PER TELEGRAAF. of de Paus en de Jezuïten rijk genoeg waren om de katholieken te hulp te komen, wanneer de gelden der bisdommen, en geestelijken werden in getrokken. Sedert wanneer, zeide hijis prins Bismarck minister van financiën van den Paus en de Jezuïtenorde Naar zijne opvatting deed de regering met de hier ingediende wet een buitensporigen stap. Hij wenschte wel, dat zij de zaak alsnog in nadere overweging wilde nemen; want wanneer zij vrede wil sluiten, zal zij het ook kunnen doen, als zij zich maar met de kerkelijke overheden wil verstaan. Hierop antwoordde von Bismarck o. a. wat de Jezuïten-orde betreft; als men van mij eene taxatie van hare financiën verlangt, dan kan ik die begrooten op een jaarlijksch inkomen van 250 a 280 millioen thaler. Dat ook de Paus rijke inkomsten heeftkan men toch wel weten zonder juist zijn minister van financiën te zijn. Als de vorige spreker meent, dat de souvereiniteitsregten der Kroon zich niet zoover uitstrekken dat zij kerkelijke gelden kan intrekken, dan moet ik hem toch herinneren, dat op de Kroon de pligt rust van het regt te beschermen, het misdrijf den kop in te drukken en 'slands gelden te onthouden aan hen, die ze voornamelijk bezigen tot het ondersteunen en versterken van de noodige krachten om den staat te ondermijnen, zoo mogelijk omver te werpen en allen burgerlijken vrede te vernietigen. Omtrent de inhechtenisneming van den bisschop van Munster deelt de Westf. Prov. Zeit. nog het volgende mede: De bisschop verklaarde slechts voor geweld te zullen wijken, zoodat de beambte van het «Kreisgericht" de hand op hem moest leggen. Hierop besteeg hij met den huiskapellaan en met graaf Erb-Droste, een rijtuig, waarin ook een inspecteur van politie plaats nam. De volksmenigte hief, bij zijn verschijnen, het lied aan: //Fest soli mein Taufbund immer stehn." Dc togt naar Warendorf werd terstond aanvaard. Wegens den vroegen morgenstond bleven verdere demonstatiën achterwege; alleen uit sommige huizen waren vlaggen ter halver stok gehe- sehen, als teeken van rouw. BERLIJN, 19 Maart. Het huis van afgevaardigden heeft, na heden voort gezette beraadslaging, de overige artikelen van het wets-ontwerp tot in trekking der rijksbezoldiging van de katholieke bisschoppen onveranderd aangenomen. MUNSTER, 19 Maart. De verantwoordelijke redacteur van den Mercur, de heer Wendt, is wegens het openbaar maken der Pauselijke encycliek tot een jaar gevangennisstraf veroordeeld. Hij is dadelijk gekerkerd. Het open baar ministerie eischte twee jaren. VERSAILLES, 19 Maart. Voor de commissie voor het voorstel-de Cour celles zijn zes leden van de linkerzijde, zeven van de regterzijde en twee van de uiterste regterzijde benoemd. Naar men gelooft, zullen de leden van de linkerzijde, in de minderheid zijnde, in overeenstemming met die van de uiterste regterzijde een uitstel van de discussie trachten te verkrij gen. Wordt dit uitstel verkregen, dan zou het rapport eerst na het reces worden ingediend. De vergadering heeft in de permanente commissie elf leden van de linker zijde gekozen; twee die tot de groep van Lavergne, en twaalf die tot de groepen van de regterzijde behooren. VERSAILLES, 19 Maart. In de bureaux der ministers wordt verklaard dat omtrent de ontbinding en de verkiezingen nog niets bepaald is. Het is onmogelijk, het tijdstip der ontbinding vast te stellen; dit lang te voren te doen, zou zelfs gevaarlijk zijn. Gedeeltelijke verkiezingen moesten tegen gegaan worden, opdat in den lande vóór de algemeene verkiezing geen agitatie veroorzaakt werd. KONSTANTINOPEL19 Maart. Eene depêche uit Rustschuk meldt, dat Bucharest door overstrooming bedreigd wordt. j LONDEN, 20 Maart, De Times berigt dat de prins van Wales in het I late najaar naar Indië zal vertrekken. Genoemd blad bevat een telegram uit Rangoon van gisteren, houdende dat de expeditie naar West-China dien dag is teruggekeerd. Alle gemeen schap met China is op de grens afgebroken. Een Engelsche batterij zal naar de grens van Tongou oprukken. LONDEN, 19 Maart. De Standard meldt, dat de General South American Company (limited) hare betalingen gestaakt heeft. Het passief wordt op 400,000 geschat, doch men hoopt dat de liquidatie een goed resultaat zal opleveren. VERSAILLES, 19 Maart. Verscheidene afgevaardigden zijn voornemens, naar aanleiding van het voorstel Courcelles, voor te stellen niet aan de partiële verkiezingen een einde te maken, maar de regering voorloopig te magtigen de kiezers niet op te roepen. WEENEN, 19 Maart. Het huis van afgevaardigden heeft, met het oog op de tentoonstelling te Philadelphia, een crediet toegestaan, en wel voor dit jaar van vijftigduizend guldenvoor het volgende honderdduizend gulden. BERN, 19 Maart. De nationale raad heeft, zonder beraadslaging, met 20 tegen 15 stemmen, verworpen het hooger beroep tegen de afzetting van bisschop L achat. INCiEZONDESf. Onder de nieuwe vereenigingendie te dezer stede zijn opgericht, is er eene, die zich noemt: «De tooncelvereeniging Jacob Cats". Het doel der oprichting mag wel loffelijk genoemd worden, daar de leden zich voorne men, om, bij gezellig onderling verkeer, ook onze Nederlandsche letterkunde te beoefenen en zoo nu en dan in den winter eene tooneelvoorstelling aan hare donateurs en leden te geven. Deze nieuwe vereeniging is zamengesteld uit jongelui van den fatsoenlijken burgerstand, die goede scholen hebben bezocht en de levenswijsheid in praktijk brengen. Met zekerheid kunnen wij meedeelen, dat het voornemen bestaat om kort na het a. s. Paaschfeest eene tooneel-voorstelling in de stadszaal te gevenwaarvan binnen kort de aankondiging zal geschieden, en tevens dat door het bestuur aan onze stadgenooten eene lijst ter deelname aan die uitvoering zal worden aangeboden. Wij verwachten wel, dat deze de ge- wenschte ondersteuning zal aanwijzen. Onder de op te voeren stukken behoort ook het lieve tooneelspel «Mijn Tuinhuisje", van den heer J. de Jong, te Voorschoten. Dit stukje, dat uitmunt door eenvoudigheid en sier lijkheid van stijl, behoort tot het salon-genre en bevat zooveel waarheid, dat het eiken toeschouwer moet bevallen; het is dan ook, om de keurig heid van inhoud, openlijk door onzen verdienstelijken stadgenoot, den heer D."F. van Heyst, ten hoogste aanbevolen. Om de recht hupsche inrichting van deze vereeniging en om de keuze der stukken zij deze onderneming ten zeerste aanbevolen. A K 11» IvVI I K-A I KI M S. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 20,Un Maart de heer C. H. Beelaerts van Blokland, geboren te Rot terdam, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Internationale arbitrage. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. O. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6