerde hondenkoop lieden, alsook die toebehoorende aan instellingen van wetenschap en kunst, voor zoover deze strekken om het doel te bevorderen dier instellingenbij voorbeeld Arlis en het physiologisch laboratorium. Onvcrmogendcn zijn van belasting vrijgesteld, mits betalende 25 cent voor het belastingkenteeken. De zuivere opbrengst dezer belasting is geschat op 12000. De commissie voor de financiën vindt de bate betrekkelijk gering tegenover het nadeel, dat een groot aantal personen in directe aanraking komt met den gemeen telijken fiscus; de vrijstelling van onvermogenden acht zij een bedenkelijk privilegie, daar voorafgaande vrijstelling geschiedt op eene verklaring van onvermogen. Met even veel regt zou men aan arme schippers vrijstelling van sluisgeld, en aan arme voerlieden van tolgeld kunnen verleenen. Te Utrecht is de Maandag gehouden paardenmarkt zeer levendig ge weest. Een span koetspaarden is verkocht voor ƒ4500; enkele paarden werden nog verkocht voor ƒ1000 tot 1300. Dingsdag ochtend vertrok een extra-paardenlrein van de maatschappij tot exploitatie naar Parijs. Men berekent, dat alleen voor het buitenland 400 paarden zijn aangekocht. Zondag II. is te Lithoyen een hevige brand uitgebarsten bij den land bouwer en herberger van den Anker. In een oogenblik stonden schuur en woonhuis in volle vlam, zoodat er aan redden niet meer te denken viel. Met groote moeite werd nog een paard uit den stal gehaaldzes koeijen daarentegen kwamen in de vlammen om. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Uit Deventer meldt men dat gisteren morgen nabij Diepenveen door irein n°. 13 een persoon is overleden, die onmiddellijk dood was. Hel verkeer is niet gestremd geworden. Men meldt uit Leeuwarden: Aan den beer T. Romein, directeur der gemeentewerken alhier, werd jl. Zondag, ter gelegenheid van zijne40-jarige dienst bij de brandweer te dezer stede, waarvan de laatste 20 jaren als opper-brandmeesterdoor het collegie brandmeesters een diner aangeboden en tevens een prachtig zilveren inktstel met gouden penhouder en pen vereerd. De bevolking dezer (gemeente, die in 1874 met 203 mannen en 294 vrou wen vermeerderde, bestond op den 31llen December jl. uit 12947 man nen en 14056 vrouwen, te zamen 27003 zielen. Onder dit cijfer zijn de militairen en de gevangenen medegerekend. 'sGRAVENHAGE, 24 Maart. Door Z. M is aan den matroos le kl. C. Flindt, aan boord van Z. M. schroefsloomschip le kl. Curapao, als blijk van goedkeuring en tevreden heid wegens zijne hulp tot redding van een Ier reede van Falmouth over boord gevallen marinier, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij be sluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-griffier bij het prov. geregts- hof in Overijssel de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Sieenwijk, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Amersfoort; tot substituut-grif fier bij de arrond.-regtbank te Utrecht de heer m'. J. van Doorn, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Brielle; tot plaatsvervangend kantonregler le Berlicum de heer L. A. van der Mey, wonende aldaar. Door Z. M. is aan den heer mr. C. van der Lek de Clercq, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als nolatis te Zierikzee, en zijn benoemd: lot notaris te Zierikzee, de heer mr. J. C. van den Lek de Clerq. advocaat en cand.-notaris aldaar, en tot notaris te Renesse, de heer mr. J. A. Bolle, cand.-notaris, thans griffier bij hel kanlongeregt te Zierikzee, uit welke betrekking hem eervol onlsag is verleend. De telegrafist 2e kl. A. Jansen is met I April aanst. uit 's rijks dienst ontslagen. Z.- M. heeft goedgevonden, den kapitein-luit. ter zee P. J. Buyskes, op zijn verzoek, eervol af te voeren uit het vaste corps zeeofficieren en aan hem. met den eersten April aanst., op te dragen de betrekking van chef der hydrographic bij het dep. van marine, en den kapitein der infan terie van het leger in Nederl. Indië J. II. M. van Bronckhorst, een eervol ontslag uit de dienst te verleenen. De lieer E. Erb is erkend en toegelaten als consul-generaal van Zwit serland te Batavia, en door den Nederl. consul-generaal le Napels is de heer A. C. Moscuzza aangesteld tot zijnen vice-consul le Syracuse. In Berlijnschc hofkringen spreekt men, volgens de IFcs. Zeilvan eene verloving tusschen prins Alexander der Nederlanden cn prinses Marie, oudste dochter van prins Fredcrik Karei. [Pad.) Naar men verneemt heeft de heer L. Jalui, tegen den 1'° April e. k., zijn ontslag aangevraagd en verkregen als directeur der exploitatie van het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Men wil welen dat het bestuur van het gebouw thans weifelt tusschen twee beslissingen, voor de toekomst le nemen: óf de benoeming van een nieuwen directeur, waarvoor dan een der leden van het bestuur in aanmerking zou komen, óf verhuring van het gebouw. Er wordt sedert eenige dagen veel gesproken over de arrestatie van eene vrouw, die, bij aanzienlijke ingezetenen uit schoonmaken gaande, niets kon laten liggen dat voor de band lag. In een huis alleen moet zij aan lijfgoed en tafellinnen voor eene waarde van naar gissing ƒ100 medegeno men hebben. Verleden Zaturdag werd zij aangehouden, nadat een met hare toestemming gedane visitatie in hare woning in de Bagijnestraat tot de ont dekking had geleid van eene belangrijke partij goederen van allerlei aard, maar meest van linnen en andere stoffen welke te zamen genomen op eene aanzienlijke waarde worden geschat. Van den dag harer aanhouding af is zij bij tusschenpozingen door de policie ondervraagd, zonder dat deze er in mogt slagen haar tot bekentenis, te brengen. Zij hield, naar men verze kert, steeds vol alles te hebben gekocht, waaraan intusschen zoo weinig geloof werd gehecht, dat zij gisteren naar bet huis van arrest is overge- bragt. Reeds zouden een paar voorwerpen zijn herkend door den bestolene, bij wien de aangehoudene als werkster in dienst was geweest. De ont vreemding is daarom des te laakbaarder, vermits zij niet is gepleegd uit armoede of gebrekmaar veeleer uit hebzucht. De verdachte is gehuwd en haar man schoenmaker. E Bï E I. A K S3. LONDEN 23 Maart. Zondag 11. zijn in Ifydepark eenige duizenden personen bijeengekomen om »condoleantie en sympathie" aan den dag te leggen jegens Mitchel's familie, en om op nieuw een motie uit le brengen ten gunste van het in vrijheid stellen der nog gevangen Fenians. Men beweert dat de nederlaag van Cambridge bij den roeiwelstrijd op de Theems te wijten is aan een ongelukkig toeval. In de boot van Cam bridge geraakte, bij het begin van den teruglogt, de zitplaats van een der acht rocijers defect. Niet slechts werd daardoor aan snelheid verloren; doch de ontredderde roeijer werd zijn makkers, in slede van tot hulp, tot hinder. Toen het ongeluk gebeurde, was Cambridge belangrijk vóór. In Zuid-Wales is het aantal buiten arbeid gestelde mijnwerkers met 2000 vermeerderd. Zij hebben wegens eene loonsverlaging van 10 pCt. het werk gestaakt. Men verwacht dat de loonen nog sterker zullen worden verminderd, daar het is gebleken, dat de ijzerhandel, zonder dat, de con currentie met bet buitenland onmogelijk zal kunnen uithouden. Zoo heeft b. v. onlangs eene firma in Wales de levering van 20000 ton spoorwegrails aangenomen voor een prijs, waarbij zij naauwelijks een shilling winst zou hebben. Desniettegenstaande kon een Belgisch huis nog lager inschrijven, 20 shilling minder per ton, vanwege de lagere loonen in België. Op het eiland Malta heerscht eene epidemische ziekte onder het rund vee, die de kenteckenen van de veepest heeft. De Italiaansche regering heeft reeds den invoer in Italië van runderen, schapen, enz., van Malta komende, verboden. Volgens berigten -nil Rio Janeiro van 23 Feb. jl. is de gele koorts aldaar verschenen en verspreidt die ziekte zich meer en meer. Men telde gemiddeld dagelijks acht sterfgevallen. FKANHHIJK. Uit een onlangs door den gouverneur-generaal van Algeric aan de regering ingediend rapport Blijkt dat de materiële toestand dier kolonie zerr gunstig is, cn bij de thans terugkeereude rust meer en meer verbetert. Het groote ongeluk van Algerie, zegt hel rapport, is dal de kolonie niet genoeg in Frankrijk bekend is, zelfs niet bij degenen die anders wel belang in haar stellen, terwijl de vreemdelingen welke haar bezoeken, algemeen hunne verwondering le kennen geven over den vooruitgang die op te mer ken is. De vestiging der uil den Elzas en Lotharingen naar de kolonie uitgeweken gezinnen geschiedt thans geregeldvoor zoo ver de weinige middelen, waarover men te beschikken heeft, zulks toelaten. Voor drie nieuwe spoorweglijnen zijn tn 1874 concessiën verleend geworden, terwijl de 3anleg van vier andere lijnen ontworpen is. De permanente commissie uit de kamer heeft zich Maandag geconsti tueerd in een daartoe gehouden korte zitting. De heer d'Audiffrel-Pasquier heeft zijn ambtgenooten te kennen gegeven, dat de installatie van den senaat en van de kamer van afgevaardigden te Versailles, overeenkomstig de in de constitutie op voorstel van den heer Ravinel gebragte bepaling, liet'onder werp van zeer ernstig onderzoek uitmaakt. De beslissing zal aan de com missie worden medegedeeld, zoodra het gouvernement en het bureau der kamer daaromtrent tot ovtreenslemming zullen zijn gekomen. De eerstvol gende bijeenkomst der commissie zal den le" April plaats hebben en verder zal zij telken veertien dagen gedurende het recès vergaderen. Te Toulouse hebben voor eenigen tijd de werksters in de tabaks industrie den arbeid gestaakt. Deze werkstaking werd in de laatste dagen zoo goed als geëindigd beschouwd; maar de hoop, dat de zaak in der minne geschikt zou worden, is teleurgesteld, 1200 sigaretmaaksters hebben gewei gerd den arbeid le hervatten. Zelfs moesten de policie en de gendarmerie tusschen beiden komen. Een twintigtal vrouwen is in verzekerde bewaring genomen. Eenige Parijsche bladen hebben besloten de Frangais, het orgaan van de Broglie, dood te verklaren. Zij zullen wegens het gebrek aan goede trouw, hetwelk dit blad in zijn polemiek aan den dag legt, niet meer met i

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2