LEIDSCHE CO ER AIT. im. X9. 05. VRIJDAG 19 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.5Ü; mei het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Adverlenliên is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en- WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II, 2® alinea der Verordening van 4 Mei 1872 op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad n". 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 8,,en tot en met den 20s,cn Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop dc Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal!negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Maart. 1875. E. KIST, Secretaris. CINNE N LADSCllE BERIGTEN. k LEIDEN, 18 Maart. De Staatscourant bevat eene nominative opgave van gewonde Europe- sclie militairen van de expeditionaire magt te Atchin, van 24 January 1875 af(8'vervolg). Zij bevat de volgende namen: J. Brink, J. Nicaise, W. C. 11. Hameleers, J. Schbrer, G. Jonkman (later overleden), A. P. L. Visser, P. Cruson, G. A. van de Boom. J. J. Kulderij, F. W. Tammerijn, G. J. Vis, i. Zurcher, W. Bruhl, II. W. Bics, 11. de Bruyn, E. Remmers, H. J. W. Iladler, R. Boutkan, H. J. van der Steeg, F. de liaan, H. Gschwend.- Het 3-jarig kind, dat dezer dagen, ten gevolge van eenen twist tus- schen twee vrouwen aan de Geeregracht, met een houten emmer werd ver wond, is Maandag jl. overleden, zoomede eene 68-jarige weduwe, die met een beenbreuk in het academisch ziekenhuis eenigc dagen geleden gebragt is. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelieden als kadet bij dc kon. militaire akademic en dat dit examen op i Julij aanst. een aanvang zal nemen. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dal examen worden toegelaten, behooren de aanvrage daartoe vóór 15 Mei aanst. aan het departement van oorlog te zenden. Om tot het examen te kunnen worden toegelatenmoet de adspi- rant van zoodanigen leeftijd wezen, dat hij op 1 September aanst. niet minder dan 17 en niet meer dan 20 jaren oud zal zijn. Er worden der halve alleen toegelaten jongelingen die lusschen 31 Augustus 1855 en 1 September 1858 zijn geboren. Dit jaar wordt liet volgend aantal plaatsen opengesteld: voor de dienst Wer te lande; infanterie 40, cavalerie 2, artillerie 50, genie 12; voor de dienst, in Oost-Indie: infanterie 25, cavalerie 2, artillerie 12, genie 15. In het hoofdkiesdistrict Gorincbem zijn ter verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland uitgebragt 642 geldigi stemm n, waarvan 314 op den heer M. F. Boonzajer en 196 op den heer mr. tl. J. Dijckmcester, lusschen welke eene herstemming moet plaats hebben. Volgens den llaagschen berigtgever van de Middelb. C. is de minister 'un financiën voornemens het aannemen van den dubbelen muntstandaard 'oor te stellen. De hoogleeraar J. C. G. Boot, te Amsterdam, is door den koning van 'lalié benoemd lot officier der Italiaansche Kroonorde. Blijkens het verslag van de Noord- en Zuidhollandsche rcddingmaal- schappij over het jaar 1874 zijn er thans van Loosduinen af tot aan Schier monnikoog, zijnde eene lengte van 230 kilometer, 22 stations gevestigd, weldra met nog één te vermeerderenzoodat dus op een gemiddelden afstand ,a" 10 kilometer een station geplaatst is. Dit station zal komen in de na bijheid der monding van het kanaal door Holland op zijn smalst. In 1874 'fin de reddingsbooten 9 maal uit geweest en zijn 64 menschen gered, soms met overgroole inspanning en ook met levensgevaar der redders. Bij de redding der manschap van de Zweedsche bark lier.riëtte, op 23 October, verloor een der roeijers van de boot het leven. Onder de ingekomen giften Del afgeloopen jaar verdient bjjzondere vermelding die van 20000 van den heer E. A. van Violen, te Brussel, ten einde daarvoor drie nieuwe sta tions in te rigten, waarvan dat van Texel hij den vuurtoren gereed is. -- hl het nommer van 14 Maart van het bekend Fransch weekblad l'Art komt de volgende beoordeeling voor van de plannen voor het nieuw acade mie-gebouw te Leiden: Ter gelegenheid van den 300f" verjaardag van de stichting der Leidsche hoogcschool, zijn dc vreemdelingen toegelaten tot de tentoonstelling van de ontwerpen voor een nieuw academisch gebouw. Dit ontwerp bevat een onmetelijke toegangszaal, buiten alle verhouding met het overige gedeelte van het gebouwdeze vestibule is door twee constructies verbonden aan pavilloenenwelke aan weerszijden van het gebouw staan. Boven de zaal der pas-perdus verheft zich een koepel in ijzer geconstrueerd. De basis er van is vierkant: de koepel, die een reusachtig Minerva-bëeld draagt, is verlicht door middel van twaalf zoldervensters met gevels, van buitensporige grootte en die een meer dan twijfelachtig eflect maken. Men mag zeggen dat dit ontwerp volstrekt niet ernstig schijnt en dat het niet pleit ten voordeele van den botiwkunsligcn smaak der Hollanders. Men heelt moeite om te geloovendat de directie der schoone kunsten in llol- 1 nd zulke leelijke plannen heeft kunnen aannemen: het is nog tijd daar van af te zien, en het ware beter en verstandiger terng te komen op een in allen opzigte ongelukkig besluit, dan zich voor het tegenwoordige en i voor de toekomst bloot te stellen aan de eenparige afkeuring van alle lie-. I den van smaak. (IV. It. C.) De hh. J. C. de Leeuw te Anna-Paulowna en W. F. A. Beyerinck te Amsterdam hebben zich met den heer A. L. van Gendt, ingenieur-architect te Amsterdam vereenigd lot de oprigting van een "Ingenieurs-bureau voor stoombemaling", met het doel om «1°. adviezen te geven over stoompolder- bemalingen met alle daarmede in verband staande kunstwerken en gebou wen; 2°. des verlangd, de daartoe noodige ontwerpen met bestekken en berekeningen in gereedheid te brengen; 3». des verlangd, voor de geheele daarstelling, hetzij bij openbare of ondcrhandsche aanbesteding, zorg te dragen en voor eene goede uitvoering te waken De Gron. Cour. bevat het volgende: Bij mr. E. J. Asser te Amsterdam is thans gelegenheid een blijk te zien van de buitengewone bekwaamheid der heeren Vos en Zn., kunstschilders en restaureurs van schilderijen aldaar. In een van de kamers van den heer Asser (vroeger die van de lluydeco- pers) bevindt zich in den wand een paar losse panelen, waarop bij naauw- keurige beschouwing nog sporen zigtbaar waren van schilderwerk. Door den aard van het vertrek, waarin ze geplaatst waren (blijkbaar vroeger een boudoir), kwam de heer A. op het denkbeeld, dat achter de laag stol, vuil en roetzwart (de kamer was lang voor kantoor gebruikt) misschien een kunststuk was verborgen. Door de bewerking van genoemde firma is dit gebleken werkelijk zoo le wezen. Het zijn een paar bloemstukken, zoo forsch en zoo schoon van teckening en kleur, dat ze stellig op den naam van een onzer beroemdste meesters kunnen worden gesteld. De naam ont breekt; het lijkt echter op een stuk van Weeninx, naar de manier van be werking ie oordeelen. De uitvoer van vee over Rotterdam naar Engejand neemt steeds toe. In hel vorige jaar werden aldus naar Engeland gevoerd ruim 43000 koejjen en kalveren, ruim 38000 varkens en niet minder dan 264,000 schapen. In de voorgaande jaren was hel getal steeds lager. Te Nieuw-Beijerland viel dezer dagen de 21-jarige dochter van den schipper de Bes van Alblasserdamterwijl zij op het dek bezig was in eene tobbe gced te wasschen. met deze over boord. Haar 14-jarige broeder, beneden in het schip zijnde, snelt dadelijk naar boven en steekt haar een boom toe, doch wegens den sterken stroom moest hij dezen laten glippen, daar hij anders zelf over boord gegaan zou zijn. Hjj verloor echter zijne tegenwoordigheid van geest niet, want dadelijk wierp hij haar een touw toe, dat zij gelukkig greep. Met de grootste krachtsinspanning van beiden, en eerst nadat zij het touw gedurende ruim een kwartier in het water had vastgehouden, gelukte het haar aan boord te komen. Te Drachten zijn Maandag 11. drie arbeiderswoningen in de ascli ge legd en in het naburige Opeinde is op denzelfden dag eene boerderjj afge brand. waarbij 10 koeijen, 2 varkens en eenige schapen omkwamen. Voor dc arrond.-reglbank le Maastricht is eergisteren de zaak behan deld van het op 25 November jl. plaats gehad hebbend duel tusschen de hh. jhr. Bloys van Treslong en jhr. mr. W. Sandberg, hij welk duel de heer Sandberg eene verwonding aan het been ontving. Als beschuldigden waren

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1