LEIDSUIIE COUBANT. 1875. j waardoor een geruimen tijd verliep eer de brandweer op de plaats des on- I hcils was aangekomenzoodat de brand op het hoofdgebouw kon overslaan. Slechts een klein gedeelte van het uitgestrekte gebouw is in de asch gelegd. De zieken werden tijdig vervoerd. i°. 6d. VTOENSDAG 24 MAAKT. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.jranco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERÏCÏITEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat de opgaaf, bevat tende de wijzigingen in de belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen in deze gemeente, voor de wijken V en VI, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd. en dat de Commissie voor de herziening zitting zal houden op Woensdag den 7den April aanst., des namiddags van 1 tot 3 uren, in een der lokalen van bet Raadhuis, tot het geven van inlichtingen aan be langhebbenden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. i De Burgemeester voornoemd, Leiden, 23 Maart 1875. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 23 Maart. Heden mogt de heer mf. S. Vissering den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren de betrekking van hoogleeraar bij de regtsgeleerde faculteit onzer hoogeschool aanvaardde. Vele waren de blijken van belangstelling, die de geachte hoogleeraar op dezen voor hem zoo gewigtigen dag van amblge- noolenleerlingen en vrienden mogt ondervinden. De akademische senaat en de regtsgeleerde faculteit braglcn hem hunne gelnkwcnschenen zoowel zijne voormalige als tegenwoordige leerlingen toonden hoezeer zij het onder wijs, dat zij van hem hadden genoten of nog thans genieten op prijs stelden en hoe hoog zij zijne leiding op het pad der wetenschap waardeerden. Daar van getuigden de hartelijke toesprakengehouden namens zijne oud-leer lingen door den heer baron Maekay, en namens zijne tegenwoordige leer lingen door den heer Kappeyne van de Coppello praeses van het studenten corps. en niet minder de kostbare.geschenken, die zij hem als eene blijvende herinnering aan dezen dag aanboden. Dat de hoogleeraar nog vele jaren een sieraad onzer akademie moge zijn is voorzeker aller wenscb. liet stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is Gibraltar gepasseerd, en het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep heeft, na Point de Galle te hebl en aangedaan, de reis voortgezet. Men meldt ons uit Stolwijk: De waterstand in de polders van de Krimpenerwaard is zeer bevredigend. Begunstigd in de laatste dagen door tamelijk sterken wind is het water in de meeste polders tot beneden zomerpeil gedaald. Men meldt uit Amsterdam: De alhier gevestigde Handels-Vcrecniging «Vervroegd Beursuur" is er in geslaagd, haren werkkring ook uil te brei den buiten deze gemeente en eerlang zal ook het bureau in het buitenland vertegenwoordigd worden. Voor de belangen der vereeniging zullen 'werk zaam zijn de volgende heeren, bij wie formulieren verkrijgbaar zullen zijn: Rotterdam, D. J. de Clercq en E. C. W. lloyer; Leiden, D. Siegenbeek van Heukelom; Dordrecht, II. Vriesendorp Jr.Goes, mr. J. de Wilt Hamer: Groningen. mr. R. Feith's Hertogenbosch. G. Bosch; Utrecht, mr. J. de Rouville; Almelo, Jan Dikkers, en Maastricht, G L. van Meerbeke. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft, ter vervulling eener vacature bij dat collegie, de volgende voordragt opgemaakt: jhr. mr. B. de Bosch Kemper en mr. E. Boas, regter-plaatsvervangers bij die regtbank, en jhr. mr. J. C. J. ridder van Rappard, lid der arrond.-regtbank te Assen. Tot predikant bij de Ned. Iierv. gemeente te Amsterdam is beroepen d'. Nonhebei, pred. te Middelburg. -- Uit Heerenveen meldt men aan de N. B.C.: Dat de landbouwers, als hunne schapen in de weide jongen werpenop hunne hoede moeten zijn voor de raven, bleek dezer dagen opnieuw. Het had de aandacht getrokken van den landbouwer J. Zwaagstra, in het nabij gelegen dorp Knijpe, dat «en menigte dezer"vogels om een zijner schapen heen en weder vlogen. AI dadelijk vermoedde hij, dat het dier lammeren had geworpen. Hij loopt er naar toe en vindt de geraamten van twee pasgeboren lammeren, van welke de raven het vleesch en de ingewanden reeds bijna geheel hadden ver slonden. Van wege de orde van advocaten en procureurs te Groningen, zal j eerstdaags een adres aan de tweede kamer worden opgezonden, over het wets-ontwerp tot opheffing van een aantal geregtshoveno. a. ook van Groningen. In dat adres wordt met kracht aangedrongen, om hel hof van Groningen niet op te hellen, omdat de ligging van Groningen, vooral met betrekking tol Drenthe, alsook het groote aantal zaken, die aldaar jaarlijks worden behandeld, in het algemeen belang zijn behoud veel meer wensche- lijk doet zijndan het behoud van het hof van Friesland. In den nacht van den 21s,f0 dezer brak te Oosterhout brand uit in het gasthuis. Door reparatie aan de groote klok, kon deze niet geluid worden, De arrond.-regtbank te Maastricht, vonnis wijzende in de vervolging, ingesteld legen de bh. jhr. BI. van Tr.1® luit. der infanterie; H. I).zeep fabrikant; jhr. mr. L. M. van K., advocaat en wethouder te Roermond; T. j baron d'A. de B. en F. von E., 2® luitt. der infanterie (de eerste wegens het in een tweegevecht op 25 Nov. 11. aan jhr. mr. VV. S. moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van kwetsuren, ten gevolge hebbende be letsel van werk gedurende minder dan twintig dagen; de vier laatstgenoem den wegens medepligligheid aan gemeld wanbedrijf) heeft, de ten laste gelegde feiten als wettig en overtuigend bewezen aannemende, den hoofd- beklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, de vier koverigen tot eene geldboete van vijftig gulden verwezen; de kosten door de vijf beklaagden ieder voor een vijfde te dragen. De ministers van binnenl. zaken en van oorlog hebben hunne memorie van beantwoording ingezonden op het verslag der tweede kamer nopens de wets-voordragt tot uitvoering der veeartsenijknndige wetten bij het voorko men van besmettelijke ziekten onder de paarden van het leger. In eene daarbij gevoegde nota van wijzigingen is ter opheffing van misverstand eene andere omschrijving van het wets-ontwerp voorgesteld, meer overeenko mende met den considerans. Vervolgens wordt aangetoond, dat art. 5, het welk voorkoming van verspreiding van besmetting ten doel heeft, zeer goed past in het kader eener wet op de veeartsenijknndige policie. Met leedwezen en verwondering vernamen de ministers dat vele leden be zwaren hadden legen dit wets-ontwerp. Zij trachten daarom zooveel moge lijk de aangevoerde bezwaren te weerleggen en de gemaakte aanmerkingen te beantwoorden, daarbij nadere toelichting gevende van verschillende be palingen. 's GRAVENHAGE, 23 Maart. Door Z. M. is de burggraaf de Bresson, laatstelijk eerste secretaris Vdn het Fransche gezantschap te 's Hage, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan den korporaal-scherpschutter J. B. Weydeveld, van het reg. grenadiers en jagers, de vergunning verleend tot het dragen van het kruis Fidei et Virtutihem door den Paus geschonken. Aan den Oost-Indischen ambtenaar W. 11. Senn van Basel, laatstelijk controleur 2d® kl. bij het binncnlandsch bestuur op de bezittingen buitert Java en Madura, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. Aan den heer A. Balen van Andel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te Voorburg. Aan den ingenieur van den waterstaat 2® kl. K. F. W. Rooseboom is, op zijn verzoek, ontslag verleend uit 'slands dienst: voorts zijn benoemd: tot ingenieur van den waterstaat 2' kl.de ingenieur 3® kl. P. H. 1(emper; tot ingenieur van den waterstaat 3® kl.de adspirant-ingenieur A. B. Albers. Door Z. M. is aan jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nijvenheim, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1875, eervol ontslag verleend als militie-commissaris in het I® district der provincie Gelderland; met ingang van 1 Mei H75 de militie-commissaris in het 3® district van Noordbrabant A. L. van Loon, in gelijke betrekking overgeplaatst naar de provincie Drenthe; benoemd tot militie-commissaris in het 1® district dèr provincie Gelderlandde gepensioneerde kolonel J. VV. G. Pels Rijckenen tot militie-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1