BIJVOEGSEL, bchoorende tot de Leidsohc Vouraut van Maandag 22 Maart .i#76, J?0. 67. BUITENLANDSCUE BEIUGTEN. nu heeft de strekking om de bevoegdheid des konings om de termijnen van vrijdom van grondbelasting te verlengen voor droogmakerijen enz. ook te geven voor de stichting van arbeiderswoningen. De langere duur van den vrijdom zal in de eerste plaats ten bale komen van de vereenigingen, die zich het bouwen van doelmatige en gezonde arbeiderswoningen uitsluitend ten doel stellen. 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Middel burg de heer jh'. mr. D. G. van Teylingen, thans regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht; en tot griffier bij het kantongeregt te Terborg de heer mr. A. B. K. F. Schouten, advocaat te Arnhem. Bjj kon. besluit van 18 Maart is de majoor J. A. Chappuis, comman dant der divisie kon. inarcchausse'e van Noordbrabant en Zeeland, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld onder toekenning van den rang van luit.- kolonel; en bij het wapen der kon. maréchaussée benoemd: bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland, tot luit.-kolonel en kommandant der divisie, de majoor J. F. Meijer, commandant der divisie van Limburg; bij de divisie van Limburg, tot commandant der divisie, de kapitein C. H. M. Verniers van der Loeft', van de divisie van Noordbrabanl en Zeelandvoorts in rang en ancienneteit overgeplaatst bij voornoemd wapenen wel bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland, de 2,lc luit. F. F. E. Allard, van het 2de reg. infanterie. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft men, bij de be handeling van het we'ls-onlwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staals- begrooting, waarbij een post van ƒ8000 werd voorgesteld ten behoeve van het Mauritshuis te 's Ilagc, die gelegenheid aangegrepen om ook te spreken over de plannen van het nieuwe akademie-gebouw te Leiden. De heer van Eek zeide dat het hem verheugde vroeger een voorstel te hebben gedaan om over die plannen meer licht te verspreiden. Thans is het gebleken dat zij vrij algemeen afkeuring ondervinden ook in het buitenland, blijkens een kritiek in het tijdschrift l'Art. Hij vroeg nu wat de regering doen zal? liet geldt hier een zaak van zeker gewigt uit een historisch en aeslhetisch oogpunt en ook van groot geldelijk belang. Het moet den mi nister te doen zijn om een schoon werk tot stand te brengen, waarop later met genoegen kan worden teruggezien. Hij gaf dus den minister in over weging over de plannen van het Leidsch akademiegebouw deskundigen te hooren, o. a. de adviseurs, en dan de kamer in volle kennis testellen met hunne adviezenopdat de kamer zelve zal kunnen oordeelen. De heer Storm van 's Gravesande gaf ook zijne afkeuring te kennen over het plan van het nieuw akademie-gebouw. Indien het gebouw gemaakt wordt, zoo als het daar geteekend is, zou het een schande voor Nederland en voor de Nederlandsche kunst zijn. Hij betoogde, dal het ten eenetimale een karakter mist en aan de eerste regelen der kunst niet voldoet. Hij verzocht dan ook de regering dat plan in nadere overweging te nemen. De heer Gratama vond het uit<rst vreemd, terwijl de aandacht van gansch Europa gevestigd was op hel feest van het 300-jarig beslaan, een akademie- gebouw te stichten, welks bouwkundige waarde door de deskundigen zoo zeer betwist wordt. Hij achtte dit zeer bedenkelijk. De heer Jonckbloet bragt in herinnering dat men op 8 Febr. de plannen heeft laten zien van hel nieuwe akademiegebonwals hij wel geinformeerd was dan zijn noch curatoren, noch de senaat over die plannen gehoord. De minister, zeide hij, maakt eene ontkennende beweging, zoodat hij wil hopen verkeerd te zrjn ingelicht. Hij spoorde den minister aantoch in ernstige overwe ging te nemen dat de zedelijke verantwoordelijkheid voor hetgeen zal plaats hebben geheel alleen op den minister rust en dat, ook wanneer hij niet meer aan deze groene tafel zal zitten, zijn naam aan het akademiegebouw verbonden zal zijn en als het dan blijkt dat een gebouw gesticht is, dat noch het land, noch der akademie waardig is, dat dit hem minister zal worden geweten. Spr. gaf hem dus in overweging geen plan te arresteren dan in het volle besef zijner verantwoordelijkheid, tegenover ons na geslacht. De heer van den Berch van Heemstede wees mede op het gewigt eener oordeelkundige beslissing. De beraadslagingen in eene avondzitting voortgezet wordende verklaarde de heer van Reenen dat hij niet hoopte dat de minister den raad zou volgen om over het plan van een nieuw akademiegebouw nieuwe deskundigen te raadplegen. Hij vreest dat, na al hetgeen reeds geschied ijs, dit een nieuw oponthoud zou te weeg brengen. Van het oude akademiegebouw is niets te maken. Z. i. was de zaak genoegzaam onderzocht. Zoowel de minister als curatoren hadden deskundigen geraadpleegd. Nu wenschte hij öf goed keuring van het plan zooals laatst door curatoren aan den minister is onder worpen, öf anders dat de minister aan geheel andere deskundigen opdrage een geheel nieuw plan voor te dragen. De minister van binnenlandsche zaken zeide dat het eene bepaalde onwaarheid is dat het plan zou zijn vastgesteld zonder de commissie van adviseurs te hooren. Wat de quaeslie tot herstel van hel oude akademiegebouw betreft, vertoonde de minister eenige platen, om te doen zien welk soort van auditorium er komen zou en hoe slecht alles zou worden ingerigt. Voorts was de kap onbruikbaar en waren de deskundigen het eens dat als men er aan ging tornen van de zaak niets te regt komt. Dat plan was dtis niet te volgen. Nu nam dit niet weg dat er op het plan van het nieuwe gebouw op de Ruïne aanmer kingen te maken waren, maar men moest ook niet rverdrijven en dat was wel met den heer van Eek heden eenigzins het geval. Maar het plan was nog niet definitief gearresteerd en er konden dus nog wijzigingen aangebragt worden. De heer van Eek bleef er bij dat, bij het uitgeven van zulke belangrijke sommen, het te bejammeren is dat de kamer niet in de gele genheid g86teld worde de plannen te beoordeelen. De minister Geertsema dacht er anders over. De minister zeide dat de adviseurs zijn gehoord, maar spr. merkt op dat er verschillende plannen waren en hij betwijfelt of zij over het laatste plan zijn gehoord. Hij had de technische waarde van het gebouw niet beoordeeld, maar gezegd dat de deskundigen bij uit nemendheid het hebben afgekeurd, waaronder de heer Alberdingk Thijm, die toch bij uitstek deskundig is. De minister zou niet antwoorden daarop, waar de vorige spreker zeide dat de deskundigen niet zijn gehoord, terwijl de minister heeft verzekerd dal zij wel gehoord zjjn. Hij merkte nog alleen op, dat de groote meerderheid van alle deskundigen zich verklaard heeft voor de plaatsing op de Ruïne en niet op het Rapenburg. Nadat de beraadelagingen gesloten waren, werden de aan de orde gestelde ontwerpen, meestal met algemeene stemmen,-aangenomen, waaronder de verhooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1875, met inbegrip der reorganisatie van het Mauritshuisvoorts het tractaat met Portugal en de daarmede in verband staande wijziging van den wijn-accijns. De kamer is op recès gescheiden. Op Donderdag 1 April a. s. zal voor het prov. geregtshof in Zuidhol land teregt staan de door Engeland uitgeleverde Italiaan Luigi Canale, be schuldigd van moedwilligen doodslag, te Rotterdam gepleegd. De beschul digde zal ddor den advocaat mr. Pape worden verdedigd. Van het wapen der cavallerie zullen 10 adspiranten deelnemen aan het eerstdaags alhier aan te vangen examen van onder-officieren dingende naar den rang van 2e" luitenant bij dat wapen. Het Fad. meldt dat burg. en weth. afwijzend hebben beschikt op het verzoek van de hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels, om aldaar in den schouwburg met hun personeel te mogen optreden. Burg. en weth. wen- schen geen Hollandse!) of Fransch tooneel-personeel toe te laten in de loka len, die de gemeente er ten behoeve van eigen directiën op nahoudt. ENdELASS. LONDEN, 19 Maart. Mitchell heeft aan de bevolking van het graafschap Tipperarydie hem tot tweemalen toe tot parlementslid verkozen heeft, geschreven, dat hiermede het district zijn kiesregt op de best mogelijke wjjze heeft gebruikt, namelijk tot hel uitbrengen van een wanhopig protest tegen het geheele stelsel van beweerd parlementair gouvernement in Ierland. Na de eerste verkiezing kon men aan eene vergissing ol overrompeling denken: er was geen legen-caudidaat geweest, welligt was een ol ander rjjtuigongeluk hier van oorzaak. Maar de heer Disraëli was zoo beleefd, de gelegenheid te openen tol het leveren van het bewjjs, dat de kiezers van Tipperary wel degelijk geweten hadden wat zjj deden en niet van zins waren anders te handelen. Hiermede acht hij echter, dat de zaak voltooid is. Nu dan, zegt hij, mijne vrienden van Tipperary! legt mijn gedrag op welwillende wijze uit, en vaartwel. God redde Ierland. Kardinaal Manning zal Woensdag zijnen troon te San Gregorio in be zit nemen en den volgenden dag naar Londen vertrekkenom aldaar in tijds aan te komen ter bijwoning van de bijeenkomst der roomsche bis schoppen. Onder de vragen, welke zijne benoeming tot kardinaal doet oprij zen, is deze: of een Engelsch onderdaan, even als vroeger, de toestemming daartoe van hel hoofd van den staal behoeft en indien dit het geval is, of die toestemming is gevraagd? Denkelijk wordt die toestemming niet ver- eischt, dewijl de Paus geen wereldlijke souverein is. In Ierland is weder een moord gepleegd, ten gevolge van hel niet be talen van pacht. Een man, die van zijn erf zou gezet worden, schoot zijnen landheer dood, terwijl deze te huis zat, alwaar hij des ochtends ten 4 ure teruggekomen was van een der Iersche begrafenismalen, wakes" ge naamd. Het schot drong door in de borst van het slagtoffer. FRANKRIJK. De nationale vergadering gaat tot 11 Mei niteen. Mac Mahon komt Zaturdag met geheel zijn huis te Parijs terug. Zij zullen er de Paaschdagen doorbrengen en waarschijnlijk eerst bij het weder bijeenkomen der kamer i te Versailles lerugkeeren. De architect van het paleis van Versailles ziet naar een geschikt ver gaderlokaal om voor den senaat. Waarschijnlijk zal aan den senaat de tegenwoordige zittingzaal van de nationale vergadering gegeven worden, terwijl er voor de afgevaardigden dan een nieuw gebouw aan den kant van de Oranjerie zal worden- opgetrokken. De lijkdienst van den heer Warnier, afgevaardigde voor Algiers, is zeer plegtig geweest. De nationale vergadering werd daarbij vertegen woordigd door haar president, haar vice-presidententwee secretarissen en quaestoren, benevens een zestigtal afgevaardigden. Het stoffelijk overblijf sel van den overledene zal naar zijn geboorteplaats Atrecht overgebragt worden. Het bestuur der maatschappij tot overbrugging van het Kanaal heelt besloten eene boog van 1000 meter te laten maken, ten einde de uitvoer baarheid van het plan van den heer Boulet, te Bourges., te bewijzen. Een model dezer brug, bevattende een weg vopr rijtuigen en voor voetgangers zal waarschijnlijk in het Bois de Boulogne of het Champ de Mars, te Parijs, 15 meter boven den grond, worden opgerigt. DlIITiCHLAND. Bij de voortzetting der beraadslagingen in het huis van afgevaardigden over de voorgestelde wet tot intrekking der gelden, die door r. k. bisschop pen en geestelijken worden genotenheeft de heer Windthorst gevraagd waarom prins Bismarck, nu hij, gelijk hij heeft gezegd, op deze wet geen succes verwachtte, haar toch wilde uitvaardigen; alsook hoe hij kon weten

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5