commissaris in het 3e district der provincie Noordbrabant, de gepensioneerde luit.-kolonel S. Pijpers. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De hertog van Tetuanbenoemd tot gezant van Spanje te Weenen heeft heden de residentie verlaten, nadat Z. Exc. gisteren de brieven, welke hem uit zijne betrekking van Spaansch gezant alhier terugroepen, den mi nister van builenlandsche zaken had ter hand gesteld. In het hotel Keizershof had Zaturdag 11. eene bijeenkomst plaats, die een geheel eigenaardig karakter droeg. Van verschillende steden des rijks waren de oud-cadets van 1838/42, thans allen hoofdofficieren of hoogcre rangen in de maatschappij bekleedende, bijeengekomen om bun oud-collega den luitenant-generaal Verspyck een vriendschappelijk feestmaal aan te bie den. Bij die geiegenheid ontving de generaal uit naam van dertig oud-cadets van zijn studiejaar een prachtalbum als een bewijs van kameraadschappelijke sympathie en van waardering zijner diensten, aan het vaderland bewezen. In de buitengewone algemeene vergadering van deelhebbers in de mijn- compagnie Nederland, heden alhier gehouden, is door den voorzitter, mr. P. P. van Bosse, o. a. medegedeeld dat de rapporten en berigten nit Ame rika. laatstelijk ontvangen, de gunstige verwachtingen en uilzigten, door den hoofdagent omtrent de Cariboumijn gegeven, bevestigen. N. a. van medcdeelingen door den heet' m'. J. Wcrlhcim Jz. uit Amster dam. als vertegenwoordiger van en volkomen beschikker gedurende 6 maan den over de aandeelen der Amerikaansche aandeelhouders, werd door de vergadering eene motie aangenomen, de strekking hebbende om alle leden van het vroeger bestuur uit te noodigen hun ontslag terug te nemen en op nieuw zitting te nemen als-bestuurders der compagnie. Vooraf bad de lieer Werlheiui verklaard dat het hem gelukt was den heer de Groot te bewegenden waren toestand der mijn in Amerika te onderzoeken en dat wel geheel en al voor rekening der Amerikaansche aandeelhouders, die daardoor een bewijs wilden geven dat elke beschuldiging van zwendelarij of dergelijke ten hunnen opzigte ten eenenmale onge grond was. Derhalve werden bij acclamatie benoemd tot leden van den raad van directie, de heeren van Bosse, Kappeyne van de Coppcllo, de Graeff van Polsbroek, dn Bois (tevens waarnemend directeur) en Speelman, welke allen hetzij zeiven of door gemagligden verklaarden de betrekking te aan vaarden. Ten gevolge van deze besluiten kwamen de voorstellen tot eventuele liqui datie en verkoop te vervallen terwijl voorts besloten werd op de gewone vergadering, den 15,len Mei a. s. te houden, over te gaan tot bekrachtiging van de gewijzigde statuten, welke bij gemis van het vereischlc getal aan deelen thans niet kon geschieden. Naar men verneemt heeft de heer C. J. Schiefbaan, bij gelegenheid van zijn jubelfeestaan de algemeene armen dezer stad eene som van 4000 geschonken, terwijl verder een aantal liefdadige instellingen door hem ruim zijn bedacht. Blijkens officiële kennisgeving zal de kermis alhier beginnen Maandag 10 Mei e. k. en eindigen Dingsdag 18 Mei d. a. v. De policie schijnt zich in de laatste dagen het lot van de honden, waar die als trekdieren gebruikt, neen, misbruikt worden, ernstig te heb- ben aangetrokken. Een zeer groot aantal geleiders, men| spreekt v,.n ongeveer 200, heelt zij bekeurd, omdat de last voor de beesten te zwaar was. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN 22 Maart. Reeds is gemeld dat de prins van Wales een reis naar Indië zal on dernemen. Men verneemt thans dat zijne gemalin hem zal vergezellen. De prins wil met den aanstaanden herfst vertrekken, lieeds worden ijverig toebereidselen gemaakt. Sir Bartle-Frère zal zich in het gevolg bevinden. St. Patricks-dag, de naamdag van den beschermheilige van Ierland, werd daar te lande en ook in de hoofdstad door de Ieren Vrijdag li. feeste lijk herdacht, lil den omtrek van Trafalgar-Square, the Strand, enz. volg den processiën met banieren en door muziekcorpsen begeleid elkaêr in menigte op. De lersche aristocratie vereenigde zich des avonds in Willis' Rooms aan een feestmaal, waarbij de voormalige lord-luiienant van Ierland, graaf Spencer, voorzat. Aan hel slation Acorington heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De trein van Manchester stopte in den viaduct bij Sacutcliff voor liet ophalen der billenen. Inmiddels liep een gocdcrenwaggonzonder con ducteur uit Baxendcn vertrokken, tegen bet achterste gedeelte van den Mancliesler-trcin. De goederen» aggon werd ineengedrongen. Zeven of acht nersoncn werden voor zoover men op dit oogenblik weet. ernstig gewond. Sedert eenigen lijd is uit Liverpool voortvlugtig Edward John Barry kassier, tevens kapitein bij het le reg. artillerie-vrijwilligers van Lancashire, ten nadecle zijner patroons, cenige hout-makelaars, eene som van ongeveer 6000 ontvreemd hebbende. Majoor Greig, de chef van policie te Liverpool heeft eene som van 100 voor zijne aanhouding uitgeloofd. Aan de Times wordt uil Rangoon gemeld: De expeditie naar Westelijk- China, aangevoerd door kolonel- Browne, is alhier aangekomen. Al de ge wonden zijn herstellende. Het reisgezelschap is aangevallen door Chinesche grensambtenrendie door anderen waren opgezet. De bagage en de ge schenken, welke de expeditie medevoerde, zijn behouden. De Shiks hebben dapper gevochten; 20 Chinezen zijn om het leven gekomen en vele zijn gewond. Alle gemeenschap met China over de grens wordt verhinderd door, sterke benden van gewapende personen. Men heeft vermoedens, wie de opruijers geweest zijn, maar men bezit tol nn toe geene voldoende bewijzen. FRANKRIJK. Zaturdag II. heeft de heer Laboulaye het voorzitterschap over het lin ker-centrum der nationale vergadering aanvaard met eene uitvoerige rede, waarin hij een overzigt gaf van den loop der zaken na het sluiten van den vrede. Verder liet hij zich aldus uit: Aan de gematigdheid, aan de zelf verloochening van de verschillende groepen der linkerzijde hebben wij bet te danken, dat wij eene zóó aanzienlijke en naauvv aaneengesloten minderheid konden vormen, dat wij zonder te groote moeite de onafhankelijke afge vaardigden aan onze zijde bragten en alzoo in de meerderheid kwamen. Wij weten wat wij door overeenstemming vermogenwij waren in den strijd vereenigdwij zullen na de overwinning niet van elkander scheiden. Door onze eensgezindheiddoor de gematigdheid van ons allen mogten wij de constitutionele wetten doen aannemen. Die wetten beantwoorden gewis niet aan ons ideaal. Had het aan ons geslaan, wij zouden de republiek niet geheel en al derwijze georganiseerd hebben. Maar moge het ook ge makkelijk vallen fouten in de nieuwe staatsregeling aan te wijzen, men mag niet vergelen en hel land zal het niet vergeten, dat Wij alles gedaan hebben, om bet een definitief gouvernement te geven. Op zichzell be schouwd is eene constitutie slechts een werktuig om te regeren. Het moge goed of middelmatig zijn, alles hangt af van de hand, die er zich van bedient. Indien Frankrijk duurzaam een vrij gouvernement wil behou den dan zal het een goed gebruik van de constitutionele wetten welen te maken. Het zal in de praktijk het gebrekkige dier wetten verhelpen, en dat is onze hoop. Wij zullen hel kabinet op twee voorwaarden ondersteu nen1°. dat het spoedig een einde make aan de exceptionele wetten, die wij onder alle gouvernementen bestreden hebben; 2". dat hel bestuur opregt republikcinsch zij Wij willen noch gewelddadigheden, noch verbanningen. Zij vielen nooit in onzen smaak. Maar men bedenke, dat het Fransche gouvernement thans den naam van republiek draagt. Wie de republiek aanvalt, is een oproerige en valt als zoodanig onder hel bereik der straf wetten. De France geeft aan het ministerie den raad, van de dagen van rust ën ontspanning partij te trekken om na te denken over het isolement waarmede het bedreigd is; zij beschouwt de tegenwoordige schorsing der parlementswerkzaamheden als een voorbereiding tot kamerontbinding. Het Journ. des Déb benevens de Rappel en de Siècle dringen bij de regering aan om gedurende het recès al die maatregelen le nemen of te ontwerpen, welke noodig zijn om Frankrijk werkelijk tot een gemecnebcsl te maken. Vooral wenschen zij verwijdering van het Bonapartistisch element uit het personeel der staatsambtenaren, in de allereerste plaats der maires. Volgens een schrijven uit Parijs aan de Köln. Zeil. heeft mevr. de Mac Mahon Woensdag jl. aanleiding gegeven lot een oploop. In de kerk St. Joseph, in de rue de St. Maur, te Parijs, werden vier klokken gedoopt. De zoon van den maarschalk was een der peters en zijn moeder, die aan de kerk een prachtig sieraad uil goudlaken had geschonken, woonde de plegligheid bij, welke door den aartsbisschop van Parijs geleid werd. Aan hel eind daarvan wierp men suikerwerk onder de menigte, die op hel plein voor de kerk zich verzameld bad. Dit verwekte eene groote opschudding. Men weet niet precies of de bewoners van den Faubourg du Temple om het suikerwerk vochten, of dat zij het mevr. de Mac Mahon kwalijk namen, dat de vrouw van den president der republiek een zoo royalistische (de vroegere koningen lieten bij zulk een gelegenheid geld strooijen) daad wagen durfde. Het is in elk geval zeker, dat mevr. de Mac Mahon weer snel in de kerk terugweek, zich door een achterdeur verwijderde en over de bin nenplaats eener fabriek heen zich uit de voeten maakte. Zelfs werd het ijzeren hek der kerk gesloten, waartegen de menigte aanstormde en eerst nadat de politiemagt versterking had ontvangen, kon zij tot ontruiming van het plein overgaan. -- De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft aan de geestelijkheid in zijn diocese een schrijven gerigt, waarin hij haar te kennen geeft, hoe zij te handelen beeft ten opzigte van de in het jubeljaar voorgeschreven pro- cessiën, aangezien wegens de policie-verordeuingen en het onophoudelijk verkeer der rijtuigen processiën te Parijs niet uilvoerbaar zijn. Hij heeft zich namelijk te dezer zake tot den Paus gewend, en deze heelt hierop ontheffing verleend van de processiën. De gcloovigen kunnen volstaan, als zij gemeenschappelijk en onder geleide van hunnen priester driemaal de kerken van bet kerspel bezoeken. Ook worden de-gcloovigen in de afgele gene voorsteden ontheven van het verpligl bezoek der Nólre-Daine. Buiten Parijs en de voorsleden kunnen de processiën al dan niet naar goedvinden gehouden worden. liet Duitsche gedeelte van de bibliotheek van Guizot is voor een spot prijs verkochtgemiddeld voor 6 centimes per deel. MIISTSCIILAN Ï9. De Germania heeft aangekondigd, dat eene groote oplaag door baar verkrijgbaar gesteld zal worden tegen lage prijzen van het verslag der zit ting van het huis van afgevaardigen waarin baron von Wendt 's Pausen jongste encycliek heeft voorgelezen. Naar aanleiding van de bewering van den heer Windlhorst, dat de staat vrede met de kerk kan sluiten wanneer hij slechts wil, wordt mede gedeeld. dat de curie te Rome inderdaad pogingen lot verzoening heeft in het werk gesteld, maar de voorwaarden waren altijd zoo, dal de staat onmogelijk in een vergelijk kon treden. Het laatst moet zijn voorgesteld, dat de Mei-wellen zonden gehoorzaamd worden wanneer de keizer slechts wilde constateren dat bij niet alleen, maar slechts met toestemming van den Pans, de wetten mogt uilvaardigen. Ook in dit verzoek heelt men niet willen treden. De beroemde violist Ferdinand Laub is te Meran in Oostenrijk over leden. Laub werd den I9d,c Januarij 1832 le Praag geboren. In Bohemen worden thans op groote schaal paarden opgekocht, die over Zwitserland naar Frankrijk gezonden worden. Ook in Hongarije it df

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2